1 |
David Hedrén
LK Roslagen |
06 | LK Roslagen | 13.14 | |||||
2 |
Anna Björkstedt
Spårvägens FK |
78 | Spårvägens FK | 13.47 | |||||
3 |
Love Hedrén
LK Roslagen |
08 | LK Roslagen | 13.67 | PB | ||||
4 |
Lena Axelson
Spårvägens FK |
72 | Spårvägens FK | 13.82 | |||||
5 |
Helen Hermundstad
Spårvägens FK |
73 | Spårvägens FK | 13.85 | SB | ||||
6 |
Lisa Jansson
Terrible Tuesdays TC |
80 | Terrible Tuesdays TC | 14.25 | |||||
7 |
Anneli Virenius Bergsjö
Vallentuna FK |
69 | Vallentuna FK | 14.26 | |||||
8 |
Görel Manners
Spårvägens FK |
63 | Spårvägens FK | 15.18 | SB |
Män | |||||
---|---|---|---|---|---|
1 |
David Hedrén
LK Roslagen |
06 | LK Roslagen | 13.14 | |
2 |
Love Hedrén
LK Roslagen |
08 | LK Roslagen | 13.67 | |
Kvinnor | |||||
1 |
Anna Björkstedt
Spårvägens FK |
78 | Spårvägens FK | 13.47 | |
2 |
Lena Axelson
Spårvägens FK |
72 | Spårvägens FK | 13.82 | |
3 |
Helen Hermundstad
Spårvägens FK |
73 | Spårvägens FK | 13.85 | |
4 |
Lisa Jansson
Terrible Tuesdays TC |
80 | Terrible Tuesdays TC | 14.25 | |
5 |
Anneli Virenius Bergsjö
Vallentuna FK |
69 | Vallentuna FK | 14.26 | |
6 |
Görel Manners
Spårvägens FK |
63 | Spårvägens FK | 15.18 |
1 |
Helen Hermundstad
Spårvägens FK |
73 | Spårvägens FK | 1:05.26 | SB | ||||
2 |
Görel Manners
Spårvägens FK |
63 | Spårvägens FK | 1:09.29 | SB |
Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m
Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m
1 |
Love Hedrén
LK Roslagen |
08 | LK Roslagen | 1:36.82 | PB | ||||
2 |
Emil Stenberg
Rånäs 4H |
10 | Rånäs 4H | 1:41.14 | PB | ||||
3 |
Sebastian Blom
LK Roslagen |
12 | LK Roslagen | 2:00.30 | |||||
4 |
Jonas Risom
Rånäs 4H |
12 | Rånäs 4H | 2:03.33 | PB | ||||
5 |
Viktor Källberg
Rånäs 4H |
13 | Rånäs 4H | 2:03.42 | PB | ||||
6 |
Sigrid Stenberg
Rånäs 4H |
14 | Rånäs 4H | 2:18.22 |
P15 | |||||
---|---|---|---|---|---|
1 |
Love Hedrén
LK Roslagen |
08 | LK Roslagen | 1:36.82 | |
P13 | |||||
1 |
Emil Stenberg
Rånäs 4H |
10 | Rånäs 4H | 1:41.14 | |
2 |
Sebastian Blom
LK Roslagen |
12 | LK Roslagen | 2:00.30 | |
3 |
Jonas Risom
Rånäs 4H |
12 | Rånäs 4H | 2:03.33 | |
4 |
Viktor Källberg
Rånäs 4H |
13 | Rånäs 4H | 2:03.42 | |
F13 | |||||
1 |
Sigrid Stenberg
Rånäs 4H |
14 | Rånäs 4H | 2:18.22 |
Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 100 m
1 |
Jonas Tollefors
Vallentuna FK |
90 | Vallentuna FK | 55.06 | SB | ||||
2 |
Henrik Tegnér
Spårvägens FK |
70 | Spårvägens FK | 58.42 | PB | ||||
3 |
Staffan Gudin
Åkersberga SK |
76 | Åkersberga SK | 58.65 | PB | ||||
4 |
Fredrik Eckerström
Spårvägens FK |
70 | Spårvägens FK | 1:01.51 | SB | ||||
5 |
Patrik Nissen
Spårvägens FK |
58 | Spårvägens FK | 1:13.36 | PB |
1 |
Håkan Eriksson
Malungs Skid & Friidrott |
61 | Malungs Skid & Friidrott | 4:31.98 | SB | ||||
2 |
Roger Reinhold
Spårvägens FK |
61 | Spårvägens FK | 5:09.06 | |||||
3 |
Jakob Feldman
Spårvägens FK |
83 | Spårvägens FK | 5:12.32 | |||||
4 |
Lars Holmgren
Löparnas Vänner IF |
65 | Löparnas Vänner IF | 5:19.36 | |||||
5 |
Sara Nyström
LK Roslagen |
96 | LK Roslagen | 6:10.61 | PB | Roslagsmästare | |||
Estifanos Faid Asked
Spårvägens FK |
92 | Spårvägens FK | DNF | ||||||
Fredrik Eckerström
Spårvägens FK |
70 | Spårvägens FK | DNF |
Män | |||||
---|---|---|---|---|---|
1 |
Håkan Eriksson
Malungs Skid & Friidrott |
61 | Malungs Skid & Friidrott | 4:31.98 | |
2 |
Roger Reinhold
