Resultat Kalmarspelen Ingvar Thomssons minne

Fredriksskans IP, Kalmar   2021-09-18

Arrangör: Kalmar SK Tävlingsledare: Nicklas Wiberg Senast uppdaterad: 2021-09-21 14:01:25
Visa Resultatkort
Parasport Längd
1 Lucas Hedlund
Kalmar SK
04 Kalmar SK 4.33 +1.5
2 Nils Forsberg
Kalmar SK
02 Kalmar SK 2.38 +1.5
3 Sofie Gustavsson
Kalmar SK
88 Kalmar SK 2.16 +2.8
4 Emmelie Ekström
Kalmar SK
87 Kalmar SK 1.83 +1.3
5 Sussie Schaefer
Kalmar SK
83 Kalmar SK 0.80 +1.5
1234
Sofie Gustavsson1.80 +1.51.87 +1.52.00 +1.52.16 +2.8
Nils Forsberg2.38 +1.52.03 +1.52.00 +1.51.63 +2.3
Emmelie Ekström1.80 +1.51.60 +1.51.70 +1.51.83 +1.3
Lucas Hedlundx 4.33 +1.53.47 +1.34.18 +1.4
Sussie Schaefer0.70 +1.50.50 +1.50.80 +1.50.75 +1.5
Parasport Spjut
Vikt: 600g
1 Lucas Hedlund
Kalmar SK
04 Kalmar SK 18.85
2 Adam Svensson
Kalmar SK
93 Kalmar SK 7.42
3 Nils Forsberg
Kalmar SK
02 Kalmar SK 6.03
1234
Adam Svensson7.427.327.365.94
Lucas Hedlund18.8517.1717.6115.05
Nils Forsbergx1.466.033.50
Parasport Spjut
Vikt: 400g
1 Sofie Gustavsson
Kalmar SK
88 Kalmar SK 6.81
2 Sussie Schaefer
Kalmar SK
83 Kalmar SK 4.49
3 Emmelie Ekström
Kalmar SK
87 Kalmar SK 4.35
4 Lisa Karlsudd
Kalmar SK
00 Kalmar SK 1.76
1234
Emmelie Ekström3.883.864.353.96
Lisa Karlsuddxxx1.76
Sussie Schaefer3.334.493.452.86
Sofie Gustavsson6.186.185.566.81
Kvinnor 400 m
18/9 13:10
1 Josefin Nilsson
Kalmar SK
94 Kalmar SK 58.23
Jonna Lindéen
Kalmar SK
96 Kalmar SK DNS
Kvinnor Diskus
Vikt: 1,0kg
18/9 14:00
1 Nova Brideau
Kalmar SK
02 Kalmar SK 40.10
2 Freja Olofsson
UF Contact
02 UF Contact 32.83
123456
Freja Olofsson32.8332.70xxx31.95
Nova Brideau38.5338.4640.1038.5238.87x
F19 Diskus
Vikt: 1,0kg
18/9 14:00
1 Nova Brideau
Kalmar SK
02 Kalmar SK 39.22
2 Freja Olofsson
UF Contact
02 UF Contact 33.48
123456
Nova Brideauxxx37.8339.22x
Freja Olofsson33.4831.8633.3233.1931.5633.31
F17 100 m
18/9 13:20
Vind: -2.1
1 Linnea Lind
Södra Vi IF
05 Södra Vi IF 15.22
F17 Höjd
18/9 12:30
1 Ronja Rickardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 140
135140145
Ronja Rickardssonooxxx
F17 Längd
18/9 13:50
1 Ronja Rickardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 5.04 +3.1
2 Linnea Lind
Södra Vi IF
05 Södra Vi IF 4.68 +4.7
3 Amanda Cederlöf
IFK Växjö
05 IFK Växjö 4.59 +2.3
123456
Amanda Cederlöf4.20 +1.74.51 +1.5x 4.41 +1.24.59 +2.3x
Linnea Lind4.01 +0.84.53 +1.64.30 +2.24.33 +1.54.68 +4.7x
Ronja Rickardsson4.91 +0.3x x 2.98 +0.75.04 +3.1x
F17 Kula
Vikt: 3,0kg
18/9 12:00
1 Ronja Rickardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 12.33
123456
Ronja Rickardsson11.7812.33xx11.42x
F17 Diskus
Vikt: 1,0kg
18/9 12:50
