Resultat Wallanderloppet

Ystad centrum, Ystad   2024-07-02

Arrangör: Ystads IF Tävlingsledare: Henrik Nord Senast uppdaterad: 2024-07-05 11:43:48
Kvinnor Motion 6 km

Grenen genomfördes tillsammans med Män 6 km

Män Motion 6 km

Grenen genomfördes tillsammans med Män 6 km

Kvinnor 6 km

Grenen genomfördes tillsammans med Män 6 km

Kvinnor Motion & Män Motion & Kvinnor & Män 6 km
2/7 19:30
1 Jakob Lööf
Västerviks OK
85 Västerviks OK 19:28 PB
2 Christoffer Asplund
Umara SC
81 Umara SC 19:44 PB
3 El-Mehdi El-Khouaji
Malmö AI
86 Malmö AI 20:15
4 Axel Lönnqvist
Hässelby SK
81 Hässelby SK 20:18 PB
5 Abel Grmay
GF Idrott
00 GF Idrott 20:31 PB
6 Gustav Bladh
-
00 - 20:38
7 Modestas Zauka
Björnstorps IF
92 Björnstorps IF 21:13
8 Rasmus Hofwimmer
Majornas IK
89 Majornas IK 21:16 PB
9 Jesper Bokefors
-
94 - 21:19
10 Martin Sundström
Ystads IF
84 Ystads IF 21:20 PB
11 Rickard Andersson
Heleneholms IF
73 Heleneholms IF 21:28 PB
12 Mikael Carlsson
-
79 - 21:31
13 Håkan Carlberg
Malmö AI
92 Malmö AI 21:40 PB
14 Lena Eliasson-Lööf
Hässelby SK
81 Hässelby SK 21:48 PB
15 Björn Pettersson
Björnstorps IF
77 Björnstorps IF 21:49 PB
16 Jacob Gumpert
Björnstorps IF
86 Björnstorps IF 21:57 PB
17 Joakim Smedberg
Slottsstaden RC
88 Slottsstaden RC 22:02 PB
18 Thomas Rödin
IS Göta
81 IS Göta 22:07 PB
19 Henrik Daneskog
Scania Road Runners IF
83 Scania Road Runners IF 22:09
20 Isak Nilsson
-
06 - 22:18
21 Rickard Johnsson
IS Göta
74 IS Göta 22:23 PB
22 Klas Johansson
IS Göta
77 IS Göta 22:24 PB
23 Patrik de la Motte
IS Göta
83 IS Göta 22:36 PB
24 Henric Höglind
Åhus FIK
68 Åhus FIK 22:41 PB
25 Karl-Johan Johnsson
Umara SC
84 Umara SC 23:08 PB
26 Patrik Olsson
IS Göta
70 IS Göta 23:09 PB
27 Anders Olsson
IS Göta
60 IS Göta 23:14 PB
28 Arvid de la Motte
IS Göta
12 IS Göta 23:23 PB
29 Jenny Bolander
Tjalve FIF
80 Tjalve FIF 23:25 PB
30 Alvin Sunding
-
01 - 23:33
31 Anders Persson
Ystads IF
73 Ystads IF 23:34 PB
32 Lisen Götze
-
93 - 23:44
33 Gabriel Ahrens
Västerviks OK
11 Västerviks OK 23:47
34 David Waller
Ystads IF
79 Ystads IF 23:48 PB
35 Håkan Ekfors
Björnstorps IF
68 Björnstorps IF 23:49 PB
36 Fredrik Aplander Rosencrantz
IS Göta
69 IS Göta 24:09 PB
37 Christoffer Olsson
-
96 - 24:14
38 Jonas Turesson
Axa SC
88 Axa SC 24:36
39 Mikael Edvardsson
Ryssbergets IK
80 Ryssbergets IK 24:38 PB
40 Paul Speth
Ystads IF
86 Ystads IF 25:09 PB
41 Robin Lagerqvist
-
86 - 25:12
42 Henrik Nilsson
-
76 - 25:15
