Resultat IDM Småland

Telekonsult Arena, Växjö   2020-02-01 - 2020-02-02

Arrangör: Smålands Friidrottsförbund Tävlingsledare: lördag Lasse Elfgaard söndag Anders Andersson Senast uppdaterad: 2020-06-21 22:58:34
2020-02-01 2020-02-02 Alla dagar
Kvinnor 60 m Försök
Lördag 11:50
Heat 1
1 Josefin Nilsson
Kalmar SK
94 Kalmar SK 7.61 q PB 1:a DM
2 Elina Gunnarsson
Hovslätts IK
94 Hovslätts IK 7.83 q SB 3:a DM
3 Thilda Särnevång
IFK Växjö
96 IFK Växjö 7.86 q 4:a DM
4 Laura Iversen
IFK Växjö
02 IFK Växjö 8.13 q 8.122 7:a DM
5 Therese Bjureby
Hovslätts IK
97 Hovslätts IK 8.13 q 8.129 8:a DM
7 Aléa Gunnarsson
Ljungby FIK
01 Ljungby FIK 8.73 11:a DM
Heat 2
1 Nikki Berglund
FIK Färjestaden
94 FIK Färjestaden 7.81 q 2:a DM
2 Elise Malmberg
IFK Växjö
95 IFK Växjö 7.91 q 5:a DM
3 Moa Ullgren
Athletics 24 Seven SK
96 Athletics 24 Seven SK 8.01 q 6:a DM
4 Katrin Lilienthal
Hovslätts IK
00 Hovslätts IK 8.38 9:a DM
5 Tove Larsson
IFK Växjö
02 IFK Växjö 8.45 2:a JDM F19 10:a DM
6 Elma Fältmars
IK Sisu
99 IK Sisu 9.30 12:a DM
Vanja Blomberg
Klippans FK
98 Klippans FK 8.06 Utom tävlan
Kvinnor 60 m Final
Lördag 12:50
1 Josefin Nilsson
Kalmar SK
94 Kalmar SK 7.61 PB
2 Elina Gunnarsson
Hovslätts IK
94 Hovslätts IK 7.77 SB
3 Nikki Berglund
FIK Färjestaden
94 FIK Färjestaden 7.84
4 Thilda Särnevång
IFK Växjö
96 IFK Växjö 7.91
5 Elise Malmberg
IFK Växjö
95 IFK Växjö 7.92
6 Moa Ullgren
Athletics 24 Seven SK
96 Athletics 24 Seven SK 7.98
7 Laura Iversen
IFK Växjö
02 IFK Växjö 8.13 1:a JDM F19
8 Therese Bjureby
Hovslätts IK
97 Hovslätts IK 8.21
Kvinnor 200 m Final
Söndag 10:40
A-Final
Tot. plac.
1 Elise Malmberg
IFK Växjö
95 IFK Växjö 24.79 1 IDM rekord
2 Wilma Svenson
Oskarshamns SK
03 Oskarshamns SK 25.30 2 SB
3 Elina Gunnarsson
Hovslätts IK
94 Hovslätts IK 25.59 3 SB
Vanja Blomberg
Klippans FK
98 Klippans FK 25.72 SB Utom tävlan
Hilda Lindell
KA2 IF
04 KA2 IF 27.24 Utom tävlan
Maja Westhoff
IFK Växjö
04 IFK Växjö DNS
B-Final
Tot. plac.
1 Alva Sundström
Ljungby FIK
02 Ljungby FIK 27.65 4
2 Siri Elofsson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 28.81 5
3 Moa Lundström
IK Hakarpspojkarna
04 IK Hakarpspojkarna 29.08 6
4 Linnea Joakimsson
Habo Friidrott -04
04 Habo Friidrott -04 29.43 7
5 Filippa Ståhl
Habo Friidrott -04
04 Habo Friidrott -04 29.48 8
6 Anna-Stina Wanby
Högby IF
64 Högby IF 37.32 9 1:a VDM K55
Sammanställning
1 Elise Malmberg
IFK Växjö
95 IFK Växjö 24.79 IDM rekord
2 Wilma Svenson
Oskarshamns SK
03 Oskarshamns SK 25.30 SB
3 Elina Gunnarsson
Hovslätts IK
94 Hovslätts IK 25.59 SB
4 Alva Sundström
Ljungby FIK
02 Ljungby FIK 27.65
5 Siri Elofsson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 28.81
6 Moa Lundström
IK Hakarpspojkarna
04 IK Hakarpspojkarna 29.08
7 Linnea Joakimsson
Habo Friidrott -04
04 Habo Friidrott -04 29.43
8 Filippa Ståhl
Habo Friidrott -04
04 Habo Friidrott -04 29.48
9 Anna-Stina Wanby
Högby IF
64 Högby IF 37.32 1:a VDM K55
Vanja Blomberg
Klippans FK
98 Klippans FK 25.72 SB Utom tävlan
Hilda Lindell
KA2 IF
04 KA2 IF 27.24 Utom tävlan
Maja Westhoff
IFK Växjö
04 IFK Växjö DNS
Kvinnor 400 m Final
Lördag 14:50
1 Elise Malmberg
IFK Växjö
95 IFK Växjö 54.97 IDM rekord
2 Elenie Carlsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 59.74
3 Elma Fältmars
IK Sisu
99 IK Sisu 1:13.83
Kvinnor 800 m Final
Söndag 13:10
1 Hanna Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 2:33.54
2 Christina Wikström
IK Hakarpspojkarna
66 IK Hakarpspojkarna 3:01.89 1:a VDM K50
3 Anna-Stina Wanby
Högby IF
64 Högby IF 3:02.24 1:a VDM K55
Livia Faraasen
KA2 IF
03 KA2 IF 2:35.21 Utom tävlan
Kvinnor 3000 m Final
Söndag 14:30
Kommentar: Sprang med män 3000 m B-final
1 Rebecca Arnesson
IFK Växjö
92 IFK Växjö 11:15.72
2 Terese Friman
Glasrikets RC
84 Glasrikets RC 11:18.52 1:a VDM K35
3 Caroline Hjalmarsson
Hovslätts IK
93 Hovslätts IK 11:19.47
4 Anna-Stina Wanby
Högby IF
64 Högby IF 13:13.02 1:a VDM K55
Kvinnor 60 m häck Final
Höjd: 84,0cm
Lördag 15:50
1 Jonna Lindéen
Kalmar SK
96 Kalmar SK 8.66
2 Therese Bjureby
Hovslätts IK
97 Hovslätts IK 9.16
3 Tove Larsson
IFK Växjö
02 IFK Växjö 9.60 1:a JDM F19
4 Frida Bergvall
IFK Växjö
99 IFK Växjö 10.25
Kvinnor Höjd Final
Lördag 15:50
1 Elma Fältmars
IK Sisu
99 IK Sisu 143
Kvinnor Stav Final
Söndag 11:20
1 Matilda Honeth
IFK Växjö
02 IFK Växjö 350 1:a JDM F19
Kvinnor Längd Final
Söndag 10:00
1 Moa Ullgren
Athletics 24 Seven SK
96 Athletics 24 Seven SK 5.76
2 Thilda Särnevång
IFK Växjö
96 IFK Växjö 5.74
3 Elina Gunnarsson
Hovslätts IK
94 Hovslätts IK 5.47
4 Amanda Hjalmarsson
IFK Växjö
97 IFK Växjö 5.26
5 Felicia Norell
Hovslätts IK
02 Hovslätts IK 4.93 1:a JDM F19
Kvinnor Tresteg Final
Lördag 11:00
1 Amanda Hjalmarsson
IFK Växjö
97 IFK Växjö 11.78
2 Aléa Gunnarsson
Ljungby FIK
01 Ljungby FIK 9.63
Kvinnor Kula Final
Vikt: 4,0kg
Söndag 11:40
1 Frida Bergvall
IFK Växjö
99 IFK Växjö 11.97
2 Alva Sundström
Ljungby FIK
02 Ljungby FIK 10.92 1:a JDM F19
3 Elise Malmberg
IFK Växjö
95 IFK Växjö 10.83
4 Julia Almén
Ljungby FIK
01 Ljungby FIK 8.07 2:a JDM F19
5 Nadja Lennartsson
Kalmar SK
01 Kalmar SK 7.87 3:a JDM F19
Axelina Johansson
Hässelby SK
00 Hässelby SK 15.34 Utom tävlan
Emilia Malmehed
Linköpings GIF