1 Ronja Rickardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 31.38 PB
2 Amanda Cederlöf
IFK Växjö
05 IFK Växjö 26.00
123456
Ronja Rickardsson28.00x31.1730.2029.8331.38
Amanda Cederlöfx26.00xxxx
F15 Höjd
18/9 12:30
1 Vera Bergkvist
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 116
105110113116119
Vera Bergkvistooxoxxoxxx
F15 Längd
18/9 13:50
1 Isa Persson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 4.81 +1.1
123456
Isa Perssonx 4.66 +1.94.70 +2.74.81 +1.14.63 +2.44.62 +2.1
F15 Kula
Vikt: 3,0kg
18/9 12:00
1 Anna Askencrantz
IFK Växjö
06 IFK Växjö 12.51
2 Isa Persson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 9.66
123456
Isa Perssonx9.639.669.25xx
Anna Askencrantz12.5112.1112.2112.2712.11x
F15 Diskus
Vikt: 0,75kg
18/9 12:50
1 Anna Askencrantz
IFK Växjö
06 IFK Växjö 40.84
123456
Anna Askencrantzxx40.8439.0839.1036.00
F15 Spjut
Vikt: 500g
1 Isa Persson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 22.00
123456
Isa Persson20.01xx19.4121.0122.00
F13 60 m Försök
18/9 10:30
Heat 1
Vind: -2.1
1 Elvira Sohlberg
FIK Färjestaden
08 FIK Färjestaden 8.38 q
2 Lovis Furuskog Samara
Oskarshamns SK
08 Oskarshamns SK 8.62 q PB
3 Matilda Isaksson
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 8.77 q
4 Meja Askestam
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 8.96 q
5 Alicia Heintges
Kalmar SK
09 Kalmar SK 9.14 q
6 Astrid Wadman
KA2 IF
08 KA2 IF 9.15 q PB
Heat 2
Vind: -2.9
1 Inez Blomqvist
Kalmar SK
09 Kalmar SK 9.25 q
2 Amanda Lind
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 9.35 q
3 Ella Kjellberg
IF UDD
09 IF UDD 9.60
4 Milla Ulfsdotter
Oskarshamns SK
08 Oskarshamns SK 10.24
5 Lilly Kleivard
Kalmar SK
09 Kalmar SK 10.43
6 Saga Skott
Kalmar SK
09 Kalmar SK 10.54
F13 60 m Final
18/9 12:00
Vind: -3.1
1 Elvira Sohlberg
FIK Färjestaden
08 FIK Färjestaden 8.54
2 Lovis Furuskog Samara
Oskarshamns SK
08 Oskarshamns SK 8.89 PB
3 Meja Askestam
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 8.97
4 Matilda Isaksson
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 9.02
5 Inez Blomqvist
Kalmar SK
09 Kalmar SK 9.36
6 Astrid Wadman
KA2 IF
08 KA2 IF 9.38
7 Amanda Lind
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 9.66
Alicia Heintges
Kalmar SK
09 Kalmar SK DNS
F13 600 m
18/9 14:20
1 Matilda Isaksson
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 1:58.00
2 Signe Isaksson
Södra Vi IF
09 Södra Vi IF 2:07.92
3 Ella Kjellberg
IF UDD
09 IF UDD 2:09.76
4 Saga Skott
Kalmar SK
09 Kalmar SK 2:21.47
5 Milla Ulfsdotter
Oskarshamns SK
08 Oskarshamns SK 2:21.86
Nova Olsson
KA2 IF
08 KA2 IF DNS
F13 Längd
Hoppzon
18/9 12:20
