Results Distriktsmästerskap utomhus

Trollbäckens IP, Tyresö   2019-08-31 - 2019-09-01

Arrangör: Hanvikens SK Tävlingsledare: Michael Pettersson Senast uppdaterad: 2019-09-01 17:13:02
2019-08-31 2019-09-01 All days
F14 80 m Försök
Lördag 11:45
Heat 1Vind: -0.5
1 Mellanie Neudinger Nellmer
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 10.79 q PB
2 Hjördis Bäckman
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 11.32 q
3 Anna Strunke
Turebergs FK
05 Turebergs FK 11.33 q 11.33
4 Ida Tuving
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 11.39
5 Linnea Blidborg Stenberg
Hammarby IF
05 Hammarby IF 11.53
Linnea Boqvist
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK DNS
Heat 2Vind: -2.6
1 Alice Lindgren
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 11.12 q
2 Ophelia Viirman
Bromma IF
05 Bromma IF 11.19 q
3 Ebba Hasselgren-Svensson
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 11.51
4 Astrid Cyrus
Hammarby IF
05 Hammarby IF 11.81
5 Ella Gustafsson
Hammarby IF
05 Hammarby IF 12.09
Heat 3Vind: -2.8
1 Emma Carlsson
Turebergs FK
05 Turebergs FK 10.75 q
2 Evelina Hamos
Täby IS
05 Täby IS 11.01 q
3 Rebecka Hall
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 11.26 q
4 Isabelle Malmborg
Hässelby SK
05 Hässelby SK 11.33 q 11.33
5 Vera Rietz
Täby IS
05 Täby IS 12.36
6 Frida Nyström
Hammarby IF
05 Hammarby IF 12.37
Heat 4Vind: -2.8
1 Ida Malmborg
Hässelby SK
05 Hässelby SK 11.24 q
2 Evelina Sparf
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 11.25 q
3 Louise Szwed
Hässelby SK
05 Hässelby SK 11.28 q
4 Veronika Danilov
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 11.40
5 Ellen Jernhall
Täby IS
05 Täby IS 11.48
F14 80 m Final
Lördag 15:00
A-FinalVind: 0.0
1 Emma Carlsson
Turebergs FK
05 Turebergs FK 10.69
2 Mellanie Neudinger Nellmer
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 10.87
3 Evelina Hamos
Täby IS
05 Täby IS 10.92
4 Ophelia Viirman
Bromma IF
05 Bromma IF 11.15
5 Ida Malmborg
Hässelby SK
05 Hässelby SK 11.16
Alice Lindgren
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö DNS
B-FinalVind: -0.6
1 Isabelle Malmborg
Hässelby SK
05 Hässelby SK 11.36 11.36
2 Rebecka Hall
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 11.36 11.36
3 Anna Strunke
Turebergs FK
05 Turebergs FK 11.37 11.37
4 Hjördis Bäckman
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 11.37 11.37
5 Louise Szwed
Hässelby SK
05 Hässelby SK 11.37 11.37
Evelina Sparf
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK DNS
F14 300 m Finaler
Söndag 14:30
A-Finaler
Tot. plac.
1 Mellanie Neudinger Nellmer
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 43.18 1
2 Evelina Sparf
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 43.56 2
3 Alice Lindgren
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 44.97 4
4 Ida Malmborg
Hässelby SK
05 Hässelby SK 45.59 5
5 Ophelia Viirman
Bromma IF
05 Bromma IF 45.99 7 SB
6 Isabelle Malmborg
Hässelby SK
05 Hässelby SK 47.02 10
B-Finaler
Tot. plac.
1 Anna Strunke
Turebergs FK
05 Turebergs FK 46.74 9 PB
2 Ebba Hasselgren-Svensson
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 47.36 11
3 Sara Sundberg
Väsby IK
05 Väsby IK 47.76 14
Rebecka Hall
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK DNS
Vera Rietz
Täby IS
05 Täby IS DNS
C-Finaler
Tot. plac.
1 Lisa Mårtensson
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 44.05 3
2 Linnea Boqvist
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 45.67 6
3 Louise Szwed
Hässelby SK
05 Hässelby SK 46.58 8
4 Märta castenfors
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 47.57 12
5 Ida Tuving
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 47.59 13
Sammanställning
1 Mellanie Neudinger Nellmer
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 43.18
2 Evelina Sparf
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 43.56
3 Lisa Mårtensson
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 44.05
4 Alice Lindgren
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 44.97
5 Ida Malmborg
Hässelby SK
05 Hässelby SK 45.59
6 Linnea Boqvist
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 45.67
7 Ophelia Viirman
Bromma IF
05 Bromma IF 45.99 SB
8 Louise Szwed
Hässelby SK
05 Hässelby SK 46.58
9 Anna Strunke
Turebergs FK
05 Turebergs FK 46.74 PB
10 Isabelle Malmborg
Hässelby SK
05 Hässelby SK 47.02
11 Ebba Hasselgren-Svensson
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 47.36
12 Märta castenfors
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 47.57
13 Ida Tuving
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 47.59
14 Sara Sundberg
Väsby IK
05 Väsby IK 47.76
Rebecka Hall
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK DNS
Vera Rietz
Täby IS
05 Täby IS DNS
F14 800 m Final
Lördag 13:00
1 Lisa Mårtensson
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 2:27.65 SB
2 Evelina Sparf
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 2:32.40
3 Isabella Brink
Vallentuna FK
05 Vallentuna FK 2:35.39
4 Ebba Wetterberg
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 2:57.19
5 Sara Nilsson
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 3:10.43
F14 2000 m Final
Söndag 16:30
1 Evelina Sparf
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 7:38.78
F14 1500 m hinder Final
Höjd: 76,2cm
Lördag 19:15
1 Tyra Hedin
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 5:54.58
2 Cornelia Larsten
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 6:06.45
3 Sara Sundberg
Väsby IK
05 Väsby IK 6:09.03
4 Agnes Olsson
Turebergs FK
05 Turebergs FK 6:18.47
F14 80 m häck Försök
Höjd: 76,2cm
Söndag 10:30
Heat 1Vind: +0.5
1 Alice Lindgren
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 12.35 q
2 Agnes Jansson
Hammarby IF
05 Hammarby IF 12.74 q SB
3 Alvah Lind
Tyresö FK
05 Tyresö FK 12.86 q PB
4 Ebba Hasselgren-Svensson
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 13.95 q
Lina Bjerkestam
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS DNS
Heat 2Vind: +0.1
1 Iris Kihl
Hellas FK
05 Hellas FK 13.11 q SB
2 Linnéa Lindefalk
Hammarby IF
05 Hammarby IF 13.38 q
3 Anna Strunke
Turebergs FK
05 Turebergs FK 14.21 q
Rebecka Hall
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK DNF
Lisa Mårtensson
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS DNS
Mellanie Neudinger Nellmer
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö DNS
F14 80 m häck Final
Höjd: 76,2cm
Söndag 12:30
A-FinalVind: -0.7
1 Alice Lindgren
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 12.44
2 Agnes Jansson
Hammarby IF
05 Hammarby IF 12.75 SB
3 Linnéa Lindefalk
Hammarby IF
05 Hammarby IF 12.84
4 Alvah Lind
Tyresö FK
05 Tyresö FK 13.28
Iris Kihl
Hellas FK
05 Hellas FK DNF
Anna Strunke
Turebergs FK
05 Turebergs FK DNS
B-FinalVind: N/A
Ebba Hasselgren-Svensson
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK DNS
F14 300 m häck Finaler
Höjd: 76,2cm
Lördag 17:00
A-Finaler
Tot. plac.
1 Lisa Mårtensson
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 48.54 1
2 Ida Malmborg
Hässelby SK
05 Hässelby SK 50.99 2
3 Lina Bjerkestam
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 51.50 5
4 Linnea Blidborg Stenberg
Hammarby IF
05 Hammarby IF 51.77 6
B-Finaler
Tot. plac.
1 Sara Sundberg
Väsby IK
05 Väsby IK 51.08 3
2 Isabelle Malmborg
Hässelby SK
05 Hässelby SK 51.34 4 SB
3 Anna Strunke
Turebergs FK
05 Turebergs FK 52.93 7
Mellanie Neudinger Nellmer
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö DNS
Sammanställning
1 Lisa Mårtensson
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 48.54
2 Ida Malmborg
Hässelby SK
05 Hässelby SK 50.99
3 Sara Sundberg
Väsby IK
05 Väsby IK 51.08
4 Isabelle Malmborg
Hässelby SK
05 Hässelby SK 51.34 SB
5 Lina Bjerkestam
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 51.50
6 Linnea Blidborg Stenberg
Hammarby IF
05 Hammarby IF 51.77
7 Anna Strunke
Turebergs FK
05 Turebergs FK 52.93
Mellanie Neudinger Nellmer
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö DNS
F14 Höjd Final
Söndag 09:00
1 Iris Kihl
Hellas FK
05 Hellas FK 163
2 Lisa Mårtensson
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 160
3 Norah Lind
Tyresö FK
05 Tyresö FK 157
4 Mellanie Neudinger Nellmer
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 154 PB
5 Lina Bjerkestam
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 151
6 Matilda Halfwordson
Bromma IF
05 Bromma IF 148 PB
7 Ophelia Viirman
Bromma IF
05 Bromma IF 148
8 Ida Tuving
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 142
9 Beatrix Flensborg
Hässelby SK
05 Hässelby SK 134
115120125130134138142145148151154157160163169
96 Matilda Halfwordson-----ooxoxoxxx
204 Mellanie Neudinger Nellmer------ooxoxxoxxoxxx
158 Iris Kihl---------ooxooxoxxx
177 Norah Lind--------ooooxxx
21 Lina Bjerkestam-------ooxoxxx
276 Ida Tuving---ooxoxxoxxx
72 Beatrix Flensborg---xoxxoxxx
281 Ophelia Viirman----oooxxoxoxxx
202 Lisa Mårtensson--------o-xooxoxxx
F14 Stav Final
Lördag 18:15
1 Alvah Lind
Tyresö FK
05 Tyresö FK 315
2 Emma Carlsson
Turebergs FK
05 Turebergs FK 305
3 Norah Lind
Tyresö FK
05 Tyresö FK 295
4 Sofia Eskilsson
Tyresö FK
05 Tyresö FK 255
5 Matilda Halfwordson
Bromma IF
05 Bromma IF 230 SB
6 Susanne Lesage
Bromma IF
05 Bromma IF 215 =PB
200215230245255265275285295305315320
177 Norah Lind-------ooxxx
69 Sofia Eskilsson----oxxx
175 Alvah Lind------xooxooxo-
172 Susanne Lesageoxoxxx
36 Emma Carlsson-----xooooxoxxx
96 Matilda Halfwordsonoooxxx
F14 Längd Final
Lördag 10:00
Pool 1
Tot. plac.
1 Alice Lindgren
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 5.13 +0.1 1 =PB
2 Alvah Lind
Tyresö FK
05 Tyresö FK 5.02 +0.5 2
3 Mellanie Neudinger Nellmer
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 4.92 +2.5 3
4 Isabelle Malmborg
Hässelby SK
05 Hässelby SK 4.85 +0.1 4 SB
5 Matilda Halfwordson
Bromma IF
05 Bromma IF 4.75 0.0 6 PB
6 Hjördis Bäckman
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 4.61 -1.3 7
7 Ida Malmborg
Hässelby SK
05 Hässelby SK 4.53 +0.2 8 SB
8 Iris Kihl
Hellas FK
05 Hellas FK 4.45 0.0 10
9 Tyra Hedin
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 4.37 +0.1 12
10 Ida Tuving
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 4.23 +0.2 16
11 Linnea Boqvist
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 4.23 0.0 17
12 Ophelia Viirman
Bromma IF
05 Bromma IF 4.23 +0.2 18
123456
33 Hjördis Bäckman4.19 +0.24.48 +0.14.53 0.04.59 +2.14.61 -1.34.46 +1.2
194 Ida Malmborg4.24 0.04.53 +0.24.42 +0.14.14 +1.24.23 +3.0-
175 Alvah Lindx 4.74 +0.14.96 +0.23.03 +1.33.19 -1.45.02 +0.5
158 Iris Kihl4.38 +0.14.40 +0.14.45 0.0
26 Linnea Boqvistx 4.21 0.04.23 0.0
276 Ida Tuving4.13 +0.14.21 +0.24.23 +0.2
96 Matilda Halfwordson4.54 +0.24.52 +0.14.67 +0.24.39 +2.24.73 +0.44.75 0.0
281 Ophelia Viirman4.23 +0.23.69 +0.1-
183 Alice Lindgren5.13 +0.14.96 +0.24.84 +0.24.83 +2.65.01 +1.34.85 +2.9
111 Tyra Hedinx 4.37 +0.24.37 +0.1
195 Isabelle Malmborg4.85 +0.14.65 +0.24.69 +0.24.47 +1.04.78 0.04.54 +0.7
204 Mellanie Neudinger Nellmer4.76 +0.24.51 +0.14.52 +0.2x x 4.92 +2.5
Pool 2
Tot. plac.
1 Agnes Jansson
Hammarby IF
05 Hammarby IF 4.76 0.0 5
2 Rebecka Hall
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 4.51 +2.9 9
3 Evelina Hamos
Täby IS
05 Täby IS 4.42 +1.3 11
4 Ellen Jernhall
Täby IS
05 Täby IS 4.26 +0.2 13
5 Astrid Cyrus
Hammarby IF
05 Hammarby IF 4.26 0.0 14
6 Ebba Hasselgren-Svensson
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 4.25 +1.0 15
7 Ella Gustafsson
Hammarby IF
05 Hammarby IF 4.21 +0.5 19
8 Märta castenfors
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 4.14 +1.7 20
9 Frida Nyström
Hammarby IF
05 Hammarby IF 3.96 +2.0 21
10 Vera Rietz
Täby IS
05 Täby IS 3.86 +1.5 22
11 Louise Szwed
Hässelby SK
05 Hässelby SK 3.78 +1.5 23
12 Sara Nilsson
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 3.22 +1.3 24
123456
226 Vera Rietz3.79 +2.03.86 +1.53.77 +1.9
91 Ella Gustafsson4.21 +0.5x 4.04 +1.1
139 Agnes Jansson4.68 0.04.69 0.04.76 0.0x x x
141 Ellen Jernhall4.26 +0.24.18 +1.14.16 +0.5
106 Ebba Hasselgren-Svensson4.18 0.04.25 0.04.25 +1.0
44 Astrid Cyrusx 4.26 0.03.82 0.0
98 Rebecka Hall4.51 +2.94.15 0.04.30 +1.2
38 Märta castenfors4.04 +1.24.06 +1.04.14 +1.7
102 Evelina Hamos4.42 +1.34.17 -1.3x
265 Louise Szwed3.78 +1.5x x
208 Sara Nilsson3.22 +1.32.96 +1.5-
212 Frida Nyström3.71 +1.43.87 +1.63.96 +2.0
Sammanställning
1 Alice Lindgren
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 5.13 =PB
2 Alvah Lind
Tyresö FK
05 Tyresö FK 5.02
3 Mellanie Neudinger Nellmer
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 4.92
4 Isabelle Malmborg
Hässelby SK
05 Hässelby SK 4.85 SB
5 Agnes Jansson
Hammarby IF
05 Hammarby IF 4.76
6 Matilda Halfwordson
Bromma IF
05 Bromma IF 4.75 PB
7 Hjördis Bäckman
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 4.61
8 Ida Malmborg
Hässelby SK
05 Hässelby SK 4.53 SB
9 Rebecka Hall
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 4.51
10 Iris Kihl
Hellas FK
05 Hellas FK 4.45
11 Evelina Hamos
Täby IS
05 Täby IS 4.42
12 Tyra Hedin
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 4.37
13 Ellen Jernhall
Täby IS
05 Täby IS 4.26
14 Astrid Cyrus
Hammarby IF
05 Hammarby IF 4.26
15 Ebba Hasselgren-Svensson
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 4.25
16 Ida Tuving
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 4.23
17 Linnea Boqvist
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 4.23
18 Ophelia Viirman
Bromma IF
05 Bromma IF 4.23
19 Ella Gustafsson
Hammarby IF
05 Hammarby IF 4.21
20 Märta castenfors
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 4.14
21 Frida Nyström
Hammarby IF
05 Hammarby IF 3.96
22 Vera Rietz
Täby IS
05 Täby IS 3.86
23 Louise Szwed
Hässelby SK
05 Hässelby SK 3.78
24 Sara Nilsson
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 3.22
F14 Tresteg Final
Söndag 13:30
1 Alice Lindgren
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 11.34 +0.8 PB
2 Matilda Halfwordson
Bromma IF
05 Bromma IF 10.45 +1.3 PB
3 Isabelle Malmborg
Hässelby SK
05 Hässelby SK 10.18 +1.1 SB
4 Ella Gustafsson
Hammarby IF
05 Hammarby IF 9.70 +1.7
5 Tyra Hedin
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 9.49 +0.8
6 Anna Strunke
Turebergs FK
05 Turebergs FK 9.11 +0.5
7 Beatrix Flensborg
Hässelby SK
05 Hässelby SK 8.65 +2.2
Märta castenfors
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK x
123456
183 Alice Lindgren10.81 +1.111.34 +0.8- 10.73 +2.0- -
252 Anna Strunke9.11 +0.5x 9.06 -0.28.83 -0.6- -
96 Matilda Halfwordson10.45 +1.310.22 +1.710.33 +3.09.95 0.09.73 +0.7x
195 Isabelle Malmborg10.08 +0.610.18 +1.110.11 +1.99.59 +1.49.23 +1.2x
72 Beatrix Flensborg8.65 +2.28.20 +1.2x 8.63 +0.18.51 +3.4x
91 Ella Gustafsson9.01 +1.49.34 -0.2x 9.44 +2.89.02 +1.39.70 +1.7
111 Tyra Hedin9.30 +0.39.42 +1.39.39 -0.19.39 +1.49.49 +0.8x
38 Märta castenforsx x x
F14 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Lördag 15:30
1 Norah Lind
Tyresö FK
05 Tyresö FK 11.98 SB
2 Anna Strunke
Turebergs FK
05 Turebergs FK 11.81
3 Ninni Dahlfors
IF Triangeln
05 IF Triangeln 10.12
4 Sofia Eskilsson
Tyresö FK
05 Tyresö FK 10.10
5 Olivia Ellgren
Turebergs FK
05 Turebergs FK 9.59 PB
6 Isabella Petäjistö
IF Triangeln
05 IF Triangeln 8.41
7 Matilda Halfwordson
Bromma IF
05 Bromma IF 8.29 PB
8 Sara Nilsson
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 5.06
123456
177 Norah Lind11.94xxxx11.98
208 Sara Nilsson4.895.064.434.894.504.74
61 Olivia Ellgren9.368.859.349.589.129.59
48 Ninni Dahlfors9.6410.1210.0610.049.889.16
69 Sofia Eskilsson10.109.149.479.808.969.62
96 Matilda Halfwordson7.907.438.297.407.157.84
221 Isabella Petäjistö7.128.418.217.248.056.97
252 Anna Strunke11.6311.8111.72x11.67x
F14 Diskus Final
Vikt: 0,75kg
Lördag 12:30
1 Norah Lind
Tyresö FK
05 Tyresö FK 37.97
2 Ninni Dahlfors
IF Triangeln
05 IF Triangeln 32.82
3 Alvah Lind
Tyresö FK
05 Tyresö FK 32.64 PB
4 Agnes Jansson
Hammarby IF
05 Hammarby IF 31.10
5 Julia Samuelsson
Hässelby SK
05 Hässelby SK 28.26 PB