01 Linköpings GIF 12.71 Utom tävlan
Elma Fältmars
IK Sisu
99 IK Sisu DNS
F17 60 m Försök
Lördag 11:30
Heat 1
1 Wilma Svenson
Oskarshamns SK
03 Oskarshamns SK 7.79 q =PB
2 Felicia Åberg
Villstad GIF
03 Villstad GIF 8.06 q
3 Vendela Mörstam
IFK Växjö
04 IFK Växjö 9.10 q
4 Ammie Ericsson
IK Hakarpspojkarna
04 IK Hakarpspojkarna 9.18 q
5 Julia Bloom
IK Hakarpspojkarna
04 IK Hakarpspojkarna 9.54
Heat 2
1 Ella Hakeberg
IK Hakarpspojkarna
04 IK Hakarpspojkarna 8.19 q
2 Moa Lundström
IK Hakarpspojkarna
04 IK Hakarpspojkarna 8.58 q
3 Ella Hübinette
IK Hinden
04 IK Hinden 8.67 q
4 Siri Forrström
IK Hakarpspojkarna
04 IK Hakarpspojkarna 8.97 q
F17 60 m Final
Lördag 12:30
1 Wilma Svenson
Oskarshamns SK
03 Oskarshamns SK 7.73 PB
2 Felicia Åberg
Villstad GIF
03 Villstad GIF 8.16
3 Ella Hakeberg
IK Hakarpspojkarna
04 IK Hakarpspojkarna 8.17
4 Moa Lundström
IK Hakarpspojkarna
04 IK Hakarpspojkarna 8.65
5 Ella Hübinette
IK Hinden
04 IK Hinden 8.71
6 Siri Forrström
IK Hakarpspojkarna
04 IK Hakarpspojkarna 8.80
7 Vendela Mörstam
IFK Växjö
04 IFK Växjö 9.16
8 Ammie Ericsson
IK Hakarpspojkarna
04 IK Hakarpspojkarna 9.29
F17 400 m Final
Lördag 15:00
1 Maja Westhoff
IFK Växjö
04 IFK Växjö 1:02.39
2 Hanna Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 1:02.92 SB
3 Julia Bloom
IK Hakarpspojkarna
04 IK Hakarpspojkarna 1:15.77
Hilda Lindell
KA2 IF
04 KA2 IF 1:00.48 Utom tävlan
F17 1500 m Final
Lördag 13:50
1 Hilma Karlström
IK Hakarpspojkarna
05 IK Hakarpspojkarna 5:33.59
2 Kyra Gunnarsson
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK 6:00.37
3 Elice Gunnarsson
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK 6:17.51
4 Elsa Blom Målqvist
IK Hakarpspojkarna
04 IK Hakarpspojkarna 6:35.02
F17 60 m häck Final
Höjd: 76,2cm
Lördag 16:10
1 Amina Fältmars
IK Sisu
03 IK Sisu 10.57
2 Siri Elofsson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 12.69
Hanna Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö DNS
F17 Höjd Final
Lördag 15:50
1 Ella Hakeberg
IK Hakarpspojkarna
04 IK Hakarpspojkarna 143
2 Moa Lundström
IK Hakarpspojkarna
04 IK Hakarpspojkarna 138
F17 Stav Final
Söndag 11:20
1 Amina Fältmars
IK Sisu
03 IK Sisu 280
2 Naemi Matocka
IK Hinden
04 IK Hinden 270
=3 Filippa Ståhl
Habo Friidrott -04
04 Habo Friidrott -04 250
=3 Tove Andersson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 250
5 Agnes Aldeborg
Habo Friidrott -04
04 Habo Friidrott -04 220
Lova Nilsson
IFK Växjö
03 IFK Växjö DNS
Milla Ekstrand
KA2 IF
03 KA2 IF DNS
F17 Längd Final
Söndag 10:00
1 Ella Hakeberg
IK Hakarpspojkarna
04 IK Hakarpspojkarna 4.56
2 Siri Forrström
IK Hakarpspojkarna
04 IK Hakarpspojkarna 4.52
3 Hanna Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 4.41
4 Vendela Mörstam
IFK Växjö
04 IFK Växjö 4.28
5 Linnea Joakimsson
Habo Friidrott -04
04 Habo Friidrott -04 4.25
6 Kajsa Lindh
IFK Växjö
04 IFK Växjö 4.22
7 Amina Fältmars
IK Sisu
03 IK Sisu 4.21
8 Moa Lundström
IK Hakarpspojkarna
04 IK Hakarpspojkarna 4.13
9 Tyra Erlandsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 4.10
Hilda Lindell
KA2 IF
04 KA2 IF 5.12 Utom tävlan
Lova Nilsson
IFK Växjö
03 IFK Växjö DNS
F17 Tresteg Final
Lördag 12:00
1 Ella Hübinette
IK Hinden
04 IK Hinden 9.87
F17 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Söndag 11:40
1 Ninni Lundberg
IFK Växjö
03 IFK Växjö 12.92
2 Vendela Mörstam
IFK Växjö
04 IFK Växjö 9.82
3 Ammie Ericsson
IK Hakarpspojkarna
04 IK Hakarpspojkarna 8.64
4 Elsa Blom Målqvist
IK Hakarpspojkarna
04 IK Hakarpspojkarna 6.75
F15 60 m Final
Lördag 11:20
1 Elenie Carlsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 8.34
2 Linnéa Hermansson
Högby IF
05 Högby IF 8.50
3 Tess Widov
IFK Växjö
05 IFK Växjö 8.70
4 Clara Nilsson
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 8.75
5 Tilda Eriksson
IK Sisu
05 IK Sisu 8.76
6 Siri Gustafsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 9.08
7 Natalie Ljung
Ljungby FIK
05 Ljungby FIK 9.11
8 Lovisa Elgán
Ljungby FIK
05 Ljungby FIK 9.21
F15 200 m Final
Söndag 11:50
1 Elenie Carlsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 27.08
2 Tess Widov
IFK Växjö
05 IFK Växjö 28.51
3 Tilda Eriksson
IK Sisu
05 IK Sisu 29.08
4 Emma Jonsson
Södra Vi IF
05 Södra Vi IF 29.40
F15 1000 m Final
Söndag 12:40
1 Linnea Lind
Södra Vi IF
05 Södra Vi IF 3:16.07
2 Emma Jonsson
Södra Vi IF
05 Södra Vi IF 3:18.94
3 Hilma Karlström
IK Hakarpspojkarna
05 IK Hakarpspojkarna 3:19.36
4 Alma Mennborg
IK Hakarpspojkarna
05 IK Hakarpspojkarna 3:24.36 PB
Frida Berglin
KA2 IF
05 KA2 IF 3:10.13 Utom tävlan
F15 60 m häck Final
Höjd: 76.2cm
Lördag 16:20
1 Linnéa Hermansson
Högby IF
05 Högby IF 9.41
2 Tess Widov
IFK Växjö
05 IFK Växjö 10.20
3 Thelma Andersson
Skruvs IF
05 Skruvs IF 10.49
4 Linnea Lind
Södra Vi IF
05 Södra Vi IF 10.77
F15 Höjd Final
Lördag 14:30
1 Tess Widov
IFK Växjö
05 IFK Växjö 155
2 Linnea Lind
Södra Vi IF
05 Södra Vi IF 147
3 Natalie Ljung
Ljungby FIK
05 Ljungby FIK 128
F15 Stav Final
Söndag 10:00
Emma Kirsten
IFK Växjö
05 IFK Växjö X
F15 Längd Final
Söndag 10:50
1 Elenie Carlsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 5.04
2 Linnea Lind
Södra Vi IF
05 Södra Vi IF 4.88
3 Amanda Cederlöf
