Resultat SM Mångkamp

Sunnerbovallen, Ljungby   2020-07-31 - 2020-08-02

Arrangör: Ljungby FIK Senast uppdaterad: 2020-08-02 18:45:17
2020-07-31 2020-08-01 2020-08-02 Alla dagar
Kvinnor Sjukamp
7 av 7 grenar genomförda
Poäng Poängdiff.
1 Bianca Salming
Turebergs FK
98 Turebergs FK 6042 0
2 Lovisa Karlsson
Högby IF
00 Högby IF 5584 -458
3 Amanda Holmberg
Lidköpings IS
98 Lidköpings IS 5397 -645
4 Tuvalisa Rosenquist
Tjalve IF
02 Tjalve IF 5330 -712
5 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 5196 -846
6 Ebba Åhman
IK Ymer
02 IK Ymer 4797 -1245
7 Emilia Stenström
Huddinge AIS
97 Huddinge AIS 3959 -2083
Victoria Stöckel
Nedre Soppero IK
97 Nedre Soppero IK 1256 -4786 DNF
Klara Rådbo
Hässelby SK
01 Hässelby SK 3106 -2936 DNF
Frida Bergvall
IFK Växjö
99 IFK Växjö 1778 -4264 DNF
100 m häck
Höjd: 84,0cm
HöjdKula
Vikt: 4,0kg
200 mLängdSpjut
Vikt: 600g
800 m
6 Bianca Salming
Turebergs FK
874
14.76 -2.9
1016
183
776
13.73
779
26.21 -0.8
807
5.86 +3.1
852
49.58
938
2:11.85
41 Lovisa Karlsson
Högby IF
976
14.02 -2.9
903
174
649
11.81
844
25.47 -2.6
850
6.00 +1.7
615
37.27
747
2:25.77
2 Amanda Holmberg
Lidköpings IS
967
14.08 -2.9
689
156
651
11.85
865
25.24 -2.6
706
5.52 +2.3
643
38.71
876
2:16.17
62 Tuvalisa Rosenquist
Tjalve IF
828
15.10 -2.4
867
171
596
11.01
774
26.27 -2.6
756
5.69 +4.1
645
38.84
864
2:17.04
5 Angel Richmore
Malmö AI
793
15.37 -2.4
830
168
699
12.57
741
26.65 -0.8
709
5.53 +3.3
733
43.41
691
2:30.12
12 Ebba Åhman
IK Ymer
870
14.79 -2.9
724
159
606
11.16
830
25.63 -2.6
570
5.04 +2.6
424
27.20
773
2:23.79
18 Emilia Stenström
Huddinge AIS
750
15.71 -2.4
724
159
706
12.67
652
27.73 -0.8
543
4.94 +1.3
584
35.67
0
DNF
63 Victoria Stöckel
Nedre Soppero IK
668
16.38 -2.4
588
147
0
DNS

-
34 Klara Rådbo
Hässelby SK
859
14.87 -2.9
795
165
664
12.05
788
26.11 -2.6
0
DNS

-
22 Frida Bergvall
IFK Växjö
547
17.45 -2.4
588
147
643
11.72
0
DNS

-
Sammanställning per klass
K22
1 Bianca Salming
Turebergs FK
98 Turebergs FK 6042
2 Lovisa Karlsson
Högby IF
00 Högby IF 5584
3 Amanda Holmberg
Lidköpings IS
98 Lidköpings IS 5397
Frida Bergvall
IFK Växjö
99 IFK Växjö 1778
F19
1 Tuvalisa Rosenquist
Tjalve IF
02 Tjalve IF 5330
2 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 5196
3 Ebba Åhman
IK Ymer
02 IK Ymer 4797
Klara Rådbo
Hässelby SK
01 Hässelby SK 3106
Kvinnor Sjukamp 100 m häck
Höjd: 84,0cm
Lördag 16:00
Heat 1Vind: -2.4
Poäng Tot. plac.
1 Tuvalisa Rosenquist
Tjalve IF
02 Tjalve IF 15.10 828 6
2 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 15.37 793 7
3 Emilia Stenström
Huddinge AIS
97 Huddinge AIS 15.71 750 8
4 Victoria Stöckel
Nedre Soppero IK
97 Nedre Soppero IK 16.38 668 9
5 Frida Bergvall
IFK Växjö
99 IFK Växjö 17.45 547 10
Heat 2Vind: -2.9
Poäng Tot. plac.
1 Lovisa Karlsson
Högby IF
00 Högby IF 14.02 976 1
2 Amanda Holmberg
Lidköpings IS
98 Lidköpings IS 14.08 967 2
3 Bianca Salming
Turebergs FK
98 Turebergs FK 14.76 874 3
4 Ebba Åhman
IK Ymer
02 IK Ymer 14.79 870 4
5 Klara Rådbo
Hässelby SK
01 Hässelby SK 14.87 859 5
Sammanställning per klass
K22
1 Lovisa Karlsson
Högby IF
00 Högby IF 14.02 976
2 Amanda Holmberg
Lidköpings IS
98 Lidköpings IS 14.08 967
3 Bianca Salming
Turebergs FK
98 Turebergs FK 14.76 874
4 Frida Bergvall
IFK Växjö
99 IFK Växjö 17.45 547
F19
1 Ebba Åhman
IK Ymer
02 IK Ymer 14.79 870
2 Klara Rådbo
Hässelby SK
01 Hässelby SK 14.87 859
3 Tuvalisa Rosenquist
Tjalve IF
02 Tjalve IF 15.10 828
4 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 15.37 793
Kvinnor Sjukamp Höjd
Lördag 17:00
Poäng
1 Bianca Salming
Turebergs FK
98 Turebergs FK 183 1016
2 Lovisa Karlsson
Högby IF
00 Högby IF 174 903
3 Tuvalisa Rosenquist
Tjalve IF
02 Tjalve IF 171 867
4 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 168 830
5 Klara Rådbo
Hässelby SK
01 Hässelby SK 165 795
6 Ebba Åhman
IK Ymer
02 IK Ymer 159 724
7 Emilia Stenström
Huddinge AIS
97 Huddinge AIS 159 724
8 Amanda Holmberg
Lidköpings IS
98 Lidköpings IS 156 689
9 Victoria Stöckel
Nedre Soppero IK
97 Nedre Soppero IK 147 588
10 Frida Bergvall
IFK Växjö
99 IFK Växjö 147 588
141144147150153156159162165168171174177180183186
18 Emilia Stenström----ooxxoxxx
5 Angel Richmore------ooooxxx
63 Victoria Stöckelo-o-xxx
62 Tuvalisa Rosenquist-----oooxoxooxxx
6 Bianca Salming------------ooxoxxx
2 Amanda Holmberg----ooxxx
41 Lovisa Karlsson------ooooxxoxxoxxx
34 Klara Rådbo------oxooxxx
12 Ebba Åhman----xoxoxoxxx
22 Frida Bergvallooxoxxx
Sammanställning per klass
K22
1 Bianca Salming
Turebergs FK
98 Turebergs FK 183 1016
2 Lovisa Karlsson
Högby IF
00 Högby IF 174 903
3 Amanda Holmberg
Lidköpings IS
98 Lidköpings IS 156 689
4 Frida Bergvall
IFK Växjö
99 IFK Växjö 147 588
F19
1 Tuvalisa Rosenquist
Tjalve IF
02 Tjalve IF 171 867
2 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 168 830
3 Klara Rådbo
Hässelby SK
01 Hässelby SK 165 795
4 Ebba Åhman
IK Ymer
02 IK Ymer 159 724
Kvinnor Sjukamp Kula
Vikt: 4,0kg
Lördag 19:30
Poäng
1 Bianca Salming
Turebergs FK
98 Turebergs FK 13.73 776
2 Emilia Stenström
Huddinge AIS
97 Huddinge AIS 12.67 706
3 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 12.57 699
4 Klara Rådbo
Hässelby SK
01 Hässelby SK 12.05 664
5 Amanda Holmberg
Lidköpings IS
98 Lidköpings IS 11.85 651
6 Lovisa Karlsson
Högby IF
00 Högby IF 11.81 649
7 Frida Bergvall
IFK Växjö
99 IFK Växjö 11.72 643
8 Ebba Åhman
IK Ymer
02 IK Ymer 11.16 606
9 Tuvalisa Rosenquist
Tjalve IF
02 Tjalve IF 11.01 596
Victoria Stöckel
Nedre Soppero IK
97 Nedre Soppero IK DNS 0
123
62 Tuvalisa Rosenquist11.0110.8810.68
6 Bianca Salming12.4813.4213.73
12 Ebba Åhman9.8210.9111.16
63 Victoria StöckelDNS
2 Amanda Holmberg11.3611.4311.85
22 Frida Bergvall11.72x11.60
34 Klara Rådboxx12.05
41 Lovisa Karlssonx11.8110.24
5 Angel Richmore12.5712.52x
18 Emilia Stenström12.0512.2512.67
Sammanställning per klass
K22
1 Bianca Salming
Turebergs FK
98 Turebergs FK 13.73 776
2 Amanda Holmberg
Lidköpings IS
98 Lidköpings IS 11.85 651
3 Lovisa Karlsson
Högby IF
00 Högby IF 11.81 649
4 Frida Bergvall
IFK Växjö
99 IFK Växjö 11.72 643
F19
1 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 12.57 699
2 Klara Rådbo
Hässelby SK
01 Hässelby SK 12.05 664
3 Ebba Åhman
IK Ymer
02 IK Ymer 11.16 606
4 Tuvalisa Rosenquist
Tjalve IF
02 Tjalve IF 11.01 596
Kvinnor Sjukamp 200 m
Lördag 20:20
Heat 1Vind: -0.8
Poäng Tot. plac.
1 Bianca Salming
Turebergs FK
98 Turebergs FK 26.21 779 5
2 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 26.65 741 7
3 Emilia Stenström
Huddinge AIS
97 Huddinge AIS 27.73 652 8
Frida Bergvall
IFK Växjö
99 IFK Växjö DNS 0
Heat 2Vind: -2.6
Poäng Tot. plac.