43 Anders Östman
Genarps IF
62 Genarps IF 25:30 PB
44 Lars Lindqvist
Björnstorps IF
56 Björnstorps IF 25:35 PB
45 Ola Lundberg
-
73 - 25:35
46 David Palmhag
-
87 - 25:48
47 Janne Svensson Griparic
-
71 - 25:49
48 Oscar Carlén
-
08 - 26:07
49 Alf Ek
Björnstorps IF
60 Björnstorps IF 26:10 PB
50 Anders Hansson
Scania Road Runners IF
75 Scania Road Runners IF 26:14
51 Jerry Olsson
Björnstorps IF
57 Björnstorps IF 26:17 PB
52 Andreas Alvlycke
-
74 - 26:22
53 Fabian Tillander
Ystads IF
09 Ystads IF 26:45 PB
54 Anneli Lundblom
Björnstorps IF
79 Björnstorps IF 26:48 PB
55 Lukas Carlén
Huddinge AIS
12 Huddinge AIS 26:52 PB
56 Henrik Warnerup
-
77 - 26:58 PB
57 Roger Andersson
Andrarums IF
73 Andrarums IF 27:01
58 Karolin Wennerbeck
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 27:02 PB
59 Lidija Jörgensen
Genarps IF
78 Genarps IF 27:05 PB
60 Lovisa Ryding
-
89 - 27:12
61 Jörgen Holmqvist
-
66 - 27:15
62 Tobias Fransson
-
76 - 27:26
63 Oskar Andreasson
-
80 - 27:26
64 Ola Grindland
-
83 - 27:28
65 Niclas Wate
Björnstorps IF
73 Björnstorps IF 27:28 PB
66 Amanda Rosslin
-
01 - 27:29
67 Tommy Arnesson
Simrishamns AIF
53 Simrishamns AIF 27:29 PB
68 Lars Nilsson
-
67 - 27:43
69 Andreas Alexandersson
-
86 - 27:56
70 Martin Carlsson
-
83 - 28:04
71 Andreas Wedin
-
83 - 28:05
72 Lionel Rieloff
Heleneholms IF
58 Heleneholms IF 28:12 PB
73 Lars-Henrik Ottosson
Ystads IF
61 Ystads IF 28:17 PB
74 Rebecka Johansson
-
83 - 28:20
75 Bo Andersson
Genarps IF
52 Genarps IF 28:25 PB
76 Mikael Karlsson
Björnstorps IF
56 Björnstorps IF 28:41 PB
77 Lars-Erik Skans
Heleneholms IF
67 Heleneholms IF 28:45 PB
78 Stefan Andersson
-
57 - 28:46
79 Frida Kozma
-
94 - 28:56
80 Mikael Sundeby
-
91 - 29:00 PB
81 Sara Gidner
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 29:07 PB
82 Elise Ekfors
Björnstorps IF
01 Björnstorps IF 29:08
83 Kim Berggren
Ystads IF
68 Ystads IF 29:20 PB
84 Bengt Håkansson
IS Göta
58 IS Göta 29:25 PB
85 Linus Westberg
-
84 - 29:31
86 David Nordström
-
85 - 29:52
87 Charlotta Lövstedt
Lunds OK
79 Lunds OK 29:54
88 Andreas Mårtensson
-
80 - 29:55
89 Jenny Edvardsson
Ryssbergets IK
75 Ryssbergets IK 29:56 PB
90 Mathias Johansson
-
82 - 29:57
91 John Axelsson
-
80 - 29:57
92 Joachim Claesson
-
77 - 29:59
93 Sandra Elofsson
-
96 - 30:01
94 Mats Nilsson
-
68 - 30:06
95 Petra Nilsson
-
87 - 30:13
96 Olivia Lindberg Tillander
Ystads IF
07 Ystads IF 30:16 PB
97 Senad Zlomuzica
