Resultat Nobelspelen 2022

Nobelstadion, Karlskoga   2022-09-03

Arrangör: Karlskoga FIF Tävlingsledare: Larsa Albinsson Senast uppdaterad: 2022-09-05 11:14:14
Visa Resultatkort
Kvinnor Racerunner RR1 (200 m)
200m
Vind: +0.7
1 Marika Vaihinger
Karlskoga FIF
88 Karlskoga FIF 1:05.37
Kvinnor Racerunner RR1 (100 m)
100m
Vind: +1.0
1 Marika Vaihinger
Karlskoga FIF
88 Karlskoga FIF 32.70
Kvinnor Tresteg
3/9 10:55
1 Emma Eriksson
Karlskoga FIF
93 Karlskoga FIF 8.85 +0.8
123456
256 Emma Eriksson8.21 +0.38.37 0.08.81 +0.78.85 +0.88.69 +0.78.82 +0.5
Kvinnor Kula
Vikt: 4,0kg
3/9 10:00
1 Åsa Lundgren
KFUM Örebro
82 KFUM Örebro 8.21
2 Emma Eriksson
Karlskoga FIF
93 Karlskoga FIF 7.84
123456
460 Åsa Lundgren8.017.957.517.47x8.21
256 Emma Eriksson7.206.657.297.847.477.71
F17 100 m
Vind: +0.6
1 Ida Larsson
KFUM Örebro
06 KFUM Örebro 14.12
F15 80 m
3/9 12:40
Vind: +1.0
1 Miranda Koubek
Stocksäters IF
08 Stocksäters IF 11.10 PB 11.091
2 Amanda Minstedt
Karlskoga FIF
07 Karlskoga FIF 11.10 11.097
3 Moa Cassersten
Karlskoga FIF
07 Karlskoga FIF 11.68 SB
4 Nellie Nordh-Porath
Säffle FIK
08 Säffle FIK 12.00 PB
F15 800 m
1 Miranda Koubek
Stocksäters IF
08 Stocksäters IF 2:44.90
2 Hannah Eriksson
Säffle FIK
08 Säffle FIK 2:51.80 PB
3 Nellie Nordh-Porath
Säffle FIK
08 Säffle FIK 3:00.63
F15 Höjd
3/9 15:10
1 Hannah Eriksson
Säffle FIK
08 Säffle FIK 128 PB
2 Moa Cassersten
Karlskoga FIF
07 Karlskoga FIF 120 PB
110115120125128131
247 Moa Casserstenoooxxx
257 Hannah Eriksson-ooxxoxoxxx
F15 Tresteg
3/9 10:55
1 Moa Cassersten
Karlskoga FIF
07 Karlskoga FIF 8.72 +1.1
2 Nellie Nordh-Porath
Säffle FIK
08 Säffle FIK 8.51 +0.2 PB
3 Hannah Eriksson
Säffle FIK
08 Säffle FIK 8.40 +1.6
123456
247 Moa Cassersten8.72 +1.1- 8.19 0.08.45 +0.18.52 +0.58.54 +1.1
257 Hannah Eriksson7.95 0.07.79 +0.88.17 +0.98.26 +1.08.39 +1.08.40 +1.6
473 Nellie Nordh-Porath8.09 +0.58.41 +1.4- - 8.51 +0.2-
F15 Kula
Vikt: 3,0kg
3/9 14:05
1 Hannah Eriksson
Säffle FIK
08 Säffle FIK 7.11
2 Nellie Nordh-Porath
Säffle FIK
08 Säffle FIK 5.57
123456
473 Nellie Nordh-Porath5.465.535.145.575.275.40
257 Hannah Eriksson7.116.65x6.947.01x
F13 60 m
3/9 10:10
Vind: +0.6
1 Nellie Garmland
Katrineholms SK
09 Katrineholms SK 8.40
2 Rebecka Albinsson
Karlskoga FIF
09 Karlskoga FIF 8.65 PB
3 Emelie Rasmussen
Frövi IK
09 Frövi IK 8.99
4 Elin Abelin
Säffle FIK
09 Säffle FIK 9.25
5 Alva Lilja
Glanshammars IF
09 Glanshammars IF 9.49
6 Rebecca Carlsson
Karlskoga FIF
09 Karlskoga FIF 9.86 PB
7 Leonie Käll
Glanshammars IF
09 Glanshammars IF 10.14
F13 600 m
3/9 15:35
1 Rebecka Albinsson
Karlskoga FIF
09 Karlskoga FIF 1:50.5 PB
2 Emelie Rasmussen
Frövi IK
09 Frövi IK 1:52.6 PB
F13 Höjd
3/9 11:00
1 Elin Abelin
Säffle FIK
09 Säffle FIK 140
2 Milla Svensson
Glanshammars IF
09 Glanshammars IF 135
3 Rebecka Albinsson
Karlskoga FIF
09 Karlskoga FIF 132
4 Ebba Johansson
Glanshammars IF
09 Glanshammars IF 126
115119123126129132135138140145
444 Rebecka Albinssonoooooxxoxxx
292 Ebba Johansson-oooxx-
103 Milla Svensson-ooooooxxx
229 Elin Abelin-oooooxoooxxx
F13 Tresteg
Hoppzon
3/9 12:40
