Startlista

En Midsommarnattsdröm
Stenkullens IP, Lerum   2021-06-23

Kvinnor 100 m

SB PB
Sara Dahlén
Lerum Friidrott
00 Lerum Friidrott
Cornelia Lindberg
Lerum Friidrott
01 Lerum Friidrott 12.75
Ella Borg
Mölndals AIK
04 Mölndals AIK 12.14 12.14
Felicia van der Poel
Stenungsunds FI
01 Stenungsunds FI
Sirin Ilknur
Ullevi FK
03 Ullevi FK
Lisa Lilja
Ullevi FK
96 Ullevi FK 11.61
Ebba Magnusson
Ullevi FK
01 Ullevi FK 12.38

Antal deltagare: 7

Kvinnor 200 m

SB PB
Ivana Pekic
IFK Göteborg
05 IFK Göteborg 26.94
Ella Borg
Mölndals AIK
04 Mölndals AIK 24.70 24.70
Ide Ileso
Ullevi FK
00 Ullevi FK 26.12
Lynne Kamya
Ullevi FK
94 Ullevi FK 27.71

Antal deltagare: 4

Kvinnor 400 m

SB PB
Amanda Ehrnborg
Mölndals AIK
04 Mölndals AIK 1:01.75
Ebba Gustafsson
Mölndals AIK
02 Mölndals AIK 57.13 56.75
Elin Hagelin
Mölndals AIK
05 Mölndals AIK
Frida Hansson
Stenungsunds FI
97 Stenungsunds FI 1:02.42
Matilda Hellqvist
Ullevi FK
93 Ullevi FK 53.93
Alice Svantesson
Ullevi FK
97 Ullevi FK 55.79

Antal deltagare: 6

Kvinnor 800 m

SB PB
Agnes Knauer
Hälle IF
07 Hälle IF 2:28.97 2:28.97
Felicia Brink
IF Kville
04 IF Kville 2:21.24
Elsa Tagesson
IK Ymer
06 IK Ymer 2:25.02 2:25.02
Stina Tagesson
IK Ymer
06 IK Ymer 2:18.55
Wilma Ehrnborg
Mölndals AIK
06 Mölndals AIK 2:19.25
Wilma Holmén
Mölndals AIK
03 Mölndals AIK 2:24.53
Alma Svantesson
Mölndals AIK
04 Mölndals AIK 2:14.95
Julia Svensson
Mölndals AIK
03 Mölndals AIK 2:45.57
Julia Wahlen
Mölndals AIK
01 Mölndals AIK 2:42.37

Antal deltagare: 9

Kvinnor 5000 m

SB PB
Louise Lund
Alingsås IF
90 Alingsås IF
Julia Svennblad
Hälle IF
03 Hälle IF
Emy Thorén
Hälle IF
95 Hälle IF 17:20.00
Alice Greberg
Mölndals AIK
98 Mölndals AIK 18:06.65
Malin Strand
Sävedalens AIK
93 Sävedalens AIK 18:13.50 16:58.25
Evelina Hultegård
Örgryte IS
90 Örgryte IS 18:10.00
Johanna Larsson
Örgryte IS
93 Örgryte IS 17:11.16 17:11.16
Desiree Lilliehöök
Örgryte IS
86 Örgryte IS 18:53.21
Johanna Widarsson Norbeck
Örgryte IS
89 Örgryte IS 17:41.17

Antal deltagare: 9

Kvinnor 100 m häck Höjd: 84,0cm

SB PB
Kajsa Karila
Ullevi FK
02 Ullevi FK
Ebba Magnusson
Ullevi FK
01 Ullevi FK 14.64 14.64
Estelle Montler
Ullevi FK
91 Ullevi FK 14.13

Antal deltagare: 3

Kvinnor Höjd

SB PB
Ingrid Ronge
IF Rigor
04 IF Rigor 176 176
Jonna Säwström
IFK Göteborg
05 IFK Göteborg 150 150
Agnes Dahlberg
Lerum Friidrott
02 Lerum Friidrott 158
Elsa Wållgren
Lerum Friidrott
04 Lerum Friidrott 150 153
Ellen Ekholm
Ullevi FK
96 Ullevi FK 170 191
Lina Löfqvist
Ullevi FK
93 Ullevi FK 173
Moa Cornéer
Örgryte IS
05 Örgryte IS
Vendela Corswant
Örgryte IS
93 Örgryte IS 182
Engla Nilsson
Örgryte IS
05 Örgryte IS 156 172