6 Olivia Ellgren
Turebergs FK
05 Turebergs FK 26.22
7 Sofia Eskilsson
Tyresö FK
05 Tyresö FK 26.21
8 Linnea Blidborg Stenberg
Hammarby IF
05 Hammarby IF 25.85
9 Isabella Petäjistö
IF Triangeln
05 IF Triangeln 21.78
10 Irene Dahl
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 21.22
123456
221 Isabella Petäjistö16.1721.78x
69 Sofia Eskilssonxx25.15xx26.21
175 Alvah Lind32.6432.1130.66xx31.63
177 Norah Lind35.85xxxx37.97
48 Ninni Dahlforsx32.8230.4729.1331.18x
139 Agnes Janssonxx31.10xx28.23
61 Olivia Ellgren24.1126.22xxxx
235 Julia Samuelsson24.0028.26xx26.7225.95
22 Linnea Blidborg Stenberg25.4625.85xx25.1824.08
46 Irene Dahlx19.5621.22
F14 Slägga Final
Vikt: 3,0kg
Söndag 15:45
1 Norah Lind
Tyresö FK
05 Tyresö FK 45.77
2 Alvah Lind
Tyresö FK
05 Tyresö FK 40.89
3 Olivia Ellgren
Turebergs FK
05 Turebergs FK 34.92
4 Julia Samuelsson
Hässelby SK
05 Hässelby SK 33.40 PB
5 Linnéa Lindefalk
Hammarby IF
05 Hammarby IF 32.51
6 Linnea Blidborg Stenberg
Hammarby IF
05 Hammarby IF 30.30 PB
7 Johanna Schlyter
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 26.44
8 Irene Dahl
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 17.85
123456
177 Norah Lind45.77xxxx44.44
238 Johanna Schlyter25.8124.7726.4422.71xx
46 Irene Dahl17.85x13.3113.42x16.68
175 Alvah Lindxx29.00x40.89x
181 Linnéa Lindefalk30.5032.51xx29.4829.52
22 Linnea Blidborg Stenberg30.3029.50xx27.0426.31
61 Olivia Ellgrenxxx34.92x34.56
235 Julia Samuelsson33.4031.4630.7531.7930.75x
F14 Spjut Final
Vikt: 500g
Söndag 11:30
1 Norah Lind
Tyresö FK
05 Tyresö FK 34.94
2 Anna Strunke
Turebergs FK
05 Turebergs FK 27.22
3 Linnea Blidborg Stenberg
Hammarby IF
05 Hammarby IF 27.21 PB
4 Alvah Lind
Tyresö FK
05 Tyresö FK 26.85
5 Julia Samuelsson
Hässelby SK
05 Hässelby SK 24.20 PB
6 Olivia Ellgren
Turebergs FK
05 Turebergs FK 21.61 PB
7 Susanne Lesage
Bromma IF
05 Bromma IF 21.27 PB
8 Alva Bergström
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 20.70
9 Iris Kihl
Hellas FK
05 Hellas FK 19.12
10 Beatrix Flensborg
Hässelby SK
05 Hässelby SK 18.41
11 Irene Dahl
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 17.34
123456
18 Alva Bergström20.7019.5719.26xx20.57
235 Julia Samuelsson23.9824.20xxxx
252 Anna Strunke14.62x27.2226.2525.0124.96
158 Iris Kihl19.12x17.21
46 Irene Dahl16.6717.3415.54
177 Norah Lind32.43xx34.9433.24x
72 Beatrix Flensborg18.41x16.44
61 Olivia Ellgren16.7817.6519.2821.6118.7119.25
172 Susanne Lesage21.2719.81xx20.16x
22 Linnea Blidborg Stenberg26.2024.5723.1923.4627.2125.46
175 Alvah Lind24.3624.9826.8526.64x26.02
F13 60 m Försök
Lördag 09:45
Heat 1Vind: -3.2
1 Lii Jabbour
Hammarby IF
06 Hammarby IF 8.35 q PB
2 Ellen Forsell
Hammarby IF
06 Hammarby IF 8.53 q PB
3 Alva Levin
Bromma IF
06 Bromma IF 8.86 PB
4 Rut Grufman
Täby IS
06 Täby IS 8.96
5 Felicia Renman
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 9.20
6 Emma Jäderberg
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 9.39
Heat 2Vind: -1.5
1 Ayla Hallberg Hossain
Turebergs FK
06 Turebergs FK 7.97 q PB
2 Emmy Wolgast
Hammarby IF
06 Hammarby IF 8.42 q PB
3 Elin Hjertzell
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 8.66 PB
4 Evelina Blylod
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 9.48 PB
5 Kristina Zervos
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 10.27
Heat 3Vind: -1.7
1 Ida Chrifi
Turebergs FK
06 Turebergs FK 8.30 q PB
2 Matilda Petersson
Turebergs FK
06 Turebergs FK 8.57 q PB
3 Tuva Johansson
Hammarby IF
06 Hammarby IF 8.90
4 Alicia Nordmark Niska
Tullinge FI
06 Tullinge FI 8.95 8.95
5 Agnes Erlandsson
Bromma IF
06 Bromma IF 9.21
6 Fredrika Ros’en
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 9.71
Heat 4Vind: +1.3
1 Elsa Kagevik
Turebergs FK
06 Turebergs FK 8.19 q PB
2 Kajsa Cabanas Andersson
Turebergs FK
06 Turebergs FK 8.46 q
3 Emilia Hermansson
Täby IS
06 Täby IS 8.65 q PB
4 Felicia Lundberg
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 8.68 PB
5 Molly Zachrison
Hammarby IF
06 Hammarby IF 8.95 8.95
6 Sofia Fröberg
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 9.01
Heat 5Vind: -3.0
1 Esther Sahlqvist
Hammarby IF
06 Hammarby IF 8.38 q
2 Eleonora Wahlin
Täby IS
06 Täby IS 8.54 q SB
3 Lova Mattsson
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 8.56 q PB
4 Clara Unnerud Wallhagen
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 9.0 SB
5 Livia Salov-Klaesson
Hässelby SK
06 Hässelby SK 9.22
6 Tintin Fogelqvist
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 10.10
F13 60 m Final
Lördag 14:15
A-FinalVind: -0.2
1 Ayla Hallberg Hossain
Turebergs FK
06 Turebergs FK 7.99 PB
2 Elsa Kagevik
Turebergs FK
06 Turebergs FK 8.33 PB
3 Esther Sahlqvist
Hammarby IF
06 Hammarby IF 8.35 PB
4 Ida Chrifi
Turebergs FK
06 Turebergs FK 8.46
5 Lii Jabbour
Hammarby IF
06 Hammarby IF 8.52
6 Emmy Wolgast
Hammarby IF
06 Hammarby IF 8.65 PB
B-FinalVind: -1.6
1 Kajsa Cabanas Andersson
Turebergs FK
06 Turebergs FK 8.58
2 Matilda Petersson
Turebergs FK
06 Turebergs FK 8.87
3 Ellen Forsell
Hammarby IF
06 Hammarby IF 8.90
4 Eleonora Wahlin
Täby IS
06 Täby IS 9.00
5 Lova Mattsson
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 9.03
6 Emilia Hermansson
Täby IS
06 Täby IS 9.16
F13 200 m Finaler
Söndag 14:00
A-FinalerVind: 0.0
Tot. plac.
1 Ayla Hallberg Hossain
Turebergs FK
06 Turebergs FK 25.96 1 SB
3 Elsa Kagevik
Turebergs FK
06 Turebergs FK 27.19 2 PB
6 Kajsa Cabanas Andersson
Turebergs FK
06 Turebergs FK 27.33 3 PB
5 Esther Sahlqvist
Hammarby IF
06 Hammarby IF 27.36 4 PB
2 Ida Chrifi
Turebergs FK
06 Turebergs FK 28.13 5
4 Annie Grindange
Turebergs FK
06 Turebergs FK 29.52 14
B-FinalerVind: -1.6
Tot. plac.
1 Matilda Petersson
Turebergs FK
06 Turebergs FK 29.0 8
2 Tyra Hedberg
Hammarby IF
06 Hammarby IF 29.16 11
3 Lova Mattsson
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 29.38 13
4 Eleonora Wahlin
Täby IS
06 Täby IS 29.6 15
5 Maya Swedin
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 29.65 16
6 Agnes Erlandsson
Bromma IF
06 Bromma IF 30.53 19
C-FinalerVind: -1.2
Tot. plac.
1 Ella Fallope
Turebergs FK
06 Turebergs FK 28.86 7 PB
2 Felicia Lundberg
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 29.07 9 PB
3 Emma Fogdö
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 29.18 12
4 Alicia Nordmark Niska
Tullinge FI
06 Tullinge FI 29.98 18
5 Julia Hansson
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 31.8 21 PB
6 Olivia Holmström
Bromma IF
06 Bromma IF 33.34 23
D-FinalerVind: -0.3
Tot. plac.
1 Emmy Wolgast
Hammarby IF
06 Hammarby IF 28.69 6
2 Emilia Hermansson
Täby IS
06 Täby IS 29.13 10
3 Felicia Renman
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 29.76 17
4 Lisa Sundström
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 31.39 20
5 Fredrika Ros’en
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 33.09 22
Sammanställning
1 Ayla Hallberg Hossain
Turebergs FK
06 Turebergs FK 25.96 SB
2 Elsa Kagevik
Turebergs FK
06 Turebergs FK 27.19 PB
3 Kajsa Cabanas Andersson
Turebergs FK
06 Turebergs FK 27.33 PB
4 Esther Sahlqvist
Hammarby IF
06 Hammarby IF 27.36 PB
5 Ida Chrifi
Turebergs FK
06 Turebergs FK 28.13
6 Emmy Wolgast
Hammarby IF
06 Hammarby IF 28.69
7 Ella Fallope
Turebergs FK
06 Turebergs FK 28.86 PB
8 Matilda Petersson
Turebergs FK
06 Turebergs FK 29.0
9 Felicia Lundberg
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 29.07 PB
10 Emilia Hermansson
Täby IS
06 Täby IS 29.13
11 Tyra Hedberg
Hammarby IF
06 Hammarby IF 29.16
12 Emma Fogdö
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 29.18
13 Lova Mattsson
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 29.38
14 Annie Grindange
Turebergs FK
06 Turebergs FK 29.52
15 Eleonora Wahlin
Täby IS
06 Täby IS 29.6
16 Maya Swedin
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 29.65
17 Felicia Renman
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 29.76
18 Alicia Nordmark Niska
Tullinge FI
06 Tullinge FI 29.98
19 Agnes Erlandsson
Bromma IF
06 Bromma IF 30.53
20 Lisa Sundström
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 31.39
21 Julia Hansson
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 31.8 PB
22 Fredrika Ros’en
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 33.09
23 Olivia Holmström
Bromma IF
06 Bromma IF 33.34
F13 600 m Final
Lördag 18:15
1 Linn Adolfsson
Hässelby SK
06 Hässelby SK 1:41.81 PB
2 Ella Fallope
Turebergs FK
06 Turebergs FK 1:44.18
3 Elsa Kagevik
Turebergs FK
06 Turebergs FK 1:45.67
4 Maya Swedin
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 1:50.08
=5 Liv Hanell
IFK Tumba
06 IFK Tumba 1:50.65 1:50.65
=5 Emilia Hermansson
Täby IS
06 Täby IS 1:50.65 1:50.65
7 Nora Hägg
Hässelby SK
06 Hässelby SK 1:51.07
8 Felicia Renman
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 2:01.28
9 Emma Fogdö
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 2:01.35 PB
10 Olivia Holmström
Bromma IF
06 Bromma IF 2:09.65
Hannah Kinane
Hässelby SK
06 Hässelby SK DNS
Sofia Fröberg
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö DNS
F13 1500 m Final
Söndag 14:45
1 Olivia Grahn
Hammarby IF
06 Hammarby IF 4:52.93 PB
2 Linn Adolfsson
Hässelby SK
06 Hässelby SK 4:58.67 PB
3 Maya Swedin
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 5:25.63 PB
4 Nora Hägg
Hässelby SK
06 Hässelby SK 5:32.25 PB
5 Elsa Kagevik
Turebergs FK
06 Turebergs FK 5:35.45 SB
6 Liv Hanell
IFK Tumba
06 IFK Tumba 5:37.04
F13 60 m häck Försök
Höjd: 68,6cm
Söndag 09:45
Heat 1Vind: -2.8
1 Lii Jabbour
Hammarby IF
06 Hammarby IF 9.87 q
2 Tove Olsson
Hammarby IF
06 Hammarby IF 10.24 q
3 Maggie Dahllöf
Hellas FK
06 Hellas FK 11.11
4 Wilja Hagström
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 11.14
Ella Hansson
Bromma IF
06 Bromma IF DNS
Heat 2Vind: -2.2
1 Ayla Hallberg Hossain
Turebergs FK
06 Turebergs FK 9.81 q
2 Rut Grufman
Täby IS
06 Täby IS 10.23 q PB
3 Annie Grindange
Turebergs FK
06 Turebergs FK 10.41 q
4 Alva Back
Turebergs FK
06 Turebergs FK 10.66 q
5 Olivia Holmström
Bromma IF
06 Bromma IF 11.78
6 Emelie Svedling
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 12.23 12.23
Heat 3Vind: +0.2
1 Wilma Rydström
Hammarby IF
06 Hammarby IF 10.01 q
2 Ida Chrifi
Turebergs FK
06 Turebergs FK 10.15 q
3 Elsa kjellström
Hässelby SK
06 Hässelby SK 10.65 q PB
4 Emma Jäderberg
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 11.04
5 Tuva Johansson
Hammarby IF
06 Hammarby IF 11.06
6 Lisa Sundström
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 11.57
Heat 4Vind: -0.4
1 Esther Sahlqvist
Hammarby IF
06 Hammarby IF 9.9 q
2 Eleonora Wahlin
Täby IS
06 Täby IS 10.63 q
3 Molly Zachrison
Hammarby IF
06 Hammarby IF 10.76 q
4 Tyra Hedberg
Hammarby IF
06 Hammarby IF 10.8
5 Clara Unnerud Wallhagen
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 11.91
6 Philippa Rundbladh
Hässelby SK
06 Hässelby SK 12.23 12.23
F13 60 m häck Final
Höjd: 68,6cm
Söndag 11:30
A-FinalVind: -2.4
1 Esther Sahlqvist
Hammarby IF
06 Hammarby IF 9.15 PB
2 Ayla Hallberg Hossain
Turebergs FK
06 Turebergs FK 9.59
3 Lii Jabbour
Hammarby IF
06 Hammarby IF 9.90
4 Wilma Rydström
Hammarby IF
06 Hammarby IF 10.03
5 Ida Chrifi
Turebergs FK
06 Turebergs FK 10.30
Rut Grufman
Täby IS
06 Täby IS DNS
B-FinalVind: -2.4
1 Annie Grindange
Turebergs FK
06 Turebergs FK 10.10
2 Molly Zachrison
Hammarby IF
06 Hammarby IF 10.53
3 Eleonora Wahlin
Täby IS
06 Täby IS 10.74
4 Elsa kjellström
Hässelby SK
06 Hässelby SK 11.07
Tove Olsson
Hammarby IF
06 Hammarby IF DNS
Alva Back
Turebergs FK
06 Turebergs FK DNS
F13 200 m häck Finaler
Höjd: 68,6cm
Lördag 16:30
A-FinalerVind: -0.5
Tot. plac.
1 Ayla Hallberg Hossain
Turebergs FK
06 Turebergs FK 29.12 1 PB
2 Annie Grindange
Turebergs FK
06 Turebergs FK 30.89 4 PB
3 Ida Chrifi
Turebergs FK
06 Turebergs FK 31.11 5 SB
4 Elsa Kagevik
Turebergs FK
06 Turebergs FK 31.60 6 PB
5 Alva Back
Turebergs FK
06 Turebergs FK 33.27 10
B-FinalerVind: -0.9
Tot. plac.
1 Esther Sahlqvist
Hammarby IF
06 Hammarby IF 30.08 2
2 Lii Jabbour
Hammarby IF
06 Hammarby IF 30.55 3
3 Liv Hanell
IFK Tumba
06 IFK Tumba 33.58 12
4 Emma Fogdö
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 35.11 14
5 Olivia Holmström
Bromma IF
06 Bromma IF 36.33 15
C-FinalerVind: -0.6
Tot. plac.
1 Wilma Rydström
Hammarby IF
06 Hammarby IF 31.85 7
2 Tyra Hedberg
Hammarby IF
06 Hammarby IF 32.49 8
3 Sofia Fröberg
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 33.07 9
4 Clara Unnerud Wallhagen
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 33.46 11
5 Ella Thunell
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 34.19 13
Sammanställning
1 Ayla Hallberg Hossain
Turebergs FK
06 Turebergs FK 29.12 PB
2 Esther Sahlqvist
Hammarby IF
06 Hammarby IF 30.08
3 Lii Jabbour
Hammarby IF
06 Hammarby IF 30.55
4 Annie Grindange
Turebergs FK
06 Turebergs FK 30.89 PB
5 Ida Chrifi
Turebergs FK
06 Turebergs FK 31.11 SB
6 Elsa Kagevik
Turebergs FK
06 Turebergs FK 31.60 PB
7 Wilma Rydström
Hammarby IF
06 Hammarby IF 31.85
8 Tyra Hedberg
Hammarby IF
06 Hammarby IF 32.49
9 Sofia Fröberg
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 33.07
10 Alva Back
Turebergs FK
06 Turebergs FK 33.27
11 Clara Unnerud Wallhagen
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 33.46
12 Liv Hanell
IFK Tumba
06 IFK Tumba 33.58
13 Ella Thunell
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 34.19
14 Emma Fogdö
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 35.11
15 Olivia Holmström
Bromma IF
06 Bromma IF 36.33
F13 Höjd Final
Söndag 10:30
1 Ayla Hallberg Hossain
Turebergs FK
06 Turebergs FK 152
2 Saga Ågren Lundman
Danderyds SK
06 Danderyds SK 149
3 Tove Olsson
Hammarby IF
06 Hammarby IF 149
4 Matilda Petersson
Turebergs FK
06 Turebergs FK 146
5 Rut Grufman
Täby IS
06 Täby IS 146 SB
6 Irma Dahlborn
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 146 PB
7 Kajsa Cabanas Andersson
Turebergs FK
06 Turebergs FK 143
8 Livia Salov-Klaesson
Hässelby SK
06 Hässelby SK 143
9 Alva Back
Turebergs FK
06 Turebergs FK 140
=10 Maja McCarthy
Hellas FK
06 Hellas FK 140
=10 Elin Hjertzell
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 140
12 Ella Hansson
Bromma IF
06 Bromma IF 137
13 Agnes Erlandsson
Bromma IF
06 Bromma IF 133
14 Tuva Johansson
Hammarby IF
06 Hammarby IF 133
15 Emma Jäderberg
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 133 PB
16 Olivia Holmström
Bromma IF
06 Bromma IF 133
17 Emma Fogdö
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 125
18 Lisa Sundström
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 120
115120125129133137140143146149152158
9 Alva Back-ooooxoxoxxx
47 Irma Dahlborn--oooxoxoxoxxoxxx
73 Emma Fogdö-oxxoxxx
215 Tove Olsson--oo-ooooxoxxx
145 Tuva Johansson---oxoxxx
68 Agnes Erlandsson--oooxxx
34 Kajsa Cabanas Andersson----ooooxxx
89 Rut Grufman---ooooxxoxxoxxx
104 Ella Hansson--oooxxoxxx
99 Ayla Hallberg Hossain-------xo-xoxoxxx
126 Olivia Holmström-oxooxxoxxx
257 Lisa Sundströmooxxx
122 Elin Hjertzell--oxooxoxxoxxx
198 Maja McCarthy-oooxxooxxoxxx
150 Emma Jäderberg-oooxxoxxx
301 Saga Ågren Lundman---oooooooxxx
234 Livia Salov-Klaessonoooooxxooxxoxxx
219 Matilda Petersson---oooxooxoxxx
F13 Stav Final
Lördag 16:00
1 Alva Back
Turebergs FK
06 Turebergs FK 280 SB
=2 Lii Jabbour
Hammarby IF
06 Hammarby IF 240 PB
=2 Tove Olsson
Hammarby IF
06 Hammarby IF 240
4 Emmy Wolgast
Hammarby IF
06 Hammarby IF 230 PB
5 Rut Grufman
Täby IS
06 Täby IS 215
=6 Tyra Hedberg
Hammarby IF
06 Hammarby IF 200
=6 Elin Hjertzell
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 200
8 Irma Dahlborn
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 200
Evelina Blylod
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS x
170170185185200215230240250260270280295
110 Tyra Hedbergooo-oxxx
215 Tove Olsson----oxo-oxxx
24 Evelina Blylodxxx
47 Irma Dahlbornooo-xoxxx
89 Rut Grufman--o-ooxxx
122 Elin Hjertzell--o-oxxx
295 Emmy Wolgasto-o-oxxooxxx
137 Lii Jabbour----ooxooxxx
9 Alva Back-------o-o-xoxxx
F13 Längd Final
Hoppzon
Lördag 17:45
Pool 1
Tot. plac.