1 Nellie Garmland
Katrineholms SK
09 Katrineholms SK 11.30 +0.1
2 Emelie Rasmussen
Frövi IK
09 Frövi IK 9.78 0.0 PB
3 Rebecka Albinsson
Karlskoga FIF
09 Karlskoga FIF 9.49 +0.3 PB
123456
267 Nellie Garmland10.85 +0.210.93 0.011.30 +0.111.24 +0.8- 11.18 0.0
484 Emelie Rasmussen9.39 +0.39.65 +1.49.42 0.09.43 +0.39.56 0.09.78 0.0
444 Rebecka Albinsson9.49 +0.39.30 +1.5- x 9.05 +0.98.73 0.0
F13 Kula
Vikt: 2,0kg
3/9 13:30
1 Nellie Garmland
Katrineholms SK
09 Katrineholms SK 9.74
2 Elin Abelin
Säffle FIK
09 Säffle FIK 8.12
3 Rebecca Carlsson
Karlskoga FIF
09 Karlskoga FIF 7.61 PB
123456
267 Nellie Garmland9.749.719.549.249.309.15
229 Elin Abelin8.128.057.917.958.117.07
246 Rebecca Carlsson6.90x7.527.137.617.56
F12 60 m
3/9 11:10
Vind: 0.0
1 Elisa Östin
Karlskoga FIF
10 Karlskoga FIF 8.70
2 Maja Lilja
KFUM Örebro
10 KFUM Örebro 9.05 PB
3 Alice Edgren
IK Vikings FK
10 IK Vikings FK 9.80 PB
4 Elin Sterner
Karlskoga FIF
10 Karlskoga FIF 9.86 PB
5 Ebba Karlsson
IF Göta Karlstad
10 IF Göta Karlstad 9.87
6 Elina Åhser
IF Göta Karlstad
10 IF Göta Karlstad 11.33
F12 600 m
3/9 15:55
1 Elisa Östin
Karlskoga FIF
10 Karlskoga FIF 1:49.6 PB
2 Andjela Kjellberg
Västerås FK
10 Västerås FK 1:55.4 PB
3 Elina Åhser
IF Göta Karlstad
10 IF Göta Karlstad 2:14.8 PB
Ebba Forslund Ekberg
KFUM Örebro
10 KFUM Örebro DNS
F12 Höjd
3/9 14:30
1 Ebba Forslund Ekberg
KFUM Örebro
10 KFUM Örebro 132
2 Alma Wigh-Haraldsson
IFK Kristinehamn
10 IFK Kristinehamn 129 PB
3 Elisa Östin
Karlskoga FIF
10 Karlskoga FIF 119
4 Elina Åhser
IF Göta Karlstad
10 IF Göta Karlstad 110 =SB
105110115119123126129132135
119 Elina Åhserxxooxxx
115 Alma Wigh-Haraldssonoooxoxoxooxxx
121 Elisa Östin-ooxoxxx
262 Ebba Forslund Ekberg--oo-ooox-
F12 Tresteg
Hoppzon
3/9 10:00
1 Elisa Östin
Karlskoga FIF
10 Karlskoga FIF 9.82 0.0 PB
2 Ebba Forslund Ekberg
KFUM Örebro
10 KFUM Örebro 9.47 +0.8 PB
3 Ebba Karlsson
IF Göta Karlstad
10 IF Göta Karlstad 8.41 0.0
4 Elina Åhser
IF Göta Karlstad
10 IF Göta Karlstad 6.81 +1.6 PB
Alma Wigh-Haraldsson
IFK Kristinehamn
10 IFK Kristinehamn -
123456
119 Elina Åhser6.81 +1.66.65 +0.8x 6.77 0.0x 6.67 +0.5
296 Ebba Karlsson8.40 +1.68.41 0.07.98 0.08.16 +0.98.02 +0.58.20 0.0
115 Alma Wigh-Haraldsson- - - - - -
262 Ebba Forslund Ekberg9.34 0.09.47 +0.89.47 +0.79.41 0.09.29 +0.39.17 +1.0
121 Elisa Östin9.53 +0.79.63 +1.19.73 0.09.82 0.09.40 +1.19.56 +0.4
F12 Kula
Vikt: 2,0kg
3/9 12:45
1 Elisa Östin
Karlskoga FIF
10 Karlskoga FIF 9.50
2 Maja Lilja
KFUM Örebro
10 KFUM Örebro 8.74 PB
3 Ebba Forslund Ekberg
KFUM Örebro
10 KFUM Örebro 7.87
4 Alma Wigh-Haraldsson
IFK Kristinehamn
10 IFK Kristinehamn 6.46
5 Elina Åhser
IF Göta Karlstad
10 IF Göta Karlstad 6.20
6 Elin Sterner
Karlskoga FIF
10 Karlskoga FIF 6.11
123456
115 Alma Wigh-Haraldsson6.196.266.385.966.246.46
262 Ebba Forslund Ekberg7.657.667.797.876.887.77
119 Elina Åhser6.074.925.665.765.596.20
121 Elisa Östin9.139.509.329.31x9.43
455 Maja Lilja7.598.258.747.987.838.34
500 Elin Sterner5.736.115.655.385.395.64
F11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F10