IFK Växjö
05 IFK Växjö 4.75
4 Thelma Andersson
Skruvs IF
05 Skruvs IF 4.58
5 Emma Jonsson
Södra Vi IF
05 Södra Vi IF 4.56
6 Tilda Eriksson
IK Sisu
05 IK Sisu 4.51
7 Selma Skarp
IFK Växjö
05 IFK Växjö 4.03
8 Siri Gustafsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 4.00
F15 Tresteg Final
Lördag 12:00
1 Thelma Andersson
Skruvs IF
05 Skruvs IF 10.30
2 Linnea Lind
Södra Vi IF
05 Södra Vi IF 10.12
3 Tilda Eriksson
IK Sisu
05 IK Sisu 9.45
4 Ella Ejermark
IFK Växjö
05 IFK Växjö 9.12
F15 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Lördag 11:00
1 Nike Löfdahl
Villstad GIF
05 Villstad GIF 10.66
2 Ella Ejermark
IFK Växjö
05 IFK Växjö 9.92
3 Nora Larsson
Ljungby FIK
05 Ljungby FIK 9.73
4 Alma Mennborg
IK Hakarpspojkarna
05 IK Hakarpspojkarna 8.31
F14 60 m Final
Lördag 12:25
1 Tilda Holgersson
IFK Växjö
06 IFK Växjö 8.36 SB
2 Isa Persson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 8.39 SB
3 Linnea Algotsson
IFK Växjö
06 IFK Växjö 8.53 =SB 8.524
4 Nellie Lindblad
IFK Växjö
06 IFK Växjö 8.53 =SB 8.528
5 Leonie Mörstam
IFK Växjö
06 IFK Växjö 8.79
6 Lova Elwing
Ljungby FIK
06 Ljungby FIK 9.07
7 Agnes Voolaid
IFK Växjö
06 IFK Växjö 10.19
F14 200 m Final
Söndag 11:20
1 Isa Persson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 27.62 SB
2 Linnea Algotsson
IFK Växjö
06 IFK Växjö 28.02 PB
3 Olivia Stridh
Högby IF
06 Högby IF 29.29 SB
4 Julia Karlsson
Södra Vi IF
06 Södra Vi IF 30.55
5 Ellen Adolfsson
IK Sisu
06 IK Sisu 30.57
6 Lova Elwing
Ljungby FIK
06 Ljungby FIK 31.36
F14 1000 m Final
Söndag 12:20
1 Olivia Stridh
Högby IF
06 Högby IF 3:32.88
2 Elise Hagelberg
IFK Växjö
06 IFK Växjö 3:34.51
3 Lova Elwing
Ljungby FIK
06 Ljungby FIK 3:43.36
4 Ellen Adolfsson
IK Sisu
06 IK Sisu 3:46.33
F14 60 m häck Final
Höjd: 76.2cm
Lördag 16:20
1 Isa Persson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 10.05
2 Lova Elwing
Ljungby FIK
06 Ljungby FIK 12.51
F14 Höjd Final
Lördag 11:00
1 Tilde Persson
IFK Växjö
06 IFK Växjö 160 PB
2 Leonie Mörstam
IFK Växjö
06 IFK Växjö 147
3 Linnea Algotsson
IFK Växjö
06 IFK Växjö 147
4 Julia Karlsson
Södra Vi IF
06 Södra Vi IF 133
5 Tilda Holgersson
IFK Växjö
06 IFK Växjö 133
6 Elise Hagelberg
IFK Växjö
06 IFK Växjö 133
7 Agnes Voolaid
IFK Växjö
06 IFK Växjö 128
F14 Stav Final
Söndag 10:00
1 Leonie Mörstam
IFK Växjö
06 IFK Växjö 305
2 Ellen Rosenberg
IFK Växjö
06 IFK Växjö 240
F14 Längd Final
Söndag 11:10
1 Linnea Algotsson
IFK Växjö
06 IFK Växjö 4.70
2 Tilda Holgersson
IFK Växjö
06 IFK Växjö 4.68
3 Leonie Mörstam
IFK Växjö
06 IFK Växjö 4.61
4 Juni Johansson
Skruvs IF
06 Skruvs IF 4.50 PB
5 Ellen Adolfsson
IK Sisu
06 IK Sisu 4.42
6 Tilde Persson
IFK Växjö
06 IFK Växjö 4.40
7 Isa Persson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 4.29
8 Elise Hagelberg
IFK Växjö
06 IFK Växjö 3.74
9 Julia Karlsson
Södra Vi IF
06 Södra Vi IF 3.70
F14 Tresteg Final
Lördag 13:40
1 Linnea Algotsson
IFK Växjö
06 IFK Växjö 9.85
2 Tilda Holgersson
IFK Växjö
06 IFK Växjö 9.71
3 Isa Persson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 9.50
4 Juni Johansson
Skruvs IF
06 Skruvs IF 9.24
5 Ellen Adolfsson
IK Sisu
06 IK Sisu 9.19
F14 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Lördag 11:00
1 Anna Askencrantz
Skruvs IF
06 Skruvs IF 11.55
2 Nellie Lindblad
IFK Växjö
06 IFK Växjö 10.50
3 Tilde Persson
IFK Växjö
06 IFK Växjö 9.93
4 Elvira Hall
Ljungby FIK
06 Ljungby FIK 9.54
5 Ellen Adolfsson
IK Sisu
06 IK Sisu 9.23
6 Elise Hagelberg
IFK Växjö
06 IFK Växjö 8.15
F13 60 m Försök
Lördag 11:10
Heat 1
1 Julia Falk
Skruvs IF
07 Skruvs IF 8.43 q
2 Ebba Färm
IFK Växjö
07 IFK Växjö 8.91 q
3 Ida Ståhlgren
Hovslätts IK
07 Hovslätts IK 9.13 q
4 Alice Hernberg
IK Sisu
07 IK Sisu 9.28 q PB
5 Anna Daniels
IFK Växjö
07 IFK Växjö 9.51 9.51
6 Stina Ståhl
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK 9.52
7 Emma Carlsson
IK Hinden
07 IK Hinden 9.72
8 Saga Andersson
IFK Växjö
07 IFK Växjö 9.89
Heat 2
1 Alva Sandgren
IFK Växjö
07 IFK Växjö 8.59 q
2 Leilani Stephanov
IFK Växjö
07 IFK Växjö 8.79 q
3 Thea Rönnmark
IFK Växjö
07 IFK Växjö 8.90 q
4 Alva Dickner
IFK Växjö
07 IFK Växjö 9.37 q
5 Tuva Sköld
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 9.51 9.51
6 Elin Sundbom
IFK Växjö
07 IFK Växjö 9.73
7 Engla Zobal Medin
Skruvs IF
07 Skruvs IF 9.79
8 Julia Pettersson
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK 10.14
F13 60 m Final
Lördag 12:20
1 Julia Falk
Skruvs IF
07 Skruvs IF 8.37
2 Alva Sandgren
IFK Växjö
07 IFK Växjö 8.56
3 Leilani Stephanov
IFK Växjö
07 IFK Växjö 8.59 PB
4 Ebba Färm
IFK Växjö
07 IFK Växjö 8.94
5 Thea Rönnmark
IFK Växjö
07 IFK Växjö 9.03
6 Alice Hernberg
IK Sisu
07 IK Sisu 9.32 PB
7 Alva Dickner
IFK Växjö
07 IFK Växjö 9.38
8 Ida Ståhlgren
Hovslätts IK
07 Hovslätts IK 9.50
F13 200 m Final Granskning pågår
Söndag 11:30
A-Final
Tot. plac.
1 Natalie Rantzer
IK Hinden
07 IK Hinden 27.64 1 SB 1:a DM
2 Julia Falk
Skruvs IF
07 Skruvs IF 27.77 2 2:a DM
3 Alva Sandgren
IFK Växjö
07 IFK Växjö 28.61 3 SB 3:a DM
4 Leilani Stephanov
IFK Växjö
07 IFK Växjö 30.11 4 4:a DM
5 Alice Hernberg
IK Sisu
07 IK Sisu 31.94 8 8:a DM
Moa Wirstedt
Malmö AI
07 Malmö AI 27.43 PB Utom tävlan
B-Final
Tot. plac.