1 Ayla Hallberg Hossain
Turebergs FK
06 Turebergs FK 5.49 +1.0 1
2 Lii Jabbour
Hammarby IF
06 Hammarby IF 5.00 0.0 2
3 Kajsa Cabanas Andersson
Turebergs FK
06 Turebergs FK 4.97 +0.8 3 PB
4 Ellen Forsell
Hammarby IF
06 Hammarby IF 4.92 +1.8 4
5 Ida Chrifi
Turebergs FK
06 Turebergs FK 4.89 +0.5 5 PB
6 Esther Sahlqvist
Hammarby IF
06 Hammarby IF 4.80 +1.0 6 PB
7 Lova Mattsson
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 4.74 +0.6 7
8 Felicia Lundberg
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 4.64 +0.7 9 PB
9 Rut Grufman
Täby IS
06 Täby IS 4.61 0.0 10
10 Elin Hjertzell
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 4.55 0.0 11
11 Annie Grindange
Turebergs FK
06 Turebergs FK 4.54 +1.9 12
12 Eleonora Wahlin
Täby IS
06 Täby IS 4.49 +1.2 13
13 Tyra Hedberg
Hammarby IF
06 Hammarby IF 4.32 0.0 18
14 Agnes Erlandsson
Bromma IF
06 Bromma IF 4.19 +2.5 21
123456
282 Eleonora Wahlin4.47 +0.9x 4.49 +1.2
233 Esther Sahlqvist4.80 +1.02.05 +0.94.73 +0.84.65 0.03.80 +0.64.66 +2.1
88 Annie Grindange4.54 +1.94.37 -0.34.19 +1.7
197 Lova Mattsson4.74 +0.6x 4.61 +1.7x 4.62 +1.24.55 +0.7
110 Tyra Hedberg4.31 +2.74.30 -0.24.32 0.0
99 Ayla Hallberg Hossain5.45 +0.35.49 +1.05.43 0.05.39 0.0- -
137 Lii Jabbour5.00 0.04.89 +1.04.96 0.04.82 +0.24.90 0.04.77 0.0
43 Ida Chrifi4.43 +1.02.25 +1.04.66 0.04.53 +1.44.84 0.04.89 +0.5
122 Elin Hjertzell4.51 +0.24.40 +1.04.55 0.0
189 Felicia Lundberg4.49 0.04.64 +0.74.56 0.0
34 Kajsa Cabanas Andersson4.78 0.04.58 0.04.72 +0.84.64 0.04.72 0.04.97 +0.8
76 Ellen Forsell4.71 +1.24.92 +1.84.85 +0.44.91 +0.44.78 +1.04.73 +0.3
89 Rut Grufman4.54 0.04.53 +0.64.61 0.0
68 Agnes Erlandsson4.12 0.04.19 +2.53.90 0.0
Pool 2
Tot. plac.
1 Maja McCarthy
Hellas FK
06 Hellas FK 4.64 +1.4 8
2 Wilma Rydström
Hammarby IF
06 Hammarby IF 4.49 +1.2 14 SB
3 Agnes Jandér
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 4.46 +0.9 15 PB
4 Sofia Fröberg
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 4.38 0.0 16 SB
5 Alicia Nordmark Niska
Tullinge FI
06 Tullinge FI 4.35 +1.9 17
6 Molly Zachrison
Hammarby IF
06 Hammarby IF 4.24 0.0 19
7 Emma Jäderberg
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 4.19 +1.5 20
8 Emilia Hermansson
Täby IS
06 Täby IS 4.15 +1.0 22
9 Nora Hägg
Hässelby SK
06 Hässelby SK 4.13 +0.5 23
10 Linn Johnsson
Mälarhöjdens IK
06 Mälarhöjdens IK 4.12 +1.9 24
11 Alva Levin
Bromma IF
06 Bromma IF 4.08 +0.5 25
12 Felicia Renman
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 4.00 +0.5 26
13 Tintin Fogelqvist
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 3.40 0.0 27
14 Kristina Zervos
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 3.39 +1.1 28
Ella Thunell
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö x
123456
198 Maja McCarthy4.54 0.04.60 0.04.64 +1.44.60 0.04.54 +1.24.36 +1.3
138 Agnes Jandér4.46 +0.94.27 0.04.18 +0.6
298 Kristina Zervos3.39 +1.13.14 +2.33.31 +1.9
150 Emma Jäderberg4.19 +1.54.16 +1.64.17 0.0
225 Felicia Renman4.00 +0.53.94 +0.43.86 +1.4
147 Linn Johnsson4.12 +1.93.88 +1.53.83 0.0
271 Ella Thunellx x x
118 Emilia Hermansson4.15 +1.03.91 0.0x
209 Alicia Nordmark Niska4.35 +1.94.10 +0.94.21 +1.8
173 Alva Levin4.08 +0.53.58 +1.1x
74 Tintin Fogelqvist3.40 0.03.37 +1.03.27 +0.7
232 Wilma Rydström4.40 -1.24.44 0.04.49 +1.2
131 Nora Hägg4.13 +0.54.13 +0.4x
297 Molly Zachrisonx x 4.24 0.0
79 Sofia Fröberg4.38 0.04.28 +1.0x
Sammanställning
1 Ayla Hallberg Hossain
Turebergs FK
06 Turebergs FK 5.49
2 Lii Jabbour
Hammarby IF
06 Hammarby IF 5.00
3 Kajsa Cabanas Andersson
Turebergs FK
06 Turebergs FK 4.97 PB
4 Ellen Forsell
Hammarby IF
06 Hammarby IF 4.92
5 Ida Chrifi
Turebergs FK
06 Turebergs FK 4.89 PB
6 Esther Sahlqvist
Hammarby IF
06 Hammarby IF 4.80 PB
7 Lova Mattsson
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 4.74
8 Maja McCarthy
Hellas FK
06 Hellas FK 4.64
9 Felicia Lundberg
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 4.64 PB
10 Rut Grufman
Täby IS
06 Täby IS 4.61
11 Elin Hjertzell
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 4.55
12 Annie Grindange
Turebergs FK
06 Turebergs FK 4.54
13 Eleonora Wahlin
Täby IS
06 Täby IS 4.49
14 Wilma Rydström
Hammarby IF
06 Hammarby IF 4.49 SB
15 Agnes Jandér
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 4.46 PB
16 Sofia Fröberg
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 4.38 SB
17 Alicia Nordmark Niska
Tullinge FI
06 Tullinge FI 4.35
18 Tyra Hedberg
Hammarby IF
06 Hammarby IF 4.32
19 Molly Zachrison
Hammarby IF
06 Hammarby IF 4.24
20 Emma Jäderberg
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 4.19
21 Agnes Erlandsson
Bromma IF
06 Bromma IF 4.19
22 Emilia Hermansson
Täby IS
06 Täby IS 4.15
23 Nora Hägg
Hässelby SK
06 Hässelby SK 4.13
24 Linn Johnsson
Mälarhöjdens IK
06 Mälarhöjdens IK 4.12
25 Alva Levin
Bromma IF
06 Bromma IF 4.08
26 Felicia Renman
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 4.00
27 Tintin Fogelqvist
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 3.40
28 Kristina Zervos
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 3.39
Ella Thunell
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö x
F13 Tresteg Final
Hoppzon
Söndag 14:45
Pool 1
Tot. plac.
1 Alicia Nordmark Niska
Tullinge FI
06 Tullinge FI 9.73 +1.9 5 PB
2 Tyra Hedberg
Hammarby IF
06 Hammarby IF 9.58 +2.0 6
3 Philippa Rundbladh
Hässelby SK
06 Hässelby SK 9.34 +0.9 7
4 Maggie Dahllöf
Hellas FK
06 Hellas FK 9.28 +1.8 8 PB
5 Eleonora Wahlin
Täby IS
06 Täby IS 9.25 0.0 9
6 Felicia Lundberg
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 9.14 +0.5 12
7 Agnes Jandér
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 9.13 +1.6 14 SB
8 Agnes Erlandsson
Bromma IF
06 Bromma IF 8.99 0.0 15
9 Tilde Hammarwall
IFK Tumba
06 IFK Tumba 8.77 +1.2 18
10 Emma Jäderberg
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 8.42 +0.5 19 PB
11 Julia Hansson
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 7.65 +1.4 22
123456
68 Agnes Erlandsson8.99 0.08.82 +0.98.75 +1.6
230 Philippa Rundbladh9.28 +2.19.02 +1.79.34 +0.98.95 +1.59.27 0.0x
282 Eleonora Wahlin9.23 +0.49.11 +1.69.25 0.0
138 Agnes Jandér9.13 +1.68.00 +1.18.91 +0.7
110 Tyra Hedberg9.35 +2.39.46 +2.89.58 +2.09.43 +0.49.49 +1.79.22 0.0
209 Alicia Nordmark Niska9.73 +1.99.56 +1.09.30 +1.49.41 +1.59.33 +1.99.53 +0.9
101 Tilde Hammarwall8.68 +3.0x 8.77 +1.2
150 Emma Jäderberg8.42 +0.58.23 +1.48.41 +1.7
49 Maggie Dahllöf9.23 +0.19.13 +2.19.28 +1.88.90 +1.09.11 +2.1x
105 Julia Hansson7.58 +1.47.41 +1.07.65 +1.4
189 Felicia Lundberg9.14 +0.59.14 +0.19.06 -0.1
Pool 2
Tot. plac.
1 Ayla Hallberg Hossain
Turebergs FK
06 Turebergs FK 11.65 +1.3 1 PB
2 Lii Jabbour
Hammarby IF
06 Hammarby IF 10.59 +2.3 2
3 Ellen Forsell
Hammarby IF
06 Hammarby IF 10.29 +0.7 3
4 Maja McCarthy
Hellas FK
06 Hellas FK 9.83 +1.6 4
5 Nora Hägg
Hässelby SK
06 Hässelby SK 9.23 +2.5 10
6 Emmy Wolgast
Hammarby IF
06 Hammarby IF 9.19 0.0 11
7 Tove Olsson
Hammarby IF
06 Hammarby IF 9.14 +1.5 13
8 Molly Zachrison
Hammarby IF
06 Hammarby IF 8.98 +0.6 16
9 Livia Salov-Klaesson
Hässelby SK
06 Hässelby SK 8.92 +1.9 17
10 Fredrika Ros’en
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 8.40 +1.8 20
11 Emelie Svedling
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 8.39 +0.1 21
123456
215 Tove Olsson9.14 +1.59.05 -1.09.00 +2.3
227 Fredrika Ros’enx 8.39 +3.08.40 +1.8
295 Emmy Wolgast8.96 +1.99.19 0.09.15 0.0
297 Molly Zachrison8.98 +0.68.72 +0.1x
131 Nora Hägg9.18 +1.29.23 +2.5-
99 Ayla Hallberg Hossain11.12 +1.111.53 +1.511.52 +0.311.28 +0.811.57 +0.911.65 +1.3
261 Emelie Svedling8.37 +0.58.39 +0.17.02 +0.6
198 Maja McCarthy9.14 +2.49.17 +1.49.41 +1.29.61 +1.09.32 +1.59.83 +1.6
234 Livia Salov-Klaesson8.68 0.08.84 +0.48.92 +1.9
76 Ellen Forsell9.77 +3.2x 10.19 +1.9x - 10.29 +0.7
137 Lii Jabbour10.59 +2.3x 10.53 +0.810.36 +1.110.30 +0.810.23 0.0
Sammanställning
1 Ayla Hallberg Hossain
Turebergs FK
06 Turebergs FK 11.65 PB
2 Lii Jabbour
Hammarby IF
06 Hammarby IF 10.59
3 Ellen Forsell
Hammarby IF
06 Hammarby IF 10.29
4 Maja McCarthy
Hellas FK
06 Hellas FK 9.83
5 Alicia Nordmark Niska
Tullinge FI
06 Tullinge FI 9.73 PB
6 Tyra Hedberg
Hammarby IF
06 Hammarby IF 9.58
7 Philippa Rundbladh
Hässelby SK
06 Hässelby SK 9.34
8 Maggie Dahllöf
Hellas FK
06 Hellas FK 9.28 PB
9 Eleonora Wahlin
Täby IS
06 Täby IS 9.25
10 Nora Hägg
Hässelby SK
06 Hässelby SK 9.23
11 Emmy Wolgast
Hammarby IF
06 Hammarby IF 9.19
12 Felicia Lundberg
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 9.14
13 Tove Olsson
Hammarby IF
06 Hammarby IF 9.14
14 Agnes Jandér
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 9.13 SB
15 Agnes Erlandsson
Bromma IF
06 Bromma IF 8.99
16 Molly Zachrison
Hammarby IF
06 Hammarby IF 8.98
17 Livia Salov-Klaesson
Hässelby SK
06 Hässelby SK 8.92
18 Tilde Hammarwall
IFK Tumba
06 IFK Tumba 8.77
19 Emma Jäderberg
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 8.42 PB
20 Fredrika Ros’en
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 8.40
21 Emelie Svedling
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 8.39
22 Julia Hansson
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 7.65
F13 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Lördag 09:00
1 Kajsa Cabanas Andersson
Turebergs FK
06 Turebergs FK 12.83
2 Ellen Forsell
Hammarby IF
06 Hammarby IF 12.55 PB
3 Tindra Tömestam
Spårvägens FK
06 Spårvägens FK 12.41
4 Rut Grufman
Täby IS
06 Täby IS 12.04 PB
5 Tove Olsson
Hammarby IF
06 Hammarby IF 11.67
6 Ida Chrifi
Turebergs FK
06 Turebergs FK 11.20
7 Matilda Petersson
Turebergs FK
06 Turebergs FK 10.90 PB
8 Alva Back
Turebergs FK
06 Turebergs FK 9.61
9 Livia Salov-Klaesson
Hässelby SK
06 Hässelby SK 9.26
10 Elsa kjellström
Hässelby SK
06 Hässelby SK 8.72
11 Vendela Magnusson
IFK Tumba
06 IFK Tumba 8.60
12 Alva Levin
Bromma IF
06 Bromma IF 8.46
13 Agnes Jandér
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 8.34
14 Evelina Blylod
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 7.21 PB
15 Meja Langemark
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 7.03
16 Kristina Zervos
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 5.38
123456
89 Rut Grufman10.4412.0411.5810.3410.4811.38
277 Tindra Tömestam11.6712.3412.2612.2612.2012.41
160 Elsa kjellström8.728.588.72
219 Matilda Petersson10.6810.9010.5410.5610.70-
193 Vendela Magnusson8.60x8.52
234 Livia Salov-Klaesson8.988.729.26
138 Agnes Jandér8.347.39x
76 Ellen Forsell11.5812.3812.5311.5412.5512.03
215 Tove Olsson10.29x11.6710.98x11.12
24 Evelina Blylod7.157.216.37
34 Kajsa Cabanas Andersson12.8312.6712.46x--
43 Ida Chrifi11.1611.20xxx-
298 Kristina Zervos5.335.385.06
167 Meja Langemark6.397.036.90
173 Alva Levin8.46x7.71
9 Alva Back9.61x9.169.499.239.12
F13 Diskus Final
Vikt: 0,6kg
Lördag 10:30
1 Tindra Tömestam
Spårvägens FK
06 Spårvägens FK 32.29 PB
2 Tove Olsson
Hammarby IF
06 Hammarby IF 29.21
3 Rut Grufman
Täby IS
06 Täby IS 29.08 PB
4 Kajsa Cabanas Andersson
Turebergs FK
06 Turebergs FK 28.81 PB
5 Irma Dahlborn
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 27.05 PB
6 Matilda Petersson
Turebergs FK
06 Turebergs FK 25.92
7 Lii Jabbour
Hammarby IF
06 Hammarby IF 22.22
8 Emmy Wolgast
Hammarby IF
06 Hammarby IF 21.48
9 Molly Zachrison
Hammarby IF
06 Hammarby IF 19.21
10 Elsa kjellström
Hässelby SK
06 Hässelby SK 19.11
11 Eleonora Wahlin
Täby IS
06 Täby IS 16.35
12 Maja McCarthy
Hellas FK
06 Hellas FK 16.19
13 Kristina Zervos
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 15.37
14 Meja Langemark
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 14.02
15 Livia Salov-Klaesson
Hässelby SK
06 Hässelby SK 13.63
Alva Back
Turebergs FK
06 Turebergs FK x
123456
234 Livia Salov-Klaesson13.63x12.89
215 Tove Olssonx29.21x28.33xx
160 Elsa kjellströmxx19.11
298 Kristina Zervos14.5915.3712.33
34 Kajsa Cabanas Andersson28.2625.4724.9228.81xx
137 Lii Jabbour20.21xxx22.22x
277 Tindra Tömestam32.2629.7828.5131.26x32.29
198 Maja McCarthy16.1914.5815.83
297 Molly Zachrisonx16.6819.21
167 Meja Langemarkx13.9814.02
9 Alva Backxxx
47 Irma Dahlborn18.2319.29x24.0927.0518.47
219 Matilda Petersson23.85x21.8725.9223.1725.31
295 Emmy Wolgastxx19.7521.4821.29x
282 Eleonora Wahlin16.2316.35x
89 Rut Grufmanx18.9929.08xxx
F13 Slägga Final
Vikt: 2,0kg
Söndag 12:30
1 Ellen Forsell
Hammarby IF
06 Hammarby IF 35.88 PB
2 Linnea Lyttle Härdelin
Hammarby IF
06 Hammarby IF 35.16 PB
3 Tindra Tömestam
Spårvägens FK
06 Spårvägens FK 33.79 PB
4 Maja Simonsson
Hammarby IF
06 Hammarby IF 31.57
5 Alva Svanlund
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 30.01
6 Elsa kjellström
Hässelby SK
06 Hässelby SK 28.17 PB
7 Eleonora Wahlin
Täby IS
06 Täby IS 26.80 SB
8 Felicia Lundberg
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 26.35
9 Agnes Jandér
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 25.15 PB
10 Alva Back
Turebergs FK
06 Turebergs FK 24.45
11 Molly Zachrison
Hammarby IF
06 Hammarby IF 24.43
12 Emelie Svedling
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 23.54 PB
13 Emmy Wolgast
Hammarby IF
06 Hammarby IF 23.33
14 Agnes Erlandsson
Bromma IF
06 Bromma IF 22.94 PB
