Resultat Lag-UDM Östsvenska

Sunnerbovallen, Ljungby   2022-09-24

Arrangör: Östsvenska & Ljungby FIK Tävlingsledare: Mia Jansson Senast uppdaterad: 2022-11-01 15:52:45
Väder: Mulet och 12 grader  
Mixklass 14-17 år 100m
Lag-UDM Mix 14-17 år
24/9 15:15
A-Final
Vind: -1.4
Tot. plac.
1 Anna Bergdén
IF Udd
05 IF Udd 13.42 1
2 Hilda Sten
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 13.86 2
3 Kerstin Almerheim
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 14.10 5
4 Ida Henricsson
Ljungby FIK
07 Ljungby FIK 14.13 6
5 Engla Zobal Medin
Skruvs IF
07 Skruvs IF 14.41 7
B-Final
Vind: -1.1
Tot. plac.
1 Anna Elwing
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 13.90 3
2 Tyra Stening
Wärnamo SK
08 Wärnamo SK 14.04 4
3 Moa Hultkvist
IFK Växjö
08 IFK Växjö 14.52 8
4 Ingrid Åberg
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 15.77 9
Sammanställning
Plac. Res.
1 Anna Bergdén
IF Udd
05 IF Udd 13.42
2 Hilda Sten
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 13.86
3 Anna Elwing
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 13.90
4 Tyra Stening
Wärnamo SK
08 Wärnamo SK 14.04
5 Kerstin Almerheim
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 14.10
6 Ida Henricsson
Ljungby FIK
07 Ljungby FIK 14.13
7 Engla Zobal Medin
Skruvs IF
07 Skruvs IF 14.41
8 Moa Hultkvist
IFK Växjö
08 IFK Växjö 14.52
9 Ingrid Åberg
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 15.77
Sammanställning per klass
F17
1 Anna Bergdén
IF Udd
05 IF Udd 13.42
2 Hilda Sten
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 13.86
3 Kerstin Almerheim
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 14.10
F15
1 Anna Elwing
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 13.90
2 Tyra Stening
Wärnamo SK
08 Wärnamo SK 14.04
3 Ida Henricsson
Ljungby FIK
07 Ljungby FIK 14.13
4 Engla Zobal Medin
Skruvs IF
07 Skruvs IF 14.41
5 Moa Hultkvist
IFK Växjö
08 IFK Växjö 14.52
6 Ingrid Åberg
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 15.77
Mixklass 14-17 år 800m
Lag-UDM Mix 14-17 år
24/9 13:45
1 Tindra Westlund Stenberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 2:25.80
2 Hannah Josefsson
IF Udd
07 IF Udd 2:28.55
3 Alma Winroth
IFK Växjö
08 IFK Växjö 2:29.32
4 Emmy Ellbring
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 2:32.09
5 Gerda Medin
Skruvs IF
08 Skruvs IF 2:37.84
6 Nova Andersson
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 2:43.23
7 Kerstin Almerheim
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 2:44.30
8 Esther Uppenberg
Hovslätts IK
07 Hovslätts IK 2:51.97 PB
9 Alma Bergstrand
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK 3:25.16
Sammanställning per klass
F17
1 Kerstin Almerheim
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 2:44.30
F15
1 Tindra Westlund Stenberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 2:25.80
2 Hannah Josefsson
IF Udd
07 IF Udd 2:28.55
3 Alma Winroth
IFK Växjö
08 IFK Växjö 2:29.32
4 Emmy Ellbring
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 2:32.09
5 Gerda Medin
Skruvs IF
08 Skruvs IF 2:37.84
6 Nova Andersson
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 2:43.23
7 Esther Uppenberg
Hovslätts IK
07 Hovslätts IK 2:51.97
8 Alma Bergstrand
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK 3:25.16
Mixklass 14-17 år 2000m
Lag-UDM Mix 14-17 år
24/9 16:30
1 Edward Finndahl
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 6:47.38
2 Erik Karlsson
Skruvs IF
06 Skruvs IF 6:47.84
3 Hannah Josefsson
IF Udd
07 IF Udd 7:16.82
4 Emmy Ellbring
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 7:17.62