1 Matilda Isaksson
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 5.01 +1.1 PB
2 Elvira Sohlberg
FIK Färjestaden
08 FIK Färjestaden 4.72 +1.5 PB
3 Lovis Furuskog Samara
Oskarshamns SK
08 Oskarshamns SK 4.65 +0.3 PB
4 Meja Askestam
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 4.57 +1.6
5 Ella Kjellberg
IF UDD
09 IF UDD 4.39 +1.9 PB
6 Nova Olsson
KA2 IF
08 KA2 IF 4.22 +3.1
7 Amanda Lind
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 4.20 +1.2
8 Alicia Heintges
Kalmar SK
09 Kalmar SK 4.13 0.0 PB
9 Inez Blomqvist
Kalmar SK
09 Kalmar SK 4.09 +1.3
10 Vera Bergkvist
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 3.85 +2.4
11 Elin Jonsson
Södra Vi IF
09 Södra Vi IF 3.71 +1.6 PB
12 Signe Isaksson
Södra Vi IF
09 Södra Vi IF 3.53 +0.5
13 Lilly Kleivard
Kalmar SK
09 Kalmar SK 3.46 +0.5 PB
14 Milla Ulfsdotter
Oskarshamns SK
08 Oskarshamns SK 3.44 +1.7
15 Tilda Selin
Kalmar SK
09 Kalmar SK 3.28 +1.5 PB
16 Saga Skott
Kalmar SK
09 Kalmar SK 3.24 +1.4
123456
Alicia Heintges4.13 0.04.05 0.04.03 +1.63.99 +1.84.04 +0.34.12 +2.9
Amanda Lind4.19 +2.24.09 +0.84.18 +2.64.10 +0.34.03 +1.54.20 +1.2
Elvira Sohlberg4.49 +2.04.56 +0.84.48 +2.24.72 +1.54.57 +2.34.56 +1.6
Tilda Selin3.28 +1.52.88 +1.43.06 +0.8- - -
Inez Blomqvist3.87 +1.54.09 +1.32.95 +1.2- - -
Ella Kjellberg4.39 +1.93.99 +1.13.98 0.0x x 3.85 +2.2
Milla Ulfsdotter3.44 +1.73.39 -0.13.37 +1.8- - -
Vera Bergkvist3.60 +1.43.79 +2.53.85 +2.4- - -
Lovis Furuskog Samara4.54 +0.14.49 +1.44.58 +1.94.65 +0.34.14 +0.94.63 +1.7
Nova Olsson4.11 +2.33.89 +1.24.22 +3.1- - -
Matilda Isaksson5.01 +1.14.60 +1.74.43 +0.84.70 +1.34.53 +2.54.40 0.0
Signe Isaksson3.48 +2.93.53 +0.53.26 +0.6- - -
Saga Skott3.20 +2.03.24 +1.43.07 0.0- - -
Lilly Kleivard3.41 +0.93.46 +0.53.29 +2.4- - -
Meja Askestam4.57 +1.64.45 +1.04.52 +1.44.53 +0.14.44 +1.84.53 +1.3
Elin Jonsson3.67 +1.43.71 +1.63.69 +2.3- - -
F13 Kula
Vikt: 2,0kg
18/9 11:00
1 Astrid Wadman
KA2 IF
08 KA2 IF 10.05
2 Elin Jonsson
Södra Vi IF
09 Södra Vi IF 9.49
3 Inez Blomqvist
Kalmar SK
09 Kalmar SK 7.87
4 Ella Kjellberg
IF UDD
09 IF UDD 7.24
5 Alicia Heintges
Kalmar SK
09 Kalmar SK 6.62
6 Vera Bergkvist
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 6.18
7 Tilda Selin
Kalmar SK
09 Kalmar SK 6.12
123456
Tilda Selin5.695.416.124.87--
Astrid Wadman10.059.239.458.48--
Ella Kjellberg6.807.24x7.18--
Alicia Heintges6.136.526.056.62--
Elin Jonsson9.499.328.408.84--
Inez Blomqvist7.877.686.497.62--
Vera Bergkvist6.146.086.116.18--
F13 Spjut
Vikt: 400g
18/9 13:30
1 Elin Jonsson
Södra Vi IF
09 Södra Vi IF 20.96 PB
2 Vera Bergkvist
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 16.93