15 Philippa Rundbladh
Hässelby SK
06 Hässelby SK 22.67
16 Ella Hansson
Bromma IF
06 Bromma IF 21.15
17 Ella Fallope
Turebergs FK
06 Turebergs FK 20.67
18 Kristina Zervos
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 20.32
19 Livia Salov-Klaesson
Hässelby SK
06 Hässelby SK 17.88
Rut Grufman
Täby IS
06 Täby IS x
123456
230 Philippa Rundbladhxx22.67
277 Tindra Tömestamx33.27x32.4533.7932.95
297 Molly Zachrison24.43x23.91
191 Linnea Lyttle Härdelinx35.1633.6233.9633.0333.88
71 Ella Fallope18.7620.6719.28
138 Agnes Jandér24.10x25.15
160 Elsa kjellströmx28.17x20.1524.36x
9 Alva Back24.45xx
295 Emmy Wolgastxx23.33
76 Ellen Forsell31.6434.3435.8835.02x35.06
234 Livia Salov-Klaessonxx17.88
282 Eleonora Wahlin22.5123.2726.8026.4926.7626.46
298 Kristina Zervos8.8020.3219.02
89 Rut Grufmanxxx
243 Maja Simonsson 31.57xxxxx
104 Ella Hansson20.0319.0721.15
189 Felicia Lundberg25.37x25.7824.7626.3524.64
68 Agnes Erlandsson22.94x22.24
260 Alva Svanlund28.0728.3128.21x30.01x
261 Emelie Svedlingx21.3923.54
F13 Spjut Final
Vikt: 400g
Söndag 15:30
1 Tove Olsson
Hammarby IF
06 Hammarby IF 36.64
2 Alva Back
Turebergs FK
06 Turebergs FK 34.75 PB
3 Ida Chrifi
Turebergs FK
06 Turebergs FK 28.85
4 Kajsa Cabanas Andersson
Turebergs FK
06 Turebergs FK 24.86
5 Tindra Tömestam
Spårvägens FK
06 Spårvägens FK 24.34
6 Elsa kjellström
Hässelby SK
06 Hässelby SK 23.37 PB
7 Maggie Dahllöf
Hellas FK
06 Hellas FK 22.72
8 Matilda Petersson
Turebergs FK
06 Turebergs FK 21.39
9 Rut Grufman
Täby IS
06 Täby IS 21.20
10 Livia Salov-Klaesson
Hässelby SK
06 Hässelby SK 20.96
11 Ella Fallope
Turebergs FK
06 Turebergs FK 19.36
12 Ellen Forsell
Hammarby IF
06 Hammarby IF 18.67
13 Maja McCarthy
Hellas FK
06 Hellas FK 17.75
14 Julia Hansson
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 15.43
Lova Mattsson
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö -
Eleonora Wahlin
Täby IS
06 Täby IS -
123456
282 Eleonora Wahlin---
71 Ella Fallope16.4418.7919.36
234 Livia Salov-Klaesson20.9614.9818.26
76 Ellen Forsell18.6716.6013.34
105 Julia Hanssonx15.43x
34 Kajsa Cabanas Andersson19.6122.7424.8623.8119.5318.21
277 Tindra Tömestam20.4419.3222.0124.3421.2219.73
198 Maja McCarthy17.7514.6516.52
215 Tove Olsson34.39x33.6032.81x36.64
197 Lova Mattsson---
89 Rut Grufman18.8319.3421.20
219 Matilda Petersson20.3421.3919.37xx20.53
9 Alva Backx33.6032.4834.7527.7334.15
49 Maggie Dahllöf19.5321.0222.5922.7221.9822.65
43 Ida Chrifix28.85xxx24.26
160 Elsa kjellström23.3718.1918.84xx17.33
F12 60 m Försök
Lördag 09:00
Heat 1Vind: -0.2
1 Ebba Wennebjer
Hammarby IF
07 Hammarby IF 8.61 q
2 Anna Bergin
Hammarby IF
07 Hammarby IF 8.96 q
3 Evelina Larsson
Turebergs FK
07 Turebergs FK 9.02 q
4 Alice Dahl
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 9.6
5 Ebba Axelsson
Hammarby IF
07 Hammarby IF 10.38
Heat 2Vind: -1.1
1 Alicia Gruvberger
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 8.49 q PB
2 Sara Sjöstedt
Turebergs FK
07 Turebergs FK 8.56 q
3 Frida Westberg
Turebergs FK
07 Turebergs FK 9.26 SB
4 Viola Pellas
Hammarby IF
07 Hammarby IF 9.8
5 Klara Axelsson
Hammarby IF
07 Hammarby IF 10.35
Heat 3Vind: -0.3
1 Edit Holmberg
Hellas FK
07 Hellas FK 8.38 q
2 Beate Pott
Turebergs FK
07 Turebergs FK 8.46 q PB
3 Matilda Borg
Österhaninge IF
07 Österhaninge IF 8.57 q PB
4 Linnéa Sillén
Hammarby IF
07 Hammarby IF 8.99 q PB
5 Elsa Heinonen
Hammarby IF
07 Hammarby IF 9.14 SB
Heat 4Vind: -0.6
1 Clara Aldskogius
Hammarby IF
07 Hammarby IF 8.69 q
2 Alba Boric
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 8.80 q
3 Hanna Symes
Turebergs FK
07 Turebergs FK 8.85 q PB
4 Ebba Ahlerup
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 9.18
5 julie Lunde Salojärvi
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 9.47
6 Cassandra Mortensson
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 9.77
F12 60 m Final
Lördag 13:45
A-FinalVind: -2.4
1 Edit Holmberg
Hellas FK
07 Hellas FK 8.71
2 Beate Pott
Turebergs FK
07 Turebergs FK 8.74
3 Ebba Wennebjer
Hammarby IF
07 Hammarby IF 8.87
4 Matilda Borg
Österhaninge IF
07 Österhaninge IF 8.88
5 Sara Sjöstedt
Turebergs FK
07 Turebergs FK 8.97
6 Alicia Gruvberger
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 8.98
B-FinalVind: -1.8
1 Alba Boric
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 8.90
2 Clara Aldskogius
Hammarby IF
07 Hammarby IF 9.10
3 Evelina Larsson
Turebergs FK
07 Turebergs FK 9.28
4 Anna Bergin
Hammarby IF
07 Hammarby IF 9.29
5 Linnéa Sillén
Hammarby IF
07 Hammarby IF 9.39
6 Hanna Symes
Turebergs FK
07 Turebergs FK 9.47
F12 200 m Finaler
Söndag 13:45
A-FinalerVind: -1.5
Tot. plac.
1 Matilda Borg
Österhaninge IF
07 Österhaninge IF 28.81 1
2 Ellinore Sparf
Spårvägens FK
07 Spårvägens FK 29.17 3 SB
3 Sara Sjöstedt
Turebergs FK
07 Turebergs FK 29.33 4
4 Anastasia Rozhkova
Tullinge FI
07 Tullinge FI 29.69 5 SB
Clara Aldskogius
Hammarby IF
07 Hammarby IF DNS
B-FinalerVind: -0.7
Tot. plac.
1 Beate Pott
Turebergs FK
07 Turebergs FK 28.83 2 PB
2 Alva Mella
Hellas FK
07 Hellas FK 29.71 6 PB
3 Anna Bergin
Hammarby IF
07 Hammarby IF 30.32 8
4 Elin Runemar
Turebergs FK
07 Turebergs FK 31.26 10
5 Frida Westberg
Turebergs FK
07 Turebergs FK 32.00 15
C-FinalerVind: -0.6
Tot. plac.
1 Mina Hägglund
Hässelby SK
07 Hässelby SK 30.43 9 PB
2 Venla Engström
Turebergs FK
07 Turebergs FK 31.65 11
3 Norah Hamberg
Bromma IF
07 Bromma IF 31.83 13 PB
4 Lilly Ståhl
Hammarby IF
07 Hammarby IF 32.78 16
5 Alice Dahl
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 33.43 17
D-FinalerVind: -2.1
Tot. plac.
1 Alicia Gruvberger
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 30.23 7
2 Viola Pellas
Hammarby IF
07 Hammarby IF 31.68 12
3 julie Lunde Salojärvi
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 31.86 14
4 Ebba Axelsson
Hammarby IF
07 Hammarby IF 36.45 18
5 Klara Axelsson
Hammarby IF
07 Hammarby IF 36.69 19
Sammanställning
1 Matilda Borg
Österhaninge IF
07 Österhaninge IF 28.81
2 Beate Pott
Turebergs FK
07 Turebergs FK 28.83 PB
3 Ellinore Sparf
Spårvägens FK
07 Spårvägens FK 29.17 SB
4 Sara Sjöstedt
Turebergs FK
07 Turebergs FK 29.33
5 Anastasia Rozhkova
Tullinge FI
07 Tullinge FI 29.69 SB
6 Alva Mella
Hellas FK
07 Hellas FK 29.71 PB
7 Alicia Gruvberger
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 30.23
8 Anna Bergin
Hammarby IF
07 Hammarby IF 30.32
9 Mina Hägglund
Hässelby SK
07 Hässelby SK 30.43 PB
10 Elin Runemar
Turebergs FK
07 Turebergs FK 31.26
11 Venla Engström
Turebergs FK
07 Turebergs FK 31.65
12 Viola Pellas
Hammarby IF
07 Hammarby IF 31.68
13 Norah Hamberg
Bromma IF
07 Bromma IF 31.83 PB
14 julie Lunde Salojärvi
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 31.86
15 Frida Westberg
Turebergs FK
07 Turebergs FK 32.00
16 Lilly Ståhl
Hammarby IF
07 Hammarby IF 32.78
17 Alice Dahl
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 33.43
18 Ebba Axelsson
Hammarby IF
07 Hammarby IF 36.45
19 Klara Axelsson
Hammarby IF
07 Hammarby IF 36.69
Clara Aldskogius
Hammarby IF
07 Hammarby IF DNS
F12 600 m Final
Lördag 17:45
1 Matilda Borg
Österhaninge IF
07 Österhaninge IF 1:43.12 PB
2 Anastasia Rozhkova
Tullinge FI
07 Tullinge FI 1:47.27 SB
3 Ella Johansson
Hammarby IF
07 Hammarby IF 1:48.43
4 Mina Hägglund
Hässelby SK
07 Hässelby SK 1:53.49 PB
5 julie Lunde Salojärvi
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 2:04.50
6 Desiree Trolling
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 2:08.01
Julia Wändin
IFK Lidingö
07 IFK Lidingö DNS
F12 1500 m Final
Söndag 15:15
1 Carmen Cernjul
Spårvägens FK
07 Spårvägens FK 4:58.82 SB
2 Julia Wändin
IFK Lidingö
07 IFK Lidingö 5:04.84 SB
3 Ella Johansson
Hammarby IF
07 Hammarby IF 5:07.10
4 Matilda Borg
Österhaninge IF
07 Österhaninge IF 5:12.84
5 Ellinore Sparf
Spårvägens FK
07 Spårvägens FK 5:22.25 SB
6 Anastasia Rozhkova
Tullinge FI
07 Tullinge FI 5:22.45
7 Mina Hägglund
Hässelby SK
07 Hässelby SK 5:31.54
8 Venla Engström
Turebergs FK
07 Turebergs FK 5:32.17 PB
9 Viola Pellas
Hammarby IF
07 Hammarby IF 5:58.80
10 Lotta Lande
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 6:16.31
F12 60 m häck Försök
Höjd: 68,6cm
Söndag 09:00
Heat 1Vind: -1.0
1 Beate Pott
Turebergs FK
07 Turebergs FK 10.34 q
2 Clara Aldskogius
Hammarby IF
07 Hammarby IF 11.42 q
3 Evelina Larsson
Turebergs FK
07 Turebergs FK 11.83 q
4 Ebba Ahlerup
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 12.03 q
5 Alice Dahl
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 12.74 q
Heat 2Vind: -0.5
1 Emmie Wedin
Turebergs FK
07 Turebergs FK 10.87 q PB
2 Ella Johansson
Hammarby IF
07 Hammarby IF 10.93 q PB
3 Ebba Axelsson
Hammarby IF
07 Hammarby IF 13.26 q
4 Klara Axelsson
Hammarby IF
07 Hammarby IF 14.04 q
5 Lotta Lande
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 14.66 q
Norah Hamberg
Bromma IF
07 Bromma IF DNS
F12 60 m häck Final
Höjd: 68,6cm
Söndag 11:15
A-FinalVind: -0.8
1 Beate Pott
Turebergs FK
07 Turebergs FK 10.18
2 Ella Johansson
Hammarby IF
07 Hammarby IF 10.64 PB
3 Emmie Wedin
Turebergs FK
07 Turebergs FK 10.91 PB
4 Clara Aldskogius
Hammarby IF
07 Hammarby IF 11.18
5 Evelina Larsson
Turebergs FK
07 Turebergs FK 12.46
B-FinalVind: -0.9
1 Ebba Ahlerup
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 12.00
2 Alice Dahl
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 12.48
3 Lotta Lande
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 14.91
Ebba Axelsson
Hammarby IF
07 Hammarby IF DNS
Klara Axelsson
Hammarby IF
07 Hammarby IF DNS
F12 200 m häck Finaler
Höjd: 68,6cm
Lördag 16:00
A-FinalerVind: -0.8
Tot. plac.
1 Beate Pott
Turebergs FK
07 Turebergs FK 31.96 1
2 Ella Johansson
Hammarby IF
07 Hammarby IF 32.35 3
3 Vendela Ceder
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 35.25 5
4 Alice Dahl
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 36.16 6
B-FinalerVind: -1.8
Tot. plac.
1 Matilda Borg
Österhaninge IF
07 Österhaninge IF 32.12 2
2 Clara Aldskogius
Hammarby IF
07 Hammarby IF 34.65 4
3 Elin Runemar
Turebergs FK
07 Turebergs FK 36.94 7
Sammanställning
1 Beate Pott
Turebergs FK
07 Turebergs FK 31.96
2 Matilda Borg
Österhaninge IF
07 Österhaninge IF 32.12
3 Ella Johansson
Hammarby IF
07 Hammarby IF 32.35
4 Clara Aldskogius
Hammarby IF
07 Hammarby IF 34.65
5 Vendela Ceder
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 35.25
6 Alice Dahl
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 36.16
7 Elin Runemar
Turebergs FK
07 Turebergs FK 36.94
F12 Höjd Final
Söndag 15:30
1 Ebba Wennebjer
Hammarby IF
07 Hammarby IF 147 PB
2 Ellinore Sparf
Spårvägens FK
07 Spårvägens FK 138 SB
3 Vendela Ceder
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 138
4 Beatrice Lindberg
Hellas FK
07 Hellas FK 128 SB
5 Moa Forsén
Hässelby SK
07 Hässelby SK 124 PB
6 Mina Hägglund
Hässelby SK
07 Hässelby SK 124
7 Emmie Wedin
Turebergs FK
07 Turebergs FK 120
8 Cassandra Mortensson
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 120
Anna Bergin
Hammarby IF
07 Hammarby IF x
105110115120124128132135138141144147
248 Ellinore Sparf---oooxooxoxxx
179 Beatrice Lindbergoxxoooooxxx
286 Ebba Wennebjer-----oxxoxoxooxxoxo
13 Anna Bergin ---xxx
201 Cassandra Mortensson--xxoxoxxx
285 Emmie Wedinoooxoxxx
39 Vendela Ceder-oooxooxoxoxoxxx
77 Moa Forsénoooxooxxx
133 Mina Hägglund--xxooxxoxxx
F12 Stav Final
Lördag 09:30
1 Beate Pott
Turebergs FK
07 Turebergs FK 271 PB
2 Alice Dahl
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 155
155170215225235250260270271276
222 Beate Pott--o-oxoo-xoxxx
45 Alice Dahloxxx
F12 Längd Final
Hoppzon
Lördag 14:15
Pool 1
Tot. plac.
1 Beate Pott
Turebergs FK
07 Turebergs FK 4.97 +0.2 1 PB
2 Ebba Wennebjer
Hammarby IF
07 Hammarby IF 4.86 +2.5 3
3 Clara Aldskogius
Hammarby IF
07 Hammarby IF 4.80 +1.8 4 PB
4 Sara Sjöstedt
Turebergs FK
07 Turebergs FK 4.59 +1.3 5 PB
5 Matilda Borg
Österhaninge IF
07 Österhaninge IF 4.57 +1.1 6
6 Alba Boric
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 4.52 +2.1 7
7 Ella Johansson
Hammarby IF
07 Hammarby IF 4.39 +0.9 8 PB
8 Ebba Ahlerup
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 4.20 +1.2 9
9 Alicia Gruvberger
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 4.20 +1.6 10
10 Frida Westberg
Turebergs FK
07 Turebergs FK 4.11 +1.2 11 =SB
11 Evelina Larsson
Turebergs FK
07 Turebergs FK 4.03 +1.3 13 =PB
12 Hanna Symes
Turebergs FK
07 Turebergs FK 3.78 +2.0 15
123456
3 Clara Aldskogius4.67 +1.14.50 0.0- 4.80 +1.84.28 +0.64.76 +1.3
2 Ebba Ahlerup4.20 +1.24.09 +2.34.18 -0.9
244 Sara Sjöstedt4.59 +1.33.44 +1.63.41 +0.74.49 +1.54.39 0.04.33 +2.1
28 Alba Boric4.52 +2.14.45 -0.93.87 -0.84.30 -1.04.47 +0.94.40 0.0
264 Hanna Symes3.57 0.03.78 +2.0x
143 Ella Johansson4.24 -0.64.39 +0.94.31 +1.24.28 +1.94.33 0.04.38 +0.8
170 Evelina Larsson3.91 +1.24.03 +1.33.97 +1.3
90 Alicia Gruvberger4.03 +1.34.16 +0.24.20 +1.6
286 Ebba Wennebjer4.65 +0.84.76 0.04.55 +3.14.74 +1.04.69 +0.34.86 +2.5
288 Frida Westberg4.06 +1.14.03 +0.84.11 +1.2
222 Beate Pott4.74 +1.24.90 +1.24.82 +0.83.41 0.04.64 +1.44.97 +0.2
27 Matilda Borg4.34 +1.34.43 +1.94.57 +1.14.22 +2.54.37 -0.34.46 +1.0
Pool 2
Tot. plac.