5 Alma Winroth
IFK Växjö
08 IFK Växjö 7:24.20
6 Tuva Sköld
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 7:32.67 PB
7 Victor Wallin
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 7:35.94
8 Alma Bergstrand
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK 10:13.35
Freja Winberg Johansson
Ljungby FIK
05 Ljungby FIK DNS
Sammanställning per klass
P17
1 Edward Finndahl
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 6:47.38
2 Erik Karlsson
Skruvs IF
06 Skruvs IF 6:47.84
3 Victor Wallin
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 7:35.94
F17
Freja Winberg Johansson
Ljungby FIK
05 Ljungby FIK DNS
F15
1 Hannah Josefsson
IF Udd
07 IF Udd 7:16.82
2 Emmy Ellbring
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 7:17.62
3 Alma Winroth
IFK Växjö
08 IFK Växjö 7:24.20
4 Tuva Sköld
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 7:32.67
5 Alma Bergstrand
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK 10:13.35
Mixklass 14-17 år Höjd
Lag-UDM Mix 14-17 år
24/9 13:45
1 Philip Gunnarsson
IF Udd
07 IF Udd 172 PB
2 Felix Sköld
Wärnamo SK
08 Wärnamo SK 163
3 Tuva Svensson Swärdh
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 151 =PB
4 Emma Östklint
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 148
5 Vera Undin Cederberg
IFK Växjö
08 IFK Växjö 148
6 Ebba Cronholm
Ljungby FIK
05 Ljungby FIK 148
7 Olivia Andersson
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 148
8 Erik Karlsson
Skruvs IF
06 Skruvs IF 142
Emma Sjödal
Ljungby FIK
07 Ljungby FIK x
136139142145148151154157160163166169172175
Olivia Andersson--oxoxxoxxx
Philip Gunnarsson--------o-oooxxx
Ebba Cronholm--ooxoxxx
Tuva Svensson Swärdh-xoooxoxoxxx
Emma Östklint-ooooxxx
Felix Sköld----ooxoxoxoxoxxx
Vera Undin Cederberg-ooxxooxxx
Emma Sjödalxxx
Erik Karlssonooxxoxxx
Sammanställning per klass
P17
1 Erik Karlsson
Skruvs IF
06 Skruvs IF 142
P15
1 Philip Gunnarsson
IF Udd
07 IF Udd 172
2 Felix Sköld
Wärnamo SK
08 Wärnamo SK 163
F17
1 Tuva Svensson Swärdh
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 151
2 Emma Östklint
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 148
3 Ebba Cronholm
Ljungby FIK
05 Ljungby FIK 148
F15
1 Vera Undin Cederberg
IFK Växjö
08 IFK Växjö 148
2 Olivia Andersson
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 148
Emma Sjödal
Ljungby FIK
07 Ljungby FIK x
Mixklass 14-17 år Stav
Lag-UDM Mix 14-17 år
24/9 15:15
1 Elias Karlsson
IFK Växjö
08 IFK Växjö 300
2 Klara Dahlin
IF Udd
07 IF Udd 290
3 Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 255 PB
4 Emma Östklint
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 225 PB
5 Juni Johansson
Skruvs IF
06 Skruvs IF 210
6 Kalle Karlsson
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 210
7 Tyra Stening
Wärnamo SK
08 Wärnamo SK 180 =PB
8 Tuva Svensson Swärdh
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 160
9 Freja Winberg Johansson
Ljungby FIK
05 Ljungby FIK 140
120130140150160170180190200210215220225230235240245250255260265270280290295300311
Nike Blomberg------ooooxooxooxoooooxxx
Klara Dahlin--------oo-------o-o-ooxxoxxx
Tuva Svensson Swärdh---ooxxx
Kalle Karlsson---oo-ooxooxxx
Juni Johansson---oooooooxxx
Freja Winberg Johanssonoooxxx
Tyra Stening-xooooxoxoxxx
Emma Östklint-----oooxooxooxoxxx
Elias Karlsson-------------------xoxxooxoo-oxxx
Sammanställning per klass
P15
1 Elias Karlsson
IFK Växjö
08 IFK Växjö 300
2 Kalle Karlsson
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 210
F17
1 Emma Östklint
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 225
2 Juni Johansson
Skruvs IF
06 Skruvs IF 210