Spårvägens FK |
61 | Spårvägens FK | 5:09.06 | |
3 |
Jakob Feldman
Spårvägens FK |
83 | Spårvägens FK | 5:12.32 | |
4 |
Lars Holmgren
Löparnas Vänner IF |
65 | Löparnas Vänner IF | 5:19.36 | |
Estifanos Faid Asked
Spårvägens FK |
92 | Spårvägens FK | DNF | ||
Fredrik Eckerström
Spårvägens FK |
70 | Spårvägens FK | DNF | ||
Kvinnor | |||||
1 |
Sara Nyström
LK Roslagen |
96 | LK Roslagen | 6:10.61 |
1 |
Mattias Willim
Vallentuna FK |
75 | Vallentuna FK | 17:37.24 | SB | ||||
2 |
Tomas Näsström
Vallentuna FK |
79 | Vallentuna FK | 17:47.46 | PB | ||||
3 |
Mattias Udd
Vallentuna FK |
83 | Vallentuna FK | 17:50.29 | |||||
4 |
Magnus Berg
LK Roslagen |
79 | LK Roslagen | 18:17.41 | PB | Roslagsmästare | |||
5 |
Henrik Ljunggren
Vallentuna FK |
77 | Vallentuna FK | 18:51.12 | PB | ||||
6 |
Johan Stenbäck
Rånäs 4H |
77 | Rånäs 4H | 19:15.00 | SB | ||||
7 |
Anders Hjertén
Vallentuna FK |
67 | Vallentuna FK | 19:25.38 | PB | ||||
8 |
Mikael Nyman
Vallentuna FK |
76 | Vallentuna FK | 19:28.13 | PB | ||||
9 |
Axel Forselius
Vallentuna FK |
90 | Vallentuna FK | 19:33.62 | |||||
10 |
Emil Carlsson
LK Roslagen |
85 | LK Roslagen | 19:37.42 | PB | ||||
11 |
Matilda Johansson
Bauhaus Sportklubb |
80 | Bauhaus Sportklubb | 19:39.47 | Roslagsmästare | ||||
12 |
Madeleine Bokedal
FK Studenterna |
87 | FK Studenterna | 19:47.39 | SB | ||||
13 |
Tommy Lindberg
LK Roslagen |
69 | LK Roslagen | 20:05.23 | |||||
14 |
Gustav Harning
Ununge IF |
02 | Ununge IF | 20:24.80 | |||||
15 |
Maria Harning
Estuna IF |
81 | Estuna IF | 20:58.75 | |||||
16 |
Marianne Smedmark
Bauhaus Sportklubb |
74 | Bauhaus Sportklubb | 21:19.84 | |||||
17 |
Markus Ekeblad
LK Roslagen |
80 | LK Roslagen | 22:26.75 | PB | ||||
18 |
Mia Edvardsson
Hässelby SK |
66 | Hässelby SK | 23:48.20 | SB | ||||
Fredrik Carpentsier
LK Roslagen |
73 | LK Roslagen | DNF | ||||||
Robert Kron
- |
84 | - | DNS |
Män | |||||
---|---|---|---|---|---|
1 |
Mattias Willim
Vallentuna FK |
75 | Vallentuna FK | 17:37.24 | |
2 |
Tomas Näsström
Vallentuna FK |
79 | Vallentuna FK | 17:47.46 | |
3 |
Mattias Udd
Vallentuna FK |
83 | Vallentuna FK | 17:50.29 | |
4 |
Magnus Berg
LK Roslagen |
79 | LK Roslagen | 18:17.41 | |
5 |
Henrik Ljunggren
Vallentuna FK |
77 | Vallentuna FK | 18:51.12 | |
6 |
Johan Stenbäck
Rånäs 4H |
77 | Rånäs 4H | 19:15.00 | |
7 |
Anders Hjertén
Vallentuna FK |
67 | Vallentuna FK | 19:25.38 | |
8 |
Mikael Nyman
Vallentuna FK |
76 | Vallentuna FK | 19:28.13 | |
9 |
Axel Forselius
Vallentuna FK |
90 | Vallentuna FK | 19:33.62 | |
10 |
Emil Carlsson
LK Roslagen |
85 | LK Roslagen | 19:37.42 | |
11 |
Tommy Lindberg
LK Roslagen |
69 | LK Roslagen | 20:05.23 | |
12 |
Gustav Harning
Ununge IF |
02 | Ununge IF | 20:24.80 | |
13 |
Markus Ekeblad
LK Roslagen |
80 | LK Roslagen | 22:26.75 | |
Fredrik Carpentsier
LK Roslagen |
73 | LK Roslagen | DNF | ||
Robert Kron
- |
84 | - | DNS | ||
Kvinnor | |||||
1 |
Matilda Johansson
Bauhaus Sportklubb |
80 | Bauhaus Sportklubb | 19:39.47 | |
2 |
Madeleine Bokedal
FK Studenterna |
87 | FK Studenterna | 19:47.39 | |
3 |
Maria Harning
Estuna IF |
81 | Estuna IF | 20:58.75 | |
4 |
Marianne Smedmark
Bauhaus Sportklubb |
74 | Bauhaus Sportklubb | 21:19.84 | |
5 |
Mia Edvardsson
Hässelby SK |
66 | Hässelby SK | 23:48.20 |
Grenen genomfördes tillsammans med F13 600 m
Grenen genomfördes tillsammans med F13 600 m