1 Edit Holmberg
Hellas FK
07 Hellas FK 4.95 +0.4 2
2 Linnéa Sillén
Hammarby IF
07 Hammarby IF 4.05 +1.4 12 PB
3 Norah Hamberg
Bromma IF
07 Bromma IF 3.82 +1.0 14 SB
4 Cassandra Mortensson
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 3.74 +0.1 16
5 Beatrice Lindberg
Hellas FK
07 Hellas FK 3.69 0.0 17
6 Elsa Heinonen
Hammarby IF
07 Hammarby IF 3.68 +1.7 18
7 Ebba Axelsson
Hammarby IF
07 Hammarby IF 3.64 +1.2 19
8 julie Lunde Salojärvi
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 3.62 -0.6 20
9 Viola Pellas
Hammarby IF
07 Hammarby IF 3.51 +1.3 21
10 Desiree Trolling
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 3.39 +0.4 22
11 Caisa Wibler
Hässelby SK
07 Hässelby SK 3.36 +1.7 23
12 Klara Axelsson
Hammarby IF
07 Hammarby IF 3.26 +0.8 24
123456
218 Viola Pellas3.51 +1.33.38 +0.83.25 +1.5
112 Elsa Heinonen3.68 +1.73.62 +1.83.05 +1.7
242 Linnéa Sillén4.05 +1.43.96 +2.33.99 +1.2
274 Desiree Trolling3.39 +0.43.14 +3.23.29 +0.9
124 Edit Holmberg4.74 +1.84.80 +0.94.64 +1.34.89 +0.64.95 +0.44.69 +2.2
100 Norah Hamberg3.80 +1.83.82 +1.03.75 +1.4
179 Beatrice Lindberg3.69 0.03.64 +3.73.63 +2.3
201 Cassandra Mortensson3.72 +0.73.74 +0.13.52 +0.1
7 Ebba Axelsson3.64 +1.23.52 0.03.50 +0.7
190 julie Lunde Salojärvi3.62 -0.63.34 +0.63.56 +0.5
290 Caisa Wibler3.26 +1.73.36 +1.73.31 +0.9
8 Klara Axelsson3.26 +0.8x 3.23 +1.9
Sammanställning
1 Beate Pott
Turebergs FK
07 Turebergs FK 4.97 PB
2 Edit Holmberg
Hellas FK
07 Hellas FK 4.95
3 Ebba Wennebjer
Hammarby IF
07 Hammarby IF 4.86
4 Clara Aldskogius
Hammarby IF
07 Hammarby IF 4.80 PB
5 Sara Sjöstedt
Turebergs FK
07 Turebergs FK 4.59 PB
6 Matilda Borg
Österhaninge IF
07 Österhaninge IF 4.57
7 Alba Boric
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 4.52
8 Ella Johansson
Hammarby IF
07 Hammarby IF 4.39 PB
9 Ebba Ahlerup
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 4.20
10 Alicia Gruvberger
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 4.20
11 Frida Westberg
Turebergs FK
07 Turebergs FK 4.11 =SB
12 Linnéa Sillén
Hammarby IF
07 Hammarby IF 4.05 PB
13 Evelina Larsson
Turebergs FK
07 Turebergs FK 4.03 =PB
14 Norah Hamberg
Bromma IF
07 Bromma IF 3.82 SB
15 Hanna Symes
Turebergs FK
07 Turebergs FK 3.78
16 Cassandra Mortensson
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 3.74
17 Beatrice Lindberg
Hellas FK
07 Hellas FK 3.69
18 Elsa Heinonen
Hammarby IF
07 Hammarby IF 3.68
19 Ebba Axelsson
Hammarby IF
07 Hammarby IF 3.64
20 julie Lunde Salojärvi
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 3.62
21 Viola Pellas
Hammarby IF
07 Hammarby IF 3.51
22 Desiree Trolling
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 3.39
23 Caisa Wibler
Hässelby SK
07 Hässelby SK 3.36
24 Klara Axelsson
Hammarby IF
07 Hammarby IF 3.26
F12 Tresteg Final
Hoppzon
Söndag 12:00
Pool 1
Tot. plac.
1 Beate Pott
Turebergs FK
07 Turebergs FK 10.04 +1.4 1 PB
2 Ebba Wennebjer
Hammarby IF
07 Hammarby IF 9.75 -0.1 2 PB
3 Ella Johansson
Hammarby IF
07 Hammarby IF 9.68 +1.5 3 PB
4 Emmie Wedin
Turebergs FK
07 Turebergs FK 9.43 +3.0 4
5 Alba Boric
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 9.26 0.0 5
6 Matilda Borg
Österhaninge IF
07 Österhaninge IF 9.05 0.0 6
7 Clara Aldskogius
Hammarby IF
07 Hammarby IF 8.98 +2.3 7
8 Evelina Larsson
Turebergs FK
07 Turebergs FK 8.70 +0.9 8 PB
9 Moa Forsén
Hässelby SK
07 Hässelby SK 8.37 +2.5 10
123456
286 Ebba Wennebjer9.75 -0.19.58 +0.29.75 +1.48.10 +3.19.68 +0.89.70 +0.7
77 Moa Forsén7.79 +2.48.10 0.08.37 +2.5
170 Evelina Larsson8.70 +0.9x 8.15 +1.08.31 +0.6x 8.28 +1.8
285 Emmie Wedin9.25 +1.49.43 +3.09.30 +0.29.27 +1.29.40 +1.9x
222 Beate Pott9.77 +0.99.74 0.09.90 +1.29.89 +1.19.94 +0.510.04 +1.4
28 Alba Boric9.26 0.0x 9.09 +0.1x x 9.26 0.0
3 Clara Aldskogius8.98 +2.3- - 8.23 +2.0- -
143 Ella Johansson9.61 +1.09.68 +1.59.55 +0.49.48 +0.4- 9.13 +0.1
27 Matilda Borg8.76 +1.19.05 0.08.94 +2.68.29 +0.48.58 +1.09.02 +2.9
Pool 2
Tot. plac.
1 Alicia Gruvberger
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 8.63 +2.8 9
2 Norah Hamberg
Bromma IF
07 Bromma IF 8.29 +1.5 11 PB
3 Caisa Wibler
Hässelby SK
07 Hässelby SK 7.93 +0.5 12
4 Elsa Heinonen
Hammarby IF
07 Hammarby IF 7.85 0.0 13
5 Beatrice Lindberg
Hellas FK
07 Hellas FK 7.82 +3.2 14
6 Desiree Trolling
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 7.77 +0.6 15
7 Lotta Lande
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 7.74 -0.2 16
8 Cassandra Mortensson
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 7.42 +0.7 17
123456
100 Norah Hamberg8.26 +0.18.26 +1.68.29 +1.5
274 Desiree Trolling7.59 0.07.77 +0.66.64 +0.8
201 Cassandra Mortenssonx x 7.42 +0.7
179 Beatrice Lindberg7.73 +0.87.82 +3.2x
90 Alicia Gruvberger8.24 +0.88.37 +2.88.63 +2.8
166 Lotta Lande5.94 +0.35.93 +2.17.74 -0.2
290 Caisa Wibler7.61 0.07.93 +0.57.86 +0.1
112 Elsa Heinonen7.85 0.07.67 +1.37.72 +0.9
Sammanställning
1 Beate Pott
Turebergs FK
07 Turebergs FK 10.04 PB
2 Ebba Wennebjer
Hammarby IF
07 Hammarby IF 9.75 PB
3 Ella Johansson
Hammarby IF
07 Hammarby IF 9.68 PB
4 Emmie Wedin
Turebergs FK
07 Turebergs FK 9.43
5 Alba Boric
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 9.26
6 Matilda Borg
Österhaninge IF
07 Österhaninge IF 9.05
7 Clara Aldskogius
Hammarby IF
07 Hammarby IF 8.98
8 Evelina Larsson
Turebergs FK
07 Turebergs FK 8.70 PB
9 Alicia Gruvberger
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 8.63
10 Moa Forsén
Hässelby SK
07 Hässelby SK 8.37
11 Norah Hamberg
Bromma IF
07 Bromma IF 8.29 PB
12 Caisa Wibler
Hässelby SK
07 Hässelby SK 7.93
13 Elsa Heinonen
Hammarby IF
07 Hammarby IF 7.85
14 Beatrice Lindberg
Hellas FK
07 Hellas FK 7.82
15 Desiree Trolling
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 7.77
16 Lotta Lande
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 7.74
17 Cassandra Mortensson
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 7.42
F12 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Lördag 11:15
1 Elin Runemar
Turebergs FK
07 Turebergs FK 10.00
2 Ebba Wennebjer
Hammarby IF
07 Hammarby IF 9.93 PB
3 Alicia Gruvberger
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 9.87 PB
4 Alba Boric
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 9.54 PB
5 Beatrice Lindberg
Hellas FK
07 Hellas FK 8.60 SB
6 Elsa Heinonen
Hammarby IF
07 Hammarby IF 8.40
7 Norah Hamberg
Bromma IF
07 Bromma IF 8.38 SB
8 Frida Westberg
Turebergs FK
07 Turebergs FK 8.13
9 Ebba Ahlerup
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 8.02 PB
10 Emma Ivarsson
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 7.65 SB
11 Anna Bergin
Hammarby IF
07 Hammarby IF 7.56
12 Evelina Larsson
Turebergs FK
07 Turebergs FK 7.21
13 Desiree Trolling
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 7.02 SB
14 Sara Sjöstedt
Turebergs FK
07 Turebergs FK 6.63
123456
136 Emma Ivarsson7.657.567.27
28 Alba Boric8.909.529.069.54x9.52
179 Beatrice Lindberg8.25x8.128.168.60x
286 Ebba Wennebjer9.409.729.719.939.479.51
112 Elsa Heinonen7.918.408.128.128.266.53
170 Evelina Larsson7.116.927.21
2 Ebba Ahlerup7.678.008.02
90 Alicia Gruvberger9.439.309.819.879.629.55
288 Frida Westberg7.628.137.427.727.067.75
100 Norah Hamberg7.818.387.748.077.988.36
231 Elin Runemar9.539.68x9.6010.00x
274 Desiree Trolling7.026.616.98
13 Anna Bergin x7.56x
244 Sara Sjöstedt6.63x-
F12 Diskus Final
Vikt: 0,6kg
Lördag 18:30
1 Clara Aldskogius
Hammarby IF
07 Hammarby IF 24.55 PB
2 Ebba Wennebjer
Hammarby IF
07 Hammarby IF 21.64
3 Ebba Ahlerup
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 21.33 PB
4 Emma Ivarsson
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 21.25
5 Ella Johansson
Hammarby IF
07 Hammarby IF 19.54
6 Elin Runemar
Turebergs FK
07 Turebergs FK 16.72
7 Anna Bergin
Hammarby IF
07 Hammarby IF 16.22
8 Norah Hamberg
Bromma IF
07 Bromma IF 16.11
9 Desiree Trolling
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 14.63
10 Caisa Wibler
Hässelby SK
07 Hässelby SK 14.53
11 Linnéa Sillén
Hammarby IF
07 Hammarby IF 13.18
123456
3 Clara Aldskogius14.7719.2020.3523.8218.8824.55
143 Ella Johanssonxx19.40x19.3319.54
242 Linnéa Sillén12.67x13.18
231 Elin Runemar16.72xxx16.18x
2 Ebba Ahlerup17.2521.33x18.2019.7518.01
100 Norah Hamberg12.6714.6816.11x13.94x
136 Emma Ivarsson18.4414.4515.5919.7121.25x
13 Anna Bergin 13.89x15.32x16.22x
290 Caisa Wiblerx14.53x
274 Desiree Trolling14.6313.75x
286 Ebba Wennebjerxx21.64x18.88x
F12 Slägga Final
Vikt: 2,0kg
Söndag 14:00
1 Anna Bergin
Hammarby IF
07 Hammarby IF 28.50
2 Ebba Wennebjer
Hammarby IF
07 Hammarby IF 27.23
3 Ella Johansson
Hammarby IF
07 Hammarby IF 22.73 PB
4 Clara Aldskogius
Hammarby IF
07 Hammarby IF 22.19
5 Beatrice Lindberg
Hellas FK
07 Hellas FK 20.67
6 Alicia Gruvberger
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 20.65
7 Desiree Trolling
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 20.21
8 Alba Boric
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 18.99
9 Alice Dahl
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 18.25
10 Emmie Wedin
Turebergs FK
07 Turebergs FK 18.11
11 Elin Runemar
Turebergs FK
07 Turebergs FK 17.39
12 Norah Hamberg
Bromma IF
07 Bromma IF 17.16
13 Emma Ivarsson
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 17.13
14 Lotta Lande
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 15.04
15 Caisa Wibler
Hässelby SK
07 Hässelby SK 14.24
Sara Sjöstedt
Turebergs FK
07 Turebergs FK -
123456
286 Ebba Wennebjer27.2325.56xxx22.75
28 Alba Boric14.98x18.99---
231 Elin Runemar13.7117.39x
45 Alice Dahlx16.9318.25
179 Beatrice Lindbergx18.4619.0718.5720.67x
143 Ella Johansson21.5022.7322.35---
90 Alicia Gruvberger15.7316.0018.4817.5620.6519.72
136 Emma Ivarsson14.9817.1316.36
3 Clara Aldskogius22.19x21.9221.2521.5221.31
285 Emmie Wedin13.7314.7718.11
274 Desiree Trolling17.27x19.6617.0820.1820.21
100 Norah Hamberg15.0417.16x
13 Anna Bergin 25.5026.9927.7428.5028.14x
290 Caisa Wibler14.24x13.19
166 Lotta Lande14.83x15.04
244 Sara Sjöstedt---
F12 Spjut Final
Vikt: 400g
Söndag 10:15
1 Alva Mella
Hellas FK
07 Hellas FK 29.89
2 Emma Ivarsson
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 26.73 PB
3 Ebba Wennebjer
Hammarby IF
07 Hammarby IF 21.78
4 Matilda Borg
Österhaninge IF
07 Österhaninge IF 21.77
5 Ella Johansson
Hammarby IF
07 Hammarby IF 21.29
6 Evelina Larsson
Turebergs FK
07 Turebergs FK 21.19
7 Norah Hamberg
Bromma IF
07 Bromma IF 19.86
8 Elin Runemar
Turebergs FK
07 Turebergs FK 19.75
9 Alicia Gruvberger
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 18.73
10 Lotta Lande
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 16.59
11 Beate Pott
Turebergs FK
07 Turebergs FK 16.07
12 Caisa Wibler
Hässelby SK
07 Hässelby SK 15.91
13 Vendela Ceder
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 15.81
14 Alice Dahl
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 15.41 PB
15 Ebba Ahlerup
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 13.88
16 Desiree Trolling
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 13.45
17 Alba Boric
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 11.24
123456
143 Ella Johansson16.6917.1520.9920.6221.2918.92
39 Vendela Ceder12.8815.8112.83
274 Desiree Trolling11.8113.4511.98
222 Beate Pott12.0516.0713.90
28 Alba Boric11.248.059.01
27 Matilda Borg18.1118.2021.7718.9920.1718.91
100 Norah Hamberg18.7719.86x19.5318.9818.67
290 Caisa Wibler13.9514.6415.91
166 Lotta Lande9.8116.5915.53
2 Ebba Ahlerup13.8813.37x
90 Alicia Gruvbergerx18.73x
45 Alice Dahl15.419.6714.16
136 Emma Ivarsson23.1420.8423.6523.5225.6426.73
286 Ebba Wennebjerx21.2919.1819.8619.9921.78
170 Evelina Larsson17.1518.9718.3718.4021.1920.10
199 Alva Mella19.5623.9721.7823.6529.8923.97
231 Elin Runemar18.9919.7518.6518.58x16.17
P14 80 m Försök
Lördag 11:15
Heat 1Vind: -0.7
1 Joel Enander
Täby IS
05 Täby IS 10.04 q
2 Niklas Lundahl
Väsby IK
05 Väsby IK 10.45 q
3 Albin Edgert
Täby IS
05 Täby IS 10.46 q PB 10.46
4 Marcus Eklund
Täby IS
05 Täby IS 10.52 q
5 Viktor Anheim
Täby IS
05 Täby IS 10.60 q
Heat 2Vind: -2.9
1 August Calles
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 9.93 q
2 Viggo Stridh
Täby IS
05 Täby IS 10.44 q PB
3 Filip Ekström
Bromma IF
05 Bromma IF 10.46 q 10.46
4 Leo Jordal
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 10.73
5 Jonathan Hurtig
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 10.93
Heat 3Vind: -1.0
1 Elias Bouloussaa
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 10.16 q
2 Vidar Lind
Hässelby SK
05 Hässelby SK 10.21 q
3 Christoffer Bergkvist
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 10.35 q
4 Linus Hasselkvist
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 10.68 q SB
5 Jakob Henningsohn
Hässelby SK
05 Hässelby SK 10.84
6 Victor Johnson
Bromma IF
05 Bromma IF 11.69 SB
P14 80 m Final
Lördag 15:15
A-FinalVind: -0.3
1 Joel Enander
Täby IS
05 Täby IS 9.90
2 August Calles
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 9.94
3 Elias Bouloussaa
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 10.16
4 Christoffer Bergkvist
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 10.28
5 Vidar Lind
Hässelby SK
05 Hässelby SK 10.31
6 Viggo Stridh
Täby IS
05 Täby IS 10.65 PB
B-FinalVind: +1.1
1 Albin Edgert
Täby IS
05 Täby IS 10.23 PB
2 Filip Ekström
Bromma IF
05 Bromma IF 10.35
3 Niklas Lundahl
Väsby IK
05 Väsby IK 10.53
4 Viktor Anheim
Täby IS
05 Täby IS 10.68
5 Linus Hasselkvist
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 10.76 SB
Marcus Eklund
Täby IS
05 Täby IS DNS
P14 300 m Finaler
Söndag 14:45
A-Finaler
Tot. plac.
1 Victor Törnström
Danderyds SK
05 Danderyds SK 38.03 1 SB
2 August Calles
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 38.63 2 PB
3 Vidar Lind
Hässelby SK
05 Hässelby SK 39.66 3 PB
4 Jacob Nilsson
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 41.31 5 PB
Lucas Törnström
Danderyds SK
05 Danderyds SK DNS
B-Finaler
Tot. plac.