3 Tuva Svensson Swärdh
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 160
4 Freja Winberg Johansson
Ljungby FIK
05 Ljungby FIK 140
F15
1 Klara Dahlin
IF Udd
07 IF Udd 290
2 Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 255
3 Tyra Stening
Wärnamo SK
08 Wärnamo SK 180
Mixklass 14-17 år Längdhopp
Lag-UDM Mix 14-17 år
24/9 12:00
1 Lukas Björklund
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 5.85 0.0
2 Erik Karlsson
Skruvs IF
06 Skruvs IF 5.34 +1.4 PB
3 David Emilsson
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 5.25 0.0 =PB
4 Anna Bergdén
IF Udd
05 IF Udd 5.08 0.0
5 Tinja Strandmark
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 4.81 0.0 PB
6 Stina Essberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 4.62 0.0
7 Stina Johansson
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 4.52 0.0
8 Moa Hultkvist
IFK Växjö
08 IFK Växjö 4.10 0.0
9 Julia Pettersson
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK 3.44 0.0
1234
Erik Karlssonx 5.34 +1.4x 5.32 +0.8
Moa Hultkvist3.55 0.04.00 0.04.10 0.0x
David Emilsson5.18 0.05.17 0.05.25 0.0x
Anna Bergdén5.08 0.04.95 0.04.99 +0.44.97 0.0
Stina Essberg4.32 0.0x 4.62 0.04.42 0.0
Stina Johansson4.27 0.04.52 0.01.95 0.02.37 0.0
Tinja Strandmark4.73 +0.44.60 +0.24.81 0.04.59 +0.1
Julia Pettersson3.44 0.03.36 0.03.33 0.03.43 0.0
Lukas Björklundx 5.85 0.0x x
Sammanställning per klass
P17
1 Lukas Björklund
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 5.85
2 Erik Karlsson
Skruvs IF
06 Skruvs IF 5.34
3 David Emilsson
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 5.25
F17
1 Anna Bergdén
IF Udd
05 IF Udd 5.08
F15
1 Tinja Strandmark
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 4.81
2 Stina Essberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 4.62
3 Stina Johansson
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 4.52
4 Moa Hultkvist
IFK Växjö
08 IFK Växjö 4.10
5 Julia Pettersson
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK 3.44
Mixklass 14-17 år Tresteg
Lag-UDM Mix 14-17 år
24/9 16:15
1 Lukas Björklund
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 12.04 0.0
2 David Emilsson
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 10.57 0.0 PB
3 Olivia Andersson
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 10.26 0.0
4 Tinja Strandmark
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 9.63 0.0 PB
5 Elias Karlsson
IFK Växjö
08 IFK Växjö 9.37 0.0
6 Felix Sköld
Wärnamo SK
08 Wärnamo SK 9.35 0.0
7 Ella Kjellberg
IF Udd
09 IF Udd 9.27 -1.5
8 Emma Sjödal
Ljungby FIK
07 Ljungby FIK 9.17 +0.1 PB
9 Saga Simonsson
Skruvs IF
08 Skruvs IF 8.64 -0.5
Julia Pettersson
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK DNS
1234
Tinja Strandmark
Lukas Björklund
Julia Pettersson
Saga Simonsson
Emma Sjödal
Olivia Andersson
Ella Kjellberg
David Emilsson
Elias Karlsson
Felix Sköld
Sammanställning per klass
P17
1 Lukas Björklund
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 12.04
2 David Emilsson
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 10.57
P15
1 Elias Karlsson
IFK Växjö
08 IFK Växjö 9.37
2 Felix Sköld
Wärnamo SK
08 Wärnamo SK 9.35
F15
1 Olivia Andersson
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 10.26
2 Tinja Strandmark
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 9.63
3 Emma Sjödal
Ljungby FIK
07 Ljungby FIK 9.17
4 Saga Simonsson
Skruvs IF
08 Skruvs IF 8.64
Julia Pettersson
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK DNS
F13
1 Ella Kjellberg
IF Udd
09 IF Udd 9.27
F17 300 m häck
Höjd: 76,2cm
24/9 12:45
A-Final
Kommentar: Sprang med P17
Tot. plac.
