Results Startskottet & Palmkastet

Östervångstadion, Trelleborg   2019-04-27 - 2019-04-28

Arrangör: IFK Trelleborg Tävlingsledare: Kauko Harjuniemi Senast uppdaterad: 2019-05-05 19:11:15
Väder: Lördag 10-13°, lätt till kraftigt regn, svag vind väst. Söndag (slägga/diskus) 12-16 svag vind halvmulet  
2019-04-27 2019-04-28 All days
Kvinnor 100 m Final
27/4 10:50
Vind: -1,6
1 Sara Liljegren
IS Göta
81 IS Göta 14.06
Ann-Sofie Tanskanen
Lomma FIK
01 Lomma FIK DNS
Kvinnor 800 m Final
27/4 11:15
1 Sara Liljegren
IS Göta
81 IS Göta 2:21.69
Kvinnor Kula Final
Vikt: 4,0kg
27/4 09:30
1 Alicia Byström
Hässleholms AIS
01 Hässleholms AIS 7.89
123456
Alicia Byström 7.82 x 7.89 7.82 x x
F19 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
Palmkastet 28/4
28/4 11:00
1 Vilma Engbe
Öresund FK
00 Öresund FK 38.12
2 Alicia Byström
Hässleholms AIS
01 Hässleholms AIS 21.63
123456
Alicia Byström 20.00 19.80 19.20 19.92 21.63 x
Vilma Engbe 34.77 37.13 38.12 35.75 x 36.71
F19 Slägga Final
Vikt: 4,0kg
Palmkastet 28/4
28/4 12:30
1 Jennifer Quick
IFK Lund
00 IFK Lund 54.25
2 Vilma Engbe
Öresund FK
00 Öresund FK 43.46
3 Alicia Byström
Hässleholms AIS
01 Hässleholms AIS 32.82
123456
Jennifer Quick 52.69 52.50 54.25 53.43 x x
Alicia Byström x 31.03 31.68 31.77 32.51 32.82
Vilma Engbe x x 40.58 43.46 x 40.64
F17 100 m Final
27/4 10:50
Vind: -1,6
1 Ida Svendsen
IFK Trelleborg
03 IFK Trelleborg 14.56
F17 Längd Final
27/4 09:30
1 Betty Lecander
IFK Trelleborg
03 IFK Trelleborg 4.22
2 Elvira Dryselius
IFK Trelleborg
03 IFK Trelleborg 3.94
3 Andrea Egermayer
IFK Trelleborg
03 IFK Trelleborg 3.63
123456
Elvira Dryselius 3.94 -0,4 x x x 3.91 -1,0 x
Andrea Egermayer 3.62 0.0 x 3.63 0.0 x 3.52 -1,3 3.33 +1,0
Betty Lecander 4.07 0.0 x 4.10 +0,4 4.22 0.0 4.21 -0,3 x
F17 Kula Final
Vikt: 3,0kg
27/4 09:30
1 Emilia Wamsler
IFK Lund
03 IFK Lund 11.05
2 Emilia Pai
IFK Trelleborg
02 IFK Trelleborg 8.51
3 Alva Nilsson
Ängelholms IF
02 Ängelholms IF 7.99
4 Hedda Rosvall
IFK Trelleborg
02 IFK Trelleborg 7.82
123456
Hedda Rosvall 7.53 7.82 7.72 7.27 7.39 7.34
Emilia Wamsler 10.85 x 11.05 10.51 x 10.47
Alva Nilsson 7.99 x x x x x
Emilia Pai 7.76 7.85 7.94 7.95 8.39 8.51
F17 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
Palmkastet 28/4
28/4 11:00
1 Emilia Wamsler
IFK Lund
03 IFK Lund 34.98 PB
2 Thea Löfman
Åhus FIK
03 Åhus FIK 27.47
3 Josefin Axelsson
Öresund FK