3 Saga Skott
Kalmar SK
09 Kalmar SK 12.22
4 Tilda Selin
Kalmar SK
09 Kalmar SK 12.00
5 Alicia Heintges
Kalmar SK
09 Kalmar SK 11.44
6 Milla Ulfsdotter
Oskarshamns SK
08 Oskarshamns SK 10.98
123456
Elin Jonsson18.8520.9617.7819.01--
Milla Ulfsdotter7.9310.989.7910.29--
Tilda Selin10.939.7812.0011.30--
Vera Bergkvist16.9315.9015.9613.82--
Alicia Heintges10.2810.299.8011.44--
Saga Skott11.3410.3712.2211.10--
F11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

Män 200 m
18/9 15:20
Vind: -2.1
1 Tomas Fanta
Oskarshamns SK
68 Oskarshamns SK 26.77
2 Pether Askestam
Wärnamo SK
72 Wärnamo SK 27.73 SB
Anders Nilsson
Malmö AI
63 Malmö AI DNS
Män 110 m häck
Höjd: 106,7cm
18/9 13:30
Vind: -1.6
1 Murteza Ghoraishi
Oskarshamns SK
02 Oskarshamns SK 23.06
Män Höjd
18/9 12:30
1 Anton Olsson
FIK Färjestaden
99 FIK Färjestaden 195
175180183190195202
Anton Olssonoooxxoox
Män Längd
18/9 13:50
1 Tomas Fanta
Oskarshamns SK
68 Oskarshamns SK 5.18 +2.0
123456
Tomas Fanta5.07 +1.14.96 +2.35.18 +2.05.18 +1.85.18 +1.4x
Män Kula
Vikt: 7,26kg
18/9 12:00
1 Magnus Schütz
FIK Färjestaden
79 FIK Färjestaden 10.75 PB
123456
Magnus Schütz9.3910.759.79xx10.04
Män Diskus
Vikt: 2,0kg
18/9 14:00
1 Magnus Schütz
FIK Färjestaden
79 FIK Färjestaden 28.27 SB
123456
Magnus Schützx26.9028.22xx28.27
Män Spjut
Vikt: 800g
18/9 12:50
1 Pether Askestam
Wärnamo SK
72 Wärnamo SK 38.61
2 Tomas Fanta
Oskarshamns SK
68 Oskarshamns SK 38.01
3 Magnus Schütz
FIK Färjestaden
79 FIK Färjestaden 33.90
123456
Tomas Fanta38.0137.46x37.2238.01x
Pether Askestam37.28x38.61x37.6737.60
Magnus Schütz33.9030.06x31.0831.45x
P19 200 m
18/9 15:20
Vind: -2.1
1 Murteza Ghoraishi
Oskarshamns SK
02 Oskarshamns SK 23.51
2 Erik Gustafsson
Södra Vi IF
03 Södra Vi IF 24.25
P19 Höjd
18/9 12:30
1 Hugo Schoug
Wärnamo SK
02 Wärnamo SK 180
175180183
Hugo Schougooxxx
P19 Längd
18/9 13:50
1 Erik Gustafsson
Södra Vi IF
03 Södra Vi IF 6.57 +2.8
2 Hugo Schoug
Wärnamo SK
02 Wärnamo SK 6.40 +2.5
3 Murteza Ghoraishi
Oskarshamns SK
02 Oskarshamns SK 5.45 +0.8
123456
Erik Gustafssonx 6.37 +1.86.40 +0.56.12 +1.56.56 +3.46.57 +2.8
Hugo Schoug6.40 +2.54.39 +0.93.94 0.05.81 +2.15.76 +1.7x
Murteza Ghoraishi4.89 +1.85.11 +2.62.56 +1.43.32 +2.75.45 +0.83.69 +3.7
P19 Diskus
Vikt: 1,75kg
18/9 14:00
1 Leo Janén
Kalmar SK
02 Kalmar SK 49.70
123456
Leo Janénx47.5148.6649.1849.6549.70
P17 100 m
18/9 13:20
Vind: -2.1
1 Sam Grimheden
Högby IF
04 Högby IF 13.06
P17 Längd
18/9 13:50
1 Sam Grimheden
Högby IF
04 Högby IF 5.15 +2.5
123456
Sam Grimheden5.15 +2.54.68 +1.53.27 +1.85.03 +2.44.80 +1.8x
P17 Kula
Vikt: 5,0kg
18/9 12:00
1 Ted Lennartsson
Kalmar SK