1 Ebba Cronholm
Ljungby FIK
05 Ljungby FIK 46.65 1
2 Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 48.32 2
3 Hilma Johansson
Skruvs IF
07 Skruvs IF 57.14 7
B-Final
Tot. plac.
1 Vera Undin Cederberg
IFK Växjö
08 IFK Växjö 50.92 3
2 Ella Kjellberg
IF Udd
09 IF Udd 51.56 4
3 Stina Johansson
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 52.49 5
4 Tyra Stening
Wärnamo SK
08 Wärnamo SK 53.37 6
Sammanställning
Plac. Res.
1 Ebba Cronholm
Ljungby FIK
05 Ljungby FIK 46.65
2 Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 48.32
3 Vera Undin Cederberg
IFK Växjö
08 IFK Växjö 50.92
4 Ella Kjellberg
IF Udd
09 IF Udd 51.56
5 Stina Johansson
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 52.49
6 Tyra Stening
Wärnamo SK
08 Wärnamo SK 53.37
7 Hilma Johansson
Skruvs IF
07 Skruvs IF 57.14
F17 Kula
Vikt: 3,0kg
24/9
1 Ottilia Thorell
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 10.36
2 Anna Bergdén
IF Udd
05 IF Udd 9.48
3 Siri Elingfors
IFK Växjö
08 IFK Växjö 9.37
4 Engla Zobal Medin
Skruvs IF
07 Skruvs IF 9.08
5 Elvira Hall
Ljungby FIK
06 Ljungby FIK 9.07
6 Freja Winberg Johansson
Ljungby FIK
05 Ljungby FIK 8.17
7 Matilda Johansson
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 7.67
1234
Matilda Johansson6.607.497.007.67
Elvira Hallx8.979.07x
Ottilia Thorell9.37x9.7710.36
Freja Winberg Johansson7.74x7.878.17
Anna Bergdén8.789.409.488.53
Engla Zobal Medin8.958.209.088.08
Siri Elingfors8.627.369.378.99
F17 Diskus
Vikt: 1,0kg
24/9
1 Elvira Hall
Ljungby FIK
06 Ljungby FIK 20.78
Ida Malmros
IF Udd
06 IF Udd DNS
1234
Elvira Hall
Ida Malmros
F17 Slägga
Vikt: 3,0kg
24/9
1 Felicia Bjärnlöf
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 47.60
2 Ida Malmros
IF Udd
06 IF Udd 41.28
3 Engla Zobal Medin
Skruvs IF
07 Skruvs IF 34.61
4 Smilla Stenqvist
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 26.49
5 Matilda Johansson
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 25.04
6 Moa Hultkvist
IFK Växjö
08 IFK Växjö 23.78
7 Nova Andersson
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 23.38
1234
Ida Malmros
Nova Andersson
Matilda Johansson
Moa Hultkvist
Smilla Stenqvist
Engla Zobal Medin
Felicia Bjärnlöf
F17 Spjut
Vikt: 500g
24/9
1 Vera Undin Cederberg
IFK Växjö
08 IFK Växjö 32.44
2 Agnes Bylander
Ljungby FIK
05 Ljungby FIK 30.68
3 Gerda Medin
Skruvs IF
08 Skruvs IF 26.99
4 Misa Widetoft
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 26.56
5 Stina Ståhl
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK 26.36
6 Stina Johansson
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 26.23
7 Esther Uppenberg
Hovslätts IK
07 Hovslätts IK 21.83
8 Felicia Bjärnlöf
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 19.82
1234
Felicia Bjärnlöf
Stina Ståhl
Vera Undin Cederberg
Misa Widetoft
Gerda Medin
Stina Johansson
Esther Uppenberg