03 Öresund FK 18.92
4 Emilia Pai
IFK Trelleborg
02 IFK Trelleborg 18.65
5 Hedda Rosvall
IFK Trelleborg
02 IFK Trelleborg 14.58
Alva Nilsson
Ängelholms IF
02 Ängelholms IF x
123456
Thea Löfman 25.10 24.79 x 24.93 24.49 27.47
Alva Nilsson x x x x x x
Josefin Axelsson 18.92 x 17.58 x x 15.41
Emilia Wamsler 31.59 34.98 32.28 25.75 x x
Hedda Rosvall 12.35 14.58 11.90 x 13.41 14.41
Emilia Pai 15.57 18.65 17.97 17.60 14.13 17.82
F17 Slägga Final
Vikt: 3,0kg
Palmkastet 28/4
28/4 12:30
1 Thea Löfman
Åhus FIK
03 Åhus FIK 51.59
2 Alva Nilsson
Ängelholms IF
02 Ängelholms IF 35.83
3 Andrea Egermayer
IFK Trelleborg
03 IFK Trelleborg 20.54
123456
Andrea Egermayer 20.54 19.32 18.19 18.43 19.64 18.70
Thea Löfman x 49.30 x 50.48 51.05 51.59
Alva Nilsson x x 34.55 34.29 35.83 x
F15 80 m Final
27/4 10:35
Vind: -0,4
1 Iza Mellberg
Öresund FK
04 Öresund FK 11.38
2 Celia Parmatow
Malmö AI
05 Malmö AI 11.53
3 Alice Albien
Öresund FK
04 Öresund FK 11.68
Lovisa Nettelhed
IFK Trelleborg
04 IFK Trelleborg DNS
F15 800 m Final
27/4 11:15
1 Nevena Brankovic
Malmö AI
05 Malmö AI 3:08.45
2 Miranda Byström
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 3:29.98
F15 Längd Final
27/4 09:30
1 Iza Mellberg
Öresund FK
04 Öresund FK 4.62
2 Isabelle Lund
IFK Trelleborg
05 IFK Trelleborg 4.14 SB
3 Celia Parmatow
Malmö AI
05 Malmö AI 4.09
123456
Celia Parmatow 2.93 -0,5 2.31 0.0 2.79 +1,6 1.83 -0,2 2.68 0.0 4.09 -0,4
Isabelle Lund 2.48 0.0 x 1.92 0.0 x x 4.14 -0,1
Iza Mellberg 4.62 0.0 4.47 -0,7 4.62 +1,3 4.35 +0,3 4.45 -0,4 4.40 -0,7
F15 Kula Final
Vikt: 3,0kg
27/4 10:40
1 Isabelle Lund
IFK Trelleborg
05 IFK Trelleborg 8.96 PB
2 Nevena Brankovic
Malmö AI
05 Malmö AI 6.84
123456
Nevena Brankovic 5.83 6.03 6.84 6.07 5.98 6.36
Isabelle Lund x x x 8.89 8.04 8.96
F13 60 m Final
27/4 10:15
Vind: -1,3
1 Ebba Albert
Öresund FK
07 Öresund FK 8.94
2 Bella Gisel
Lomma FIK
07 Lomma FIK 9.07
3 Thea Bivefors
Öresund FK
07 Öresund FK 9.34
4 Rebecca Ekman
IFK Trelleborg
06 IFK Trelleborg 9.73 PB
5 Alva Jeppsson
IFK Lund
06 IFK Lund 10.47
6 Miranda Byström
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 10.72
F13 Längd Final
Hoppzon
27/4 11:50
1 Bella Gisel
Lomma FIK
07 Lomma FIK 4.26
2 Ebba Albert
Öresund FK
07 Öresund FK 4.26
3 Rebecca Ekman
IFK Trelleborg
06 IFK Trelleborg 4.10
4 Thea Bivefors
Öresund FK
07 Öresund FK 3.98
123456
Rebecca Ekman 4.05 -1,1 4.00 0.0 3.98 -1,6 4.04 -0,7 4.10 +1,1 4.02 0.0