1 Thea Rönnmark
IFK Växjö
07 IFK Växjö 30.53 5 5:a DM
2 Ida Ståhlgren
Hovslätts IK
07 Hovslätts IK 31.04 6 6:a DM
3 Vilma Persson
IFK Växjö
07 IFK Växjö 31.84 7 7:a DM
4 Anna Daniels
IFK Växjö
07 IFK Växjö 32.37 9 9:a DM
5 Elin Sundbom
IFK Växjö
07 IFK Växjö 32.67 10 10:a DM
6 Saga Andersson
IFK Växjö
07 IFK Växjö 32.89 11 11:a DM
Sammanställning
1 Natalie Rantzer
IK Hinden
07 IK Hinden 27.64 SB 1:a DM
2 Julia Falk
Skruvs IF
07 Skruvs IF 27.77 2:a DM
3 Alva Sandgren
IFK Växjö
07 IFK Växjö 28.61 SB 3:a DM
4 Leilani Stephanov
IFK Växjö
07 IFK Växjö 30.11 4:a DM
5 Thea Rönnmark
IFK Växjö
07 IFK Växjö 30.53 5:a DM
6 Ida Ståhlgren
Hovslätts IK
07 Hovslätts IK 31.04 6:a DM
7 Vilma Persson
IFK Växjö
07 IFK Växjö 31.84 7:a DM
8 Alice Hernberg
IK Sisu
07 IK Sisu 31.94 8:a DM
9 Anna Daniels
IFK Växjö
07 IFK Växjö 32.37 9:a DM
10 Elin Sundbom
IFK Växjö
07 IFK Växjö 32.67 10:a DM
11 Saga Andersson
IFK Växjö
07 IFK Växjö 32.89 11:a DM
Moa Wirstedt
Malmö AI
07 Malmö AI 27.43 PB Utom tävlan
F13 800 m Final
Söndag 13:50
1 Natalie Rantzer
IK Hinden
07 IK Hinden 2:40.81
2 Alva Sandgren
IFK Växjö
07 IFK Växjö 3:14.38
F13 1500 m Final
Lördag 14:00
1 Matilda Grahn
IK Hakarpspojkarna
07 IK Hakarpspojkarna 5:41.43
2 Esther Uppenberg
Hovslätts IK
07 Hovslätts IK 5:59.45
3 Tuva Sköld
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 6:02.83
F13 60 m häck Final
Höjd: 68,6cm
Lördag 16:30
1 Natalie Rantzer
IK Hinden
07 IK Hinden 10.10
2 Julia Falk
Skruvs IF
07 Skruvs IF 10.11
3 Ida Ståhlgren
Hovslätts IK
07 Hovslätts IK 11.34
4 Emma Carlsson
IK Hinden
07 IK Hinden 11.68
5 Engla Zobal Medin
Skruvs IF
07 Skruvs IF 12.24
F13 Höjd Final
Lördag 12:00
1 Märta Wernersson
IK Hakarpspojkarna
07 IK Hakarpspojkarna 145
2 Natalie Rantzer
IK Hinden
07 IK Hinden 142
3 Emma Sjödal
Ljungby FIK
07 Ljungby FIK 136
4 Emma Carlsson
IK Hinden
07 IK Hinden 136
5 Vilma Persson
IFK Växjö
07 IFK Växjö 133
6 Nellie Grankvist
IFK Växjö
07 IFK Växjö 128
7 Julia Pettersson
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK 128
8 Stina Ståhl
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK 123
9 Esther Uppenberg
Hovslätts IK
07 Hovslätts IK 123
=10 Ida Ståhlgren
Hovslätts IK
07 Hovslätts IK 118
=10 Alice Hernberg
IK Sisu
07 IK Sisu 118
Tea Thim
IFK Växjö
07 IFK Växjö DNS
F13 Stav Final
Söndag 10:00
1 Agnes Gustafsson
IFK Växjö
07 IFK Växjö 180
F13 Längd Final
Hoppzon
Söndag 12:30
1 Natalie Rantzer
IK Hinden
07 IK Hinden 4.74
2 Alva Sandgren
IFK Växjö
07 IFK Växjö 4.66
3 Julia Falk
Skruvs IF
07 Skruvs IF 4.62
4 Alice Hernberg
IK Sisu
07 IK Sisu 4.37 SB
5 Leilani Stephanov
IFK Växjö
07 IFK Växjö 4.29 PB
6 Thea Rönnmark
IFK Växjö
07 IFK Växjö 4.27
7 Ida Ståhlgren
Hovslätts IK
07 Hovslätts IK 4.06
8 Elin Sundbom
IFK Växjö
07 IFK Växjö 4.02
9 Vilma Persson
IFK Växjö
07 IFK Växjö 3.85
10 Märta Wernersson
IK Hakarpspojkarna
07 IK Hakarpspojkarna 3.83
11 Anna Daniels
IFK Växjö
07 IFK Växjö 3.80
12 Saga Andersson
IFK Växjö
07 IFK Växjö 3.30
F13 Tresteg Final
Hoppzon
Lördag 12:40
1 Emma Sjödal
Ljungby FIK
07 Ljungby FIK 9.09
2 Thea Rönnmark
IFK Växjö
07 IFK Växjö 8.79
3 Alice Hernberg
IK Sisu
07 IK Sisu 8.74
4 Anna Daniels
IFK Växjö
07 IFK Växjö 7.97
F13 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Lördag 13:50
1 Natalie Rantzer
IK Hinden
07 IK Hinden 10.15
2 Julia Falk
Skruvs IF
07 Skruvs IF 9.93 =PB
3 Alva Hedin
IFK Växjö
07 IFK Växjö 9.70
4 Thea Rönnmark
IFK Växjö
07 IFK Växjö 9.06
5 Nellie Grankvist
IFK Växjö
07 IFK Växjö 8.51
6 Tea Thim
IFK Växjö
07 IFK Växjö 8.05
7 Anna Daniels
IFK Växjö
07 IFK Växjö 7.03
F12 60 m Försök
Lördag 11:00
Heat 1
1 Matilda Isaksson
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 8.89 q SB
2 Jamilia Bernhardsson
Kalmar SK
08 Kalmar SK 8.98 q
3 Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 9.04 q
4 Moa Hultkvist
IFK Växjö
08 IFK Växjö 9.22 q PB 9.22
5 Tindra Westlund Stenberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 9.38 q
6 Saga Simonsson
Skruvs IF
08 Skruvs IF 9.85
Heat 2
1 Emilia Håårdh
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 8.84 q
2 Stina Johansson
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 9.22 q 9.22
3 Moa Edenholm
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 9.29 q
4 Amanda Lind
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 9.74 SB
5 Ylva Unell
IFK Växjö
08 IFK Växjö 10.42
Elira Reci
IFK Växjö
08 IFK Växjö DQ Tjuvstart
F12 60 m Final
Lördag 12:10
1 Emilia Håårdh
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 8.76 =SB
2 Jamilia Bernhardsson
Kalmar SK
08 Kalmar SK 8.81
3 Matilda Isaksson
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 8.86 SB
4 Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 9.10
5 Moa Hultkvist
IFK Växjö
08 IFK Växjö 9.16 PB
6 Stina Johansson
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 9.17
7 Moa Edenholm
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 9.32
8 Tindra Westlund Stenberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 9.53
F12 200 m Final
Söndag 11:40
A-Final
Tot. plac.
1 Tanja Thavanainen
Högby IF
08 Högby IF 28.87 1 PB
2 Matilda Isaksson
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 29.40 2 PB
3 Stina Johansson
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 30.74 4 SB
4 Moa Edenholm
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 31.07 6
5 Amanda Lind
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 32.10 8 PB
B-Final
Tot. plac.
1 Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 30.55 3
2 Elira Reci
IFK Växjö
08 IFK Växjö 32.92 11
3 Tuva Söderberg
IK Hinden
08 IK Hinden 34.40 13
4 Alma Winroth
IFK Växjö
08 IFK Växjö 35.78 14
5 Signe Thörewik
Hovslätts IK
08 Hovslätts IK 35.86 15
C-Final
Tot. plac.