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F8

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F7

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

Män Racerunner RR2 (200 m)
200m
Vind: +0.7
1 Gustav Tegnelund
Karlskoga FIF
02 Karlskoga FIF 47.78
Män Racerunner RR3 (200 m)
200m
Vind: +0.7
1 Liam Holte
KFUM Örebro
08 KFUM Örebro 55.27
Män Racerunner RR2 (100 m)
100m
Vind: +1.0
1 Gustav Tegnelund
Karlskoga FIF
02 Karlskoga FIF 22.08
Män Racerunner RR3 (100 m)
100m
Vind: +1.0
1 Liam Holte
KFUM Örebro
08 KFUM Örebro 24.65 SB
Män Racerunner RR4 (100 m)
100m
Vind: +1.0
1 Felix Ledung
KFUM Örebro
08 KFUM Örebro 18.16 SB
Män Racerunner RR4 (200 m)
200m
Vind: nwi
1 Felix Ledung
KFUM Örebro
08 KFUM Örebro 38.13
Män 5000 m
3/9 12:55
1 Bo Roger Nordström
Dala-Järna IK
60 Dala-Järna IK 23:46.92 SB
Tomas Kobayashi
IF Hagen
65 IF Hagen DNS
Män Tresteg
3/9 10:55
1 Hans Erixon
Karlskoga FIF
53 Karlskoga FIF 9.20 +0.8 SB
123456
258 Hans Erixon8.95 +0.59.20 +0.89.15 +0.38.76 +1.48.64 +0.28.98 +0.8
P19 100 m
3/9 12:20
Vind: +0.7
1 Erik Nilsson
Karlskoga FIF
04 Karlskoga FIF 12.03 PB
P19 Höjd
3/9 15:10
1 Erik Nilsson
Karlskoga FIF
04 Karlskoga FIF 171
166171176
471 Erik Nilssonoxoxxx
P15 80 m
3/9 12:35
Vind: +0.6
1 Thomas Ferletta
Karlskoga FIF
07 Karlskoga FIF 9.76 PB
2 Albin Andersson
IK Vikings FK
07 IK Vikings FK 9.98
3 Xanthos Sakalakis
Karlskoga FIF
07 Karlskoga FIF 10.31
4 Robin Lövdal
Karlskoga FIF
08 Karlskoga FIF 10.35
5 Olle Fischer
IK Vikings FK
08 IK Vikings FK 10.56 PB
6 Viktor Lundgren
Filipstads IF
07 Filipstads IF 11.58
7 Oliwer Jalakas
Karlskoga FIF
08 Karlskoga FIF 12.09
P15 800 m
1 Thomas Ferletta
Karlskoga FIF
07 Karlskoga FIF 2:10.47
2 Olle Fischer
IK Vikings FK
08 IK Vikings FK 2:24.73
P15 Höjd
3/9 15:10
1 Robin Lövdal
Karlskoga FIF
08 Karlskoga FIF 180
2 Xanthos Sakalakis
Karlskoga FIF
07 Karlskoga FIF 151
141151156166171176180185
461 Robin Lövdal---oooxoxxx
487 Xanthos Sakalakisoxoxxx
P15 Kula
Vikt: 4,0kg
3/9 14:05
1 Albin Andersson
IK Vikings FK
07 IK Vikings FK 10.93
123456
231 Albin Andersson9.8910.939.5910.6410.329.81
P13 60 m
3/9 11:35
Vind: +1.0
1 Felix Sjöstedt
Glanshammars IF
09 Glanshammars IF 8.82 PB
2 Gabriel Laine
Karlskoga FIF
09 Karlskoga FIF 9.37 PB
3 Olle Saxe
Karlskoga FIF
09 Karlskoga FIF 9.94
4 Isak Mathiasson
Kils AIK
09 Kils AIK 10.37
P13 600 m
3/9 15:45