1 Amanda Holmberg
Lidköpings IS
98 Lidköpings IS 25.24 865 1
2 Lovisa Karlsson
Högby IF
00 Högby IF 25.47 844 2
3 Ebba Åhman
IK Ymer
02 IK Ymer 25.63 830 3
4 Klara Rådbo
Hässelby SK
01 Hässelby SK 26.11 788 4
5 Tuvalisa Rosenquist
Tjalve IF
02 Tjalve IF 26.27 774 6
Sammanställning per klass
K22
1 Amanda Holmberg
Lidköpings IS
98 Lidköpings IS 25.24 865
2 Lovisa Karlsson
Högby IF
00 Högby IF 25.47 844
3 Bianca Salming
Turebergs FK
98 Turebergs FK 26.21 779
Frida Bergvall
IFK Växjö
99 IFK Växjö DNS 0
F19
1 Ebba Åhman
IK Ymer
02 IK Ymer 25.63 830
2 Klara Rådbo
Hässelby SK
01 Hässelby SK 26.11 788
3 Tuvalisa Rosenquist
Tjalve IF
02 Tjalve IF 26.27 774
4 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 26.65 741
Kvinnor Sjukamp Längd
Söndag 11:00
Poäng
1 Lovisa Karlsson
Högby IF
00 Högby IF 6.00 +1.7 850
2 Bianca Salming
Turebergs FK
98 Turebergs FK 5.86 +3.1 807
3 Tuvalisa Rosenquist
Tjalve IF
02 Tjalve IF 5.69 +4.1 756
4 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 5.53 +3.3 709
5 Amanda Holmberg
Lidköpings IS
98 Lidköpings IS 5.52 +2.3 706
6 Ebba Åhman
IK Ymer
02 IK Ymer 5.04 +2.6 570
7 Emilia Stenström
Huddinge AIS
97 Huddinge AIS 4.94 +1.3 543
Klara Rådbo
Hässelby SK
01 Hässelby SK DNS 0
123
2 Amanda Holmberg5.33 +1.85.52 +2.35.51 +1.7
41 Lovisa Karlsson5.67 +1.65.88 +3.06.00 +1.7
6 Bianca Salming5.58 +1.45.86 +3.1x
34 Klara RådboDNS
62 Tuvalisa Rosenquist5.69 +4.15.67 +1.55.62 +2.3
5 Angel Richmorex 5.53 +3.3x
18 Emilia Stenström4.92 +3.24.93 +4.34.94 +1.3
12 Ebba Åhman4.87 +1.95.04 +2.64.90 +0.8
Sammanställning per klass
K22
1 Lovisa Karlsson
Högby IF
00 Högby IF 6.00 850
2 Bianca Salming
Turebergs FK
98 Turebergs FK 5.86 807
3 Amanda Holmberg
Lidköpings IS
98 Lidköpings IS 5.52 706
F19
1 Tuvalisa Rosenquist
Tjalve IF
02 Tjalve IF 5.69 756
2 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 5.53 709
3 Ebba Åhman
IK Ymer
02 IK Ymer 5.04 570
Klara Rådbo
Hässelby SK
01 Hässelby SK DNS 0
Kvinnor Sjukamp Spjut
Vikt: 600g
Söndag 12:50
Poäng
1 Bianca Salming
Turebergs FK
98 Turebergs FK 49.58 852
2 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 43.41 733
3 Tuvalisa Rosenquist
Tjalve IF
02 Tjalve IF 38.84 645
4 Amanda Holmberg
Lidköpings IS
98 Lidköpings IS 38.71 643 Efter protest två stycken omkast
5 Lovisa Karlsson
Högby IF
00 Högby IF 37.27 615
6 Emilia Stenström
Huddinge AIS
97 Huddinge AIS 35.67 584
7 Ebba Åhman
IK Ymer
02 IK Ymer 27.20 424
123
6 Bianca Salming49.5844.9147.50
62 Tuvalisa Rosenquist38.8437.0937.08
18 Emilia Stenström35.6035.0035.67
5 Angel Richmore43.3142.8443.41
12 Ebba Åhman21.8027.20x
2 Amanda Holmberg38.7138.5934.26
41 Lovisa Karlsson35.2337.2731.68
Sammanställning per klass
K22
1 Bianca Salming
Turebergs FK
98 Turebergs FK 49.58 852
2 Amanda Holmberg
Lidköpings IS
98 Lidköpings IS 38.71 643
3 Lovisa Karlsson
Högby IF
00 Högby IF 37.27 615
F19
1 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 43.41 733
2 Tuvalisa Rosenquist
Tjalve IF
02 Tjalve IF 38.84 645
3 Ebba Åhman
IK Ymer
02 IK Ymer 27.20 424
Kvinnor Sjukamp 800 m
Söndag 14:20
Poäng
1 Bianca Salming
Turebergs FK
98 Turebergs FK 2:11.85 938
2 Amanda Holmberg
Lidköpings IS
98 Lidköpings IS 2:16.17 876
3 Tuvalisa Rosenquist
Tjalve IF
02 Tjalve IF 2:17.04 864
4 Ebba Åhman
IK Ymer
02 IK Ymer 2:23.79 773
5 Lovisa Karlsson
Högby IF
00 Högby IF 2:25.77 747
6 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 2:30.12 691
Emilia Stenström
Huddinge AIS
97 Huddinge AIS DNF 0
Sammanställning per klass
K22
1 Bianca Salming
Turebergs FK
98 Turebergs FK 2:11.85 938
2 Amanda Holmberg
Lidköpings IS
98 Lidköpings IS 2:16.17 876
3 Lovisa Karlsson
Högby IF
00 Högby IF 2:25.77 747
F19
1 Tuvalisa Rosenquist
Tjalve IF
02 Tjalve IF 2:17.04 864
2 Ebba Åhman
IK Ymer
02 IK Ymer 2:23.79 773
3 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 2:30.12 691
F17 Sjukamp
7 av 7 grenar genomförda
Poäng Poängdiff.
1 Clara Fallenius
Hässelby SK
03 Hässelby SK 4938 0
2 Justina Esangbedo
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 4870 -68
3 Ebba Hedberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 4853 -85
4 Laura Fodor
Hässelby SK
03 Hässelby SK 4681 -257
5 Madeleine Söderqvist
Huddinge AIS
03 Huddinge AIS 4069 -869
6 Kerstin Siwertsson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 3175 -1763
100 m häck
Höjd: 76,2cm
HöjdKula
Vikt: 3,0kg
200 mLängdSpjut
Vikt: 500g
800 m
9 Clara Fallenius
Hässelby SK
883
14.69 -0.5
795
165
589
10.91
843
25.48 +0.2
738
5.63 +0.2
416
26.79
674
2:31.49
31 Justina Esangbedo
Kvarnsvedens GOIF FIK
838
15.03 -0.5
689
156
829
14.52
816
25.79 +0.2
519
4.85 +0.6
581
35.51
598
2:37.86
11 Ebba Hedberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
775
15.51 -0.5
830
168
699
12.57
682
27.36 +0.2
654
5.34 -0.5
629
38.00
584
2:39.04
35 Laura Fodor
Hässelby SK
795
15.36 -0.5
795
165
666
12.07
706
27.07 +0.2
584
5.09 0.0
458
29.03
677
2:31.28
43 Madeleine Söderqvist
Huddinge AIS
706
16.07 -0.5
655
153
415
8.24
655
27.70 +0.2
551
4.97 0.0
455
28.84
632
2:34.92
33 Kerstin Siwertsson
IFK Växjö
66
23.76 -0.5
588
147
545
10.23
610
28.26 +0.2
487
4.73 +0.8
339
22.69
540
2:42.90
F17 Sjukamp 100 m häck
Höjd: 76,2cm
Fredag 10:30
Vind: -0.5
Poäng
1 Clara Fallenius
Hässelby SK
03 Hässelby SK 14.69 883
2 Justina Esangbedo
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 15.03 838
3 Laura Fodor
Hässelby SK
03 Hässelby SK 15.36 795
4 Ebba Hedberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 15.51 775
5 Madeleine Söderqvist
Huddinge AIS
03 Huddinge AIS 16.07 706
6 Kerstin Siwertsson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 23.76 66
F17 Sjukamp Höjd
Fredag 11:20
Poäng
1 Ebba Hedberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 168 830
2 Laura Fodor
Hässelby SK
03 Hässelby SK 165 795
3 Clara Fallenius
Hässelby SK
03 Hässelby SK 165 795
4 Justina Esangbedo
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 156 689
5 Madeleine Söderqvist
Huddinge AIS
03 Huddinge AIS 153 655
6 Kerstin Siwertsson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 147 588
141144147150153156159162165168171
31 Justina Esangbedoooooxoxoxxx
11 Ebba Hedberg---oooxooxooxxx
33 Kerstin Siwertssonoxooxxx
9 Clara Fallenius--oooxooxxooxxx
35 Laura Fodor-ooooooxooxxx
43 Madeleine Söderqvistoooooxxx
F17 Sjukamp Kula
Vikt: 3,0kg
Fredag 13:00
Poäng
1 Justina Esangbedo
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 14.52 829
2 Ebba Hedberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 12.57 699
3 Laura Fodor
Hässelby SK
03 Hässelby SK 12.07 666
4 Clara Fallenius
Hässelby SK
03 Hässelby SK 10.91 589
5 Kerstin Siwertsson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 10.23 545
6 Madeleine Söderqvist
Huddinge AIS
03 Huddinge AIS 8.24 415
123
9 Clara Fallenius9.5510.6910.91
31 Justina Esangbedo13.5513.6214.52
33 Kerstin Siwertsson9.9510.23x
43 Madeleine Söderqvist8.24xx
35 Laura Fodor10.1212.0710.80
11 Ebba Hedberg11.8611.9912.57
F17 Sjukamp 200 m
Fredag 15:30
Vind: +0.2
Poäng
1 Clara Fallenius
Hässelby SK
03 Hässelby SK 25.48 843
2 Justina Esangbedo
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 25.79 816
3 Laura Fodor
Hässelby SK
03 Hässelby SK 27.07 706
4 Ebba Hedberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 27.36 682
5 Madeleine Söderqvist
Huddinge AIS
03 Huddinge AIS 27.70 655
6 Kerstin Siwertsson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 28.26 610
F17 Sjukamp Längd
Lördag 10:20
Poäng
1 Clara Fallenius
Hässelby SK
03 Hässelby SK 5.63 +0.2 738
2 Ebba Hedberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 5.34 -0.5 654
3 Laura Fodor
Hässelby SK
03 Hässelby SK 5.09 0.0 584
4 Madeleine Söderqvist
Huddinge AIS
03 Huddinge AIS 4.97 0.0 551
5 Justina Esangbedo
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 4.85 +0.6 519
6 Kerstin Siwertsson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 4.73 +0.8 487
123
33 Kerstin Siwertsson4.73 +0.84.48 0.03.92 -1.8
31 Justina Esangbedo4.85 +0.6x x
43 Madeleine Söderqvist4.93 +1.44.97 0.0x
11 Ebba Hedberg5.15 0.05.34 -0.53.56 0.0
35 Laura Fodor5.09 0.0x x
9 Clara Fallenius5.63 +0.2x x
F17 Sjukamp Spjut
Vikt: 500g
Lördag 12:30
Poäng
1 Ebba Hedberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 38.00 629
2 Justina Esangbedo
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 35.51 581
3 Laura Fodor
Hässelby SK
03 Hässelby SK 29.03 458
4 Madeleine Söderqvist
Huddinge AIS
03 Huddinge AIS 28.84 455
5 Clara Fallenius
Hässelby SK
03 Hässelby SK 26.79 416
6 Kerstin Siwertsson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 22.69 339
123
11 Ebba Hedberg36.6338.0033.02
35 Laura Fodor29.0328.82x
9 Clara Fallenius23.7723.9226.79
33 Kerstin Siwertsson22.69x19.49
43 Madeleine Söderqvist27.6227.6728.84
31 Justina Esangbedo35.5134.3934.28
F17 Sjukamp 800 m
Lördag 13:50
Poäng
1 Laura Fodor
Hässelby SK
03 Hässelby SK 2:31.28 677
2 Clara Fallenius
Hässelby SK
03 Hässelby SK 2:31.49 674
3 Madeleine Söderqvist
Huddinge AIS
03 Huddinge AIS 2:34.92 632
4 Justina Esangbedo
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 2:37.86 598
5 Ebba Hedberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 2:39.04 584
6 Kerstin Siwertsson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 2:42.90 540
F16 Sjukamp
7 av 7 grenar genomförda
Poäng Poängdiff.