04 Kalmar SK 10.51
2 Sam Grimheden
Högby IF
04 Högby IF 9.23 PB
123456
Sam Grimheden9.018.749.238.43x8.60
Ted Lennartsson9.96xxxx10.51
P17 Diskus
Vikt: 1,5kg
18/9 12:50
1 Ted Lennartsson
Kalmar SK
04 Kalmar SK 36.63
123456
Ted Lennartssonxx36.63xxx
P17 Spjut
Vikt: 700g
18/9 15:00
1 Ted Lennartsson
Kalmar SK
04 Kalmar SK 31.38
2 Dante Lennartsson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 31.10
123456
Dante Lennartssonx31.1031.0329.16xx
Ted Lennartsson28.9731.3831.0129.8629.3830.23
P15 80 m
18/9 12:10
Vind: N/A
Elias Unosson
Oskarshamns SK
07 Oskarshamns SK DNS
P15 800 m
18/9 13:00
Elias Unosson
Oskarshamns SK
07 Oskarshamns SK DNS
P15 Kula
Vikt: 4,0kg
18/9 12:00
1 Dante Lennartsson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 11.98 PB
123456
Dante Lennartsson10.7710.3111.9811.2410.3811.37
P15 Diskus
Vikt: 1,0kg
18/9 12:50
1 Dante Lennartsson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 40.92 PB
123456
Dante Lennartssonxx37.3040.9237.0940.08
P15 Spjut
Vikt: 600g
18/9 15:00
1 Dante Lennartsson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 31.87
123456
Dante Lennartsson30.9330.0231.8530.85x31.87
P13 60 m
18/9 10:40
Vind: -0.5
1 Sixten Schütz
FIK Färjestaden
09 FIK Färjestaden 9.01 PB
2 Olle Ekelund
Oskarshamns SK
09 Oskarshamns SK 9.07
3 William Johnsson
Kalmar SK
09 Kalmar SK 9.41
4 Elis Skott
Kalmar SK
09 Kalmar SK 9.79
P13 600 m
18/9 14:20
1 William Johnsson
Kalmar SK
09 Kalmar SK 1:59.59
2 Sixten Schütz
FIK Färjestaden
09 FIK Färjestaden 2:00.63
3 Elis Skott
Kalmar SK
09 Kalmar SK 2:14.23
P13 Längd
Hoppzon
18/9 12:10
1 Sixten Schütz
FIK Färjestaden
09 FIK Färjestaden 4.42 +1.9
2 Olle Ekelund
Oskarshamns SK
09 Oskarshamns SK 4.26 +2.3
3 William Johnsson
Kalmar SK
09 Kalmar SK 4.25 +1.7 PB
4 Elis Skott
Kalmar SK
09 Kalmar SK 3.80 +0.9
123456
Olle Ekelund4.26 +2.34.14 +2.74.04 +2.63.88 +1.33.85 +2.5x
William Johnsson4.07 +1.24.25 +1.74.14 +3.44.12 +2.84.18 +1.9x
Elis Skott3.80 +0.93.76 +0.83.14 +0.9x 3.80 +0.83.73 +0.9
Sixten Schütz3.56 +2.3- 4.42 +1.93.21 +1.34.19 +1.24.31 +0.6
P13 Kula
Vikt: 3,0kg
18/9 11:00
1 Sixten Schütz
FIK Färjestaden
09 FIK Färjestaden 7.98
2 William Johnsson
Kalmar SK
09 Kalmar SK 6.90
123456
Sixten Schütz7.377.987.787.60--
William Johnsson6.906.746.766.22--
P13 Spjut
Vikt: 400g
18/9 13:30
1 Sixten Schütz
FIK Färjestaden
09 FIK Färjestaden 27.06 PB
2 Elis Skott
Kalmar SK
09 Kalmar SK 21.89
3 William Johnsson
Kalmar SK
09 Kalmar SK 15.70
123456
William Johnsson11.7915.7013.6912.51--
Sixten Schützx24.8619.8627.06--
Elis Skott19.8019.2321.5421.89--
P11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.