Antal deltagare: 9

Kvinnor Stav

SB PB
Klara Hillman
IF Rigor
04 IF Rigor 300
Jenny Lundin
IF Rigor
06 IF Rigor 262 277
Alma Olsson
IF Rigor
04 IF Rigor 290
Sofia Olsson
IF Rigor
04 IF Rigor 308 308
Elin Jansson
Lerum Friidrott
05 Lerum Friidrott 272 307

Antal deltagare: 5

Kvinnor Längd

SB PB
Sabina Kern
Brattås CK
06 Brattås CK 4.96 4.98
Viktoria Karlsson
Göteborgs KIK
97 Göteborgs KIK
Ivana Pekic
IFK Göteborg
05 IFK Göteborg 5.28 5.28
Cornelia Lindberg
Lerum Friidrott
01 Lerum Friidrott 5.23
Felicia van der Poel
Stenungsunds FI
01 Stenungsunds FI

Antal deltagare: 5

Kvinnor Tresteg

SB PB
Victoria Jacobsson
Ullevi FK
97 Ullevi FK 11.90
Lisa Weyhenmeyer
Upsala IF
00 Upsala IF 12.24 12.35
Judith Wagersten
Örgryte IS
98 Örgryte IS 12.00

Antal deltagare: 3

Kvinnor Kula Vikt: 4,0kg

SB PB
Ebba Toorell
Ullevi FK
03 Ullevi FK 10.86 10.86

Antal deltagare: 1

Kvinnor Diskus Vikt: 1,0kg

SB PB
Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 36.82
Beatrice Pettersson
Mölndals AIK
05 Mölndals AIK 38.42 38.42
Molly Broback
Sävedalens AIK
01 Sävedalens AIK 47.72 47.72
Marielle Bengtsson
Trollhättan FIK
93 Trollhättan FIK 38.39 42.66
Ebba Toorell
Ullevi FK
03 Ullevi FK 31.11 33.25

Antal deltagare: 5

Kvinnor Spjut Vikt: 600g

SB PB
Ida Elmén
IF Kville
03 IF Kville 36.44 36.44
Evelina Wikell
Mölndals AIK
03 Mölndals AIK 34.50 38.20

Antal deltagare: 2

F19 3000 m

SB PB
Paulina Hultberg
Alingsås IF
05 Alingsås IF 10:12.00 10:12.00
Wilma Karlsson
IF Göta
03 IF Göta
Saga Hagelin
Mölndals AIK
03 Mölndals AIK
Frida Palmqvist
Mölndals AIK
03 Mölndals AIK

Antal deltagare: 4

F17 Kula Vikt: 3,0kg

SB PB
Josefine Holmesson
Lerum Friidrott
05 Lerum Friidrott 11.07 11.07
Elsa Wållgren
Lerum Friidrott
04 Lerum Friidrott 13.26 13.74
Beatrice Pettersson
Mölndals AIK
05 Mölndals AIK 13.63 13.67

Antal deltagare: 3

F17 Spjut Vikt: 500g

SB PB
Alma Olsson
IF Rigor
04 IF Rigor 34.47
Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 44.01
Sigrid Altus
Mölndals AIK
06 Mölndals AIK 35.51 38.78

Antal deltagare: 3

Män 100 m

SB PB
David Levegård
IF Rigor
05 IF Rigor
Linus Pihl
Lerum Friidrott
03 Lerum Friidrott 11.51 11.38
Linus Wahl
Lerum Friidrott
05 Lerum Friidrott
Marcus Blixt
Mölndals AIK
02 Mölndals AIK 11.57 11.57
Vincent Lundstedt
Stenungsunds FI
04 Stenungsunds FI 12.00
Robin Noping
Sävedalens AIK
96 Sävedalens AIK 11.83
Nils Ekström
Trollhättan FIK
03 Trollhättan FIK 11.52
Erik Annerfalk
Ullevi FK
94 Ullevi FK 10.70 10.59