1 Linnea Svanhall
Athletics 24 Seven SK
04 Athletics 24 Seven SK 4998 0 1:a DM
2 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 4656 -342
3 Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF 4642 -356 2:a DM
4 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 4573 -425
5 Emilia Mandl
Malmö AI
04 Malmö AI 4380 -618
6 Ida Jexe Ek
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 4329 -669
7 Elin Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 4294 -704 3:a DM
8 Elsa Wållgren
Lerum Friidrott
04 Lerum Friidrott 4212 -786
9 Linnea Backlund
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 3812 -1186
Ylva Garvén
Visby IF Gute
04 Visby IF Gute 1941 -3057 DNF
100 m häck
Höjd: 76,2cm
HöjdKula
Vikt: 3,0kg
200 mLängdSpjut
Vikt: 500g
800 m
37 Linnea Svanhall
Athletics 24 Seven SK
977
14.01 -0.4
830
168
657
11.94
810
25.85 +2.1
677
5.42 0.0
544
33.57
503
2:46.29
59 Sydney Karström
Åhus FIK
916
14.45 -0.4
724
159
722
12.92
768
26.34 +2.1
683
5.44 +0.9
285
19.78
558
2:41.32
30 Jonna Lundgren
Skruvs IF
822
15.15 -0.4
724
159
861
15.00
625
28.08 +1.2
559
5.00 0.0
526
32.62
525
2:44.25
46 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
639
16.63 +1.6
655
153
744
13.25
694
27.21 +1.2
578
5.07 0.0
744
44.01
519
2:44.81
17 Emilia Mandl
Malmö AI
770
15.55 +1.6
689
156
427
8.42
759
26.44 +2.1
589
5.11 0.0
417
26.86
729
2:27.18
24 Ida Jexe Ek
IFK Halmstad
819
15.17 -0.4
724
159
522
9.89
704
27.09 +2.1
628
5.25 +0.5
470
29.65
462
2:50.14
14 Elin Joabsson
IFK Växjö
813
15.22 -0.4
655
153
431
8.49
781
26.18 +2.1
495
4.76 0.0
382
24.99
737
2:26.50
16 Elsa Wållgren
Lerum Friidrott
724
15.92 +1.6
655
153
745
13.27
647
27.80 +1.2
456
4.61 0.0
454
28.83
531
2:43.76
36 Linnea Backlund
Sundsvalls FI
626
16.74 +1.6
523
141
612
11.25
656
27.68 +1.2
403
4.40 0.0
526
32.59
466
2:49.81
66 Ylva Garvén
Visby IF Gute
473
18.15 +1.6
460
135
401
8.02
607
28.30 +1.2
0
DNS
0
DNS
0
DNS
F16 Sjukamp 100 m häck
Höjd: 76,2cm
Fredag 11:00
Heat 1Vind: +1.6
Poäng Tot. plac.
1 Emilia Mandl
Malmö AI
04 Malmö AI 15.55 770 6
2 Elsa Wållgren
Lerum Friidrott
04 Lerum Friidrott 15.92 724 7
3 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 16.63 639 8
4 Linnea Backlund
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 16.74 626 9
5 Ylva Garvén
Visby IF Gute
04 Visby IF Gute 18.15 473 10
Heat 2Vind: -0.4
Poäng Tot. plac.
1 Linnea Svanhall
Athletics 24 Seven SK
04 Athletics 24 Seven SK 14.01 977 1
2 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 14.45 916 2
3 Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF 15.15 822 3
4 Ida Jexe Ek
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 15.17 819 4
5 Elin Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 15.22 813 5
F16 Sjukamp Höjd
Fredag 11:40
Poäng
1 Linnea Svanhall
Athletics 24 Seven SK
04 Athletics 24 Seven SK 168 830
=2 Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF 159 724
=2 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 159 724
4 Ida Jexe Ek
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 159 724
5 Emilia Mandl
Malmö AI
04 Malmö AI 156 689
=6 Elin Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 153 655
=6 Elsa Wållgren
Lerum Friidrott
04 Lerum Friidrott 153 655
8 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 153 655
9 Linnea Backlund
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 141 523
10 Ylva Garvén
Visby IF Gute
04 Visby IF Gute 135 460
126129132135138141144147150153156159162165168171
24 Ida Jexe Ek-------oooxoxoxxx
16 Elsa Wållgren------oooxoxxx
36 Linnea Backlund--ooooxxx
17 Emilia Mandl------ooooxxoxxx
14 Elin Joabsson-----o-ooxoxxx
66 Ylva Garvénooooxxx
37 Linnea Svanhall--------xooxoxooxooxxx
59 Sydney Karström--------ooooxxx
30 Jonna Lundgren-------oooooxxx
46 Matilda Åkerman-----ooxoxoxoxxx
F16 Sjukamp Kula
Vikt: 3,0kg
Fredag 14:50
Poäng
1 Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF 15.00 861
2 Elsa Wållgren
Lerum Friidrott
04 Lerum Friidrott 13.27 745
3 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 13.25 744
4 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 12.92 722
5 Linnea Svanhall
Athletics 24 Seven SK
04 Athletics 24 Seven SK 11.94 657
6 Linnea Backlund
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 11.25 612
7 Ida Jexe Ek
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 9.89 522
8 Elin Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 8.49 431
9 Emilia Mandl
Malmö AI
04 Malmö AI 8.42 427
10 Ylva Garvén
Visby IF Gute
04 Visby IF Gute 8.02 401
123
17 Emilia Mandlx8.428.32
30 Jonna Lundgren14.7515.0014.90
14 Elin Joabsson7.748.497.28
24 Ida Jexe Ek9.798.989.89
36 Linnea Backlund11.2510.71x
59 Sydney Karström12.6012.7012.92
16 Elsa Wållgren13.2712.2812.93
46 Matilda Åkerman12.0212.6813.25
37 Linnea Svanhall11.6611.3411.94
66 Ylva Garvén8.027.886.91
F16 Sjukamp 200 m
Fredag 16:10
Heat 1Vind: +1.2
Poäng Tot. plac.
1 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 27.21 694 6
2 Linnea Backlund
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 27.68 656 7
3 Elsa Wållgren
Lerum Friidrott
04 Lerum Friidrott 27.80 647 8
4 Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF 28.08 625 9
5 Ylva Garvén
Visby IF Gute
04 Visby IF Gute 28.30 607 10
Heat 2Vind: +2.1
Poäng Tot. plac.
1 Linnea Svanhall
Athletics 24 Seven SK
04 Athletics 24 Seven SK 25.85 810 1
2 Elin Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 26.18 781 2
3 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 26.34 768 3
4 Emilia Mandl
Malmö AI
04 Malmö AI 26.44 759 4
5 Ida Jexe Ek
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 27.09 704 5
F16 Sjukamp Längd
Lördag 09:00
Poäng
1 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 5.44 +0.9 683
2 Linnea Svanhall
Athletics 24 Seven SK
04 Athletics 24 Seven SK 5.42 0.0 677
3 Ida Jexe Ek
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 5.25 +0.5 628
4 Emilia Mandl
Malmö AI
04 Malmö AI 5.11 0.0 589
5 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 5.07 0.0 578
6 Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF 5.00 0.0 559
7 Elin Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 4.76 0.0 495
8 Elsa Wållgren
Lerum Friidrott
04 Lerum Friidrott 4.61 0.0 456
9 Linnea Backlund
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 4.40 0.0 403
Ylva Garvén
Visby IF Gute
04 Visby IF Gute DNS 0
123
37 Linnea Svanhall5.42 0.05.22 0.05.14 0.0
36 Linnea Backlund4.37 +0.64.29 0.04.40 0.0
46 Matilda Åkerman4.80 0.05.07 0.04.73 0.0
66 Ylva GarvénDNS
17 Emilia Mandl4.82 0.05.04 0.05.11 0.0
16 Elsa Wållgren4.61 0.04.07 0.04.51 +0.5
24 Ida Jexe Ek5.25 +0.55.08 0.05.15 +1.0
30 Jonna Lundgren5.00 0.0x x
59 Sydney Karström5.34 0.0x 5.44 +0.9
14 Elin Joabssonx 4.76 0.0x
F16 Sjukamp Spjut
Vikt: 500g
Lördag 11:00
Poäng
1 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 44.01 744
2 Linnea Svanhall
Athletics 24 Seven SK
04 Athletics 24 Seven SK 33.57 544
3 Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF 32.62 526
4 Linnea Backlund
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 32.59 526
5 Ida Jexe Ek
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 29.65 470
6 Elsa Wållgren
Lerum Friidrott
04 Lerum Friidrott 28.83 454
7 Emilia Mandl
Malmö AI
04 Malmö AI 26.86 417
8 Elin Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 24.99 382
9 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 19.78 285
Ylva Garvén
Visby IF Gute
04 Visby IF Gute DNS 0
123
24 Ida Jexe Ek26.3028.6829.65
30 Jonna Lundgren32.3532.6231.75
14 Elin Joabsson24.9919.72x
16 Elsa Wållgrenx28.83x
59 Sydney Karströmx19.78x
36 Linnea Backlundx32.5929.83
66 Ylva GarvénDNS
17 Emilia Mandlx24.6426.86
46 Matilda Åkerman42.1539.9544.01
37 Linnea Svanhall33.57xx
F16 Sjukamp 800 m
Lördag 12:30
Poäng
1 Elin Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 2:26.50 737 3:a DM
2 Emilia Mandl
Malmö AI
04 Malmö AI 2:27.18 729
3 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 2:41.32 558
4 Elsa Wållgren
Lerum Friidrott
04 Lerum Friidrott 2:43.76 531
5 Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF 2:44.25 525 2:a DM
6 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 2:44.81 519
7 Linnea Svanhall
Athletics 24 Seven SK
04 Athletics 24 Seven SK 2:46.29 503 1:a DM
8 Linnea Backlund
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 2:49.81 466
9 Ida Jexe Ek
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 2:50.14 462
Ylva Garvén
Visby IF Gute
04 Visby IF Gute DNS 0
Män Tiokamp
10 av 10 grenar genomförda
Poäng Poängdiff.
