Resultat PRK 2.

Norvalla IP, Skellefteå   2024-07-10

Arrangör: Skellefteå AIK Friidrott Tävlingsledare: Niklas Wiklund Senast uppdaterad: 2024-07-12 02:00:01
Visa Resultatkort
Kvinnor Höjd
10/7
1 Ally Robertsson Holmberg
Skellefteå AIK
03 Skellefteå AIK 158
2 Vega Kågström
Skellefteå AIK
05 Skellefteå AIK 158
150154158162
Ally Robertsson Holmbergxoooxxx
Vega Kågströmooxxoxxx
Kvinnor Tresteg
10/7
1 Cornelia Nilsson
Skellefteå AIK
01 Skellefteå AIK 12.03 +1.3
2 Meja Berggren
Skellefteå AIK
07 Skellefteå AIK 11.01 +0.1
3 Tuva Steneberg
IFK Umeå
06 IFK Umeå 10.70 0.0 PB
4 Miranda Rosenius
Skellefteå AIK
02 Skellefteå AIK 10.51 0.0
5 Johanna Karlsson
Skellefteå AIK
03 Skellefteå AIK 9.79 0.0 SB
123456
Tuva Steneberg10.36 0.010.48 +1.010.45 0.010.34 0.010.16 +0.210.70 0.0
Miranda Rosenius10.51 0.0x x 10.45 -0.7x 10.48 0.0
Meja Berggrenx 10.77 0.010.91 0.010.79 0.011.01 +0.11.00 +0.4
Johanna Karlssonx x x 9.79 0.0x x
Cornelia Nilsson11.91 0.012.03 +1.3x x 11.97 0.011.74 +0.1
Kvinnor Slägga
Vikt: 4,0kg
10/7
1 Mikaela Nyroos
Skellefteå AIK
73 Skellefteå AIK 27.93 SB
123456
Mikaela Nyroos27.93x27.02xxx
F17 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med P17 200 m

F15 Höjd
10/7
1 Elvira Stenlund
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 154 PB
2 Millie Lundgren
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 134 PB
118122126130134138142146150154158
Millie Lundgrenoooxxoxoxxx
Elvira Stenlund-----oooooxxx
F15 Tresteg
10/7
1 Siri Lindgren
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 9.16 0.0 PB
2 Moa Lindgren
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 9.02 +0.2 PB
3 Millie Lundgren
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 8.16 0.0 PB
123456
Siri Lindgrenx 8.73 0.08.46 0.08.76 0.0x 9.16 0.0
Moa Lindgren8.81 +0.68.94 0.08.55 0.08.93 0.09.02 +0.28.95 0.0
Millie Lundgren8.15 +2.0x 8.03 0.08.00 0.08.16 0.08.14 +1.3
F15 Slägga
Vikt: 3,0kg
10/7
1 Moa Lindgren
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 28.68
123456
Moa Lindgren25.6725.6826.8825.7428.6826.80
F13 Höjd
10/7
1 Irma Berggren
Skellefteå AIK
12 Skellefteå AIK 116 PB
104108112116120
Irma Berggrenooxoxxoxxx
F11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F7

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

Män 200 m
10/7
Vind: +0.6
1 Ville Makslahti
Luleå FIF
03 Luleå FIF 23.49 SB
2 Robin Blomgren
Star SC
00 Star SC 23.64
3 Edwin Bergh
Skellefteå AIK
06 Skellefteå AIK 24.02 PB
4 Joel Reinholdsson
Umedalens IF
01 Umedalens IF 25.01
Män 800 m
10/7
1 Ruben Hård
Löparnas Vänner IF
06 Löparnas Vänner IF 2:09.07 PB
2 Tamás Milán Nagy
IFK Umeå
93 IFK Umeå 2:09.32 SB
3 Jonas Höglund
IFK Umeå
84 IFK Umeå 2:16.13 SB
Män Höjd
10/7
1 Eric Forsberg
Skellefteå AIK
03 Skellefteå AIK 186 SB
2 Martin Alfredsson
IFK Umeå
84 IFK Umeå 158 SB
150154158162177180183186189
Eric Forsberg----oooxoxxx
Martin Alfredssonooxoxxx
Män Längd
10/7
1 Hannes Furberg
Skellefteå AIK
06 Skellefteå AIK 6.14 +1.1
2 Gustav Furberg
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 5.51 +3.1
3 Joel Reinholdsson
Umedalens IF
01 Umedalens IF 5.27 +1.3
4 Martin Alfredsson
IFK Umeå
84 IFK Umeå 5.16 +1.5 SB
123456
Hannes Furberg6.06 +2.0x 5.85 +1.55.81 +1.76.14 +1.14.09 +2.0
Joel Reinholdsson5.13 +1.24.59 +1.54.89 +1.35.25 +1.65.27 +1.34.86 0.0
Gustav Furbergx 5.35 +1.95.51 +3.15.23 +1.6x 5.26 +1.2
Martin Alfredsson5.08 +2.35.13 +3.3x 5.16 +1.5- 4.98 +1.6
Män Tresteg
10/7
1 Hannes Furberg
Skellefteå AIK
06 Skellefteå AIK 11.86 0.0 PB
123456
Hannes Furberg11.71 0.011.54 +1.4x x x 11.86 0.0
P19 Slägga
Vikt: 6,0kg
10/7
1 Ossian Nyroos
Skellefteå AIK
06 Skellefteå AIK 45.38
123456
Ossian Nyroosxx45.38x42.85x
F17 & P17 200 m
11/7 06:36
Vind: +0.9
1 Gustav Furberg
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 25.57 PB
2 Eskil Grundström
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 26.41 PB
3 Meja Berggren
Skellefteå AIK
07 Skellefteå AIK 28.18 PB
4 Alma Lindgren
Skellefteå AIK
07 Skellefteå AIK 29.55 PB
Sammanställning per klass
P17
1 Gustav Furberg
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 25.57
2 Eskil Grundström
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 26.41
F17
1 Meja Berggren
Skellefteå AIK
07 Skellefteå AIK 28.18
2 Alma Lindgren
Skellefteå AIK
07 Skellefteå AIK 29.55
P17 Höjd
10/7
1 Eskil Grundström
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 162 SB
150154158162166
Eskil Grundströmoooxxoxxx
P15 Höjd
10/7
1 Sixten Lundqvist
Piteå IF
10 Piteå IF 130
Ivar Thonérfelth
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK DNS
130
Sixten Lundqvisto
P15 Slägga
Vikt: 4,0kg
10/7
1 Oliwer Rosbäck
IFK Umeå
09 IFK Umeå 50.11
123456
Oliwer Rosbäckxx50.11xxx
P13 Tresteg
Hoppzon
10/7
1 Knut Tjerngren
Skellefteå AIK
12 Skellefteå AIK 7.67 +1.4 PB
123456
Knut Tjerngren7.46 +1.47.31 +2.17.48 +2.1x 7.55 -0.27.67 +1.4
P11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

M50 800 m
10/7
1 Thomas Strömsten
IFK Umeå
70 IFK Umeå 2:28.71
M60 800 m
10/7
1 Peter Bäcklund
IFK Umeå
63 IFK Umeå 2:37.10 PB