Thea Bivefors 3.97 -1,9 3.92 -0,9 3.88 -1,3 3.91 -1,6 3.65 +0,1 3.98 +0,1
Ebba Albert x x 4.15 -0,8 4.14 -0,3 4.16 -1,7 4.26 -0,7
Bella Gisel 4.14 -1,1 4.05 -1,5 4.26 -2,2 4.17 -0,9 3.91 -1,0 4.05 -0,5
F13 Kula Final
Vikt: 2,0kg
27/4 10:45
1 Isabella Enggren
Malmö AI
07 Malmö AI 9.22
2 Bella Gisel
Lomma FIK
07 Lomma FIK 8.04
123456
Isabella Enggren 8.85 8.92 8.67 9.09 9.22 8.89
Bella Gisel 7.94 8.03 7.94 7.77 7.93 8.04
F13 Slägga Final
Vikt: 2,0kg
Palmkastet 28/4
28/4 12:30
1 Miranda Byström
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 16.18
123456
Miranda Byström 12.15 12.89 14.94 14.60 16.18 15.60
F13 Spjut Final
Vikt: 400g
27/4 13:00
1 Isabella Enggren
Malmö AI
07 Malmö AI 20.04
123456
Isabella Enggren 18.12 x 19.73 20.04 18.88 19.35
F11 60 m Final
27/4 10:00
Vind: -2,2
1 Ebba Römbo
Malmö AI
08 Malmö AI 9.75
2 Siri Rissler
Malmö AI
08 Malmö AI 9.98
3 Tilde Bladh
Malmö AI
08 Malmö AI 9.99
4 Ebba Elm
Malmö AI
08 Malmö AI 10.04
5 Ella Larsson
IFK Trelleborg
09 IFK Trelleborg 10.62
F11 Längd Final
Hoppzon
27/4 10:35
1 Ebba Elm
Malmö AI
08 Malmö AI 3.60
2 Siri Rissler
Malmö AI
08 Malmö AI 3.42
3 Ella Larsson
IFK Trelleborg
09 IFK Trelleborg 3.20
4 Tilde Bladh
Malmö AI
08 Malmö AI 3.10
5 Ebba Römbo
Malmö AI
08 Malmö AI 2.83
1234
Ella Larsson 3.20 0.0 - - -
Ebba Römbo 2.83 0.0
Ebba Elm 3.42 -0,4 3.30 0.0 3.26 -0,1 3.60 -0,3
Tilde Bladh x 2.57 -0,4 2.96 0.0 3.10 -1,3
Siri Rissler 3.18 +0,5 3.14 0.0 3.26 0.0 3.42 -0,3
F9 60 m Final
27/4 09:45
Heat 1Vind: 0.0
1 Agnes Elm
Malmö AI
10 Malmö AI 10.24 1
2 Ebba Sunnanväder
Malmö AI
10 Malmö AI 10.33 2
3 Denise Kemi Rehnborg
Malmö AI
10 Malmö AI 10.67 3 SB
4 Selma Ahlquist
IFK Trelleborg
10 IFK Trelleborg 10.79 4
5 Olivia Larsson
IFK Trelleborg
10 IFK Trelleborg 11.88 7
Heat 2Vind: -1,1
1 Emma Ekerlund
IFK Trelleborg
10 IFK Trelleborg 11.61 5
2 Linnea Larsson
IFK Trelleborg
11 IFK Trelleborg 11.67 6
3 Aaliyah Randrup
IFK Trelleborg
11 IFK Trelleborg 12.18 8
4 Linnéa Guthagen
IFK Trelleborg
10 IFK Trelleborg 12.22 9
F9 Längd Final
Hoppzon
27/4 10:35
1 Agnes Elm
Malmö AI
10 Malmö AI 3.23
2 Ebba Sunnanväder
Malmö AI
10 Malmö AI 2.97
3 Linnea Larsson
IFK Trelleborg
11 IFK Trelleborg 2.75
4 Selma Ahlquist
IFK Trelleborg
10 IFK Trelleborg 2.73
5 Denise Kemi Rehnborg
Malmö AI
10 Malmö AI 2.68
6 Emma Ekerlund
IFK Trelleborg
10 IFK Trelleborg 2.46
7 Aaliyah Randrup