1 Fredrik Samuelsson
Hässelby SK
95 Hässelby SK 7854 0
2 Marcus Nilsson
Högby IF
91 Högby IF 7574 -280 1:a DM
3 Andreas Gustafsson
Upsala IF
97 Upsala IF 7297 -557
4 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 6982 -872
5 Andreas Carlsson
IK Ymer
95 IK Ymer 6965 -889
6 Rasmus Elfgaard
Athletics 24 Seven SK
94 Athletics 24 Seven SK 6662 -1192 2:a DM
7 Philip Stömne
Valbo AIF
00 Valbo AIF 6637 -1217
8 Karl Zuber
Hässelby SK
98 Hässelby SK 5600 -2254
Jonathan Carbe
Örgryte IS
90 Örgryte IS 2114 -5740 DNF
100 mLängdKula
Vikt: 7,26kg
Höjd400 m110 m häck
Höjd: 106,7cm
Diskus
Vikt: 2,0kg
StavSpjut
Vikt: 800g
1500 m
21 Fredrik Samuelsson
Hässelby SK
827
11.15 -0.4
915
7.42 +1.9
734
14.09
813
201
790
50.54
820
15.25 -1.8
738
43.60
865
485
750
60.82
602
4:52.70
45 Marcus Nilsson
Högby IF
732
11.60 +0.3
816
7.01 +2.3
758
14.49
758
195
718
52.15
766
15.71 -1.8
807
46.94
834
475
702
57.62
683
4:39.63
4 Andreas Gustafsson
Upsala IF
804
11.26 -0.4
840
7.11 +1.0
659
12.86
758
195
774
50.90
829
15.17 -1.8
626
38.12
688
425
639
53.37
680
4:40.08
58 Simon Thor
Hässelby SK
659
11.96 +0.3
734
6.66 +1.7
702
13.57
785
198
590
55.23
641
16.84 -2.5
721
42.75
865
485
732
59.63
553
5:01.14
3 Andreas Carlsson
IK Ymer
778
11.38 +0.3
977
7.67 +1.9
539
10.88
840
204
725
52.00
695
16.34 -2.5
461
29.85
804
465
533
46.23
613
4:50.88
54 Rasmus Elfgaard
Athletics 24 Seven SK
765
11.44 -0.4
727
6.63 +1.3
624
12.29
627
180
656
53.60
733
16.00 -1.8
656
39.58
834
475
637
53.24
403
5:29.28
52 Philip Stömne
Valbo AIF
769
11.42 -0.4
739
6.68 +2.3
539
10.89
679
186
785
50.64
750
15.85 -2.5
553
34.46
576
385
528
45.92
719
4:33.93
32 Karl Zuber
Hässelby SK
693
11.79 +0.3
661
6.34 +1.9
500
10.24
602
177
671
53.24
402
19.35 -2.5
486
31.08
603
395
484
42.90
498
5:11.04
29 Jonathan Carbe
Örgryte IS
806
11.25 -0.4
739
6.68 +1.6
569
11.39
0
DNS

-
0
DNS

-
0
DNS
0
DNS
Sammanställning per klass
M22
1 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 6982
2 Philip Stömne
Valbo AIF
00 Valbo AIF 6637
3 Karl Zuber
Hässelby SK
98 Hässelby SK 5600
Män Tiokamp 100 m
Lördag 15:00
Heat 1Vind: +0.3
Poäng Tot. plac.
1 Andreas Carlsson
IK Ymer
95 IK Ymer 11.38 778 4
2 Marcus Nilsson
Högby IF
91 Högby IF 11.60 732 7
3 Karl Zuber
Hässelby SK
98 Hässelby SK 11.79 693 8
4 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 11.96 659 9
Heat 2Vind: -0.4
Poäng Tot. plac.
1 Fredrik Samuelsson
Hässelby SK
95 Hässelby SK 11.15 827 1
2 Jonathan Carbe
Örgryte IS
90 Örgryte IS 11.25 806 2
3 Andreas Gustafsson
Upsala IF
97 Upsala IF 11.26 804 3
4 Philip Stömne
Valbo AIF
00 Valbo AIF 11.42 769 5
5 Rasmus Elfgaard
Athletics 24 Seven SK
94 Athletics 24 Seven SK 11.44 765 6
Sammanställning per klass
M22
1 Philip Stömne
Valbo AIF
00 Valbo AIF 11.42 769
2 Karl Zuber
Hässelby SK
98 Hässelby SK 11.79 693
3 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 11.96 659
Män Tiokamp Längd
Lördag 15:30
Poäng
1 Andreas Carlsson
IK Ymer
95 IK Ymer 7.67 +1.9 977
2 Fredrik Samuelsson
Hässelby SK
95 Hässelby SK 7.42 +1.9 915
3 Andreas Gustafsson
Upsala IF
97 Upsala IF 7.11 +1.0 840
4 Marcus Nilsson
Högby IF
91 Högby IF 7.01 +2.3 816
5 Jonathan Carbe
Örgryte IS
90 Örgryte IS 6.68 +1.6 739
6 Philip Stömne
Valbo AIF
00 Valbo AIF 6.68 +2.3 739
7 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 6.66 +1.7 734
8 Rasmus Elfgaard
Athletics 24 Seven SK
94 Athletics 24 Seven SK 6.63 +1.3 727
9 Karl Zuber
Hässelby SK
98 Hässelby SK 6.34 +1.9 661
123
54 Rasmus Elfgaard4.95 +2.16.43 +1.96.63 +1.3
4 Andreas Gustafsson6.92 -1.15.21 +1.67.11 +1.0
52 Philip Stömne5.77 +1.16.34 +2.56.68 +2.3
3 Andreas Carlsson7.67 +1.9x x
45 Marcus Nilsson6.67 +0.46.86 0.07.01 +2.3
21 Fredrik Samuelsson7.42 +1.9x x
32 Karl Zuber6.13 +1.96.34 +1.95.07 +0.8
29 Jonathan Carbe6.68 +1.66.56 +3.2-
58 Simon Thor6.66 +1.7x x
Sammanställning per klass
M22
1 Philip Stömne
Valbo AIF
00 Valbo AIF 6.68 739
2 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 6.66 734
3 Karl Zuber
Hässelby SK
98 Hässelby SK 6.34 661
Män Tiokamp Kula
Vikt: 7,26kg
Lördag 17:00
Poäng
1 Marcus Nilsson
Högby IF
91 Högby IF 14.49 758
2 Fredrik Samuelsson
Hässelby SK
95 Hässelby SK 14.09 734
3 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 13.57 702
4 Andreas Gustafsson
Upsala IF
97 Upsala IF 12.86 659
5 Rasmus Elfgaard
Athletics 24 Seven SK
94 Athletics 24 Seven SK 12.29 624
6 Jonathan Carbe
Örgryte IS
90 Örgryte IS 11.39 569
7 Philip Stömne
Valbo AIF
00 Valbo AIF 10.89 539
8 Andreas Carlsson
IK Ymer
95 IK Ymer 10.88 539
9 Karl Zuber
Hässelby SK
98 Hässelby SK 10.24 500
123
45 Marcus Nilsson14.1614.49x
29 Jonathan Carbe11.3911.3910.79
32 Karl Zuber9.029.8410.24
54 Rasmus Elfgaard12.0212.2912.27
4 Andreas Gustafsson12.86x12.81
52 Philip Stömne10.41x10.89
58 Simon Thor12.4613.57x
21 Fredrik Samuelsson11.5813.4014.09
3 Andreas Carlsson9.87x10.88
Sammanställning per klass
M22
1 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 13.57 702
2 Philip Stömne
Valbo AIF
00 Valbo AIF 10.89 539
3 Karl Zuber
Hässelby SK
98 Hässelby SK 10.24 500
Män Tiokamp Höjd
Lördag 18:50
Poäng
1 Andreas Carlsson
IK Ymer
95 IK Ymer 204 840
2 Fredrik Samuelsson
Hässelby SK
95 Hässelby SK 201 813
3 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 198 785
=4 Marcus Nilsson
Högby IF
91 Högby IF 195 758
=4 Andreas Gustafsson
Upsala IF
97 Upsala IF 195 758
6 Philip Stömne
Valbo AIF
00 Valbo AIF 186 679
7 Rasmus Elfgaard
Athletics 24 Seven SK
94 Athletics 24 Seven SK 180 627
8 Karl Zuber
Hässelby SK
98 Hässelby SK 177 602
Jonathan Carbe
Örgryte IS
90 Örgryte IS DNS 0
171174177180183186189192195198201204207
4 Andreas Gustafsson---o-oxxooxxoxxx
52 Philip Stömne---xxoxoxoxxx
32 Karl Zuberoooxxx
21 Fredrik Samuelsson------o-o-xxoxxx
54 Rasmus Elfgaard-o-oxxx
58 Simon Thor----o-ooxoxxoxxx
45 Marcus Nilsson-----ooxxoxxoxxx
3 Andreas Carlsson-----o-o-oxooxxx
Sammanställning per klass
M22
1 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 198 785
2 Philip Stömne
Valbo AIF
00 Valbo AIF 186 679
3 Karl Zuber
Hässelby SK
98 Hässelby SK 177 602
Män Tiokamp 400 m
Lördag 20:30
Heat 1
Poäng Tot. plac.
1 Philip Stömne
Valbo AIF
00 Valbo AIF 50.64 785 2
2 Andreas Carlsson
IK Ymer
95 IK Ymer 52.00 725 4
3 Karl Zuber
Hässelby SK
98 Hässelby SK 53.24 671 6
4 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 55.23 590 8
Heat 2
Poäng Tot. plac.