3 V HIF
61 3 V HIF 30:35
98 Ann Sterner
-
85 - 30:46
99 Anna Tilly
-
75 - 30:53
100 Agneta Ericsson
-
74 - 31:02
101 Lisa Gölén
-
75 - 31:06
102 Lisette Åkesson
Björnstorps IF
62 Björnstorps IF 31:14 PB
103 Josefina Norman
Ystads IF
77 Ystads IF 31:21 PB
104 Anders Severinsson
-
55 - 31:43
105 Susanne Ekström
Björnstorps IF
73 Björnstorps IF 32:03 PB
106 Aniko Åsgrim
-
67 - 32:08
107 Eva Lönnqvist
Ystads IF
56 Ystads IF 32:18 PB
108 Frida Jakobsson
-
91 - 32:30
109 Anna Karlsson
-
84 - 32:30
110 Johanna Piledahl
-
84 - 32:46
111 Fabian Sjöstedt
-
92 - 32:47
112 Alvin Johnsson
-
09 - 32:58
113 Edvin Edvardsson
Åhus FIK
10 Åhus FIK 32:58 PB
114 Gunnar Sterner
Heleneholms IF
48 Heleneholms IF 33:11 SB
115 Adam Barnholdt
-
90 - 33:20
116 Katja Barnholdt
-
71 - 33:21
117 Sigrid Bengtsson
-
03 - 33:28
118 Aziel Palmaeus
Genarps IF
10 Genarps IF 33:39
119 Ulf Bergenheim
-
50 - 33:47
120 Elisabeth Håkansson
-
63 - 33:54
121 Mikael Sigstedt
-
59 - 34:08
122 Pia Oredsson
Genarps IF
70 Genarps IF 34:24
123 Helena Sunding
-
64 - 34:25
124 Olle Högberg
-
89 - 34:38
125 Bodil Mårtensson
Björnstorps IF
64 Björnstorps IF 34:53 PB
126 Robert Johansson
-
88 - 34:55
127 Ulrika Häggel
-
72 - 35:17
128 Anders Hall
-
82 - 35:29
129 Angelica Johansson
-
76 - 35:31
130 Jörgen Danielsson
-
64 - 35:37
131 Erwin Apitzsch
IFK Lund
45 IFK Lund 35:45 PB
132 Kerry Linell
Björnstorps IF
50 Björnstorps IF 35:56 PB
133 Louise Nilsson
-
78 - 36:09
134 Lina Pålsson
Genarps IF
78 Genarps IF 36:10
135 Aminata Camara Voss
-
83 - 36:25
136 Fredrik Molnar
-
80 - 36:48 SB
137 Anders Lang
-
71 - 37:18 SB
138 Dan Widén
-
66 - 37:55
139 Ola Sandberg
IS Skanne
54 IS Skanne 38:00
140 Magnus Helgstrand
-
70 - 38:16
141 Malva Ekfors
Björnstorps IF
06 Björnstorps IF 38:29
142 Göran Titze
-
64 - 38:49
143 Benjamin Feldt
-
72 - 39:11
144 Angie Pelinder
Genarps IF
77 Genarps IF 39:13 PB
145 Britt-Marie Lind
GF Idrott
42 GF Idrott 39:41 PB
146 Per Hall
-
58 - 39:48
147 Annette Rosslin
-
66 - 40:19
148 Ewelynn Mårdh
-
79 - 40:44
149 Anneli Everbäck
-
80 - 40:44
150 Sofia Andersson
-
86 - 40:47
151 Josefine Larsson
-
88 - 40:47
152 Lillian Håkansson
Andrarums IF
54 Andrarums IF 41:06
153 Magdalena Titze
-
64 - 41:23
Bodil Bergh
-
59 - DNF
Karin Abrahamsson
-
96 - DNS
Karl Borg
-
94 - DNS
Jonathan Hall
-
01 - DNS
Hanna Hansson
-
90 - DNS
Jakob Håkansson
-
04 - DNS
Tim Lukic
-
95 - DNS
Isabell Lundin
-
89 - DNS