Agnes Bylander
F15 Diskus
Vikt: 0,75kg
24/9
1 Ottilia Thorell
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 32.05
2 Hilma Johansson
Skruvs IF
07 Skruvs IF 25.85
3 Misa Widetoft
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 21.94
4 Elin Ritzinger
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 18.74
5 Siri Elingfors
IFK Växjö
08 IFK Växjö 18.71
1234
Siri Elingfors
Misa Widetoft
Elin Ritzinger
Ottilia Thorell
Hilma Johansson
F13 F/P13 spjut
Extragren (ej med i Lag-UDM)
24/9 16:00
1 Jonathan Rinman
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 32.69
2 Carl Östberg
Finspångs AIK
09 Finspångs AIK 30.40
3 Wilma Bengtsson Damgren
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 26.63
4 Ruth Gustafsson
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 23.63
5 Lukas Kantarp
Finspångs AIK
09 Finspångs AIK 21.23
6 Sixten Levinsson
Finspångs AIK
09 Finspångs AIK 19.42
7 Benjamin Almen
Wärnamo SK
10 Wärnamo SK 16.08
Elma Vincevic
Finspångs AIK
09 Finspångs AIK DNS
1234
Jonathan Rinman
Carl Östberg
Ruth Gustafsson
Elma Vincevic
Lukas Kantarp
Sixten Levinsson
Wilma Bengtsson Damgren
Benjamin Almen
Sammanställning per klass
P13
1 Jonathan Rinman
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 32.69
2 Carl Östberg
Finspångs AIK
09 Finspångs AIK 30.40
3 Lukas Kantarp
Finspångs AIK
09 Finspångs AIK 21.23
4 Sixten Levinsson
Finspångs AIK
09 Finspångs AIK 19.42
5 Benjamin Almen
Wärnamo SK
10 Wärnamo SK 16.08
F13
1 Wilma Bengtsson Damgren
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 26.63
2 Ruth Gustafsson
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 23.63
Elma Vincevic
Finspångs AIK
09 Finspångs AIK DNS
F13 F/P13 längd
Extragren (ej med i Lag-UDM)
24/9 12:45
1 Alice Lingsarve
Habo Friidrott -04
09 Habo Friidrott -04 4.60 0.0
2 Hedvig Orestig
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 4.06 0.0
3 Erik Bjarnehäll
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 3.56 0.0
4 Karin Björlingson
Eksjö Södra IK
10 Eksjö Södra IK 3.52 0.0
5 Tilda Andersen
Lekeryd-Svarttorp SK
10 Lekeryd-Svarttorp SK 3.38 0.0
6 Malva Lönner
IKHP Huskvarna
10 IKHP Huskvarna 3.31 0.0
7 Mathilda Levinsson
Lekeryd-Svarttorp SK
10 Lekeryd-Svarttorp SK 3.08 +0.3
8 Emilia Bergquist
IKHP Huskvarna
10 IKHP Huskvarna 2.61 0.0
Edda Ekberg Sander
Eksjö Södra IK
11 Eksjö Södra IK DNS
Arvid Brauns
Tjalve FIF
09 Tjalve FIF DNS
1234
Mathilda Levinsson
Erik Bjarnehäll
Hedvig Orestig
Edda Ekberg Sander
Tilda Andersen
Arvid Brauns
Emilia Bergquist
Malva Lönner
Karin Björlingson
Alice Lingsarve
Sammanställning per klass
P13
1 Erik Bjarnehäll
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 3.56
Arvid Brauns
Tjalve FIF
09 Tjalve FIF DNS
F13
1 Alice Lingsarve
Habo Friidrott -04
09 Habo Friidrott -04 4.60
2 Hedvig Orestig
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 4.06