1 Fredrik Samuelsson
Hässelby SK
95 Hässelby SK 50.54 790 1
2 Andreas Gustafsson
Upsala IF
97 Upsala IF 50.90 774 3
3 Marcus Nilsson
Högby IF
91 Högby IF 52.15 718 5
4 Rasmus Elfgaard
Athletics 24 Seven SK
94 Athletics 24 Seven SK 53.60 656 7
Sammanställning per klass
M22
1 Philip Stömne
Valbo AIF
00 Valbo AIF 50.64 785
2 Karl Zuber
Hässelby SK
98 Hässelby SK 53.24 671
3 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 55.23 590
Män Tiokamp 110 m häck
Höjd: 106,7cm
Söndag 10:00
Heat 1Vind: -2.5
Poäng Tot. plac.
1 Philip Stömne
Valbo AIF
00 Valbo AIF 15.85 750 4
2 Andreas Carlsson
IK Ymer
95 IK Ymer 16.34 695 6
3 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 16.84 641 7
4 Karl Zuber
Hässelby SK
98 Hässelby SK 19.35 402 8
Heat 2Vind: -1.8
Poäng Tot. plac.
1 Andreas Gustafsson
Upsala IF
97 Upsala IF 15.17 829 1
2 Fredrik Samuelsson
Hässelby SK
95 Hässelby SK 15.25 820 2
3 Marcus Nilsson
Högby IF
91 Högby IF 15.71 766 3
4 Rasmus Elfgaard
Athletics 24 Seven SK
94 Athletics 24 Seven SK 16.00 733 5
Sammanställning per klass
M22
1 Philip Stömne
Valbo AIF
00 Valbo AIF 15.85 750
2 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 16.84 641
3 Karl Zuber
Hässelby SK
98 Hässelby SK 19.35 402
Män Tiokamp Diskus
Vikt: 2,0kg
Söndag 10:50
Poäng
1 Marcus Nilsson
Högby IF
91 Högby IF 46.94 807
2 Fredrik Samuelsson
Hässelby SK
95 Hässelby SK 43.60 738
3 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 42.75 721
4 Rasmus Elfgaard
Athletics 24 Seven SK
94 Athletics 24 Seven SK 39.58 656
5 Andreas Gustafsson
Upsala IF
97 Upsala IF 38.12 626
6 Philip Stömne
Valbo AIF
00 Valbo AIF 34.46 553
7 Karl Zuber
Hässelby SK
98 Hässelby SK 31.08 486
8 Andreas Carlsson
IK Ymer
95 IK Ymer 29.85 461
Jonathan Carbe
Örgryte IS
90 Örgryte IS DNS 0
123
3 Andreas Carlsson25.9829.85x
54 Rasmus Elfgaard39.5839.2739.56
32 Karl Zuber30.2431.0830.23
4 Andreas Gustafsson34.9036.5538.12
29 Jonathan CarbeDNS
52 Philip Stömne34.46xx
21 Fredrik Samuelsson42.61x43.60
58 Simon Thor39.4639.9642.75
45 Marcus Nilsson46.9444.3946.67
Sammanställning per klass
M22
1 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 42.75 721
2 Philip Stömne
Valbo AIF
00 Valbo AIF 34.46 553
3 Karl Zuber
Hässelby SK
98 Hässelby SK 31.08 486
Män Tiokamp Stav
Söndag 12:30
Poäng
1 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 485 865
2 Fredrik Samuelsson
Hässelby SK
95 Hässelby SK 485 865
3 Rasmus Elfgaard
Athletics 24 Seven SK
94 Athletics 24 Seven SK 475 834
4 Marcus Nilsson
Högby IF
91 Högby IF 475 834
5 Andreas Carlsson
IK Ymer
95 IK Ymer 465 804
6 Andreas Gustafsson
Upsala IF
97 Upsala IF 425 688
7 Karl Zuber
Hässelby SK
98 Hässelby SK 395 603
8 Philip Stömne
Valbo AIF
00 Valbo AIF 385 576
365375385395405415425435445455465475485495
32 Karl Zuber---xxoxxx
4 Andreas Gustafsson--o-oooxxx
58 Simon Thor----------o-oxxx
54 Rasmus Elfgaard------xoxo-xoxxooxxx
45 Marcus Nilsson--------xxoxoxoxoxxx
3 Andreas Carlsson-----o-ooxxoxoxxx
21 Fredrik Samuelsson--------oooxxoxxoxxx
52 Philip Stömneo-o-xxx
Sammanställning per klass
M22
1 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 485 865
2 Karl Zuber
Hässelby SK
98 Hässelby SK 395 603
3 Philip Stömne
Valbo AIF
00 Valbo AIF 385 576
Män Tiokamp Spjut
Vikt: 800g
Söndag 14:50
Poäng
1 Fredrik Samuelsson
Hässelby SK
95 Hässelby SK 60.82 750
2 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 59.63 732
3 Marcus Nilsson
Högby IF
91 Högby IF 57.62 702
4 Andreas Gustafsson
Upsala IF
97 Upsala IF 53.37 639
5 Rasmus Elfgaard
Athletics 24 Seven SK
94 Athletics 24 Seven SK 53.24 637
6 Andreas Carlsson
IK Ymer
95 IK Ymer 46.23 533
7 Philip Stömne
Valbo AIF
00 Valbo AIF 45.92 528
8 Karl Zuber
Hässelby SK
98 Hässelby SK 42.90 484
Jonathan Carbe
Örgryte IS
90 Örgryte IS DNS 0
123
21 Fredrik Samuelsson60.82x-
45 Marcus Nilsson53.6355.5257.62
29 Jonathan CarbeDNS
3 Andreas Carlsson43.5046.2343.37
4 Andreas Gustafsson51.0853.3752.22
52 Philip Stömne41.7443.3945.92
32 Karl Zuber40.4742.9040.20
54 Rasmus Elfgaard53.2451.3449.06
58 Simon Thor53.8256.6359.63
Sammanställning per klass
M22
1 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 59.63 732
2 Philip Stömne
Valbo AIF
00 Valbo AIF 45.92 528
3 Karl Zuber
Hässelby SK
98 Hässelby SK 42.90 484
Män Tiokamp 1500 m
Söndag 16:00
Poäng
1 Philip Stömne
Valbo AIF
00 Valbo AIF 4:33.93 719
2 Marcus Nilsson
Högby IF
91 Högby IF 4:39.63 683 1:a DM
3 Andreas Gustafsson
Upsala IF
97 Upsala IF 4:40.08 680
4 Andreas Carlsson
IK Ymer
95 IK Ymer 4:50.88 613
5 Fredrik Samuelsson
Hässelby SK
95 Hässelby SK 4:52.70 602
6 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 5:01.14 553
7 Karl Zuber
Hässelby SK
98 Hässelby SK 5:11.04 498
8 Rasmus Elfgaard
Athletics 24 Seven SK
94 Athletics 24 Seven SK 5:29.28 403 2:a DM
Jonathan Carbe
Örgryte IS
90 Örgryte IS DNS 0
Sammanställning per klass
M22
1 Philip Stömne
Valbo AIF
00 Valbo AIF 4:33.93 719
2 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 5:01.14 553
3 Karl Zuber
Hässelby SK
98 Hässelby SK 5:11.04 498
P19 Tiokamp
10 av 10 grenar genomförda
Poäng Poängdiff.
1 Carl af Forselles
Hässelby SK
01 Hässelby SK 6932 0
2 Jonatan Håkansson
Hässelby SK
01 Hässelby SK 6435 -497
3 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 6066 -866 1:a DM
4 Theodor Duvert
Turebergs FK
01 Turebergs FK 5878 -1054
5 Gustaf Vennerholm
Gefle IF
01 Gefle IF 5741 -1191
6 Samuel Eriksson
Rånäs 4H
02 Rånäs 4H 5410 -1522
100 mLängdKula
Vikt: 6,0kg
Höjd400 m110 m häck
Höjd: 99,1cm
Diskus
Vikt: 1,75kg
StavSpjut
Vikt: 800g
1500 m
7 Carl af Forselles
Hässelby SK
867
10.97 0.0
821
7.03 -0.2
654
12.78
731
192
795
50.42
864
14.88 -1.9
571
35.35
804
465
422
38.61
403
5:29.31
28 Jonatan Håkansson
Hässelby SK
759
11.47 0.0
602
6.07 0.0
468
9.70
679
186
758
51.24
850
15.00 -1.9
464
29.96
716
435
532
46.14
607
4:51.96
60 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
701
11.75 0.0
664
6.35 -2.4
581
11.58
577
174
671
53.24
615
17.09 -1.9
606
37.12
603
395
471
41.96
577
4:57.06
61 Theodor Duvert
Turebergs FK
669
11.91 0.0
556
5.86 0.0
600
11.89
785
198
532
56.72
683
16.45 -1.9
454
29.47
549
375
464
41.50
586
4:55.54
23 Gustaf Vennerholm
Gefle IF
693
11.79 0.0
537
5.77 -2.0
591
11.74
528
168
616
54.57
738
15.95 -1.9
440
28.73
522
365
547
47.20
529
5:05.40
56 Samuel Eriksson
Rånäs 4H
610
12.21 0.0
469
5.44 -3.0
602
11.92
528
168
584
55.36
517
18.07 -1.9
370
25.16
746
445
351
33.68
633
4:47.63
P19 Tiokamp 100 m
Lördag 15:00
Vind: 0.0
Poäng
1 Carl af Forselles
Hässelby SK
01 Hässelby SK 10.97 867
2 Jonatan Håkansson
Hässelby SK
01 Hässelby SK 11.47 759
3 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 11.75 701
4 Gustaf Vennerholm
Gefle IF
01 Gefle IF 11.79 693
5 Theodor Duvert
Turebergs FK
01 Turebergs FK 11.91 669
6 Samuel Eriksson
Rånäs 4H
02 Rånäs 4H 12.21 610
P19 Tiokamp Längd
Lördag 15:30
Poäng
1 Carl af Forselles
Hässelby SK
01 Hässelby SK 7.03 -0.2 821
2 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 6.35 -2.4 664
3 Jonatan Håkansson
Hässelby SK
01 Hässelby SK 6.07 0.0 602
4 Theodor Duvert
Turebergs FK
01 Turebergs FK 5.86 0.0 556
5 Gustaf Vennerholm
Gefle IF