1 Albert Söderqvist
Tullinge FI
05 Tullinge FI 40.81 4
2 Konrad Sundbom Kopparberg
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 43.47 6
3 Hongjun Wang
Hellas FK
05 Hellas FK 43.86 7
Christoffer Bergkvist
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK DNS
Elias Bouloussaa
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö DNS
Sammanställning
1 Victor Törnström
Danderyds SK
05 Danderyds SK 38.03 SB
2 August Calles
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 38.63 PB
3 Vidar Lind
Hässelby SK
05 Hässelby SK 39.66 PB
4 Albert Söderqvist
Tullinge FI
05 Tullinge FI 40.81
5 Jacob Nilsson
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 41.31 PB
6 Konrad Sundbom Kopparberg
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 43.47
7 Hongjun Wang
Hellas FK
05 Hellas FK 43.86
Lucas Törnström
Danderyds SK
05 Danderyds SK DNS
Christoffer Bergkvist
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK DNS
Elias Bouloussaa
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö DNS
P14 800 m Final
Lördag 13:15
1 Lucas Törnström
Danderyds SK
05 Danderyds SK 2:16.63 SB
2 Victor Törnström
Danderyds SK
05 Danderyds SK 2:16.75
3 Samuel Berhane
Hässelby SK
05 Hässelby SK 2:17.11 PB
4 Erik Norlén
Täby IS
05 Täby IS 2:18.49
5 Gustav Sandkvist
IF Triangeln
05 IF Triangeln 2:21.10
6 Simon Bratt
IF Triangeln
05 IF Triangeln 2:23.72
7 Jacob Nilsson
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 2:28.23
8 Leonardo Garavini
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 2:28.51 PB
9 Fabian Lidbaum
Vallentuna FK
05 Vallentuna FK 2:29.41
10 Fabian Gylden Svensson
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 2:35.23
P14 2000 m Final
Söndag 16:45
1 Samuel Berhane
Hässelby SK
05 Hässelby SK 6:38.48
2 Marcus Julin
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 6:42.05 SB
3 Linus Fondin
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 7:20.92
4 Konrad Sundbom Kopparberg
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 7:45.90
P14 1500 m hinder Final
Höjd: 76,2cm
Lördag 19:30
1 Marcus Julin
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 5:23.32
2 Linus Fondin
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 5:46.55
P14 80 m häck Final
Höjd: 84,0cm
Söndag 10:45
Vind: +0.7
1 Joel Enander
Täby IS
05 Täby IS 11.94
2 Albin Edgert
Täby IS
05 Täby IS 12.02
3 Viggo Stridh
Täby IS
05 Täby IS 12.23
4 Victor Törnström
Danderyds SK
05 Danderyds SK 12.73
5 Alexander Heaton
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 14.30
Erik Larripa Taxell
Hässelby SK
05 Hässelby SK DNS
P14 300 m häck Finaler
Höjd: 76,2cm
Lördag 17:15
1 Victor Törnström
Danderyds SK
05 Danderyds SK 44.38
2 Erik Larripa Taxell
Hässelby SK
05 Hässelby SK 44.91
3 Lucas Törnström
Danderyds SK
05 Danderyds SK 45.02
Albin Edgert
Täby IS
05 Täby IS DNS
P14 Höjd Final
Söndag 13:15
1 Joel Enander
Täby IS
05 Täby IS 173 PB
2 Viggo Stridh
Täby IS
05 Täby IS 166
3 Hongjun Wang
Hellas FK
05 Hellas FK 160
4 Albin Edgert
Täby IS
05 Täby IS 154
5 Jonathan Hurtig
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 154
6 Olle Skymne
Hässelby SK
05 Hässelby SK 154
7 August Calles
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 148
8 Rome Löuke
Hammarby IF
05 Hammarby IF 138
9 Linus Fondin
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 138
Erik Larripa Taxell
Hässelby SK
05 Hässelby SK x
115120125130134138142145148151154157160163166169173175
247 Olle Skymne----oooooxoxxox
128 Jonathan Hurtig----ooooooxoxxx
56 Albin Edgert-------ooooxxx
192 Rome Löuke--ooooxxx
251 Viggo Stridh----------ooxoxxoxoxxx
283 Hongjun Wang-oooooooxoxxooxxoxoxxx
35 August Calles----ooxoxxoxoxxx
62 Joel Enander------------o-ooxoxxx
169 Erik Larripa Taxell----xxx
75 Linus Fondin----oxoxxx
P14 Stav Final
Lördag 10:45
1 Victor Törnström
Danderyds SK
05 Danderyds SK 340 SB
2 Babu Badjie
Bromma IF
05 Bromma IF 330 SB
3 Lucas Törnström
Danderyds SK
05 Danderyds SK 280
4 Marcus Julin
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 275
5 Erik Larripa Taxell
Hässelby SK
05 Hässelby SK 275 PB
6 Erik Ilison
Hammarby IF
05 Hammarby IF 275
7 Erik Norlén
Täby IS
05 Täby IS 265
8 Jakob Henningsohn
Hässelby SK
05 Hässelby SK 265 PB
9 Alexander Heaton
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 255
10 Leo Wickert
Hässelby SK
05 Hässelby SK 245 PB
11 Valter Käll
Hammarby IF
05 Hammarby IF 215
200215230245255265275280290300310320330340350
149 Marcus Julin-----xooxxx
278 Lucas Törnström---o-o-xxo-xxx
169 Erik Larripa Taxell---oooxoxxx
10 Babu Badjie-------ooo-oxoxxx
165 Valter Källoxoxxx
134 Erik Ilison-xxooxooxoxoxxx
108 Alexander Heaton--oooxxx
117 Jakob Henningsohn--ooxooxxx
291 Leo Wickertoooxxoxxxxxx
210 Erik Norlén---oooxxx
279 Victor Törnström-----o-o-oo-oox-
P14 Längd Final
Lördag 09:00
Pool 1
Tot. plac.
1 August Calles
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 5.68 +0.1 1
2 Joel Enander
Täby IS
05 Täby IS 5.60 +0.1 2
3 Viggo Stridh
Täby IS
05 Täby IS 5.50 0.0 3
4 Marcus Eklund
Täby IS
05 Täby IS 5.50 +0.1 4
5 Christoffer Bergkvist
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 5.40 0.0 5 SB
6 Jacob Nilsson
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 5.17 +0.2 6
123456
35 August Callesx x 5.46 0.04.92 +0.1x 5.68 +0.1
15 Christoffer Bergkvist5.21 +0.15.17 +0.15.40 0.05.15 +0.1x 5.25 +0.1
251 Viggo Stridh5.24 0.05.48 0.05.07 +0.15.30 +0.15.19 +0.25.50 0.0
62 Joel Enander3.31 +0.15.57 +0.25.45 0.05.60 +0.15.28 +0.2x
206 Jacob Nilsson4.31 +0.24.91 +0.12.42 +0.24.45 +0.15.17 +0.24.99 +0.1
305 Marcus Eklundx 5.50 +0.14.02 +0.2x x 5.42 0.0
Pool 2
Tot. plac.
1 Leo Jordal
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 5.06 +0.3 7
2 Olle Skymne
Hässelby SK
05 Hässelby SK 5.04 +0.1 8
3 Jonathan Hurtig
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 4.69 +0.3 9
4 Jakob Henningsohn
Hässelby SK
05 Hässelby SK 4.50 +0.6 10
5 Victor Johnson
Bromma IF
05 Bromma IF 4.11 +1.3 11
6 Leo Wickert
Hässelby SK
05 Hässelby SK 4.02 0.0 12
123456
117 Jakob Henningsohn4.30 0.04.50 +0.64.36 0.0
128 Jonathan Hurtig4.51 +0.84.50 +0.64.69 +0.3
291 Leo Wickert3.82 -0.33.81 +0.14.02 0.0
247 Olle Skymne4.89 +0.55.04 +0.14.98 0.04.54 +0.1x x
146 Victor Johnson3.84 +0.94.11 +1.33.85 0.0
148 Leo Jordal5.04 +1.15.06 +0.34.81 0.04.93 +0.24.99 0.02.41 +0.1
Sammanställning
1 August Calles
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 5.68
2 Joel Enander
Täby IS
05 Täby IS 5.60
3 Viggo Stridh
Täby IS
05 Täby IS 5.50
4 Marcus Eklund
Täby IS
05 Täby IS 5.50
5 Christoffer Bergkvist
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 5.40 SB
6 Jacob Nilsson
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 5.17
7 Leo Jordal
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 5.06
8 Olle Skymne
Hässelby SK
05 Hässelby SK 5.04
9 Jonathan Hurtig
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 4.69
10 Jakob Henningsohn
Hässelby SK
05 Hässelby SK 4.50
11 Victor Johnson
Bromma IF
05 Bromma IF 4.11
12 Leo Wickert
Hässelby SK
05 Hässelby SK 4.02
P14 Tresteg Final
Söndag 09:00
1 Joel Enander
Täby IS
05 Täby IS 12.06 +1.5
2 Jacob Nilsson
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 11.64 +0.5 SB
3 Christoffer Bergkvist
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 11.60 +1.2
4 Viggo Stridh
Täby IS
05 Täby IS 11.11 +1.9
5 Lucas Törnström
Danderyds SK
05 Danderyds SK 11.04 +3.8
6 Rome Löuke
Hammarby IF
05 Hammarby IF 9.95 +2.7
123456
278 Lucas Törnström10.75 +0.211.04 +3.8x 10.49 +2.310.30 +0.410.66 +2.5
192 Rome Löukex 9.57 +0.89.49 +1.09.92 +1.79.40 +0.59.95 +2.7
251 Viggo Stridh11.01 +0.810.99 +0.811.06 0.011.11 +1.910.60 +1.0x
62 Joel Enander11.63 +0.9x 11.61 +1.111.68 +1.911.86 +0.812.06 +1.5
206 Jacob Nilsson10.75 +0.310.69 +1.911.02 0.010.90 +1.810.88 +1.311.64 +0.5
15 Christoffer Bergkvist11.60 +1.211.56 +0.611.02 +0.910.81 -0.6x x
P14 Kula Final
Vikt: 4,0kg
Lördag 16:45
1 Fabian Mix
Täby IS
05 Täby IS 12.79
2 Viggo Stridh
Täby IS
05 Täby IS 12.63 PB
3 Jacob Nilsson
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 12.28 PB
4 Joel Enander
Täby IS
05 Täby IS 11.32
5 Olle Skymne
Hässelby SK
05 Hässelby SK 11.15
6 Filip Ekström
Bromma IF
05 Bromma IF 10.75 PB
7 Erik Ilison
Hammarby IF
05 Hammarby IF 10.67
8 August Calles
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 10.48
9 Niklas Lundahl
Väsby IK
05 Väsby IK 10.46
10 Albin Edgert
Täby IS
05 Täby IS 10.18 PB
11 Jonathan Hurtig
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 9.05
12 Valter Käll
Hammarby IF
05 Hammarby IF 7.57
13 Vidar Lind
Hässelby SK
05 Hässelby SK 7.44
123456
247 Olle Skymne10.8710.7410.8011.159.5211.07
59 Filip Ekström10.6410.7510.4210.50x9.75
187 Niklas Lundahl10.21x10.46
62 Joel Enanderx10.8311.32xxx
200 Fabian Mix12.2612.4612.7911.84x12.14
128 Jonathan Hurtigx9.058.47
134 Erik Ilison10.6710.4710.1810.12x10.57
178 Vidar Lind7.44xx
165 Valter Käll7.57x6.70
206 Jacob Nilsson11.2910.9512.02x11.9712.28
251 Viggo Stridh11.9412.1312.5810.8312.5912.63
35 August Calles10.4810.21xxxx
56 Albin Edgert9.3510.189.71
P14 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
Lördag 14:00
1 Niklas Lundahl
Väsby IK
05 Väsby IK 47.47 PB
2 Joel Enander
Täby IS
05 Täby IS 39.35
3 Erik Larripa Taxell
Hässelby SK
05 Hässelby SK 37.15
4 Victor Törnström
Danderyds SK
05 Danderyds SK 36.90 SB
5 Fabian Mix
Täby IS
05 Täby IS 34.82 PB
6 Viggo Stridh
Täby IS
05 Täby IS 30.11 PB
7 Jacob Nilsson
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 28.25
8 Erik Ilison
Hammarby IF
05 Hammarby IF 26.49
9 Teodor Nyman
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 25.95
10 Jonathan Hurtig
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 25.83
11 Vidar Lind
Hässelby SK
05 Hässelby SK 24.40
123456
178 Vidar Lind18.1824.4019.62
211 Teodor Nyman19.1423.9425.95
206 Jacob Nilssonxx28.25xxx
251 Viggo Stridh30.0127.3728.4527.59x30.11
62 Joel Enander35.0333.64xx39.35x
169 Erik Larripa Taxellx35.92x37.15xx
187 Niklas Lundahlx41.9544.9147.4745.51x
279 Victor Törnström31.9236.9033.2336.4436.61x
134 Erik Ilison26.49xxx25.23x
128 Jonathan Hurtig23.5625.8323.38
200 Fabian Mixx27.27x30.80x34.82
P14 Slägga Final
Vikt: 4,0kg
Söndag 11:30
1 Niklas Lundahl
Väsby IK
05 Väsby IK 48.60
2 Jacob Nilsson
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 39.27 PB
3 Fabian Mix
Täby IS
05 Täby IS 35.35 PB
4 Erik Larripa Taxell
Hässelby SK
05 Hässelby SK 32.55
5 Joel Enander
Täby IS
05 Täby IS 29.90
6 Viggo Stridh
Täby IS
05 Täby IS 26.02
7 Olle Skymne
Hässelby SK
05 Hässelby SK 25.21
8 Vidar Lind
Hässelby SK
05 Hässelby SK 24.58
9 Rome Löuke
Hammarby IF
05 Hammarby IF 18.20
123456
62 Joel Enanderx28.4329.90xxx
178 Vidar Lindx24.5821.64x18.4622.17
251 Viggo Stridh23.3422.9224.8326.0224.1624.94
200 Fabian Mix34.7735.3533.7935.34xx
247 Olle Skymnex23.8425.2124.3425.18x
192 Rome Löuke18.20xx
206 Jacob Nilsson31.94xx39.27xx
169 Erik Larripa Taxellx26.8126.66x25.7032.55
187 Niklas Lundahl43.97xx48.60xx
P14 Spjut Final
Vikt: 600g
Söndag 14:15
1 Niklas Lundahl
Väsby IK
05 Väsby IK 45.68 PB
2 Fabian Mix
Täby IS
05 Täby IS 42.55 PB
3 Erik Ilison
Hammarby IF
05 Hammarby IF 38.17
4 Erik Larripa Taxell
Hässelby SK
05 Hässelby SK 36.01
5 Joel Enander
Täby IS
05 Täby IS 35.36
6 Filip Ekström
Bromma IF
05 Bromma IF 34.87
7 Lucas Törnström
Danderyds SK
05 Danderyds SK 33.80
8 Lukas Svensson
Väsby IK
05 Väsby IK 32.67 PB
9 Jonathan Hurtig
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 29.80 PB
10 Rome Löuke
Hammarby IF
05 Hammarby IF 23.93
123456
62 Joel Enander--31.8935.3635.2135.25
200 Fabian Mixx40.22xxx42.55
59 Filip Ekström29.9629.0934.2934.7434.7334.87
278 Lucas Törnström32.4231.5533.2733.1332.8233.80
134 Erik Ilison36.4434.7538.17x31.7934.62
128 Jonathan Hurtig29.8029.29x
169 Erik Larripa Taxell35.05xxx33.5736.01
187 Niklas Lundahl42.8342.7245.6844.43xx
192 Rome Löuke23.4023.9321.61
262 Lukas Svensson32.5032.67xx30.37x
P13 60 m Försök
Lördag 10:30
Heat 1Vind: -2.4
1 Oliver Ericsson
Österhaninge IF
06 Österhaninge IF 8.05 q
2 Emil Kågström Tyboni
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 8.66 q PB
3 Filip Herre
Hammarby IF
06 Hammarby IF 8.96
4 Ali Diakite
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 9.07
5 Oscar Pettersson
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 9.56
Heat 2Vind: -2.2
1 Elias Kapell
Hammarby IF
06 Hammarby IF 8.10 q
2 Samuel HillerströmStefansson
Täby IS
06 Täby IS 8.28 q
3 Erik Hagman
Väsby IK
06 Väsby IK 8.89 q
4 Mattias Nilsson
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 8.97
5 Vilmer Säll
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 9.43
Heat 3Vind: -3.2
1 Filip Olsson
Bromma IF
06 Bromma IF 7.98 q
2 Alfred Berglind
Hammarby IF
06 Hammarby IF 8.8 q
3 Colin Evbidaru
Väsby IK
06 Väsby IK 9.02
4 Ludvig Blylod
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 9.93
5 Erik Alteskog
Hammarby IF
06 Hammarby IF 10.22
Heat 4Vind: -0.3
1 Kim Wingren
Bromma IF
06 Bromma IF 8.31 q PB
2 Simon Johannesson
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 8.38 q
3 Noel Gälman
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 8.55 q
4 Emil Klockar
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 8.86 q SB
5 Oliver Lindblom
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 8.93 q
P13 60 m Final
Lördag 14:30
A-FinalVind: -0.2
1 Filip Olsson
Bromma IF
06 Bromma IF 7.78 PB
2 Oliver Ericsson
Österhaninge IF
06 Österhaninge IF 7.88 PB
3 Elias Kapell
Hammarby IF
06 Hammarby IF 8.11
4 Simon Johannesson
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 8.34
5 Samuel HillerströmStefansson
Täby IS
06 Täby IS 8.35
6 Kim Wingren
Bromma IF
06 Bromma IF 8.36 PB
B-FinalVind: -0.4
1 Emil Kågström Tyboni
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 8.54 PB
2 Noel Gälman
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 8.68
3 Alfred Berglind
Hammarby IF
06 Hammarby IF 8.75 PB
4 Erik Hagman
Väsby IK
06 Väsby IK 8.93
5 Emil Klockar
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 9.03 SB
6 Oliver Lindblom
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 9.07
P13 200 m Finaler
Söndag 13:30
A-FinalerVind: -2.1
Tot. plac.
1 Neo Hall
Hammarby IF
06 Hammarby IF 26.98 2 SB
2 Kim Wingren
Bromma IF
06 Bromma IF 27.3 3 PB
3 Erik Hagman
Väsby IK
06 Väsby IK 28.52 5
4 John Bäck
Turebergs FK
06 Turebergs FK 29.17 8
Filip Herre
Hammarby IF
06 Hammarby IF DNS
B-FinalerVind: -1.3
Tot. plac.
1 Alfred Berglind
Hammarby IF
06 Hammarby IF 28.15 4
2 Jacob Semb-Josefson
Turebergs FK
06 Turebergs FK 29.61 9
3 Oscar Pettersson
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 31.20 11
4 Hugo Sundström
Hammarby IF
06 Hammarby IF 31.79 12
C-FinalerVind: -1.1
Tot. plac.