Antal deltagare: 8

Män 200 m

SB PB
Adam Landén
IFK Helsingborg
02 IFK Helsingborg 21.47 21.47
Theodor Johner
Lerum Friidrott
05 Lerum Friidrott 24.86
Linus Pihl
Lerum Friidrott
03 Lerum Friidrott 22.72
Marcus Blixt
Mölndals AIK
02 Mölndals AIK 23.43 23.43
Vincent Lundstedt
Stenungsunds FI
04 Stenungsunds FI 24.21 24.21
Robin Noping
Sävedalens AIK
96 Sävedalens AIK 24.72
Nils Ekström
Trollhättan FIK
03 Trollhättan FIK 23.01 23.00
Samuel Andreasson
Ullevi FK
99 Ullevi FK 23.82
Erik Annerfalk
Ullevi FK
94 Ullevi FK 21.87 21.33
Anton Bengtsson
Ullevi FK
99 Ullevi FK 22.60
Lucas Bolin
Ullevi FK
01 Ullevi FK 22.51 22.78
Adam Denguir
Ullevi FK
94 Ullevi FK 21.27
Aaron Ladestam
Ullevi FK
00 Ullevi FK 22.73
Rafael Tejada de Leon
Ullevi FK
02 Ullevi FK 22.18 21.92
Gustav Ölund
Örgryte IS
94 Örgryte IS 24.11

Antal deltagare: 15

Män 400 m

SB PB
Jacob Helsing
IK Orient
00 IK Orient 49.85
Rasmus Hugosson
KFUM Örebro
01 KFUM Örebro 48.30 48.30
Linus Strand
KFUM Örebro
01 KFUM Örebro 49.15 49.15
Herman Forsberg
Ullevi FK
02 Ullevi FK
Alexander Lesser
Ullevi FK
93 Ullevi FK 49.24
Martin Selin
Ullevi FK
95 Ullevi FK 50.53 48.95
Nils Thornberg
Ullevi FK
94 Ullevi FK 50.78 50.78
Karl Wållgren
Örgryte IS
01 Örgryte IS 48.08 48.08

Antal deltagare: 8

Män 800 m

SB PB
Adam Sörqvist
Hälle IF
05 Hälle IF 2:08.61
Oscar Eliasson
Hässelby SK
01 Hässelby SK
Alfred Ramhult
IK Ymer
03 IK Ymer 2:06.50
Elias Ramhult
IK Ymer
05 IK Ymer 2:02.80 2:02.80
Love Ramhult
IK Ymer
03 IK Ymer 2:05.25
Fabian Haeffler
Mölndals AIK
03 Mölndals AIK 2:00.03 2:00.03
Andreas Carlsson
Stenungsunds FI
02 Stenungsunds FI 2:04.54 2:02.93
Albert Hellman
Stenungsunds FI
01 Stenungsunds FI 2:10.60 2:10.60
Felix Larsen Nilsson
Örgryte IS
00 Örgryte IS 1:58.43 1:57.32

Antal deltagare: 9

Män 5000 m

SB PB
Axel Johansson
Hälle IF
03 Hälle IF 17:25.45
Joshua Dudley
IFK Göteborg
95 IFK Göteborg 18:02.00
Nils Olsson
Lerum Friidrott
04 Lerum Friidrott 16:00.00 16:00.00
Ghias Sediqi
Lerum Friidrott
87 Lerum Friidrott 18:50.00
Jonathan Weichbrodt
Mölndals AIK
94 Mölndals AIK 15:04.00
Mattias Eliasson
Solvikingarna
90 Solvikingarna 18:15.00
Olle Leibe Bergstedt
Solvikingarna
01 Solvikingarna 17:15.66
Vignesh Pandian
Solvikingarna
87 Solvikingarna
Melker Tillenius
Sävedalens AIK
01 Sävedalens AIK 16:57.30
Jesper Evervall
Örgryte IS
94 Örgryte IS 15:51.44
Nicklas Gunnarsson
Örgryte IS
96 Örgryte IS 15:50.47
Mohamed Nuur
Örgryte IS
99 Örgryte IS 15:15.41
Joel Thorén
Örgryte IS
95 Örgryte IS 16:37.00

Antal deltagare: 13

Män Höjd

SB PB
Linus Pihl
Lerum Friidrott
03 Lerum Friidrott 171
Robin Jacobsson
Ullevi FK
98 Ullevi FK 203
Axel Eenfeldt
Örgryte IS
05 Örgryte IS

Antal deltagare: 3

Män Stav

SB PB
Peter Svensson
IF Rigor
02 IF Rigor 420
Gustav Thyrman
IF Rigor
04 IF Rigor 390
Robin Jacobsson
Ullevi FK
98 Ullevi FK 490 500

Antal deltagare: 3

Män Längd

SB PB
Joel Pettersson
IFK Göteborg
07 IFK Göteborg
Linus Pihl
Lerum Friidrott
03 Lerum Friidrott 5.70
Richard Heikkilä
Mölndals AIK
98 Mölndals AIK 6.59
Casper Bergstrand
Stenungsunds FI
04 Stenungsunds FI 6.12 6.15
Axel Eenfeldt
Örgryte IS
05 Örgryte IS
Olof Ryberg
Örgryte IS
00 Örgryte IS 5.98 6.32