01 Gefle IF 5.77 -2.0 537
6 Samuel Eriksson
Rånäs 4H
02 Rånäs 4H 5.44 -3.0 469
123
28 Jonatan Håkansson5.83 -3.35.84 -2.16.07 0.0
60 Teodor Sobczyk6.35 -2.4x x
61 Theodor Duvertx x 5.86 0.0
23 Gustaf Vennerholm5.17 -1.85.77 -2.04.06 -2.2
7 Carl af Forselles6.98 -1.26.80 -2.17.03 -0.2
56 Samuel Eriksson5.11 -2.65.44 -3.05.23 +0.8
P19 Tiokamp Kula
Vikt: 6,0kg
Lördag 17:00
Poäng
1 Carl af Forselles
Hässelby SK
01 Hässelby SK 12.78 654
2 Samuel Eriksson
Rånäs 4H
02 Rånäs 4H 11.92 602
3 Theodor Duvert
Turebergs FK
01 Turebergs FK 11.89 600
4 Gustaf Vennerholm
Gefle IF
01 Gefle IF 11.74 591
5 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 11.58 581
6 Jonatan Håkansson
Hässelby SK
01 Hässelby SK 9.70 468
123
28 Jonatan Håkanssonxx9.70
56 Samuel Eriksson11.38x11.92
61 Theodor Duvert11.3911.8911.86
60 Teodor Sobczyk10.1110.6711.58
7 Carl af Forselles11.7112.6512.78
23 Gustaf Vennerholm11.7411.28x
P19 Tiokamp Höjd
Lördag 18:50
Poäng
1 Theodor Duvert
Turebergs FK
01 Turebergs FK 198 785
2 Carl af Forselles
Hässelby SK
01 Hässelby SK 192 731
3 Jonatan Håkansson
Hässelby SK
01 Hässelby SK 186 679
4 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 174 577
5 Samuel Eriksson
Rånäs 4H
02 Rånäs 4H 168 528
6 Gustaf Vennerholm
Gefle IF
01 Gefle IF 168 528
159162165168171174177180183186189192195198201
60 Teodor Sobczyk-o-oxooxxx
56 Samuel Eriksson-xoxooxxx
28 Jonatan Håkansson--oxooxoxooxoxxoxxx
23 Gustaf Vennerholmo-oxxoxxx
61 Theodor Duvert-----oooooooxooxxx
7 Carl af Forselles-----------o--xxx
P19 Tiokamp 400 m
Lördag 20:30
Poäng
1 Carl af Forselles
Hässelby SK
01 Hässelby SK 50.42 795
2 Jonatan Håkansson
Hässelby SK
01 Hässelby SK 51.24 758
3 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 53.24 671
4 Gustaf Vennerholm
Gefle IF
01 Gefle IF 54.57 616
5 Samuel Eriksson
Rånäs 4H
02 Rånäs 4H 55.36 584
6 Theodor Duvert
Turebergs FK
01 Turebergs FK 56.72 532
P19 Tiokamp 110 m häck
Höjd: 99,1cm
Söndag 10:10
Vind: -1.9
Poäng
1 Carl af Forselles
Hässelby SK
01 Hässelby SK 14.88 864
2 Jonatan Håkansson
Hässelby SK
01 Hässelby SK 15.00 850
3 Gustaf Vennerholm
Gefle IF
01 Gefle IF 15.95 738
4 Theodor Duvert
Turebergs FK
01 Turebergs FK 16.45 683
5 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 17.09 615
6 Samuel Eriksson
Rånäs 4H
02 Rånäs 4H 18.07 517
P19 Tiokamp Diskus
Vikt: 1,75kg
Söndag 10:50
Poäng
1 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 37.12 606
2 Carl af Forselles
Hässelby SK
01 Hässelby SK 35.35 571
3 Jonatan Håkansson
Hässelby SK
01 Hässelby SK 29.96 464
4 Theodor Duvert
Turebergs FK
01 Turebergs FK 29.47 454
5 Gustaf Vennerholm
Gefle IF
01 Gefle IF 28.73 440
6 Samuel Eriksson
Rånäs 4H
02 Rånäs 4H 25.16 370
123
23 Gustaf Vennerholm28.7326.14x
7 Carl af Forselles33.2635.35x
60 Teodor Sobczyk32.5137.12x
56 Samuel Eriksson25.16xx
28 Jonatan Håkansson29.96xx
61 Theodor Duvert23.7529.47x
P19 Tiokamp Stav
Söndag 12:30
Poäng
1 Carl af Forselles
Hässelby SK
01 Hässelby SK 465 804
2 Samuel Eriksson
Rånäs 4H
02 Rånäs 4H 445 746
3 Jonatan Håkansson
Hässelby SK
01 Hässelby SK 435 716
4 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 395 603
5 Theodor Duvert
Turebergs FK
01 Turebergs FK 375 549
6 Gustaf Vennerholm
Gefle IF
01 Gefle IF 365 522
335345355365375385395405415425435445455465475485
60 Teodor Sobczyk-----oxo-xxx
61 Theodor Duvertooooxoxxx
56 Samuel Eriksson-----xxoxxo-xxoxxooxoxxx
28 Jonatan Håkansson-------oxoxoxoxxx
7 Carl af Forselles-----------xo-xxo-xx-
23 Gustaf Vennerholmoxoxooxxx
P19 Tiokamp Spjut
Vikt: 800g
Söndag 14:50
Poäng
1 Gustaf Vennerholm
Gefle IF
01 Gefle IF 47.20 547
2 Jonatan Håkansson
Hässelby SK
01 Hässelby SK 46.14 532
3 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 41.96 471
4 Theodor Duvert
Turebergs FK
01 Turebergs FK 41.50 464
5 Carl af Forselles
Hässelby SK
01 Hässelby SK 38.61 422
6 Samuel Eriksson
Rånäs 4H
02 Rånäs 4H 33.68 351
123
61 Theodor Duvert40.5340.3341.50
28 Jonatan Håkansson41.5346.1440.99
60 Teodor Sobczyk39.8938.8841.96
7 Carl af Forselles36.8038.6138.00
23 Gustaf Vennerholm46.3247.2041.15
56 Samuel Eriksson33.6831.3030.33
P19 Tiokamp 1500 m
Söndag 16:00
Poäng
1 Samuel Eriksson
Rånäs 4H
02 Rånäs 4H 4:47.63 633
2 Jonatan Håkansson
Hässelby SK
01 Hässelby SK 4:51.96 607
3 Theodor Duvert
Turebergs FK
01 Turebergs FK 4:55.54 586
4 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 4:57.06 577 1:a DM
5 Gustaf Vennerholm
Gefle IF
01 Gefle IF 5:05.40 529
6 Carl af Forselles
Hässelby SK
01 Hässelby SK 5:29.31 403
P17 Tiokamp
10 av 10 grenar genomförda
Poäng Poängdiff.
1 Jacob Thelander
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK 7086 0 1:a DM
2 Oliver Ellström
IF Göta
03 IF Göta 6977 -109
3 Elliot Duvert
Turebergs FK
03 Turebergs FK 6883 -203
4 Oliver Nilsson
Linköpings GIF
03 Linköpings GIF 6626 -460
5 Noa Skomorowski
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 6575 -511
6 Viktor Rydåker
Alunda SK
03 Alunda SK 6570 -516
7 Rikard Throgen-Hedin
SK Bore
03 SK Bore 5927 -1159
8 Vincent Arousell
Hässelby SK
03 Hässelby SK 5598 -1488
9 Linus Pihl
Lerum Friidrott
03 Lerum Friidrott 5468 -1618
Pontus Lindell
Upsala IF
03 Upsala IF 4084 -3002 DNF
110 m häck
Höjd: 91,4cm
Diskus
Vikt: 1,5kg
StavSpjut
Vikt: 700g
300 m100 mLängdKula
Vikt: 5,0kg
Höjd1000 m
26 Jacob Thelander
Ljungby FIK
808
15.35 +0.7
740
43.69
603
395
666
55.19
764
36.92
723
11.64 -0.4
734
6.66 -0.5
633
12.43
758
195
657
3:00.70
49 Oliver Ellström
IF Göta
807
15.36 +0.7
455
29.54
659
415
554
47.65
796
36.38
808
11.24 -0.4
767
6.80 0.0
664
12.95
705
189
762
2:50.37
15 Elliot Duvert
Turebergs FK
774
15.64 +0.7
646
39.07
631
405
582
49.54
734
37.43
677
11.87 +0.5
664
6.35 -0.1
672
13.07
813
201
690
2:57.39
50 Oliver Nilsson
Linköpings GIF
889
14.68 0.0
532
33.41
603
395
559
48.02
697
38.07
689
11.81 -0.4
650
6.29 0.0
638
12.52
705
189
664
3:00.01
48 Noa Skomorowski
Kvarnsvedens GOIF FIK
817
15.27 +0.7
671
40.34
631
405
431
39.26
775
36.74
699
11.76 -0.4
635
6.22 -0.3
672
13.08
577
174
667
2:59.71
64 Viktor Rydåker
Alunda SK
753
15.82 0.0
737
43.55
716
435
489
43.22
704
37.94
612
12.20 +0.5
559
5.87 -1.2
744
14.26
528
168
728
2:53.60
55 Rikard Throgen-Hedin
SK Bore
733
16.00 0.0
706
42.05
496
355
287
29.15
701
37.99
631
12.10 +0.5
535
5.76 -1.0
591
11.74
577
174
670
2:59.40
65 Vincent Arousell
Hässelby SK
733
16.00 0.0
453
29.40
522
365
338
32.72
673
38.48
599
12.27 +0.5
576
5.95 -0.1
566
11.33
552
171
586
3:08.18
39 Linus Pihl
Lerum Friidrott
715
16.16 0.0
475
30.53
393
315
274
28.20
745
37.23
757
11.48 +0.5
523
5.70 -0.3
533
10.78
552
171
501
3:17.69
53 Pontus Lindell
Upsala IF
707
16.23 +0.7
568
35.22
549
375
465
41.55
598
39.86
695
11.78 -0.4
502
5.60 -0.9
0
x
0
DNS
0
DNS
P17 Tiokamp 110 m häck
Höjd: 91,4cm
Fredag 10:10
Heat 1Vind: 0.0
Poäng Tot. plac.
1 Oliver Nilsson
Linköpings GIF
03 Linköpings GIF 14.68 889 1
2 Viktor Rydåker
Alunda SK
03 Alunda SK 15.82 753 6
3 Vincent Arousell
Hässelby SK
03 Hässelby SK 16.00 733 =7 16.00
3 Rikard Throgen-Hedin
SK Bore
03 SK Bore 16.00 733 =7 16.00
5 Linus Pihl
Lerum Friidrott
03 Lerum Friidrott 16.16 715 9
Heat 2Vind: +0.7
Poäng Tot. plac.