3 Karin Björlingson
Eksjö Södra IK
10 Eksjö Södra IK 3.52
4 Tilda Andersen
Lekeryd-Svarttorp SK
10 Lekeryd-Svarttorp SK 3.38
5 Malva Lönner
IKHP Huskvarna
10 IKHP Huskvarna 3.31
6 Mathilda Levinsson
Lekeryd-Svarttorp SK
10 Lekeryd-Svarttorp SK 3.08
7 Emilia Bergquist
IKHP Huskvarna
10 IKHP Huskvarna 2.61
Edda Ekberg Sander
Eksjö Södra IK
11 Eksjö Södra IK DNS
F13 F/P13 kula
Extragren (ej med i Lag-UDM)
24/9 13:15
1 Nelly Boquist
Tjalve FIF
09 Tjalve FIF 11.47
2 Jonathan Rinman
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 9.75
3 Mathilda Levinsson
Lekeryd-Svarttorp SK
10 Lekeryd-Svarttorp SK 5.53
1234
Nelly Boquist10.5310.8111.4710.49
Mathilda Levinsson4.775.534.97-
Jonathan Rinman9.71x9.75x
Sammanställning per klass
P13
1 Jonathan Rinman
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 9.75
F13
1 Nelly Boquist
Tjalve FIF
09 Tjalve FIF 11.47
2 Mathilda Levinsson
Lekeryd-Svarttorp SK
10 Lekeryd-Svarttorp SK 5.53
F13 F/P13 höjd
Extragren (ej med i Lag-UDM)
24/9 14:30
1 Ella Ferm
Wärnamo SK
10 Wärnamo SK 127
2 Hedda Sandh
Eksjö Södra IK
11 Eksjö Södra IK 118
3 Nellie Emilsson
Eksjö Södra IK
11 Eksjö Södra IK 115
Solveig Nordin
Tjalve FIF
10 Tjalve FIF DNS
100103106109112115118121124127130
Hedda Sandhoooooooxxx
Ella Ferm--ooxoxoxoxoooxxx
Nellie Emilssonooxxooooxxx
Sammanställning per klass
F13
1 Ella Ferm
Wärnamo SK
10 Wärnamo SK 127
2 Hedda Sandh
Eksjö Södra IK
11 Eksjö Södra IK 118
3 Nellie Emilsson
Eksjö Södra IK
11 Eksjö Södra IK 115
Solveig Nordin
Tjalve FIF
10 Tjalve FIF
F13 60 m
24/9 14:45
A-Final
Vind: -0.5
Tot. plac.
1 Meja Askestam
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 8.57 1
2 Alice Lingsarve
Habo Friidrott -04
09 Habo Friidrott -04 8.74 3
3 Molly Persson
IFK Växjö
09 IFK Växjö 9.05 6
4 Ella Edgren
Lekeryd-Svarttorp SK
09 Lekeryd-Svarttorp SK 9.16 7
Zion Svensson
KA2 IF
09 KA2 IF 10.12
B-Final
Vind: +0.9
Tot. plac.
1 Lina Hessman
IFK Växjö
09 IFK Växjö 8.93 5 PB
2 Moa Lundgren
Skruvs IF
10 Skruvs IF 9.47 8
3 Mollie Melinder
Hovslätts IK
10 Hovslätts IK 9.87 10 PB
4 Ester Nors
Eksjö Södra IK
11 Eksjö Södra IK 9.96 12 PB
5 Emilia Bergquist
IKHP Huskvarna
10 IKHP Huskvarna 10.78 13
C-Final
Vind: +0.2
Tot. plac.
1 Vesta Lindström
KA2 IF
09 KA2 IF 8.69 2
2 Selma Pelivani
IFK Växjö
10 IFK Växjö 8.87 4
3 Isabell Nilsson
Ljungby FIK
10 Ljungby FIK 9.73 9
4 Solveig Nordin
Tjalve FIF
10 Tjalve FIF 9.95 11
5 Lilly Tubelius
IFK Växjö
10 IFK Växjö 11.63 14 PB
D-Final
Vind: -0.2
Tot. plac.
Ines Kraft
KA2 IF
09 KA2 IF 8.42
Ebba Hammarstrand
Tjalve FIF
09 Tjalve FIF 9.12 SB
Ella Engvall
Tjalve FIF
10 Tjalve FIF 9.32
Melvin Vikström
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 9.43 PB
Elsa Källberg
IKHP Huskvarna
10 IKHP Huskvarna 9.71 PB
Edda Ekberg Sander
Eksjö Södra IK
11 Eksjö Södra IK 9.73
Sammanställning
Plac. Res.