1 Emilia Håårdh
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 31.03 5
2 Ida Gustavsson
IK Hakarpspojkarna
08 IK Hakarpspojkarna 31.33 7 PB
3 Tindra Westlund Stenberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 32.29 9
4 Gerda Medin
Skruvs IF
08 Skruvs IF 32.77 10
5 Saga Simonsson
Skruvs IF
08 Skruvs IF 33.58 12
Sammanställning
1 Tanja Thavanainen
Högby IF
08 Högby IF 28.87 PB
2 Matilda Isaksson
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 29.40 PB
3 Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 30.55
4 Stina Johansson
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 30.74 SB
5 Emilia Håårdh
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 31.03
6 Moa Edenholm
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 31.07
7 Ida Gustavsson
IK Hakarpspojkarna
08 IK Hakarpspojkarna 31.33 PB
8 Amanda Lind
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 32.10 PB
9 Tindra Westlund Stenberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 32.29
10 Gerda Medin
Skruvs IF
08 Skruvs IF 32.77
11 Elira Reci
IFK Växjö
08 IFK Växjö 32.92
12 Saga Simonsson
Skruvs IF
08 Skruvs IF 33.58
13 Tuva Söderberg
IK Hinden
08 IK Hinden 34.40
14 Alma Winroth
IFK Växjö
08 IFK Växjö 35.78
15 Signe Thörewik
Hovslätts IK
08 Hovslätts IK 35.86
F12 800 m Final
Söndag 14:00
1 Matilda Isaksson
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 2:45.78
2 Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 2:52.08
3 Tanja Thavanainen
Högby IF
08 Högby IF 2:53.24
4 Elira Reci
IFK Växjö
08 IFK Växjö 2:56.44
5 Stina Johansson
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 3:03.23
6 Alma Winroth
IFK Växjö
08 IFK Växjö 3:16.13
7 Tuva Söderberg
IK Hinden
08 IK Hinden 3:19.12
8 Signe Thörewik
Hovslätts IK
08 Hovslätts IK 3:20.56
F12 1500 m Final
Lördag 14:00
1 Matilda Isaksson
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 5:51.13
2 Ida Gustavsson
IK Hakarpspojkarna
08 IK Hakarpspojkarna 6:39.97
3 Alma Winroth
IFK Växjö
08 IFK Växjö 6:52.14
F12 60 m häck Final
Höjd: 68,6cm
Lördag 16:40
1 Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 11.47
2 Vera Undin Cederberg
IFK Växjö
08 IFK Växjö 11.87
3 Elsa Wiesel
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 12.05
4 Stina Johansson
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 12.19
5 Moa Edenholm
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 12.48
6 Saga Simonsson
Skruvs IF
08 Skruvs IF 12.57
7 Tindra Westlund Stenberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 12.59
F12 Höjd Final
Lördag
1 Vera Undin Cederberg
IFK Växjö
08 IFK Växjö 136
2 Jamilia Bernhardsson
Kalmar SK
08 Kalmar SK 136
3 Stina Johansson
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 128
4 Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 128
5 Clara Gudmundsson
Hovslätts IK
08 Hovslätts IK 123
=6 Edith Gustafsson
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 113
=6 Selma Hagelberg
IFK Växjö
08 IFK Växjö 113
Freja Jönsson
IFK Växjö
08 IFK Växjö x
Elira Reci
IFK Växjö
08 IFK Växjö x
F12 Stav Final
Söndag 10:00
1 Ida Gustavsson
IK Hakarpspojkarna
08 IK Hakarpspojkarna 150
F12 Längd Final
Hoppzon
Söndag 13:20
1 Emilia Håårdh
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 4.35
2 Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 4.24
3 Stina Johansson
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 4.23
4 Ida Gustavsson
IK Hakarpspojkarna
08 IK Hakarpspojkarna 4.17
5 Axia Abrahamsson
Villstad GIF
08 Villstad GIF 3.95
6 Matilda Isaksson
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 3.92
7 Selma Hagelberg
IFK Växjö
08 IFK Växjö 3.87
8 Elira Reci
IFK Växjö
08 IFK Växjö 3.82
9 Edith Gustafsson
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 3.77
=10 Tindra Westlund Stenberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 3.76
=10 Amanda Lind
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 3.76
12 Saga Simonsson
Skruvs IF
08 Skruvs IF 3.71
13 Moa Edenholm
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 3.70
14 Gerda Medin
Skruvs IF
08 Skruvs IF 3.29
15 Signe Thörewik
Hovslätts IK
08 Hovslätts IK 3.17
16 Freja Jönsson
IFK Växjö
08 IFK Växjö 3.13 PB
F12 Tresteg Final
Hoppzon
Lördag 15:10
1 Amanda Lind
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 8.93
2 Ida Gustavsson
IK Hakarpspojkarna
08 IK Hakarpspojkarna 8.92
3 Jamilia Bernhardsson
Kalmar SK
08 Kalmar SK 8.65
4 Emilia Håårdh
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 8.61
5 Selma Hagelberg
IFK Växjö
08 IFK Växjö 8.01
6 Saga Simonsson
Skruvs IF
08 Skruvs IF 7.76
7 Elira Reci
IFK Växjö
08 IFK Växjö 7.51
F12 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Lördag 13:50
1 Ottilia Thorell
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 9.67
2 Vera Undin Cederberg
IFK Växjö
08 IFK Växjö 9.12
3 Emilia Håårdh
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 8.71
4 Ida Gustavsson
IK Hakarpspojkarna
08 IK Hakarpspojkarna 8.06
5 Amanda Lind
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 7.37
6 Elsa Wiesel
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 7.19
7 Ylva Unell
IFK Växjö
08 IFK Växjö 7.05
8 Clara Gudmundsson
Hovslätts IK
08 Hovslätts IK 6.89
9 Freya Persson-Forsén
IFK Växjö
08 IFK Växjö 5.08
Män 60 m häck Extralopp Final
Lördag 16:50
Kommentar: Sprang med P19 60 m häck Extralopp
1 Hannes Kvist Wirdmo
Athletics 24 Seven SK
94 Athletics 24 Seven SK 8.35
Män 60 m Försök
Lördag 11:40
Heat 1
1 Anton Bertilsson
IFK Växjö
99 IFK Växjö 7.38 q
2 Linus Leveau
IFK Växjö
97 IFK Växjö 7.40 q
3 Edvin Månsson
IFK Växjö
02 IFK Växjö 7.41 q 3:a JDM P19
4 Philip Åhlgren
Habo Friidrott -04
00 Habo Friidrott -04 7.53 q
5 Tomas Fanta
Oskarshamns SK
68 Oskarshamns SK 7.87 SB
6 Dan Rundqvist
Växjö LK
67 Växjö LK 12.36
Thomas Jones
Kyrkhults SK
01 Kyrkhults SK 7.03 Utom Tävlan
Heat 2
1 Victor Akande
Hovslätts IK
02 Hovslätts IK 7.20 q SB
2 Villiam Olsson
Ljungby FIK
98 Ljungby FIK 7.21 q SB
3 Rasmus Elfgaard
Athletics 24 Seven SK
94 Athletics 24 Seven SK 7.37 q
4 Max Bruel
Villstad GIF
01 Villstad GIF 7.46 q
5 Simon Strand
Högby IF
00 Högby IF 7.57
6 Theo Nguyen
Kalmar SK
96 Kalmar SK 8.11
Alexander Svensson
IK Akele
01 IK Akele 7.62 Utom tävlan
Män 60 m Final
Lördag 12:45
1 Villiam Olsson
Ljungby FIK
98 Ljungby FIK 7.20 SB
2 Victor Akande
Hovslätts IK
02 Hovslätts IK 7.21 SB 1:a JDM P19
3 Anton Bertilsson
IFK Växjö
99 IFK Växjö 7.42
4 Philip Åhlgren
Habo Friidrott -04
00 Habo Friidrott -04 7.43
5 Linus Leveau
IFK Växjö
97 IFK Växjö 7.45
6 Max Bruel
Villstad GIF
01 Villstad GIF 7.51 2:a JDM P19
Edvin Månsson
IFK Växjö
02 IFK Växjö DNS
Rasmus Elfgaard
Athletics 24 Seven SK
94 Athletics 24 Seven SK DQ Tjuvstart
Män 200 m Final
Söndag 10:50
A-Final
Tot. plac.
1 Anton Bertilsson
IFK Växjö
99 IFK Växjö 22.98 1
Erik Annerfalk
Ullevi FK
94 Ullevi FK 21.52 SB Utom tävlan
Isak Barrow
Ullevi FK
96 Ullevi FK 22.55 Utom tävlan
Oscar Hjerm
KA2 IF
97 KA2 IF 23.36 Utom tävlan
Eric Larsson
KFUM Örebro
93 KFUM Örebro DNS
B-Final
Tot. plac.
1 Moltas Strömberg
IFK Växjö
03 IFK Växjö 23.25 2
2 Simon Strand
Högby IF
00 Högby IF 23.86 3 PB
3 Max Bruel
Villstad GIF
01 Villstad GIF 24.20 4
4 Tomas Fanta
Oskarshamns SK
68 Oskarshamns SK 26.05 6 SB 1:a VDM M50
Alexander Svensson
IK Akele
01 IK Akele DNS
Rune Persson
UF Contact
47 UF Contact DNS
C-Final
Tot. plac.
1 Philip Åhlgren
Habo Friidrott -04
00 Habo Friidrott -04 24.47 5
2 Pether Askestam
Wärnamo SK
72 Wärnamo SK 27.13 7 1:a VDM M45
3 Leif Karlsson
Alvesta FI
43 Alvesta FI 33.67 8 1:a VDM M75
4 Lars-Göran Carlsson
Hovslätts IK
43 Hovslätts IK 36.44 9 2:a VDM M75
5 Johnny Söderstig
Högby IF
55 Högby IF 38.16 10 1:a VDM M65
6 Ronny Krönvall
Wärnamo SK
43 Wärnamo SK 1:05.65 11 3:a VDM M75
Sammanställning
1 Anton Bertilsson
IFK Växjö
99 IFK Växjö 22.98
2 Moltas Strömberg
IFK Växjö
03 IFK Växjö 23.25
3 Simon Strand
Högby IF
00 Högby IF 23.86 PB
4 Max Bruel
Villstad GIF
01 Villstad GIF 24.20
5 Philip Åhlgren
Habo Friidrott -04
00 Habo Friidrott -04 24.47
6 Tomas Fanta
Oskarshamns SK
68 Oskarshamns SK 26.05 SB 1:a VDM M50
7 Pether Askestam
Wärnamo SK
72 Wärnamo SK 27.13 1:a VDM M45
8 Leif Karlsson
Alvesta FI
43 Alvesta FI 33.67 1:a VDM M75
9 Lars-Göran Carlsson
Hovslätts IK
43 Hovslätts IK 36.44 2:a VDM M75
10 Johnny Söderstig
Högby IF
55 Högby IF 38.16 1:a VDM M65
11 Ronny Krönvall
Wärnamo SK
43 Wärnamo SK 1:05.65 3:a VDM M75
Eric Larsson
KFUM Örebro
93 KFUM Örebro DNS
Oscar Hjerm
KA2 IF
97 KA2 IF 23.36 Utom tävlan
Erik Annerfalk
Ullevi FK
94 Ullevi FK 21.52 SB Utom tävlan
Alexander Svensson
IK Akele
01 IK Akele DNS
Rune Persson
UF Contact
47 UF Contact DNS
Isak Barrow
Ullevi FK
96 Ullevi FK 22.55 Utom tävlan
Män 400 m Final
Lördag 14:20
A-Final
Tot. plac.