1 Noa Skomorowski
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 15.27 817 2
2 Jacob Thelander
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK 15.35 808 3
3 Oliver Ellström
IF Göta
03 IF Göta 15.36 807 4
4 Elliot Duvert
Turebergs FK
03 Turebergs FK 15.64 774 5
5 Pontus Lindell
Upsala IF
03 Upsala IF 16.23 707 10
P17 Tiokamp Diskus
Vikt: 1,5kg
Fredag 10:40
Poäng
1 Jacob Thelander
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK 43.69 740
2 Viktor Rydåker
Alunda SK
03 Alunda SK 43.55 737
3 Rikard Throgen-Hedin
SK Bore
03 SK Bore 42.05 706
4 Noa Skomorowski
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 40.34 671
5 Elliot Duvert
Turebergs FK
03 Turebergs FK 39.07 646
6 Pontus Lindell
Upsala IF
03 Upsala IF 35.22 568
7 Oliver Nilsson
Linköpings GIF
03 Linköpings GIF 33.41 532
8 Linus Pihl
Lerum Friidrott
03 Lerum Friidrott 30.53 475
9 Oliver Ellström
IF Göta
03 IF Göta 29.54 455
10 Vincent Arousell
Hässelby SK
03 Hässelby SK 29.40 453
123
26 Jacob Thelander40.3939.6643.69
64 Viktor Rydåkerx43.55x
48 Noa Skomorowskix40.34x
55 Rikard Throgen-Hedin37.2237.8442.05
39 Linus Pihl30.5329.8728.63
53 Pontus Lindell31.7235.22x
49 Oliver Ellström29.5428.77x
15 Elliot Duvert38.53x39.07
65 Vincent Arousell29.40xx
50 Oliver Nilsson20.3331.5633.41
P17 Tiokamp Stav
Fredag 12:00
Poäng
1 Viktor Rydåker
Alunda SK
03 Alunda SK 435 716
2 Oliver Ellström
IF Göta
03 IF Göta 415 659
3 Noa Skomorowski
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 405 631
4 Elliot Duvert
Turebergs FK
03 Turebergs FK 405 631
5 Oliver Nilsson
Linköpings GIF
03 Linköpings GIF 395 603
6 Jacob Thelander
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK 395 603
7 Pontus Lindell
Upsala IF
03 Upsala IF 375 549
8 Vincent Arousell
Hässelby SK
03 Hässelby SK 365 522
9 Rikard Throgen-Hedin
SK Bore
03 SK Bore 355 496
10 Linus Pihl
Lerum Friidrott
03 Lerum Friidrott 315 393
295305315325335345355365375385395405415425435445
53 Pontus Lindell-----xo-xoxoxxx
48 Noa Skomorowski-------o-oooxxx
55 Rikard Throgen-Hedin-xxoxoxoooxoxxx
49 Oliver Ellström---------o-ooxxx
15 Elliot Duvert--------xoxxoxxoxoxxx
64 Viktor Rydåker--------o-xo-oooxxx
39 Linus Pihlooxoxxx
65 Vincent Arousell----xoooxoxxx
50 Oliver Nilsson-------ooooxxx
26 Jacob Thelander---o-oooooxoxxx
P17 Tiokamp Spjut
Vikt: 700g
Fredag 15:00
Poäng
1 Jacob Thelander
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK 55.19 666
2 Elliot Duvert
Turebergs FK
03 Turebergs FK 49.54 582
3 Oliver Nilsson
Linköpings GIF
03 Linköpings GIF 48.02 559
4 Oliver Ellström
IF Göta
03 IF Göta 47.65 554
5 Viktor Rydåker
Alunda SK
03 Alunda SK 43.22 489
6 Pontus Lindell
Upsala IF
03 Upsala IF 41.55 465
7 Noa Skomorowski
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 39.26 431
8 Vincent Arousell
Hässelby SK
03 Hässelby SK 32.72 338
9 Rikard Throgen-Hedin
SK Bore
03 SK Bore 29.15 287
10 Linus Pihl
Lerum Friidrott
03 Lerum Friidrott 28.20 274
123
65 Vincent Arousellx32.7229.47
48 Noa Skomorowskix33.9039.26
64 Viktor Rydåker43.2240.09x
15 Elliot Duvert43.7747.6449.54
50 Oliver Nilssonx40.1748.02
53 Pontus Lindellx41.55x
49 Oliver Ellströmx47.6547.41
39 Linus Pihl24.1428.20x
26 Jacob Thelander47.9855.19x
55 Rikard Throgen-Hedin29.15xx
P17 Tiokamp 300 m
Fredag 16:40
Heat 1
Poäng Tot. plac.
1 Viktor Rydåker
Alunda SK
03 Alunda SK 37.94 704 6
2 Rikard Throgen-Hedin
SK Bore
03 SK Bore 37.99 701 7
3 Oliver Nilsson
Linköpings GIF
03 Linköpings GIF 38.07 697 8
4 Vincent Arousell
Hässelby SK
03 Hässelby SK 38.48 673 9
5 Pontus Lindell
Upsala IF
03 Upsala IF 39.86 598 10
Heat 2
Poäng Tot. plac.
1 Oliver Ellström
IF Göta
03 IF Göta 36.38 796 1
2 Noa Skomorowski
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 36.74 775 2
3 Jacob Thelander
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK 36.92 764 3
4 Linus Pihl
Lerum Friidrott
03 Lerum Friidrott 37.23 745 4
5 Elliot Duvert
Turebergs FK
03 Turebergs FK 37.43 734 5
P17 Tiokamp 100 m
Lördag 09:10
Heat 1Vind: +0.5
Poäng Tot. plac.
1 Linus Pihl
Lerum Friidrott
03 Lerum Friidrott 11.48 757 2
2 Elliot Duvert
Turebergs FK
03 Turebergs FK 11.87 677 7
3 Rikard Throgen-Hedin
SK Bore
03 SK Bore 12.10 631 8
4 Viktor Rydåker
Alunda SK
03 Alunda SK 12.20 612 9
5 Vincent Arousell
Hässelby SK
03 Hässelby SK 12.27 599 10
Heat 2Vind: -0.4
Poäng Tot. plac.
1 Oliver Ellström
IF Göta
03 IF Göta 11.24 808 1
2 Jacob Thelander
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK 11.64 723 3
3 Noa Skomorowski
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 11.76 699 4
4 Pontus Lindell
Upsala IF
03 Upsala IF 11.78 695 5
5 Oliver Nilsson
Linköpings GIF
03 Linköpings GIF 11.81 689 6
P17 Tiokamp Längd
Lördag 09:40
Poäng
1 Oliver Ellström
IF Göta
03 IF Göta 6.80 0.0 767
2 Jacob Thelander
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK 6.66 -0.5 734
3 Elliot Duvert
Turebergs FK
03 Turebergs FK 6.35 -0.1 664
4 Oliver Nilsson
Linköpings GIF
03 Linköpings GIF 6.29 0.0 650
5 Noa Skomorowski
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 6.22 -0.3 635
6 Vincent Arousell
Hässelby SK
03 Hässelby SK 5.95 -0.1 576
7 Viktor Rydåker
Alunda SK
03 Alunda SK 5.87 -1.2 559
8 Rikard Throgen-Hedin
SK Bore
03 SK Bore 5.76 -1.0 535
9 Linus Pihl
Lerum Friidrott
03 Lerum Friidrott 5.70 -0.3 523
10 Pontus Lindell
Upsala IF
03 Upsala IF 5.60 -0.9 502
123
49 Oliver Ellströmx 6.45 -0.56.80 0.0
50 Oliver Nilsson6.20 +0.25.74 -1.16.29 0.0
65 Vincent Arousell5.95 -0.15.83 -0.6x
48 Noa Skomorowskix 5.94 -1.06.22 -0.3
53 Pontus Lindell5.60 -0.95.47 -0.95.54 +0.1
26 Jacob Thelander6.14 +0.26.66 -0.5x
39 Linus Pihl5.70 -0.35.09 -0.75.49 +0.5
15 Elliot Duvert5.91 -1.76.02 -1.96.35 -0.1
55 Rikard Throgen-Hedin5.44 -1.25.76 -1.05.75 -0.9
64 Viktor Rydåker5.87 -1.2x x
P17 Tiokamp Kula
Vikt: 5,0kg
Lördag 11:00
Poäng
1 Viktor Rydåker
Alunda SK
03 Alunda SK 14.26 744
2 Noa Skomorowski
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 13.08 672
3 Elliot Duvert
Turebergs FK
03 Turebergs FK 13.07 672
4 Oliver Ellström
IF Göta
03 IF Göta 12.95 664
5 Oliver Nilsson
Linköpings GIF
03 Linköpings GIF 12.52 638
6 Jacob Thelander
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK 12.43 633
7 Rikard Throgen-Hedin
SK Bore
03 SK Bore 11.74 591
8 Vincent Arousell
Hässelby SK
03 Hässelby SK 11.33 566
9 Linus Pihl
Lerum Friidrott
03 Lerum Friidrott 10.78 533
Pontus Lindell
Upsala IF
03 Upsala IF x 0
123
50 Oliver Nilsson12.5010.7512.52
64 Viktor Rydåker13.3214.2613.10
53 Pontus Lindellxxx
48 Noa Skomorowski11.6512.2913.08
15 Elliot Duvert13.0112.5813.07
65 Vincent Arousell11.2511.33x
49 Oliver Ellström12.9512.2312.40
39 Linus Pihl10.7810.159.65
26 Jacob Thelander12.1112.1412.43
55 Rikard Throgen-Hedin11.74x11.42
P17 Tiokamp Höjd
Lördag 12:50
Poäng
1 Elliot Duvert
Turebergs FK
03 Turebergs FK 201 813
2 Jacob Thelander
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK 195 758
3 Oliver Nilsson
Linköpings GIF
03 Linköpings GIF 189 705
4 Oliver Ellström
IF Göta
03 IF Göta 189 705
5 Noa Skomorowski
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 174 577
6 Rikard Throgen-Hedin
SK Bore
03 SK Bore 174 577
7 Vincent Arousell
Hässelby SK
03 Hässelby SK 171 552
8 Linus Pihl
Lerum Friidrott
03 Lerum Friidrott 171 552
9 Viktor Rydåker
Alunda SK
03 Alunda SK 168 528
Pontus Lindell
Upsala IF
03 Upsala IF DNS 0
153156159162165168171174177180183186189192195198201204
49 Oliver Ellström-------xo-xoooxoxxx
64 Viktor Rydåker---o-oxxx
15 Elliot Duvert---------o-o-ooxoxoxxx
55 Rikard Throgen-Hedinoooxooxxoxoxxoxxx
50 Oliver Nilsson----o-o-oxxooxxooxxx
65 Vincent Arousell------xo
39 Linus Pihl-o--ooxxoxxx
26 Jacob Thelander---------o-xoxoxooxxx
48 Noa Skomorowski----o-oxoxxx
P17 Tiokamp 1000 m
Lördag 14:30
Poäng
1 Oliver Ellström
IF Göta
03 IF Göta 2:50.37 762
2 Viktor Rydåker
Alunda SK
03 Alunda SK 2:53.60 728
3 Elliot Duvert
Turebergs FK
03 Turebergs FK 2:57.39 690
4 Rikard Throgen-Hedin
SK Bore
03 SK Bore 2:59.40 670
5 Noa Skomorowski
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 2:59.71 667
6 Oliver Nilsson
Linköpings GIF
03 Linköpings GIF 3:00.01 664
7 Jacob Thelander
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK 3:00.70 657 1:a DM
8 Vincent Arousell
Hässelby SK
03 Hässelby SK 3:08.18 586
9 Linus Pihl
Lerum Friidrott
03 Lerum Friidrott 3:17.69 501
Pontus Lindell
Upsala IF
03 Upsala IF DNS 0
P16 Tiokamp
10 av 10 grenar genomförda
Poäng Poängdiff.