Mia Havinder
Björnstorps IF
69 Björnstorps IF DNS
Erika Jonasson
Björnstorps IF
88 Björnstorps IF DNS
Cedrik Wreme
IK Finish
71 IK Finish DNS
Robert Höckerstrand
Ystads IF
87 Ystads IF DNS
Jens Persson
Ystads IF
70 Ystads IF DNS
Lykke Sjöbeck
Ystads IF
03 Ystads IF DNS
Johan Svaxén
Åhus FIK
80 Åhus FIK DNS
Sammanställning per klass
Män Motion
1 Gustav Bladh
-
00 - 20:38
2 Jesper Bokefors
-
94 - 21:19
3 Mikael Carlsson
-
79 - 21:31
4 Isak Nilsson
-
06 - 22:18
5 Alvin Sunding
-
01 - 23:33
6 Christoffer Olsson
-
96 - 24:14
7 Henrik Nilsson
-
76 - 25:15
8 Ola Lundberg
-
73 - 25:35
9 David Palmhag
-
87 - 25:48
10 Janne Svensson Griparic
-
71 - 25:49
11 Oscar Carlén
-
08 - 26:07
12 Andreas Alvlycke
-
74 - 26:22
13 Henrik Warnerup
-
77 - 26:58
14 Roger Andersson
Andrarums IF
73 Andrarums IF 27:01
15 Jörgen Holmqvist
-
66 - 27:15
16 Tobias Fransson
-
76 - 27:26
17 Oskar Andreasson
-
80 - 27:26
18 Ola Grindland
-
83 - 27:28
19 Lars Nilsson
-
67 - 27:43
20 Andreas Alexandersson
-
86 - 27:56
21 Martin Carlsson
-
83 - 28:04
22 Andreas Wedin
-
83 - 28:05
23 Stefan Andersson
-
57 - 28:46
24 Mikael Sundeby
-
91 - 29:00
25 Linus Westberg
-
84 - 29:31
26 David Nordström
-
85 - 29:52
27 Andreas Mårtensson
-
80 - 29:55
28 Mathias Johansson
-
82 - 29:57
29 John Axelsson
-
80 - 29:57
30 Joachim Claesson
-
77 - 29:59
31 Mats Nilsson
-
68 - 30:06
32 Senad Zlomuzica
3 V HIF
61 3 V HIF 30:35
33 Anders Severinsson
-
55 - 31:43
34 Fabian Sjöstedt
-
92 - 32:47
35 Alvin Johnsson
-
09 - 32:58
36 Adam Barnholdt
-
90 - 33:20
37 Ulf Bergenheim
-
50 - 33:47
38 Mikael Sigstedt
-
59 - 34:08
39 Olle Högberg
-
89 - 34:38
40 Robert Johansson
-
88 - 34:55
41 Anders Hall
-
82 - 35:29
42 Jörgen Danielsson
-
64 - 35:37
43 Fredrik Molnar
-
80 - 36:48
44 Anders Lang
-
71 - 37:18
45 Dan Widén
-
66 - 37:55
46 Magnus Helgstrand
-
70 - 38:16
47 Göran Titze
-
64 - 38:49
48 Benjamin Feldt
-
72 - 39:11
49 Per Hall
-
58 - 39:48
Karl Borg
-
94 - DNS
Jonathan Hall
-
01 - DNS
Jakob Håkansson
-
04 - DNS
Tim Lukic
-
95 - DNS
Män
1 Jakob Lööf
Västerviks OK
85 Västerviks OK 19:28
2 Christoffer Asplund
Umara SC
81 Umara SC 19:44
3 El-Mehdi El-Khouaji
Malmö AI
86 Malmö AI 20:15
4 Axel Lönnqvist
Hässelby SK
81 Hässelby SK 20:18
5 Abel Grmay
GF Idrott
00 GF Idrott 20:31
6 Modestas Zauka
Björnstorps IF
92 Björnstorps IF 21:13
7 Rasmus Hofwimmer
Majornas IK
89 Majornas IK 21:16
8 Martin Sundström
Ystads IF
84 Ystads IF 21:20
9 Rickard Andersson