1 Samuel HillerströmStefansson
Täby IS
06 Täby IS 26.35 1
2 Joel Wikström
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 28.61 6
3 Ali Diakite
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 29.03 7
4 Jonathan Edberg
Turebergs FK
06 Turebergs FK 29.85 10
Sammanställning
1 Samuel HillerströmStefansson
Täby IS
06 Täby IS 26.35
2 Neo Hall
Hammarby IF
06 Hammarby IF 26.98 SB
3 Kim Wingren
Bromma IF
06 Bromma IF 27.3 PB
4 Alfred Berglind
Hammarby IF
06 Hammarby IF 28.15
5 Erik Hagman
Väsby IK
06 Väsby IK 28.52
6 Joel Wikström
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 28.61
7 Ali Diakite
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 29.03
8 John Bäck
Turebergs FK
06 Turebergs FK 29.17
9 Jacob Semb-Josefson
Turebergs FK
06 Turebergs FK 29.61
10 Jonathan Edberg
Turebergs FK
06 Turebergs FK 29.85
11 Oscar Pettersson
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 31.20
12 Hugo Sundström
Hammarby IF
06 Hammarby IF 31.79
Filip Herre
Hammarby IF
06 Hammarby IF DNS
P13 600 m Final
Lördag 18:30
1 Max Österberg
Värmdö IF
06 Värmdö IF 1:37.18 PB
2 Karl Ottfalk
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 1:38.17 PB
3 Neo Hall
Hammarby IF
06 Hammarby IF 1:38.80 SB
4 Alex Hägg
Hässelby SK
06 Hässelby SK 1:40.64 PB
5 Erik Hagman
Väsby IK
06 Väsby IK 1:41.71 PB
6 Hugo Ziegler
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 1:45.04 PB
7 Daniel Jerndorf
Hammarby IF
06 Hammarby IF 1:47.43
8 Filip Eriksson
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 1:52.52
9 Hugo Sundström
Hammarby IF
06 Hammarby IF 2:04.96
P13 1500 m Final
Söndag 16:00
1 Karl Ottfalk
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 4:36.99 PB
2 Max Österberg
Värmdö IF
06 Värmdö IF 4:38.61
3 Alex Hägg
Hässelby SK
06 Hässelby SK 4:59.00
4 Lowe Fuxe Barkvall
Turebergs FK
06 Turebergs FK 5:10.21
5 Weijun Wang
Hellas FK
06 Hellas FK 5:47.18
P13 60 m häck Försök
Höjd: 76,2cm, Avstånd: 7,65m
Söndag 09:30
Heat 1Vind: -1.5
1 Elias Kapell
Hammarby IF
06 Hammarby IF 9.47 q
2 Oliver Ericsson
Österhaninge IF
06 Österhaninge IF 9.85 q
3 John Bäck
Turebergs FK
06 Turebergs FK 10.36 q
4 Erik Hagman
Väsby IK
06 Väsby IK 10.68 q
5 Jacob Semb-Josefson
Turebergs FK
06 Turebergs FK 10.98 q
Heat 2Vind: -0.5
1 Filip Olsson
Bromma IF
06 Bromma IF 9.72 q
2 Filip Herre
Hammarby IF
06 Hammarby IF 10.01 q
3 Emil Kågström Tyboni
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 10.24 q
4 Emil Klockar
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 10.81 q
5 Oscar Pettersson
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 12.55 q
6 Filip Eriksson
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 18.38 q
P13 60 m häck Final
Höjd: 76,2cm, Avstånd: 7,65m
Söndag 12:00
A-FinalVind: -2.2
1 Elias Kapell
Hammarby IF
06 Hammarby IF 9.42
2 Filip Olsson
Bromma IF
06 Bromma IF 9.48 PB
3 Emil Kågström Tyboni
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 9.88
4 Filip Herre
Hammarby IF
06 Hammarby IF 9.93
5 John Bäck
Turebergs FK
06 Turebergs FK 10.31
Oliver Ericsson
Österhaninge IF
06 Österhaninge IF DNS
B-FinalVind: -0.8
1 Erik Hagman
Väsby IK
06 Väsby IK 10.20
2 Emil Klockar
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 10.54
3 Oscar Pettersson
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 12.25
Filip Eriksson
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö DNS
Jacob Semb-Josefson
Turebergs FK
06 Turebergs FK DNS
P13 200 m häck Finaler
Höjd: 68,6cm
Lördag 16:15
A-FinalerVind: -0.3
Tot. plac.
Elias Kapell
Hammarby IF
06 Hammarby IF 29.15 1 SB
John Bäck
Turebergs FK
06 Turebergs FK 29.84 2 PB
Erik Hagman
Väsby IK
06 Väsby IK 30.23 3 PB
Oscar Pettersson
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 33.06 8
B-FinalerVind: -0.4
Tot. plac.
Jacob Semb-Josefson
Turebergs FK
06 Turebergs FK 30.52 4
Hugo Ziegler
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 30.89 5
Filip Eriksson
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 31.51 6
Emil Klockar
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 31.83 7
Sammanställning
1 Elias Kapell
Hammarby IF
06 Hammarby IF 29.15 SB
2 John Bäck
Turebergs FK
06 Turebergs FK 29.84 PB
3 Erik Hagman
Väsby IK
06 Väsby IK 30.23 PB
4 Jacob Semb-Josefson
Turebergs FK
06 Turebergs FK 30.52
5 Hugo Ziegler
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 30.89
6 Filip Eriksson
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 31.51
7 Emil Klockar
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 31.83
8 Oscar Pettersson
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 33.06
P13 Höjd Final
Söndag 14:15
1 Oliver Ericsson
Österhaninge IF
06 Österhaninge IF 161
2 Jonathan Edberg
Turebergs FK
06 Turebergs FK 158
3 Neo Hall
Hammarby IF
06 Hammarby IF 155 PB
4 Kim Wingren
Bromma IF
06 Bromma IF 152 PB
5 Oliver Lindblom
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 143 PB
6 Joel Wikström
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 129
7 Oliver Sandberg
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 129
110115120125129133137140143146149152155158161170
180 Oliver Lindblom-ooooxoooxxoxxx
294 Kim Wingren---oooooooxxoxxoxxx
64 Oliver Ericsson---------ooo--xoxxx
292 Joel Wikström--o-oxxx
236 Oliver Sandberg-oooxxoxxx
54 Jonathan Edberg---------oxooxxoxoxxx
97 Neo Hall---oo-xooooooxoxxx
P13 Stav Final
Lördag 13:45
1 Jacob Semb-Josefson
Turebergs FK
06 Turebergs FK 300
2 Felix Holmqvist
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 250
3 Elias Kapell
Hammarby IF
06 Hammarby IF 240
4 Alfred Berglind
Hammarby IF
06 Hammarby IF 240 PB
5 Oliver Sandberg
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 240 SB
6 William Strandberg
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 215
7 Gabriel Öhrner
Hammarby IF
06 Hammarby IF 215 PB
8 Oliver Lindblom
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 185 =PB
9 Hugo Sundström
Hammarby IF
06 Hammarby IF 185
Erik Kagerstedt
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS x
153045607590170185200215230240250260275290295300310
153 Elias Kapell---------oooxxx
236 Oliver Sandberg--------oooxxoxxx
180 Oliver Lindblom------ooxxx
256 Hugo Sundström------xoxoxxx
151 Erik Kagerstedt------xxx
302 Gabriel Öhrner ------oooxxoxxx
250 William Strandberg------xoxooxoxxx
125 Felix Holmqvist--------o-xoooxxx
17 Alfred Berglind-------ooxooxoxxx
240 Jacob Semb-Josefson-----------ooooooxxoxxx
P13 Längd Final
Hoppzon
Lördag 16:30
Pool 1
Tot. plac.
1 Oliver Ericsson
Österhaninge IF
06 Österhaninge IF 6.07 0.0 1 PB
2 Filip Olsson
Bromma IF
06 Bromma IF 6.02 +1.1 2
3 Hugo Ziegler
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 5.02 +1.2 3 PB
4 Kim Wingren
Bromma IF
06 Bromma IF 4.93 +0.1 4 PB
5 Filip Herre
Hammarby IF
06 Hammarby IF 4.92 +0.4 5 PB
6 Alfred Berglind
Hammarby IF
06 Hammarby IF 4.84 +0.1 6 SB
7 Mattias Nilsson
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 4.68 +0.7 7 PB
8 Emil Kågström Tyboni
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 4.60 +1.7 9 PB
Elias Kapell
Hammarby IF
06 Hammarby IF -
123456
300 Hugo Ziegler4.69 +0.94.89 0.0x 4.66 +3.04.84 +1.75.02 +1.2
294 Kim Wingren4.34 +1.04.65 0.04.53 +1.04.40 +0.64.26 0.04.93 +0.1
214 Filip Olsson5.72 +0.35.96 +1.25.54 +1.05.54 +0.86.02 +1.15.99 +0.8
64 Oliver Ericsson5.90 +1.05.93 -0.86.07 0.05.59 +0.75.98 +1.26.05 +0.7
120 Filip Herre4.92 +0.44.69 +2.24.77 +1.33.62 +0.54.46 +1.14.89 +1.3
207 Mattias Nilsson4.56 +2.14.68 +0.74.59 +0.24.39 +0.8x 3.39 +1.3
17 Alfred Berglind4.65 +0.64.50 +2.34.54 +1.04.59 +1.94.64 +1.34.84 +0.1
153 Elias Kapell- - -
164 Emil Kågström Tyboni4.58 -0.54.51 +1.94.60 +1.7
Pool 2
Tot. plac.
1 Ali Diakite
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 4.66 +0.5 8
2 Gabriel Öhrner
Hammarby IF
06 Hammarby IF 4.42 +2.0 10 PB
3 Emil Klockar
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 4.02 +0.8 11
4 William Strandberg
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 4.00 +2.0 12
5 Hugo Sundström
Hammarby IF
06 Hammarby IF 3.89 -0.1 13
6 Ludvig Blylod
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 3.70 +1.9 14
7 Erik Alteskog
Hammarby IF
06 Hammarby IF 3.52 +1.4 15
Felix Holmqvist
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK x
123456
52 Ali Diakite4.52 +0.94.57 -0.24.65 +0.84.66 +0.54.49 0.04.54 +1.3
4 Erik Alteskog3.52 +1.43.43 +1.23.37 +0.7
256 Hugo Sundström3.89 -0.13.21 +0.5x
25 Ludvig Blylod3.70 +1.93.48 +1.43.47 +0.1
302 Gabriel Öhrner 3.71 +1.14.23 0.04.42 +2.0
250 William Strandberg3.81 +0.84.00 +2.03.79 +1.4
125 Felix Holmqvistx x x
161 Emil Klockar4.02 +0.8- -
Sammanställning
1 Oliver Ericsson
Österhaninge IF
06 Österhaninge IF 6.07 PB
2 Filip Olsson
Bromma IF
06 Bromma IF 6.02
3 Hugo Ziegler
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 5.02 PB
4 Kim Wingren
Bromma IF
06 Bromma IF 4.93 PB
5 Filip Herre
Hammarby IF
06 Hammarby IF 4.92 PB
6 Alfred Berglind
Hammarby IF
06 Hammarby IF 4.84 SB
7 Mattias Nilsson
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 4.68 PB
8 Ali Diakite
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 4.66
9 Emil Kågström Tyboni
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 4.60 PB
10 Gabriel Öhrner
Hammarby IF
06 Hammarby IF 4.42 PB
11 Emil Klockar
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 4.02
12 William Strandberg
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 4.00
13 Hugo Sundström
Hammarby IF
06 Hammarby IF 3.89
14 Ludvig Blylod
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 3.70
15 Erik Alteskog
Hammarby IF
06 Hammarby IF 3.52
Elias Kapell
Hammarby IF
06 Hammarby IF -
Felix Holmqvist
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK x
P13 Tresteg Final
Hoppzon
Söndag 10:00
1 Oliver Ericsson
Österhaninge IF
06 Österhaninge IF 12.34 +2.1
2 Filip Olsson
Bromma IF
06 Bromma IF 12.23 -0.5 PB
3 Jonathan Edberg
Turebergs FK
06 Turebergs FK 11.09 +1.1
4 Elias Kapell
Hammarby IF
06 Hammarby IF 10.64 0.0
5 Kim Wingren
Bromma IF
06 Bromma IF 10.50 +2.3
6 John Bäck
Turebergs FK
06 Turebergs FK 10.01 +1.2
7 William Strandberg
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 8.84 +0.9
8 Hugo Sundström
Hammarby IF
06 Hammarby IF 8.53 +0.4
123456
294 Kim Wingren9.98 -0.89.72 +2.19.86 +0.79.93 +0.39.50 +1.710.50 +2.3
256 Hugo Sundström8.53 +0.48.41 +1.08.41 +2.88.46 +1.88.22 +0.4x
64 Oliver Ericsson11.96 +2.112.34 +2.112.13 +0.811.70 +1.2- 11.96 +3.4
32 John Bäck9.84 +0.810.01 +1.29.94 +2.5
153 Elias Kapell10.55 +1.510.64 0.09.96 +1.2x 10.18 +0.910.20 -0.5
250 William Strandberg8.84 +0.98.80 +1.08.48 0.08.57 +1.88.11 +1.1x
214 Filip Olsson11.50 +3.211.84 +2.311.79 +1.011.88 -1.612.01 +0.412.23 -0.5
54 Jonathan Edberg10.52 +1.310.71 +1.410.68 +0.410.80 +1.311.09 +1.110.34 +1.1
P13 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Lördag 13:15
1 Oliver Ericsson
Österhaninge IF
06 Österhaninge IF 12.20 PB
2 Joel Wikström
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 11.97 PB
3 Elias Kapell
Hammarby IF
06 Hammarby IF 11.22
4 Jacob Semb-Josefson
Turebergs FK
06 Turebergs FK 11.09
5 Mattias Nilsson
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 10.67
6 jacob rappe
Turebergs FK
06 Turebergs FK 10.51
7 Oliver Sandberg
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 9.64 PB
8 Oskar Kruse
Turebergs FK
06 Turebergs FK 9.08 PB
9 Colin Evbidaru
Väsby IK
06 Väsby IK 8.45 PB
10 Simon Johannesson
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 8.14 =PB
11 Noel Gälman
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 8.08
12 Erik Alteskog
Hammarby IF
06 Hammarby IF 5.68
13 Erik Kagerstedt
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 5.54 PB
Kim Wingren
Bromma IF
06 Bromma IF -
123456
64 Oliver Ericsson11.6811.2211.5911.6512.2011.61
151 Erik Kagerstedt5.235.544.33
93 Noel Gälman8.08x7.96
153 Elias Kapell10.0210.4311.0711.22xx
224 jacob rappexx8.9410.279.1210.51
162 Oskar Krusex8.678.19x9.088.22
294 Kim Wingren---
292 Joel Wikström11.8411.6711.9711.2011.9011.87
142 Simon Johannesson8.04x8.14
4 Erik Alteskog5.685.46x
240 Jacob Semb-Josefson11.0811.09-10.6610.7211.00
236 Oliver Sandberg9.199.64----
207 Mattias Nilsson10.1210.679.5510.389.9910.44
70 Colin Evbidaru 7.988.457.74
P13 Diskus Final
Vikt: 0,6kg
Lördag 09:00
1 Felix Holmqvist
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 37.42
2 Oliver Ericsson
Österhaninge IF
06 Österhaninge IF 37.19 PB
3 Jacob Semb-Josefson
Turebergs FK
06 Turebergs FK 32.54
4 Elias Kapell
Hammarby IF
06 Hammarby IF 29.29
5 Alfred Berglind
Hammarby IF
06 Hammarby IF 24.87 PB
6 Alfred Bergkvist
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 21.01 PB
7 Vilmer Säll
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 20.70
8 Gabriel Öhrner
Hammarby IF
06 Hammarby IF 18.01
9 jacob rappe
Turebergs FK
06 Turebergs FK 16.68
Oskar Kruse
Turebergs FK
06 Turebergs FK x
Joel Wikström
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS x
123456
224 jacob rappexx16.68
302 Gabriel Öhrner 15.5215.2718.0112.63xx
14 Alfred Bergkvistx17.7820.7718.6421.01x
153 Elias Kapellx28.93x29.29xx
125 Felix Holmqvist28.8535.9637.42x32.89x
162 Oskar Krusexxx
17 Alfred Berglind19.12x20.0324.0524.87x
64 Oliver Ericssonx32.42xx37.19x
292 Joel Wikströmxxx
266 Vilmer Säll17.65x20.1414.6617.6520.70
240 Jacob Semb-Josefsonx27.3529.72x32.54x
P13 Slägga Final
Vikt: 3,0kg
Söndag 09:00
1 Oliver Sandberg
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 34.23 PB
2 Joel Wikström
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 31.28 PB
3 Jacob Semb-Josefson
Turebergs FK
06 Turebergs FK 29.62
4 jacob rappe
Turebergs FK
06 Turebergs FK 29.13
5 Alfred Berglind
Hammarby IF
06 Hammarby IF 28.62 PB
6 Felix Holmqvist
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 27.14
7 Mattias Nilsson
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 25.37 PB
8 Alexander Sunell
Hässelby SK
06 Hässelby SK 22.86 PB
123456
207 Mattias Nilssonx21.32xx25.3720.86
224 jacob rappex29.1328.36x27.63x
259 Alexander Sunellx19.28xx19.2722.86
17 Alfred Berglind22.4125.8122.2725.4124.2728.62
240 Jacob Semb-Josefson26.0227.89x--29.62
292 Joel Wikström28.42x31.2030.11x31.28
236 Oliver Sandbergx26.9232.16x32.0534.23
125 Felix Holmqvist23.6124.9325.1927.14xx
P13 Spjut Final
Vikt: 400g
Söndag 12:45
1 Jacob Semb-Josefson
Turebergs FK
06 Turebergs FK 39.73
2 Oliver Ericsson
Österhaninge IF
06 Österhaninge IF 39.04 PB
3 Oliver Sandberg
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 37.65
4 Felix Holmqvist
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 36.72
5 Mattias Nilsson
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 34.00
6 Elias Kapell
Hammarby IF
06 Hammarby IF 33.67
7 Weijun Wang
Hellas FK
06 Hellas FK 27.10
8 Emil Klockar
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 26.85
9 William Strandberg
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 23.52
123456
207 Mattias Nilsson34.0031.8031.4633.1931.5533.60
250 William Strandberg21.3323.5221.82
284 Weijun Wang21.9427.10x20.6226.0124.10
64 Oliver Ericsson30.8430.5139.0436.14-36.84
236 Oliver Sandbergx34.5035.5037.5937.6533.03
125 Felix Holmqvist30.3536.1836.7231.09-33.77
153 Elias Kapell33.6733.17x30.36xx
161 Emil Klockar20.8020.6023.5823.6626.4426.85
240 Jacob Semb-Josefson27.2030.5830.42x36.5939.73
P12 60 m Försök
Lördag 09:30
Heat 1Vind: -1.5
1 Vilmer Karlsson
Hammarby IF
07 Hammarby IF 8.39 q
2 Rasmus Lundahl
Väsby IK
07 Väsby IK 8.70 q
3 Hannes Johansson
Österhaninge IF
07 Österhaninge IF 8.74 q PB
4 Nils Sundström
Mälarhöjdens IK
07 Mälarhöjdens IK 9.08 q PB
5 Otto Lindskog
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 11.67
Joar Eriksson
Turebergs FK
07 Turebergs FK DNS
Heat 2Vind: +1.1
1 Anton Roslund
Hammarby IF
07 Hammarby IF 8.45 q PB 8.45
2 Olle Willner
Mälarhöjdens IK
07 Mälarhöjdens IK 8.62 q PB
3 Simon Ek Linterius
Hammarby IF
07 Hammarby IF 8.85 q
4 Theo Carlström Cousins
Hammarby IF
07 Hammarby IF 9.38 q
5 Simon Henjeby
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 9.77
6 Joppe Odhner
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 11.12
Heat 3Vind: +2.1
1 Adrian Kylington
Hammarby IF
07 Hammarby IF 8.45 q 8.45
2 Jacob Rune
Täby IS
07 Täby IS 8.60 q
3 Victor Gil
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 8.67 q
4 Matteus Edetoft
Danderyds SK
07 Danderyds SK 9.01 q
5 Irving Lind
Hässelby SK
07 Hässelby SK 9.87
P12 60 m Final
Lördag 14:00
A-FinalVind: -3.1
1 Vilmer Karlsson
Hammarby IF
07 Hammarby IF 8.43
2 Anton Roslund
Hammarby IF
07 Hammarby IF 8.68
3 Victor Gil
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 8.86
4 Jacob Rune
Täby IS
07 Täby IS 8.87
5 Olle Willner
Mälarhöjdens IK
07 Mälarhöjdens IK 8.97
Adrian Kylington
Hammarby IF
07 Hammarby IF DNS
B-FinalVind: -3.1
1 Rasmus Lundahl
Väsby IK
07 Väsby IK 8.93
2 Hannes Johansson
Österhaninge IF
07 Österhaninge IF 8.95
3 Simon Ek Linterius
Hammarby IF
07 Hammarby IF 9.10
4 Nils Sundström
Mälarhöjdens IK
07 Mälarhöjdens IK 9.29 PB
5 Matteus Edetoft
Danderyds SK
07 Danderyds SK 9.42
6 Theo Carlström Cousins
Hammarby IF
07 Hammarby IF 9.62
P12 200 m Finaler
Söndag 13:15
A-FinalerVind: -2.0
Tot. plac.