IFK Trelleborg
11 IFK Trelleborg 2.33
8 Linnéa Guthagen
IFK Trelleborg
10 IFK Trelleborg 2.27
9 Olivia Larsson
IFK Trelleborg
10 IFK Trelleborg 2.14
1234
Aaliyah Randrup 2.31 -0,2 2.33 0.0 2.23 -0,2 2.18 +0,2
Ebba Sunnanväder 2.91 0.0 2.89 0.0 2.94 +0,2 2.97 -0,1
Linnea Larsson 2.75 0.0 x x x
Olivia Larsson 2.13 0.0 2.10 +0,2 2.14 -1,1 2.07 0.0
Emma Ekerlund 2.46 0.0 2.31 +0,8 2.20 -1,1 1.94 0.0
Linnéa Guthagen 2.26 0.0 2.27 +0,4 2.08 +0,9 2.26 -0,3
Selma Ahlquist 2.73 -0,4 2.54 +0,1 2.70 -0,5 2.65 +0,4
Agnes Elm 3.23 0.0 2.92 +0,5 3.06 0.0 2.79 0.0
Denise Kemi Rehnborg x 2.40 +0,5 2.62 0.0 2.68 -0,5
F9 Kula Final
Vikt: 2,0kg
27/4 11:55
1 Selma Ahlquist
IFK Trelleborg
10 IFK Trelleborg 4.03
2 Aaliyah Randrup
IFK Trelleborg
11 IFK Trelleborg 3.63
1234
Selma Ahlquist x 3.83 4.03 x
Aaliyah Randrup 3.07 3.33 3.58 3.63
Män 100 m Final
27/4 11:00
Vind: -1,6
1 Michael Hansson
IS Göta
96 IS Göta 12.97
Män 800 m Final
27/4 11:15
1 Michael Hansson
IS Göta
96 IS Göta 2:14.92
Per Gränse
IS Göta
71 IS Göta DNS
Män Kula Final
Vikt: 7,26kg
27/4 09:30
1 Lars Andersson
IFK Trelleborg
96 IFK Trelleborg 10.46
123456
Lars Andersson 9.89 9.94 x 9.94 x 10.46
Män Slägga Final
Vikt: 7,26kg
Palmkastet 28/4
28/4 12:30
1 Lars Andersson
IFK Trelleborg
96 IFK Trelleborg 29.04
123456
Lars Andersson 29.04 28.24 22.09 27.78 26.88 x
P15 80 m Final
27/4 10:30
Vind: -1,6
1 Joel Ring
IFK Trelleborg
04 IFK Trelleborg 10.30 PB
2 Olle Holmberg
IFK Trelleborg
04 IFK Trelleborg 11.06
3 Hannes Grimsholm
Öresund FK
05 Öresund FK 11.22
P15 Längd Final
27/4 09:30
1 Melvin Pai
IFK Trelleborg
04 IFK Trelleborg 4.91 PB
2 Hannes Grimsholm
Öresund FK
05 Öresund FK 4.53
3 Gavin Wastrell
IFK Trelleborg
05 IFK Trelleborg 3.85
123456
Melvin Pai 4.84 -0,5 x x 4.61 -0,2 4.41 -0,4 4.91 +0,1
Gavin Wastrell 3.74 -0,1 3.85 -0,2 x 3.32 -0,2 3.22 +0,1 3.48 -0,1
Hannes Grimsholm 3.80 0.0 4.15 -0,6 4.53 0.0 4.32 +0,5 4.43 -0,2 4.51 0.0
P15 Kula Final
Vikt: 4,0kg
27/4 10:45
1 Casper Griphage
IFK Trelleborg
05 IFK Trelleborg 10.73
2 Hannes Grimsholm
Öresund FK
05 Öresund FK 8.51
123456
Hannes Grimsholm 8.34 x 8.17 x 8.40 8.51
Casper Griphage 10.73 9.57 9.85 10.25 10.57 x
P15 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
Palmkastet 28/4
28/4 11:00
1 Casper Griphage
IFK Trelleborg
05 IFK Trelleborg 35.87 PB
2 Jakob Romberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 21.56
123456