1 Oscar Niklasson
Hanvikens SK
04 Hanvikens SK 6696 0
2 Ludvig Jaasund
Västerås FK
04 Västerås FK 6084 -612
3 Isac Svensson
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 5783 -913
4 Elias Boman
Hässelby SK
04 Hässelby SK 5196 -1500
5 Felix Jousse
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 4069 -2627
Christof Neib
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 2412 -4284 DNF
Linus Jonsson
Hässelby SK
04 Hässelby SK 3252 -3444 DNF
110 m häck
Höjd: 91,4cm
Diskus
Vikt: 1,5kg
StavSpjut
Vikt: 700g
300 m100 mLängdKula
Vikt: 5,0kg
Höjd1000 m
51 Oscar Niklasson
Hanvikens SK
842
15.06 +0.7
585
36.04
549
375
569
48.67
747
37.20
736
11.58 -0.5
707
6.54 -0.2
779
14.82
627
180
555
3:11.65
42 Ludvig Jaasund
Västerås FK
784
15.55 +0.7
417
27.57
603
395
452
40.67
696
38.08
626
12.13 -0.5
578
5.96 -1.1
571
11.41
705
189
652
3:01.30
25 Isac Svensson
IFK Halmstad
863
14.89 +0.7
405
26.98
369
305
426
38.87
721
37.65
681
11.85 -0.5
682
6.43 0.0
499
10.23
504
165
633
3:03.22
13 Elias Boman
Hässelby SK
708
16.22 -0.3
480
30.77
321
285
271
27.97
673
38.49
591
12.31 -0.5
514
5.66 -2.0
480
9.90
457
159
701
2:56.32
20 Felix Jousse
Sundsvalls FI
555
17.68 -0.3
313
22.15
345
295
269
27.86
411
43.64
545
12.56 -0.5
378
4.98 0.0
416
8.84
457
159
380
3:32.74
8 Christof Neib
Sundsvalls FI
626
16.98 -0.3
284
20.64
549
375
391
36.43
562
40.54

-
0
DNS
0
DNS

-
38 Linus Jonsson
Hässelby SK
846
15.03 +0.7
646
39.09
469
345
541
46.80
750
37.16
0
DNS
0
DNS
0
DNS
0
DNS

-
P16 Tiokamp 110 m häck
Höjd: 91,4cm
Fredag 10:00
Heat 1Vind: -0.3
Poäng Tot. plac.
1 Elias Boman
Hässelby SK
04 Hässelby SK 16.22 708 5
2 Christof Neib
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 16.98 626 6
3 Felix Jousse
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 17.68 555 7
Heat 2Vind: +0.7
Poäng Tot. plac.
1 Isac Svensson
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 14.89 863 1
2 Linus Jonsson
Hässelby SK
04 Hässelby SK 15.03 846 2
3 Oscar Niklasson
Hanvikens SK
04 Hanvikens SK 15.06 842 3
4 Ludvig Jaasund
Västerås FK
04 Västerås FK 15.55 784 4
P16 Tiokamp Diskus
Vikt: 1,5kg
Fredag 10:40
Poäng
1 Linus Jonsson
Hässelby SK
04 Hässelby SK 39.09 646
2 Oscar Niklasson
Hanvikens SK
04 Hanvikens SK 36.04 585
3 Elias Boman
Hässelby SK
04 Hässelby SK 30.77 480
4 Ludvig Jaasund
Västerås FK
04 Västerås FK 27.57 417
5 Isac Svensson
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 26.98 405
6 Felix Jousse
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 22.15 313
7 Christof Neib
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 20.64 284
123
38 Linus Jonsson39.0339.09x
13 Elias Boman24.4330.7730.68
20 Felix Jousse19.0220.0322.15
51 Oscar Niklasson35.3532.4236.04
42 Ludvig Jaasundx27.5727.22
25 Isac Svenssonx26.9823.36
8 Christof Neibx20.64x
P16 Tiokamp Stav
Fredag 12:00
Poäng
1 Ludvig Jaasund
Västerås FK
04 Västerås FK 395 603
=2 Oscar Niklasson
Hanvikens SK
04 Hanvikens SK 375 549
=2 Christof Neib
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 375 549
4 Linus Jonsson
Hässelby SK
04 Hässelby SK 345 469
5 Isac Svensson
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 305 369
6 Felix Jousse
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 295 345
7 Elias Boman
Hässelby SK
04 Hässelby SK 285 321
275285295305315325335345355365375385395405
51 Oscar Niklasson----o-o-oxoxoxxx
38 Linus Jonsson-----oooxxx
13 Elias Bomanxooxxx
42 Ludvig Jaasund----o-oooooooxxx
8 Christof Neib-------o-xoxoxxx
25 Isac Svenssonxoxoxxooxxx
20 Felix Joussexooxoxxx
P16 Tiokamp Spjut
Vikt: 700g
Fredag 15:00
Poäng
1 Oscar Niklasson
Hanvikens SK
04 Hanvikens SK 48.67 569
2 Linus Jonsson
Hässelby SK
04 Hässelby SK 46.80 541
3 Ludvig Jaasund
Västerås FK
04 Västerås FK 40.67 452
4 Isac Svensson
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 38.87 426
5 Christof Neib
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 36.43 391
6 Elias Boman
Hässelby SK
04 Hässelby SK 27.97 271 Omkast efter protest enl. regel O 5.4.2
7 Felix Jousse
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 27.86 269
123
8 Christof Neib36.4331.40-
25 Isac Svensson35.5138.8736.20
51 Oscar Niklasson44.9548.67x
38 Linus Jonsson46.80--
13 Elias Boman27.97xx
20 Felix Jousse18.4022.8727.86
42 Ludvig Jaasund38.6240.67x
P16 Tiokamp 300 m
Fredag 16:30
Heat 1
Poäng Tot. plac.
1 Elias Boman
Hässelby SK
04 Hässelby SK 38.49 673 5
2 Christof Neib
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 40.54 562 6
3 Felix Jousse
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 43.64 411 7
Heat 2
Poäng Tot. plac.
1 Linus Jonsson
Hässelby SK
04 Hässelby SK 37.16 750 1
2 Oscar Niklasson
Hanvikens SK
04 Hanvikens SK 37.20 747 2
3 Isac Svensson
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 37.65 721 3
4 Ludvig Jaasund
Västerås FK
04 Västerås FK 38.08 696 4
P16 Tiokamp 100 m
Lördag 09:00
Vind: -0.5
Poäng
1 Oscar Niklasson
Hanvikens SK
04 Hanvikens SK 11.58 736
2 Isac Svensson
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 11.85 681
3 Ludvig Jaasund
Västerås FK
04 Västerås FK 12.13 626
4 Elias Boman
Hässelby SK
04 Hässelby SK 12.31 591
5 Felix Jousse
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 12.56 545
Linus Jonsson
Hässelby SK
04 Hässelby SK DNS 0
P16 Tiokamp Längd
Lördag 09:40
Poäng
1 Oscar Niklasson
Hanvikens SK
04 Hanvikens SK 6.54 -0.2 707
2 Isac Svensson
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 6.43 0.0 682
3 Ludvig Jaasund
Västerås FK
04 Västerås FK 5.96 -1.1 578
4 Elias Boman
Hässelby SK
04 Hässelby SK 5.66 -2.0 514
5 Felix Jousse
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 4.98 0.0 378
Linus Jonsson
Hässelby SK
04 Hässelby SK DNS 0
123
25 Isac Svensson6.24 +0.96.43 0.0-
13 Elias Boman5.60 0.05.66 -2.0x
42 Ludvig Jaasund5.79 0.05.72 -0.85.96 -1.1
38 Linus JonssonDNS
51 Oscar Niklasson5.79 0.06.54 -0.26.48 -0.1
20 Felix Jousse4.43 0.04.94 0.04.98 0.0
P16 Tiokamp Kula
Vikt: 5,0kg
Lördag 11:00
Poäng
1 Oscar Niklasson
Hanvikens SK
04 Hanvikens SK 14.82 779
2 Ludvig Jaasund
Västerås FK
04 Västerås FK 11.41 571
3 Isac Svensson
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 10.23 499
4 Elias Boman
Hässelby SK
04 Hässelby SK 9.90 480
5 Felix Jousse
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 8.84 416
Linus Jonsson
Hässelby SK
04 Hässelby SK DNS 0
Christof Neib
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI DNS 0
123
38 Linus JonssonDNS
8 Christof NeibDNS
13 Elias Boman9.34x9.90
42 Ludvig Jaasund10.5510.9711.41
20 Felix Joussex8.128.84
51 Oscar Niklasson14.6714.82x
25 Isac Svensson9.089.4210.23
P16 Tiokamp Höjd
Lördag 12:50
Poäng
1 Ludvig Jaasund
Västerås FK
04 Västerås FK 189 705
2 Oscar Niklasson
Hanvikens SK
04 Hanvikens SK 180 627
3 Isac Svensson
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 165 504
4 Elias Boman
Hässelby SK
04 Hässelby SK 159 457
5 Felix Jousse
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 159 457
Linus Jonsson
Hässelby SK
04 Hässelby SK DNS 0
Christof Neib
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI DNS 0
150153156159162165168171174177180183186189192
42 Ludvig Jaasund-------o--o-ooxxx
20 Felix Jousseooxoxxoxxx
51 Oscar Niklassono---o--xooxxooxxx
25 Isac Svenssono-ooooxxx
13 Elias Boman---o-x--
P16 Tiokamp 1000 m
Lördag 14:20
Poäng
1 Elias Boman
Hässelby SK
04 Hässelby SK 2:56.32 701
2 Ludvig Jaasund
Västerås FK
04 Västerås FK 3:01.30 652
3 Isac Svensson
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 3:03.22 633
4 Oscar Niklasson
Hanvikens SK
04 Hanvikens SK 3:11.65 555
5 Felix Jousse
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 3:32.74 380