1 Jacob Rune
Täby IS
07 Täby IS 28.58 3
2 Simon Lindström
Turebergs FK
07 Turebergs FK 28.8 4
3 Matteus Edetoft
Danderyds SK
07 Danderyds SK 30.27 5
4 Ludvig Ellgren
Turebergs FK
07 Turebergs FK 32.07 6
5 Theo Carlström Cousins
Hammarby IF
07 Hammarby IF 32.08 7
B-FinalerVind: -2.3
Tot. plac.
1 Adrian Kylington
Hammarby IF
07 Hammarby IF 27.33 1
2 Victor Gil
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 28.53 2
3 Simon Henjeby
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 34.02 8
4 Alfred Eriksson
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 35.01 9
5 Otto Lindskog
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 48.43 10
Sammanställning
1 Adrian Kylington
Hammarby IF
07 Hammarby IF 27.33
2 Victor Gil
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 28.53
3 Jacob Rune
Täby IS
07 Täby IS 28.58
4 Simon Lindström
Turebergs FK
07 Turebergs FK 28.8
5 Matteus Edetoft
Danderyds SK
07 Danderyds SK 30.27
6 Ludvig Ellgren
Turebergs FK
07 Turebergs FK 32.07
7 Theo Carlström Cousins
Hammarby IF
07 Hammarby IF 32.08
8 Simon Henjeby
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 34.02
9 Alfred Eriksson
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 35.01
10 Otto Lindskog
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 48.43
P12 600 m Final
Lördag 18:00
1 Vilmer Karlsson
Hammarby IF
07 Hammarby IF 1:41.65
2 Nils Sundström
Mälarhöjdens IK
07 Mälarhöjdens IK 1:53.93
3 Matteus Edetoft
Danderyds SK
07 Danderyds SK 1:54.12
4 Iker Garcia Lundström
Turebergs FK
07 Turebergs FK 1:54.17 PB
5 Oliver Sörman
Hässelby SK
07 Hässelby SK 2:01.0
6 Alfred Eriksson
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 2:15.26
P12 1500 m Final
Söndag 15:30
1 Vilhelm Lood Falgen
Turebergs FK
07 Turebergs FK 5:05.28 PB
2 Simon Berhane
Hässelby SK
07 Hässelby SK 5:19.97
3 Iker Garcia Lundström
Turebergs FK
07 Turebergs FK 5:20.21
4 Oliver Sörman
Hässelby SK
07 Hässelby SK 5:26.18 PB
5 Matteus Edetoft
Danderyds SK
07 Danderyds SK 5:47.72
6 Theo Söderström
Hässelby SK
07 Hässelby SK 5:48.63
P12 60 m häck Final
Höjd: 76,2cm, Avstånd: 7,65m
Söndag 09:15
Vind: 0.0
1 Jacob Rune
Täby IS
07 Täby IS 10.16
2 Anton Roslund
Hammarby IF
07 Hammarby IF 10.37 PB 10.365
3 Simon Lindström
Turebergs FK
07 Turebergs FK 10.37 PB 10.37
4 Olle Willner
Mälarhöjdens IK
07 Mälarhöjdens IK 11.16
5 Matteus Edetoft
Danderyds SK
07 Danderyds SK 11.91
Rasmus Lundahl
Väsby IK
07 Väsby IK DNS
P12 200 m häck Finaler
Höjd: 68,6cm
Lördag 16:15
Vind: -0.4
1 Jacob Rune
Täby IS
07 Täby IS 30.48
2 Nils Sundström
Mälarhöjdens IK
07 Mälarhöjdens IK 32.45
P12 Höjd Final
Söndag 12:15
1 Anton Roslund
Hammarby IF
07 Hammarby IF 150 1:a DM
2 Casper Håkansson
Turebergs FK
07 Turebergs FK 135 2:a DM
3 Simon Lindström
Turebergs FK
07 Turebergs FK 132 3:a DM
4 Christoffer Belec
Hammarby IF
07 Hammarby IF 124
5 Theo Carlström Cousins
Hammarby IF
07 Hammarby IF 120
105110115120124128132135138142146150154
185 Simon Lindström------oxxx
228 Anton Roslund----oooooxooxxoxxx
129 Casper Håkansson---oooooxxx
37 Theo Carlström Cousins--ooxxx
11 Christoffer Belec-oooxxoxxx
P12 Stav Final
Lördag 13:45
1 Quincy Hackett
Hammarby IF
07 Hammarby IF 170
170185
94 Quincy Hackettxoxxx
P12 Längd Final
Hoppzon
Lördag 12:15
Pool 1
Tot. plac.
1 Anton Roslund
Hammarby IF
07 Hammarby IF 5.14 +1.3 2 =PB
2 Adrian Kylington
Hammarby IF
07 Hammarby IF 4.86 +1.1 4
3 Simon Lindström
Turebergs FK
07 Turebergs FK 4.81 +2.2 5
4 Matteus Edetoft
Danderyds SK
07 Danderyds SK 4.41 +1.4 7
5 Simon Ek Linterius
Hammarby IF
07 Hammarby IF 4.39 +0.4 8 =PB
6 Olle Willner
Mälarhöjdens IK
07 Mälarhöjdens IK 4.16 +0.2 10
7 Theo Carlström Cousins
Hammarby IF
07 Hammarby IF 4.03 +0.7 11 PB
8 Elias Häggkvist
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 4.01 +1.0 12
9 Ludvig Ellgren
Turebergs FK
07 Turebergs FK 3.91 +1.3 13
123456
185 Simon Lindström4.58 +1.84.81 +2.24.80 +1.24.77 +0.14.62 0.04.52 +1.9
293 Olle Willner4.14 +0.43.96 +2.14.16 +0.2
163 Adrian Kylington3.12 +1.34.50 +1.43.83 +0.44.50 +0.63.53 +1.24.86 +1.1
60 Ludvig Ellgren3.91 +1.33.88 +1.33.90 +0.5
37 Theo Carlström Cousins3.84 +0.63.79 +1.24.03 +0.7
55 Matteus Edetoft4.17 0.04.38 +2.94.03 +0.64.41 +1.44.13 +2.04.02 +0.5
228 Anton Roslundx 4.80 +1.44.88 +1.94.69 +1.04.95 +1.45.14 +1.3
132 Elias Häggkvist3.86 +1.43.92 +0.54.01 +1.0
58 Simon Ek Linteriusx 4.21 +0.54.39 +0.44.28 +0.54.16 +1.34.13 +0.6
Pool 2
Tot. plac.
1 Vilmer Karlsson
Hammarby IF
07 Hammarby IF 5.21 +1.9 1
2 Jacob Rune
Täby IS
07 Täby IS 5.11 +0.8 3
3 Hannes Johansson
Österhaninge IF
07 Österhaninge IF 4.51 +1.3 6
4 Nils Sundström
Mälarhöjdens IK
07 Mälarhöjdens IK 4.29 -0.4 9 PB
5 Erik Herre
Hammarby IF
07 Hammarby IF 3.89 +0.2 14 PB
6 Quincy Hackett
Hammarby IF
07 Hammarby IF 3.82 +1.5 15
7 Irving Lind
Hässelby SK
07 Hässelby SK 3.40 +1.1 16
8 Simon Henjeby
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 3.29 +0.3 17
9 Samuel Lindfors
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 3.06 +0.8 18
10 Timmy Bergkvist
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 2.96 +0.6 19 PB
123456
94 Quincy Hackett3.58 +2.03.82 +1.53.77 +0.2
306 Vilmer Karlsson5.01 +2.05.20 +1.05.06 +0.9x 5.15 +1.35.21 +1.9
119 Erik Herre3.86 0.03.89 +0.23.66 0.0
144 Hannes Johansson4.38 +0.53.29 +0.64.41 +1.24.38 0.04.51 +1.34.46 +1.8
307 Jacob Rune4.93 +0.94.91 +2.04.88 +0.94.72 +0.95.01 0.05.11 +0.8
16 Timmy Bergkvist2.96 +0.62.57 +1.32.25 +1.8
258 Nils Sundström3.92 +1.54.04 +1.34.29 -0.4
176 Irving Lind3.40 +1.13.32 0.0-
116 Simon Henjeby3.12 0.03.14 +0.73.29 +0.3
182 Samuel Lindfors2.81 +2.63.06 +0.82.94 +0.1
Sammanställning
1 Vilmer Karlsson
Hammarby IF
07 Hammarby IF 5.21
2 Anton Roslund
Hammarby IF
07 Hammarby IF 5.14 =PB
3 Jacob Rune
Täby IS
07 Täby IS 5.11
4 Adrian Kylington
Hammarby IF
07 Hammarby IF 4.86
5 Simon Lindström
Turebergs FK
07 Turebergs FK 4.81
6 Hannes Johansson
Österhaninge IF
07 Österhaninge IF 4.51
7 Matteus Edetoft
Danderyds SK
07 Danderyds SK 4.41
8 Simon Ek Linterius
Hammarby IF
07 Hammarby IF 4.39 =PB
9 Nils Sundström
Mälarhöjdens IK
07 Mälarhöjdens IK 4.29 PB
10 Olle Willner
Mälarhöjdens IK
07 Mälarhöjdens IK 4.16
11 Theo Carlström Cousins
Hammarby IF
07 Hammarby IF 4.03 PB
12 Elias Häggkvist
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 4.01
13 Ludvig Ellgren
Turebergs FK
07 Turebergs FK 3.91
14 Erik Herre
Hammarby IF
07 Hammarby IF 3.89 PB
15 Quincy Hackett
Hammarby IF
07 Hammarby IF 3.82
16 Irving Lind
Hässelby SK
07 Hässelby SK 3.40
17 Simon Henjeby
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 3.29
18 Samuel Lindfors
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 3.06
19 Timmy Bergkvist
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 2.96 PB
P12 Tresteg Final
Hoppzon
Söndag 10:00
1 Anton Roslund
Hammarby IF
07 Hammarby IF 10.30 +1.7 PB
2 Simon Lindström
Turebergs FK
07 Turebergs FK 10.22 +3.5
3 Jacob Rune
Täby IS
07 Täby IS 10.13 +0.9
4 Olle Willner
Mälarhöjdens IK
07 Mälarhöjdens IK 9.38 +1.8
5 Ludvig Ellgren
Turebergs FK
07 Turebergs FK 8.49 +3.1
6 Theo Carlström Cousins
Hammarby IF
07 Hammarby IF 7.87 +1.9
7 Theo Söderström
Hässelby SK
07 Hässelby SK 7.57 +3.5
8 Simon Henjeby
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 7.25 0.0
9 Samuel Lindfors
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 7.16 +2.7
10 Timmy Bergkvist
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 6.20 +3.8
123456
182 Samuel Lindfors7.16 +2.76.95 +2.36.56 +1.96.87 +1.07.10 +2.67.14 +2.6
37 Theo Carlström Cousins7.45 +1.87.87 +1.97.58 +0.17.65 +2.27.25 +1.97.64 +1.6
185 Simon Lindström10.13 +1.010.01 0.09.71 +1.19.61 +0.79.56 +1.410.22 +3.5
116 Simon Henjeby7.25 0.07.04 +0.3x 6.62 +0.76.85 0.06.78 +1.6
307 Jacob Rune9.81 +0.710.13 +0.99.77 +0.39.56 +1.59.89 +0.49.85 +0.1
228 Anton Roslund9.49 +3.010.01 +1.010.05 +0.310.15 +2.610.24 +1.210.30 +1.7
60 Ludvig Ellgren8.49 +3.18.24 +0.2-
269 Theo Söderströmx 7.33 +1.47.34 +0.37.57 +3.57.49 +0.5x
16 Timmy Bergkvist6.20 +3.8- -
293 Olle Willner8.45 +0.29.07 +2.09.38 +1.88.74 +1.09.05 +1.89.30 +2.6
P12 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Lördag 18:45
1 Theodor Huhta
Mälarhöjdens IK
07 Mälarhöjdens IK 8.85
2 Victor Gil
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 8.36
3 Marcus Beckman
Hässelby SK
07 Hässelby SK 8.27
4 Irving Lind
Hässelby SK
07 Hässelby SK 8.16
5 Rasmus Lundahl
Väsby IK
07 Väsby IK 7.97
6 Ludvig Ellgren
Turebergs FK
07 Turebergs FK 7.95
7 Quincy Hackett
Hammarby IF
07 Hammarby IF 6.83
8 Christoffer Belec
Hammarby IF
07 Hammarby IF 6.78
9 Joppe Odhner
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 5.07
123456
188 Rasmus Lundahl7.977.617.637.66x7.46
309 Marcus Beckman8.278.14xxx5.94
94 Quincy Hackett6.566.536.596.506.716.83
84 Victor Gilx7.808.368.027.097.52
308 Joppe Odhnerx4.525.07
127 Theodor Huhta8.598.348.858.638.378.44
60 Ludvig Ellgren7.91xx7.317.957.50
176 Irving Lind8.167.147.057.256.067.12
11 Christoffer Belec5.976.786.506.686.326.47
P12 Diskus Final
Vikt: 0,6kg
Lördag 16:00
1 Adrian Kylington
Hammarby IF
07 Hammarby IF 32.58
2 Rasmus Lundahl
Väsby IK
07 Väsby IK 30.28 PB
3 Ludvig Ellgren
Turebergs FK
07 Turebergs FK 27.88 PB
4 Theodor Huhta
Mälarhöjdens IK
07 Mälarhöjdens IK 27.73
5 Christoffer Belec
Hammarby IF
07 Hammarby IF 26.69
6 Marcus Beckman
Hässelby SK
07 Hässelby SK 24.63
7 Olle Willner
Mälarhöjdens IK
07 Mälarhöjdens IK 23.74
8 Hannes Johansson
Österhaninge IF
07 Österhaninge IF 21.88
9 Simon Lindström
Turebergs FK
07 Turebergs FK 21.18
10 Irving Lind
Hässelby SK
07 Hässelby SK 20.98
11 Victor Gil
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 20.26
12 Quincy Hackett
Hammarby IF
07 Hammarby IF 16.01
13 Timmy Bergkvist
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 15.22
14 Otto Lindskog
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 15.04
15 Alfred Eriksson
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 14.41
16 Joppe Odhner
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 12.88
17 Samuel Lindfors
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 11.78
123456
293 Olle Willnerxx21.8723.74x16.81
185 Simon Lindström19.7521.18x
176 Irving Lindxx20.98
308 Joppe Odhner12.8811.97x
11 Christoffer Belec24.13x24.0826.69x23.17
163 Adrian Kylington31.25x27.4226.5630.5532.58
84 Victor Gil18.3920.2618.97
188 Rasmus Lundahlxx29.11xx30.28
127 Theodor Huhtax19.8821.7427.7325.7423.99
309 Marcus Beckman20.18x24.63xx23.49
60 Ludvig Ellgrenx27.88x26.83x27.01
16 Timmy Bergkvist15.0515.22x
94 Quincy Hackettxx16.01
144 Hannes Johanssonx21.74x18.91x21.88
182 Samuel Lindforsx9.7111.78
65 Alfred Eriksson-x14.41
184 Otto Lindskog15.0414.3513.56
P12 Slägga Final
Vikt: 3,0kg
Söndag 10:30
1 Rasmus Lundahl
Väsby IK
07 Väsby IK 31.45 PB
2 Theodor Huhta
Mälarhöjdens IK
07 Mälarhöjdens IK 20.03
3 Marcus Beckman
Hässelby SK
07 Hässelby SK 19.49
4 Irving Lind
Hässelby SK
07 Hässelby SK 18.53
5 Quincy Hackett
Hammarby IF
07 Hammarby IF 16.11
6 Ludvig Ellgren
Turebergs FK
07 Turebergs FK 14.79
7 Anton Trygg
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 13.90
8 Joppe Odhner
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 10.37
123456
188 Rasmus Lundahl28.1629.01xxx31.45
176 Irving Lind16.5015.8714.8017.9817.5718.53
308 Joppe Odhner6.60x8.38x7.0110.37
275 Anton Trygg12.4413.0713.9013.5311.3513.30
309 Marcus Beckman19.49xxxxx
127 Theodor Huhta19.9819.0516.0920.0316.0918.35
94 Quincy Hackettxxx16.11xx
60 Ludvig Ellgrenx14.79xxxx
P12 Spjut Final
Vikt: 400g
Söndag 09:00
1 Rasmus Lundahl
Väsby IK
07 Väsby IK 30.98
2 Ludvig Ellgren
Turebergs FK
07 Turebergs FK 30.30 PB
3 Irving Lind
Hässelby SK
07 Hässelby SK 30.12
4 Theodor Huhta
Mälarhöjdens IK
07 Mälarhöjdens IK 29.13 PB
5 Simon Lindström
Turebergs FK
07 Turebergs FK 28.62 PB
6 Christoffer Belec
Hammarby IF
07 Hammarby IF 26.32
7 Olle Willner
Mälarhöjdens IK
07 Mälarhöjdens IK 25.77
8 Victor Gil
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 20.97
9 Marcus Beckman
Hässelby SK
07 Hässelby SK 20.65
10 Simon Henjeby
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 17.31
11 Alfred Eriksson
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 14.80
12 Theo Carlström Cousins
Hammarby IF
07 Hammarby IF 14.09
13 Otto Lindskog
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 11.69
14 Joppe Odhner
Huddinge AIS
07 Huddinge AIS 11.08
15 Anton Trygg
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 10.98
16 Samuel Lindfors
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 9.26
123456
188 Rasmus Lundahl30.7329.4330.98x28.1830.51
11 Christoffer Belecxx25.8926.3220.9023.57
293 Olle Willner20.6724.3725.3925.1725.1725.77
182 Samuel Lindfors9.267.926.46
185 Simon Lindström23.9528.0728.3422.8228.6223.43
184 Otto Lindskog6.5911.6910.98
309 Marcus Beckman17.10x20.65
65 Alfred Eriksson13.7814.3914.80
37 Theo Carlström Cousins14.0910.4313.28
127 Theodor Huhta26.7626.8328.1225.6325.7129.13
60 Ludvig Ellgrenx24.7729.4830.3028.6230.08
116 Simon Henjeby14.5417.3117.15
176 Irving Lindx20.4730.1225.5724.9125.15
308 Joppe Odhner11.088.1310.23
275 Anton Trygg10.6210.9810.45
84 Victor Gil20.9716.71x19.0015.07x