1 Anton Bertilsson
IFK Växjö
99 IFK Växjö 50.13 1 SB
2 Villiam Olsson
Ljungby FIK
98 Ljungby FIK 50.99 2 SB
3 Anton Hermansson
Högby IF
02 Högby IF 54.40 3 1:a DM P19
Nick Ekelund-Arenander
Malmö AI
89 Malmö AI 47.79 SB Utom tävlan
Anton Sigurdsson
Malmö AI
96 Malmö AI 48.11 Utom tävlan
B-Final
Tot. plac.
1 Simon Strand
Högby IF
00 Högby IF 54.42 4
2 Simon Carrington
Högby IF
00 Högby IF 54.78 5
3 Max Bruel
Villstad GIF
01 Villstad GIF 56.30 6 2:a JDM P19
Oscar Hjerm
KA2 IF
97 KA2 IF 55.95 Utom tävlan
Sammanställning
1 Anton Bertilsson
IFK Växjö
99 IFK Växjö 50.13 SB
2 Villiam Olsson
Ljungby FIK
98 Ljungby FIK 50.99 SB
3 Anton Hermansson
Högby IF
02 Högby IF 54.40 1:a DM P19
4 Simon Strand
Högby IF
00 Högby IF 54.42
5 Simon Carrington
Högby IF
00 Högby IF 54.78
6 Max Bruel
Villstad GIF
01 Villstad GIF 56.30 2:a JDM P19
Nick Ekelund-Arenander
Malmö AI
89 Malmö AI 47.79 SB Utom tävlan
Anton Sigurdsson
Malmö AI
96 Malmö AI 48.11 Utom tävlan
Oscar Hjerm
KA2 IF
97 KA2 IF 55.95 Utom tävlan
Män 800 m Final
Söndag 13:00
1 Simon Carrington
Högby IF
00 Högby IF 2:02.92
2 Yvan Nitrandekura
Villstad GIF
97 Villstad GIF 2:09.19
3 Viktor Gustavsson
Glasrikets RC
92 Glasrikets RC 2:31.41
4 Mikael Persson
Högby IF
67 Högby IF 2:33.23 1:a VDM M50
5 Lars-Göran Carlsson
Hovslätts IK
43 Hovslätts IK 3:11.94 1:a VDM M75
6 Johnny Söderstig
Högby IF
55 Högby IF 3:30.46 1:a VDM M65
7 Göran Gustavsson
Glasrikets RC
60 Glasrikets RC 3:52.00 1:a VDM M60
8 Dan Rundqvist
Växjö LK
67 Växjö LK 3:58.05 2:a VDM M50
Håkan Aronsson
KA2 IF
70 KA2 IF 2:32.61 Utom tävlan
Ronny Krönvall
Wärnamo SK
43 Wärnamo SK DNS
Män 1500 m Final
Lördag 13:40
1 Gustav Lundqvist
Hovslätts IK
02 Hovslätts IK 4:20.95 1:a JDM P19
2 Oskar Karlsson
SK Graal
02 SK Graal 4:21.67 2:a JDM P19
3 Abdinor Aden
IFK Växjö
00 IFK Växjö 4:27.10
4 Yvan Nitrandekura
Villstad GIF
97 Villstad GIF 4:27.63
5 Felix Ingvarsson
Apladalens LK
02 Apladalens LK 4:33.14 3:a JDM P19
6 Dan Rundqvist
Växjö LK
67 Växjö LK 8:07.53
Linus Allvin
Villstad GIF
89 Villstad GIF DNS
Män 3000 m Final
Söndag 14:20
A-Final
Tot. plac.
1 Viktor Helander
Eksjö Södra IK
90 Eksjö Södra IK 9:15.87 1
2 Abdinor Aden
IFK Växjö
00 IFK Växjö 9:20.28 2
3 Oskar Karlsson
SK Graal
02 SK Graal 9:33.71 3
4 Tomas Ewers
OK Njudung
84 OK Njudung 9:37.98 4 1:a VDM M35
5 Anders Eckerström
Apladalens LK
75 Apladalens LK 9:56.90 5 1:a VDM M45
6 Anders Nilsson
Växjö LK
79 Växjö LK 9:57.44 6 1:a VDM M40
7 christian Isomettä
Hultsfreds LK
87 Hultsfreds LK 10:10.40 7
8 Mattias Ekman
Apladalens LK
82 Apladalens LK 10:11.19 8 2:a VDM M35
9 Tobias Ingvarsson
Högby IF
76 Högby IF 10:17.37 9 2:a VDM M40
10 Tobias Johansson
Glasrikets RC
81 Glasrikets RC 10:19.14 10 PB 3:a VDM M35
11 Markus Andersson
Glasrikets RC
85 Glasrikets RC 10:29.87 11 4:a VDM M35
Fredrik Bolmstam
Apladalens LK
82 Apladalens LK DNS
B-Final
Tot. plac.
1 Pär Wanby
Högby IF
64 Högby IF 11:18.01 12 1:a VDM M55
2 Christer Svensson
Växjö AIS
69 Växjö AIS 11:21.42 13 SB 1:a VDM M50
3 Viktor Gustavsson
Glasrikets RC
92 Glasrikets RC 11:37.28 14
4 Johnny Söderstig
Högby IF
55 Högby IF 15:10.65 15 1:a VDM M65
5 Thage Davidsson
Brittatorps TK
47 Brittatorps TK 15:37.59 16 1:a VDM M70
Alexander Leskovec
Glasrikets RC
64 Glasrikets RC DNS
Lars-Göran Carlsson
Hovslätts IK
43 Hovslätts IK DNS
Sammanställning
1 Viktor Helander
Eksjö Södra IK
90 Eksjö Södra IK 9:15.87
2 Abdinor Aden
IFK Växjö
00 IFK Växjö 9:20.28
3 Oskar Karlsson
SK Graal
02 SK Graal 9:33.71
4 Tomas Ewers
OK Njudung
84 OK Njudung 9:37.98 1:a VDM M35
5 Anders Eckerström
Apladalens LK
75 Apladalens LK 9:56.90 1:a VDM M45
6 Anders Nilsson
Växjö LK
79 Växjö LK 9:57.44 1:a VDM M40
7 christian Isomettä
Hultsfreds LK
87 Hultsfreds LK 10:10.40
8 Mattias Ekman
Apladalens LK
82 Apladalens LK 10:11.19 2:a VDM M35
9 Tobias Ingvarsson
Högby IF
76 Högby IF 10:17.37 2:a VDM M40
10 Tobias Johansson
Glasrikets RC
81 Glasrikets RC 10:19.14 PB 3:a VDM M35
11 Markus Andersson
Glasrikets RC
85 Glasrikets RC 10:29.87 4:a VDM M35
12 Pär Wanby
Högby IF
64 Högby IF 11:18.01 1:a VDM M55
13 Christer Svensson
Växjö AIS
69 Växjö AIS 11:21.42 SB 1:a VDM M50
14 Viktor Gustavsson
Glasrikets RC
92 Glasrikets RC 11:37.28
15 Johnny Söderstig
Högby IF
55 Högby IF 15:10.65 1:a VDM M65
16 Thage Davidsson
Brittatorps TK
47 Brittatorps TK 15:37.59 1:a VDM M70
Fredrik Bolmstam
Apladalens LK
82 Apladalens LK DNS
Alexander Leskovec
Glasrikets RC
64 Glasrikets RC DNS
Lars-Göran Carlsson
Hovslätts IK
43 Hovslätts IK DNS
Män 60 m häck Final
Höjd: 106,7cm
Lördag 15:20
Kommentar: Sprang med P19 60 m häck
1 Hannes Kvist Wirdmo
Athletics 24 Seven SK
94 Athletics 24 Seven SK 8.42
Män Höjd Final
Söndag 10:00
1 Hugo Schoug
Wärnamo SK
02 Wärnamo SK 168 1:a JDM P19
Män Stav Final
Lördag 12:45
1 Micael Fagö
IFK Växjö
94 IFK Växjö 480
2 Emil Carlsson
IFK Växjö
02 IFK Växjö 460 1:a JDM P19
3 Chakkrit Chanprakhon
FIK Färjestaden
99 FIK Färjestaden 430
4 Emil Östergren
IFK Växjö
98 IFK Växjö 420
5 Anton Olsson
FIK Färjestaden
99 FIK Färjestaden 420
Män Längd Final
Lördag 14:10
1 Linus Leveau
IFK Växjö
97 IFK Växjö 6.54
2 Filip Lindh
IFK Växjö
01 IFK Växjö 6.31 1:a JDM P19
3 Anton Olsson
FIK Färjestaden
99 FIK Färjestaden 6.27
4 Ludvig Jönsson
IFK Växjö
00 IFK Växjö 6.09
5 Philip Åhlgren
Habo Friidrott -04
00 Habo Friidrott -04 6.01
6 Victor Akande
Hovslätts IK
02 Hovslätts IK 5.85 2:a JDM P19
7 Hugo Schoug
Wärnamo SK
02 Wärnamo SK 5.85 3:a JDM P19
8 Tomas Fanta
Oskarshamns SK
68 Oskarshamns SK 5.61
Chakkrit Chanprakhon
FIK Färjestaden
99 FIK Färjestaden DNS
Emil Carlsson
IFK Växjö
02 IFK Växjö DNS
Abbas Taheri Nilsson
IFK Växjö
97 IFK Växjö DNS
Män Tresteg Final
Söndag 14:00
1 Filip Lindh
IFK Växjö
01 IFK Växjö 13.33 1:a JDM P19
2 Tobias Lundqvist
IK Sisu
80 IK Sisu 12.79
3 Simon Strand
Högby IF
00 Högby IF 11.87
4 Ansgar Stephan