Antal deltagare: 6

Män Tresteg

SB PB
Linus Wahl
Lerum Friidrott
05 Lerum Friidrott 11.94
Gustaf Bålström
Ullevi FK
98 Ullevi FK 14.62 15.53
Johannes Lundqvist
Ullevi FK
04 Ullevi FK 13.49
Melker Manne
Ullevi FK
01 Ullevi FK 13.96

Antal deltagare: 4

Män Kula Vikt: 7,26kg

SB PB
Simon Evertsson
Trollhättan FIK
96 Trollhättan FIK
Kevin Fankl
Örgryte IS
95 Örgryte IS 12.52 13.78

Antal deltagare: 2

Män Diskus Vikt: 2,0kg

SB PB
Simon Evertsson
Trollhättan FIK
96 Trollhättan FIK
Kevin Fankl
Örgryte IS
95 Örgryte IS 43.68

Antal deltagare: 2

Män Spjut Vikt: 800g

SB PB
Rizvan Ektymaev
Lerum Friidrott
03 Lerum Friidrott 36.56 36.56
Simon Evertsson
Trollhättan FIK
96 Trollhättan FIK 55.43

Antal deltagare: 2

P19 Kula Vikt: 6,0kg

SB PB
Leo Frid-Göransson
Sävedalens AIK
02 Sävedalens AIK 17.03 17.03

Antal deltagare: 1

P19 Diskus Vikt: 1,75kg

SB PB
Hugo Kajsjö
Lerum Friidrott
03 Lerum Friidrott 33.43 33.43

Antal deltagare: 1

P17 Kula Vikt: 5,0kg

SB PB
Leo Zikovic
Örgryte IS
04 Örgryte IS 19.00 19.00

Antal deltagare: 1

P17 Spjut Vikt: 700g

SB PB
Linus Wahl
Lerum Friidrott
05 Lerum Friidrott 42.29 42.29

Antal deltagare: 1

Veteraner Kvinnor 100 m

SB PB
Johanna Alvarsson
IK Ymer
84 IK Ymer 13.37
Paulina Orell Sahlberg
Lerum Friidrott
81 Lerum Friidrott 12.82

Antal deltagare: 2

Veteraner Kvinnor 200 m

SB PB
Johanna Alvarsson
IK Ymer
84 IK Ymer 27.12
Paulina Orell Sahlberg
Lerum Friidrott
81 Lerum Friidrott 25.27

Antal deltagare: 2

Veteraner Kvinnor 5000 m

SB PB
Stina Persson
Alingsås IF
86 Alingsås IF
Katarina Åström
Hälle IF
71 Hälle IF 19:07.00 18:04.46
Karin Schön
IF Kville
62 IF Kville 17:26.54
Eleonor Öström
IF Kville
59 IF Kville 25:00.00 18:20.00
Ulrika Grönérus
Majornas IK
72 Majornas IK
Johanna Michaëlsson
Majornas IK
71 Majornas IK 21:50.40
Katja Leibe Bergstedt
Solvikingarna
60 Solvikingarna
Nina Hagman
Team Minos SC
81 Team Minos SC 18:15.00
Moa Widjer
Örgryte IS
81 Örgryte IS 21:15.00

Antal deltagare: 9

Veteraner Kvinnor Höjd

SB PB
Paulina Orell Sahlberg
Lerum Friidrott
81 Lerum Friidrott 160

Antal deltagare: 1

Veteraner Kvinnor Kula

SB PB
Linda Åkerman
IFK Halmstad
71 IFK Halmstad
Cecilia Nesser
Mölndals AIK
76 Mölndals AIK 9.34

Antal deltagare: 2

Veteraner Kvinnor Diskus

SB PB
Linda Åkerman
IFK Halmstad
71 IFK Halmstad
Cecilia Nesser
Mölndals AIK
76 Mölndals AIK

Antal deltagare: 2

Veteraner Kvinnor Spjut

SB PB
Linda Åkerman
IFK Halmstad
71 IFK Halmstad
Cecilia Nesser
Mölndals AIK
76 Mölndals AIK

Antal deltagare: 2

Veteraner Män 100 m

SB PB
Tage Isaksson
IK Ymer
44 IK Ymer
Olle Borg
KFUM Arvika
47 KFUM Arvika 15.16
Marklan Jackson
Lerum Friidrott
83 Lerum Friidrott 11.80
Peter Andréas
Ullevi FK
81 Ullevi FK 11.30 10.61