Heleneholms IF
73 Heleneholms IF 21:28
10 Håkan Carlberg
Malmö AI
92 Malmö AI 21:40
11 Björn Pettersson
Björnstorps IF
77 Björnstorps IF 21:49
12 Jacob Gumpert
Björnstorps IF
86 Björnstorps IF 21:57
13 Joakim Smedberg
Slottsstaden RC
88 Slottsstaden RC 22:02
14 Thomas Rödin
IS Göta
81 IS Göta 22:07
15 Henrik Daneskog
Scania Road Runners IF
83 Scania Road Runners IF 22:09
16 Rickard Johnsson
IS Göta
74 IS Göta 22:23
17 Klas Johansson
IS Göta
77 IS Göta 22:24
18 Patrik de la Motte
IS Göta
83 IS Göta 22:36
19 Henric Höglind
Åhus FIK
68 Åhus FIK 22:41
20 Karl-Johan Johnsson
Umara SC
84 Umara SC 23:08
21 Patrik Olsson
IS Göta
70 IS Göta 23:09
22 Anders Olsson
IS Göta
60 IS Göta 23:14
23 Arvid de la Motte
IS Göta
12 IS Göta 23:23
24 Anders Persson
Ystads IF
73 Ystads IF 23:34
25 Gabriel Ahrens
Västerviks OK
11 Västerviks OK 23:47
26 David Waller
Ystads IF
79 Ystads IF 23:48
27 Håkan Ekfors
Björnstorps IF
68 Björnstorps IF 23:49
28 Fredrik Aplander Rosencrantz
IS Göta
69 IS Göta 24:09
29 Jonas Turesson
Axa SC
88 Axa SC 24:36
30 Mikael Edvardsson
Ryssbergets IK
80 Ryssbergets IK 24:38
31 Paul Speth
Ystads IF
86 Ystads IF 25:09
32 Robin Lagerqvist
-
86 - 25:12
33 Anders Östman
Genarps IF
62 Genarps IF 25:30
34 Lars Lindqvist
Björnstorps IF
56 Björnstorps IF 25:35
35 Alf Ek
Björnstorps IF
60 Björnstorps IF 26:10
36 Anders Hansson
Scania Road Runners IF
75 Scania Road Runners IF 26:14
37 Jerry Olsson
Björnstorps IF
57 Björnstorps IF 26:17
38 Fabian Tillander
Ystads IF
09 Ystads IF 26:45
39 Lukas Carlén
Huddinge AIS
12 Huddinge AIS 26:52
40 Niclas Wate
Björnstorps IF
73 Björnstorps IF 27:28
41 Tommy Arnesson
Simrishamns AIF
53 Simrishamns AIF 27:29
42 Lionel Rieloff
Heleneholms IF
58 Heleneholms IF 28:12
43 Lars-Henrik Ottosson
Ystads IF
61 Ystads IF 28:17
44 Bo Andersson
Genarps IF
52 Genarps IF 28:25
45 Mikael Karlsson
Björnstorps IF
56 Björnstorps IF 28:41
46 Lars-Erik Skans
Heleneholms IF
67 Heleneholms IF 28:45
47 Kim Berggren
Ystads IF
68 Ystads IF 29:20
48 Bengt Håkansson
IS Göta
58 IS Göta 29:25
49 Edvin Edvardsson
Åhus FIK
10 Åhus FIK 32:58
50 Gunnar Sterner
Heleneholms IF
48 Heleneholms IF 33:11
51 Aziel Palmaeus
Genarps IF
10 Genarps IF 33:39
52 Erwin Apitzsch
IFK Lund
45 IFK Lund 35:45
53 Kerry Linell
Björnstorps IF
50 Björnstorps IF 35:56
54 Ola Sandberg
IS Skanne
54 IS Skanne 38:00
Cedrik Wreme
IK Finish
71 IK Finish DNS
Robert Höckerstrand
Ystads IF