1 Gabriel Laine
Karlskoga FIF
09 Karlskoga FIF 1:49.6 PB
2 Olle Saxe
Karlskoga FIF
09 Karlskoga FIF 2:09.8
P13 Höjd
3/9 10:00
1 Anton Pranjic
IFK Kristinehamn
09 IFK Kristinehamn 134
2 Isak Mathiasson
Kils AIK
09 Kils AIK 119
Olle Saxe
Karlskoga FIF
09 Karlskoga FIF x
105110115119123126130134138
491 Olle Saxe xxx
463 Isak Mathiassonooxooxxx
482 Anton Pranjic----oooxoxxx
P13 Tresteg
Hoppzon
3/9 12:20
1 Isak Mathiasson
Kils AIK
09 Kils AIK 7.68 +1.6 PB
123456
463 Isak Mathiasson7.49 0.07.66 +0.8- 7.68 +1.66.68 +0.5-
P13 Kula
Vikt: 3,0kg
3/9 14:30
1 Anton Pranjic
IFK Kristinehamn
09 IFK Kristinehamn 12.39
2 Felix Sjöstedt
Glanshammars IF
09 Glanshammars IF 11.14 PB
3 Isak Mathiasson
Kils AIK
09 Kils AIK 8.21
4 Olle Saxe
Karlskoga FIF
09 Karlskoga FIF 6.05
123456
495 Felix Sjöstedt10.9411.1410.398.339.239.33
463 Isak Mathiasson7.698.217.86x7.907.83
491 Olle Saxe x5.575.345.245.126.05
482 Anton Pranjic11.6412.3912.0311.9512.1312.38
P12 60 m
3/9 11:40
Vind: 0.0
1 Arvid Johansson
Karlskoga FIF
10 Karlskoga FIF 8.94 PB
2 Ludwig Jalakas
Karlskoga FIF
10 Karlskoga FIF 9.58 SB
3 Oscar Morello
Karlskoga FIF
10 Karlskoga FIF 9.68
4 Einar Sartz
Stocksäters IF
10 Stocksäters IF 10.65
P12 600 m
3/9 15:45
1 Arvid Johansson
Karlskoga FIF
10 Karlskoga FIF 2:00.1
2 Ludwig Jalakas
Karlskoga FIF
10 Karlskoga FIF 2:05.5
3 Oscar Morello
Karlskoga FIF
10 Karlskoga FIF 2:05.6
P12 Höjd
3/9 10:00
1 Arvid Johansson
Karlskoga FIF
10 Karlskoga FIF 119
2 Einar Sartz
Stocksäters IF
10 Stocksäters IF 105
105110115119123
490 Einar Sartzxoxxx
291 Arvid Johanssonoooxxoxxx
P12 Tresteg
Hoppzon
3/9 12:20
1 Ludwig Jalakas
Karlskoga FIF
10 Karlskoga FIF 8.20 +1.6
123456
289 Ludwig Jalakas8.20 +1.6- - 8.16 +0.5- 7.57 0.0
P12 Kula
Vikt: 3,0kg
3/9 14:30
1 Ville Bjuhr
IFK Kristinehamn
10 IFK Kristinehamn 8.89
2 Ludwig Jalakas
Karlskoga FIF
10 Karlskoga FIF 6.83
3 Oscar Morello
Karlskoga FIF
10 Karlskoga FIF 6.56
4 Einar Sartz
Stocksäters IF
10 Stocksäters IF 4.62
123456
490 Einar Sartz4.314.624.384.554.284.40
467 Oscar Morello6.56x6.16x6.366.33
289 Ludwig Jalakas6.666.676.216.516.836.41
238 Ville Bjuhr8.678.568.898.868.847.83
P11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P10

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P8

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P7

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.