Antal deltagare: 4

Veteraner Män 200 m

SB PB
Tage Isaksson
IK Ymer
44 IK Ymer 31.07
Marklan Jackson
Lerum Friidrott
83 Lerum Friidrott 25.48
Peter Andréas
Ullevi FK
81 Ullevi FK 23.50 21.87

Antal deltagare: 3

Veteraner Män 800 m

SB PB
Edin Nygren
Majornas IK
76 Majornas IK 2:07.82 2:09.40
Erik Roos
Mölndals AIK
77 Mölndals AIK 2:06.26
Erik Holmner
Solvikingarna
80 Solvikingarna 2:08.00

Antal deltagare: 3

Veteraner Män 5000 m

SB PB
David Dahllöf
Alingsås IF
75 Alingsås IF 18:02.00 17:50.00
Stefan Engelbrektsson
Alingsås IF
72 Alingsås IF 16:35.00 16:21.49
Lars Olsson
IF Hagen
60 IF Hagen 22:43.10 22:31.55
Patrik Castillo
IK NocOut
77 IK NocOut 18:42.18
Anders Soovik
Kongahälla AIK
76 Kongahälla AIK 16:15.00 15:03.73
Lennart Olsson
Lerum Friidrott
69 Lerum Friidrott 18:40.00 18:27.00
Anders Pihl
Lerum Friidrott
70 Lerum Friidrott 18:40.00 18:32.00
Mikael Rangfeldt
Lerum Friidrott
85 Lerum Friidrott 18:31.00
Tomas Strömvall
Lerum Friidrott
60 Lerum Friidrott 24:00.00 20:00.00
Mikael Zachrisson
Lerum Friidrott
65 Lerum Friidrott 19:13.00 17:40.00
Mikael Tilly
Lidköpings VSK
72 Lidköpings VSK 25:00.00 18:45.00
Jon Angelbratt
Majornas IK
81 Majornas IK 17:19.00 17:19.41
Hans Melin
Majornas IK
60 Majornas IK 23:08.00
Erik Michaelsson
Majornas IK
67 Majornas IK 19:19.20
Roger Andersson
Solvikingarna
67 Solvikingarna 19:50.00
Jonas Boman
Solvikingarna
79 Solvikingarna
Jonas Carlson
Solvikingarna
71 Solvikingarna
Stefan Gustafsson
Solvikingarna
70 Solvikingarna
Bertil Johansson
Solvikingarna
74 Solvikingarna 19:30.00 19:21.00
Ulf Johansson
Solvikingarna
59 Solvikingarna 25:00.00 18:00.00
Torgny Karlsson
Solvikingarna
49 Solvikingarna
Rickard Larsson
Solvikingarna
79 Solvikingarna 18:00.00 17:40.00
Henrik Lindblad
Solvikingarna
76 Solvikingarna 21:30.00
Ingemar Svensson
Solvikingarna
65 Solvikingarna 19:30.00 18:28.30
Johannes Öhlin
Solvikingarna
73 Solvikingarna 17:25.00

Antal deltagare: 25

Veteraner Män Stav

SB PB
Fredrik Dymén
Kongahälla AIK
76 Kongahälla AIK 422 470
Patrik Söderqvist
Lerum Friidrott
59 Lerum Friidrott 290
Erik Hagström
Örgryte IS
73 Örgryte IS 425

Antal deltagare: 3

Veteraner Män Längd

SB PB
Olle Borg
KFUM Arvika
47 KFUM Arvika 4.80
Martin Danerud
Sävedalens AIK
63 Sävedalens AIK 3.86 3.94
Peter Andréas
Ullevi FK
81 Ullevi FK 5.90 6.87

Antal deltagare: 3

Veteraner Män Kula

SB PB
Martin Danerud
Sävedalens AIK
63 Sävedalens AIK 7.25 7.25
Bengt Evertsson
Trollhättan FIK
54 Trollhättan FIK 6.80

Antal deltagare: 2

Veteraner Män Diskus

SB PB
Martin Evenbratt
Kongahälla AIK
80 Kongahälla AIK
Bengt Evertsson
Trollhättan FIK
54 Trollhättan FIK 20.71

Antal deltagare: 2

Veteraner Män Spjut

SB PB
Patrik Söderqvist
Lerum Friidrott
59 Lerum Friidrott
Bengt Evertsson
Trollhättan FIK
54 Trollhättan FIK 17.17

Antal deltagare: 2

Totalt antal deltagare: 184

Totalt antal starter: 224