Habo Friidrott -04
02 Habo Friidrott -04 11.79 2:a JDM P19
5 Tomas Fanta
Oskarshamns SK
68 Oskarshamns SK 11.45
Män Kula Final
Vikt: 7,26kg
Söndag 10:30
1 Rasmus Elfgaard
Athletics 24 Seven SK
94 Athletics 24 Seven SK 12.91
2 Mikael Hernberg
IK Sisu
82 IK Sisu 12.47
3 Filip Larsson
Eksjö Södra IK
93 Eksjö Södra IK 11.51
4 Peter Fritz
IK Sisu
74 IK Sisu 11.17
5 Abbas Taheri Nilsson
IFK Växjö
97 IFK Växjö 9.25
Simon Lanngren
Sävedalens AIK
00 Sävedalens AIK 13.66 Utom tävlan
Linus Leveau
IFK Växjö
97 IFK Växjö DNS
P19 60 m häck Extralopp Final
Lördag 16:50
Kommentar: Sprang med Män 60 m häck Extralopp
1 Thomas Jones
Kyrkhults SK
01 Kyrkhults SK 8.08
P19 60 m häck Final
Höjd: 99,1cm
Lördag 15:20
1 Edvin Månsson
IFK Växjö
02 IFK Växjö 8.51
Thomas Jones
Kyrkhults SK
01 Kyrkhults SK 8.02 Utom tävlan
P19 Kula Final
Vikt: 6,0kg
Söndag 10:30
1 Hampus Wallin
Hovslätts IK
02 Hovslätts IK 13.55
2 Alfred Steen
Ljungby FIK
01 Ljungby FIK 9.62
P17 60 m Final
Lördag 12:40
1 Jonatan Lindh
IK Hakarpspojkarna
04 IK Hakarpspojkarna 7.39
2 Moltas Strömberg
IFK Växjö
03 IFK Växjö 7.44
3 Gustav Brasch
Wärnamo SK
04 Wärnamo SK 7.55
4 Felix Wyon
Hovslätts IK
04 Hovslätts IK 8.04
5 Måns Sjödell
IK Hakarpspojkarna
04 IK Hakarpspojkarna 8.11
P17 400 m Final
Lördag 14:40
1 Felix Wyon
Hovslätts IK
04 Hovslätts IK 58.09
2 Jacob Haglund
IFK Växjö
04 IFK Växjö 1:02.61
3 Eric Bunnvik
IK Hakarpspojkarna
04 IK Hakarpspojkarna 1:06.45
P17 1500 m Final
Lördag 13:40
1 Markus Ljungqvist
IFK Växjö
04 IFK Växjö 4:54.95
Jona Lindman
KA2 IF
04 KA2 IF 4:44.51 Utom tävlan
Eric Bunnvik
IK Hakarpspojkarna
04 IK Hakarpspojkarna DNS
P17 60 m häck Final
Höjd: 91,4cm
Lördag 15:30
1 Gustav Brasch
Wärnamo SK
04 Wärnamo SK 8.33 SB
2 Moltas Strömberg
IFK Växjö
03 IFK Växjö 8.48
3 Hannes Hertzman
IFK Växjö
04 IFK Växjö 9.13 SB
4 Jonatan Lindh
IK Hakarpspojkarna
04 IK Hakarpspojkarna 9.63
5 Måns Sjödell
IK Hakarpspojkarna
04 IK Hakarpspojkarna 9.70 SB
Hannes Egonsson
IFK Växjö
03 IFK Växjö DNS
P17 Höjd Final
Söndag 10:00
1 Jonatan Lindh
IK Hakarpspojkarna
04 IK Hakarpspojkarna 168
2 Hannes Hertzman
IFK Växjö
04 IFK Växjö 163
P17 Stav Final
Lördag 12:50
1 Sebastian Braunias
IFK Växjö
04 IFK Växjö 330
2 Malte Siwertsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 280
P17 Längd Final
Lördag 14:10
1 Hannes Hertzman
IFK Växjö
04 IFK Växjö 5.40
2 Måns Sjödell
IK Hakarpspojkarna
04 IK Hakarpspojkarna 5.07
P17 Kula Final
Vikt: 5,0kg
Söndag 10:30
1 Hugo Karsamo
Skruvs IF
04 Skruvs IF 13.08
2 Ted Lennartsson
Kalmar SK
04 Kalmar SK 10.70
P15 60 m Final
Lördag 12:55
1 Isak Hughes
IFK Växjö
05 IFK Växjö 7.32
2 Ted Bohman
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 7.64
3 Sebastian Håårdh
Södra Vi IF
05 Södra Vi IF 7.88
4 Henrik Ginstman
IFK Växjö
05 IFK Växjö 8.54
P15 200 m Final
Söndag 10:00
1 Isak Hughes
IFK Växjö
05 IFK Växjö 23.79
2 Sebastian Håårdh
Södra Vi IF
05 Södra Vi IF 25.23
P15 1000 m Final
Söndag 12:30
1 Henrik Ginstman
IFK Växjö
05 IFK Växjö 3:12.09
2 Axel Wernersson
IK Hakarpspojkarna
05 IK Hakarpspojkarna 3:23.37
P15 Höjd Final
Söndag 11:30
1 Simon Siirtola
Wärnamo SK
05 Wärnamo SK 167
2 Love Näs Fahlgren
IFK Växjö
05 IFK Växjö 162
3 Axel Wernersson
IK Hakarpspojkarna
05 IK Hakarpspojkarna 148
P15 Längd Final
Lördag 11:00
1 Isak Hughes
IFK Växjö
05 IFK Växjö 5.89
2 Sebastian Håårdh
Södra Vi IF
05 Södra Vi IF 5.66
3 Simon Siirtola
Wärnamo SK
05 Wärnamo SK 5.36
4 Henrik Ginstman
IFK Växjö
05 IFK Växjö 4.92
5 Love Näs Fahlgren
IFK Växjö
05 IFK Växjö 4.34
Arti Reci
IFK Växjö
05 IFK Växjö DNS
P15 Tresteg Final
Söndag 13:10
1 Henrik Ginstman
IFK Växjö
05 IFK Växjö 10.26
P15 Kula Final
Vikt: 4,0kg
Lördag 11:50
1 Love Näs Fahlgren
IFK Växjö
05 IFK Växjö 12.28
2 Sebastian Håårdh
Södra Vi IF
05 Södra Vi IF 10.28
P14 60 m Final
Lördag 13:00
1 Vilgot Hakeberg
IK Hakarpspojkarna
06 IK Hakarpspojkarna 7.91
2 Joel Härensjö
Kalmar SK
06 Kalmar SK 8.64
3 Lukas Tallefors
IFK Växjö
06 IFK Växjö 8.66
P14 200 m Final
Söndag 10:10
1 Vilgot Hakeberg
IK Hakarpspojkarna
06 IK Hakarpspojkarna 26.01
2 Joel Härensjö
Kalmar SK
06 Kalmar SK 27.78
3 Isak Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 27.88
4 Lukas Tallefors
IFK Växjö
06 IFK Växjö 28.57
Ture Lindell
KA2 IF
06 KA2 IF 26.19 SB Utom tävlan
Oliver Mostert
KA2 IF
06 KA2 IF 26.52 SB Utom tävlan
P14 1000 m Final
Söndag 12:30
1 Erik Freij
IK Sisu
06 IK Sisu 2:56.01 PB
2 Theo Eriksson
IFK Växjö
06 IFK Växjö 3:35.96
Oliver Mostert
KA2 IF
06 KA2 IF 3:24.29 Utom tävlan
Emil Aronsson
KA2 IF
06 KA2 IF 3:25.59 Utom tävlan
Lukas Tallefors
IFK Växjö
06 IFK Växjö DNS
P14 60 m häck Final
Höjd: 84,0cm
Lördag 15:40
1 Joel Härensjö
Kalmar SK
06 Kalmar SK 9.93
2 Isak Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 11.23
P14 Höjd Final
Söndag 11:30
1 Vilgot Hakeberg
IK Hakarpspojkarna
06 IK Hakarpspojkarna 168
2 Joel Härensjö
Kalmar SK
06 Kalmar SK 153
3 Lukas Tallefors
IFK Växjö
06 IFK Växjö 133
Oliver Mostert
KA2 IF
06 KA2 IF 156 PB Utom tävlan
P14 Stav Final
Lördag 11:00
1 Isak Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 310
P14 Längd Final
Lördag 12:15
1 Joel Härensjö
Kalmar SK
06 Kalmar SK 4.71
2 Isak Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 4.26
P14 Tresteg Final
Söndag 13:10
1 Joel Härensjö
Kalmar SK
06 Kalmar SK 9.70
2 Isak Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 9.58
P14 Kula Final
Vikt: 4,0kg
Lördag 11:50
1 Peppe Karlsson
IFK Växjö
06 IFK Växjö 11.90
2 Dante Lennartsson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 8.33
P13 60 m Final
Lördag 13:10
1 Edvin Persson
Högby IF
07 Högby IF 8.40 PB
2 Erik Sethsson
IK Sisu
07 IK Sisu 8.78
3 Gustav Johansson
IFK Växjö
07 IFK Växjö 8.87
4 Casper Nilsson Holmgren
IFK Växjö
07 IFK Växjö 9.08
Oliver Braunias
IFK Växjö
07 IFK Växjö DNS
P13 200 m Final
Söndag 10:20
A-Final
Tot. plac.