87 Ystads IF DNS
Jens Persson
Ystads IF
70 Ystads IF DNS
Johan Svaxén
Åhus FIK
80 Åhus FIK DNS
Kvinnor Motion
1 Lisen Götze
-
93 - 23:44
2 Lovisa Ryding
-
89 - 27:12
3 Amanda Rosslin
-
01 - 27:29
4 Rebecka Johansson
-
83 - 28:20
5 Frida Kozma
-
94 - 28:56
6 Charlotta Lövstedt
Lunds OK
79 Lunds OK 29:54
7 Sandra Elofsson
-
96 - 30:01
8 Petra Nilsson
-
87 - 30:13
9 Ann Sterner
-
85 - 30:46
10 Anna Tilly
-
75 - 30:53
11 Agneta Ericsson
-
74 - 31:02
12 Lisa Gölén
-
75 - 31:06
13 Aniko Åsgrim
-
67 - 32:08
14 Frida Jakobsson
-
91 - 32:30
15 Anna Karlsson
-
84 - 32:30
16 Johanna Piledahl
-
84 - 32:46
17 Katja Barnholdt
-
71 - 33:21
18 Sigrid Bengtsson
-
03 - 33:28
19 Elisabeth Håkansson
-
63 - 33:54
20 Helena Sunding
-
64 - 34:25
21 Ulrika Häggel
-
72 - 35:17
22 Angelica Johansson
-
76 - 35:31
23 Louise Nilsson
-
78 - 36:09
24 Aminata Camara Voss
-
83 - 36:25
25 Annette Rosslin
-
66 - 40:19
26 Ewelynn Mårdh
-
79 - 40:44
27 Anneli Everbäck
-
80 - 40:44
28 Sofia Andersson
-
86 - 40:47
29 Josefine Larsson
-
88 - 40:47
30 Lillian Håkansson
Andrarums IF
54 Andrarums IF 41:06
31 Magdalena Titze
-
64 - 41:23
Bodil Bergh
-
59 - DNF
Karin Abrahamsson
-
96 - DNS
Hanna Hansson
-
90 - DNS
Isabell Lundin
-
89 - DNS
Kvinnor
1 Lena Eliasson-Lööf
Hässelby SK
81 Hässelby SK 21:48
2 Jenny Bolander
Tjalve FIF
80 Tjalve FIF 23:25
3 Anneli Lundblom
Björnstorps IF
79 Björnstorps IF 26:48
4 Karolin Wennerbeck
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 27:02
5 Lidija Jörgensen
Genarps IF
78 Genarps IF 27:05
6 Sara Gidner
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 29:07
7 Elise Ekfors
Björnstorps IF
01 Björnstorps IF 29:08
8 Jenny Edvardsson
Ryssbergets IK
75 Ryssbergets IK 29:56
9 Olivia Lindberg Tillander
Ystads IF
07 Ystads IF 30:16
10 Lisette Åkesson
Björnstorps IF
62 Björnstorps IF 31:14
11 Josefina Norman
Ystads IF
77 Ystads IF 31:21
12 Susanne Ekström
Björnstorps IF
73 Björnstorps IF 32:03
13 Eva Lönnqvist
Ystads IF
56 Ystads IF 32:18
14 Pia Oredsson
Genarps IF
70 Genarps IF 34:24
15 Bodil Mårtensson
Björnstorps IF
64 Björnstorps IF 34:53
16 Lina Pålsson
Genarps IF
78 Genarps IF 36:10
17 Malva Ekfors
Björnstorps IF
06 Björnstorps IF 38:29
18 Angie Pelinder
Genarps IF
77 Genarps IF 39:13
19 Britt-Marie Lind
GF Idrott
42 GF Idrott 39:41
Mia Havinder
Björnstorps IF
69 Björnstorps IF DNS
Erika Jonasson
Björnstorps IF
88 Björnstorps IF DNS
Lykke Sjöbeck
Ystads IF
03 Ystads IF DNS