Casper Griphage 34.87 35.87 31.00 34.17 35.69 x
Jakob Romberg 20.84 13.63 x 21.56 14.52 x
P15 Slägga Final
Vikt: 4,0kg
Palmkastet 28/4
28/4 12:30
1 Gustav Karlström
Åhus FIK
05 Åhus FIK 28.88
2 Jakob Romberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 18.03
123456
Jakob Romberg x 17.57 16.81 17.03 18.03 17.53
Gustav Karlström x x 26.83 28.88 25.76 25.44
P15 Spjut Final
Vikt: 600g
27/4 13:00
1 Casper Griphage
IFK Trelleborg
05 IFK Trelleborg 32.46
2 Melvin Pai
IFK Trelleborg
04 IFK Trelleborg 24.81 PB
123456
Melvin Pai 23.11 24.16 24.33 x 24.81 24.39
Casper Griphage 30.17 32.46 30.11 31.56 30.25 29.93
P13 60 m Final
27/4 10:15
Vind: -0,7
1 Vilgot Sandström
Malmö AI
06 Malmö AI 10.43
2 Hugo Ekerlund
IFK Trelleborg
07 IFK Trelleborg 10.47
3 Harald Sandström
Malmö AI
07 Malmö AI 11.03
Teodor De Luca
Malmö AI
06 Malmö AI DNS DNS
August Thompson
Malmö AI
07 Malmö AI DNS DNS
P13 Längd Final
Hoppzon
27/4 11:50
1 Hugo Ekerlund
IFK Trelleborg
07 IFK Trelleborg 3.63
123456
Hugo Ekerlund 3.36 -1,3 3.41 -0,9 3.52 -1,6 3.30 -1,4 3.63 -0,8 3.38 -0,9
P13 Kula Final
Vikt: 3,0kg
27/4 10:45
1 Vilgot Sandström
Malmö AI
06 Malmö AI 4.24
Harald Sandström
Malmö AI
07 Malmö AI -
123456
Vilgot Sandström - - 4.24 - - -
Harald Sandström - - - - - -
P11 60 m Final
27/4 10:05
Vind: -1,9
1 Uros Brankovic
Malmö AI
09 Malmö AI 9.41
2 Theo Lydén
Malmö AI
08 Malmö AI 9.53
3 Olle Lindberg
Malmö AI
08 Malmö AI 10.02
4 Oskar Jönsson
Malmö AI
08 Malmö AI 10.62
5 August Thompson
Malmö AI
08 Malmö AI 10.91
Colin Rosén
IFK Trelleborg
08 IFK Trelleborg DNS
P11 Längd Final
Hoppzon
27/4 10:35
1 Theo Lydén
Malmö AI
08 Malmö AI 3.93
2 August Thompson
Malmö AI
08 Malmö AI 3.90
3 Uros Brankovic
Malmö AI
09 Malmö AI 3.78
4 Oskar Jönsson
Malmö AI
08 Malmö AI 3.33
5 Olle Lindberg
Malmö AI
08 Malmö AI 2.91
1234
Olle Lindberg 2.91 0.0 2.75 0.0 x 2.57 +0,8
Uros Brankovic 3.78 +0,8 3.74 +0,3 3.35 -0,4 3.27 -0,7
August Thompson 3.10 0.0 3.90 0.0 2.45 -0,7 2.75 +0,4
Theo Lydén 3.93 0.0 3.90 0.0 3.66 0.0 3.70 -0,9
Oskar Jönsson 3.33 0.0 2.65 0.0 3.13 0.0 x
P9 60 m Final
27/4 09:50
Vind: -1,1
1 Ludvig Frieberg
Malmö AI
10 Malmö AI 10.99
P9 Längd Final
Hoppzon
27/4 10:35
1 Ludvig Frieberg
Malmö AI
10 Malmö AI 2.38
1234
Ludvig Frieberg x x 2.35 -0,8 2.38 0.0
P9 Kula Final
Vikt: 2,0kg
27/4 11:55
1 Ludvig Frieberg
Malmö AI
10 Malmö AI 4.43
1234
Ludvig Frieberg 3.86 4.07 4.31 4.43