1 Edvin Persson
Högby IF
07 Högby IF 27.65 1 PB
2 John Mikaelsson
Villstad GIF
07 Villstad GIF 28.71 3 SB
3 Erik Sethsson
IK Sisu
07 IK Sisu 28.85 4 SB
4 Kevin Nordin
IFK Växjö
07 IFK Växjö 29.64 5
B-Final
Tot. plac.
1 Casper Nilsson Holmgren
IFK Växjö
07 IFK Växjö 28.53 2
2 Liam Belo Da Silva
IFK Växjö
07 IFK Växjö 29.83 6 SB
3 Gustav Johansson
IFK Växjö
07 IFK Växjö 30.17 7
Sammanställning
1 Edvin Persson
Högby IF
07 Högby IF 27.65 PB
2 Casper Nilsson Holmgren
IFK Växjö
07 IFK Växjö 28.53
3 John Mikaelsson
Villstad GIF
07 Villstad GIF 28.71 SB
4 Erik Sethsson
IK Sisu
07 IK Sisu 28.85 SB
5 Kevin Nordin
IFK Växjö
07 IFK Växjö 29.64
6 Liam Belo Da Silva
IFK Växjö
07 IFK Växjö 29.83 SB
7 Gustav Johansson
IFK Växjö
07 IFK Växjö 30.17
P13 800 m Final
Söndag 13:30
1 Liam Belo Da Silva
IFK Växjö
07 IFK Växjö 2:40.32
2 Erik Sethsson
IK Sisu
07 IK Sisu 2:40.74
3 Gustav Johansson
IFK Växjö
07 IFK Växjö 2:57.59
P13 1500 m Final
Lördag 14:00
1 Liam Belo Da Silva
IFK Växjö
07 IFK Växjö 5:34.05
P13 60 m häck Final
Höjd: 76.2cm
Lördag 16:00
1 Edvin Persson
Högby IF
07 Högby IF 10.17 PB
2 Casper Nilsson Holmgren
IFK Växjö
07 IFK Växjö 11.35
Oliver Braunias
IFK Växjö
07 IFK Växjö DNS
Erik Sethsson
IK Sisu
07 IK Sisu DNS
P13 Höjd Final
Söndag 13:10
1 Edvin Persson
Högby IF
07 Högby IF 157
2 Erik Sethsson
IK Sisu
07 IK Sisu 139
3 Hugo Sjösten
IFK Växjö
07 IFK Växjö 128
P13 Stav Final
Lördag 11:00
1 Hugo Sjösten
IFK Växjö
07 IFK Växjö 200
P13 Längd Final
Hoppzon
Lördag 12:15
1 Edvin Persson
Högby IF
07 Högby IF 5.09
2 Erik Sethsson
IK Sisu
07 IK Sisu 4.82
3 Liam Belo Da Silva
IFK Växjö
07 IFK Växjö 4.47
4 Casper Nilsson Holmgren
IFK Växjö
07 IFK Växjö 4.10
5 Oliver Braunias
IFK Växjö
07 IFK Växjö 4.03
6 Hugo Sjösten
IFK Växjö
07 IFK Växjö 4.01
7 Gustav Johansson
IFK Växjö
07 IFK Växjö 3.99
P13 Tresteg Final
Hoppzon
Söndag 12:30
1 Edvin Persson
Högby IF
07 Högby IF 11.43 PB
2 Liam Belo Da Silva
IFK Växjö
07 IFK Växjö 9.52
P13 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Lördag 14:50
1 Elias Andersson
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK 9.62
2 Kevin Nordin
IFK Växjö
07 IFK Växjö 9.23
3 Caspian Sanderberg
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK 8.61
4 Liam Belo Da Silva
IFK Växjö
07 IFK Växjö 7.82
P12 60 m Final
Lördag 12:15
1 Cameron Gibbs
IK Hakarpspojkarna
08 IK Hakarpspojkarna 8.58
2 Oliver Nilsson
IK Hinden
08 IK Hinden 8.88
3 Elias Karlsson
IFK Växjö
08 IFK Växjö 8.92
4 Oscar Rosenberg
IFK Växjö
08 IFK Växjö 9.00
P12 200 m Final
Söndag 10:30
1 Theodor Rogö
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 27.73
2 Cameron Gibbs
IK Hakarpspojkarna
08 IK Hakarpspojkarna 29.10
3 Elias Karlsson
IFK Växjö
08 IFK Växjö 29.47 PB
4 Emil Mennborg
IK Hakarpspojkarna
08 IK Hakarpspojkarna 30.32 PB
5 Oscar Rosenberg
IFK Växjö
08 IFK Växjö 31.75
P12 800 m Final
Söndag 13:40
1 Emil Mennborg
IK Hakarpspojkarna
08 IK Hakarpspojkarna 2:47.94
2 Leon Jaakola
IK Hakarpspojkarna
08 IK Hakarpspojkarna 3:16.70
P12 1500 m Final
Lördag 14:00
1 Arvid Nord
Wärnamo SK
08 Wärnamo SK 6:07.54
P12 60 m häck Final
Höjd: 76.2cm
Lördag 16:00
1 Theodor Rogö
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 10.24 PB
2 Noah Barkstedt
IK Hinden
08 IK Hinden 12.82
3 Leon Jaakola
IK Hakarpspojkarna
08 IK Hakarpspojkarna 13.16
P12 Höjd Final
Söndag 11:00
1 Theodor Rogö
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 148 PB
Leon Jaakola
IK Hakarpspojkarna
08 IK Hakarpspojkarna X
P12 Stav Final
Lördag 11:00
1 Elias Karlsson
IFK Växjö
08 IFK Växjö 220
2 Theodor Rogö
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 220
Leon Jaakola
IK Hakarpspojkarna
08 IK Hakarpspojkarna x
P12 Längd Final
Hoppzon
Lördag 13:00
1 Theodor Rogö
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 4.63
2 Oliver Nilsson
IK Hinden
08 IK Hinden 4.54
3 Elias Karlsson
IFK Växjö
08 IFK Växjö 4.54 =PB
4 Cameron Gibbs
IK Hakarpspojkarna
08 IK Hakarpspojkarna 4.46
5 Arvid Nord
Wärnamo SK
08 Wärnamo SK 4.05
6 Noah Barkstedt
IK Hinden
08 IK Hinden 3.96
7 Leon Jaakola
IK Hakarpspojkarna
08 IK Hakarpspojkarna 3.85
8 Oscar Rosenberg
IFK Växjö
08 IFK Växjö 3.73
P12 Tresteg Final
Hoppzon
Söndag 12:30
1 Theodor Rogö
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 10.05 PB
2 Elias Karlsson
IFK Växjö
08 IFK Växjö 9.76 PB
P12 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Lördag 14:50
1 Hannes Andersson
Skruvs IF
08 Skruvs IF 8.09