1 Meja Askestam
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 8.57
2 Vesta Lindström
KA2 IF
09 KA2 IF 8.69
3 Alice Lingsarve
Habo Friidrott -04
09 Habo Friidrott -04 8.74
4 Selma Pelivani
IFK Växjö
10 IFK Växjö 8.87
5 Lina Hessman
IFK Växjö
09 IFK Växjö 8.93 PB
6 Molly Persson
IFK Växjö
09 IFK Växjö 9.05
7 Ella Edgren
Lekeryd-Svarttorp SK
09 Lekeryd-Svarttorp SK 9.16
8 Moa Lundgren
Skruvs IF
10 Skruvs IF 9.47
9 Isabell Nilsson
Ljungby FIK
10 Ljungby FIK 9.73
10 Mollie Melinder
Hovslätts IK
10 Hovslätts IK 9.87 PB
11 Solveig Nordin
Tjalve FIF
10 Tjalve FIF 9.95
12 Ester Nors
Eksjö Södra IK
11 Eksjö Södra IK 9.96 PB
13 Emilia Bergquist
IKHP Huskvarna
10 IKHP Huskvarna 10.78
14 Lilly Tubelius
IFK Växjö
10 IFK Växjö 11.63 PB
Zion Svensson
KA2 IF
09 KA2 IF 10.12
Ines Kraft
KA2 IF
09 KA2 IF 8.42
Ebba Hammarstrand
Tjalve FIF
09 Tjalve FIF 9.12 SB
Ella Engvall
Tjalve FIF
10 Tjalve FIF 9.32
Melvin Vikström
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 9.43 PB
Elsa Källberg
IKHP Huskvarna
10 IKHP Huskvarna 9.71 PB
Edda Ekberg Sander
Eksjö Södra IK
11 Eksjö Södra IK 9.73
F13 1500 m
24/9 13:15
1 Tilde Stenkvist
IFK Växjö
10 IFK Växjö 5:17.37
2 Julia Walltin
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 5:19.45
3 Nella Stenqvist
Ljungby FIK
09 Ljungby FIK 5:35.92 PB
4 Ruth Gustafsson
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 5:38.03
5 Nellie Emilsson
Eksjö Södra IK
11 Eksjö Södra IK 6:07.06
6 Ella Engvall
Tjalve FIF
10 Tjalve FIF 6:08.18
7 Hanna Alstad
KA2 IF
09 KA2 IF 6:11.25
8 Stina Rosander
Lekeryd-Svarttorp SK
10 Lekeryd-Svarttorp SK 6:12.87 PB
9 Emma König
IFK Växjö
10 IFK Växjö 6:18.45
10 Ellie Rönn
Skruvs IF
10 Skruvs IF 6:21.10
11 Mia Stoye
IFK Växjö
09 IFK Växjö 6:29.05
12 Alicja Stanislawska
IFK Växjö
09 IFK Växjö 6:32.91
13 Ella Ferm
Wärnamo SK
10 Wärnamo SK 6:45.15
14 Agnes Klahr
Hovslätts IK
09 Hovslätts IK 6:49.32
F13 200 m häck
Höjd: 68,6cm
24/9 12:00
A-Final
Vind: +0.9
Tot. plac.
1 Ines Kraft
KA2 IF
09 KA2 IF 29.68 1 PB
2 Sofia Hägg
Finspångs AIK
09 Finspångs AIK 32.47 3 PB
3 Alicja Stanislawska
IFK Växjö
09 IFK Växjö 32.79 4
4 Hedvig Orestig
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 33.65 5 PB
5 Hanna Carlsson
Skruvs IF
09 Skruvs IF 33.78 6 PB
6 Malva Lönner
IKHP Huskvarna
10 IKHP Huskvarna 38.30 13
B-Final
Vind: 0.0
Tot. plac.
1 Alva Edh
Lekeryd-Svarttorp SK
10 Lekeryd-Svarttorp SK 34.41 7
2 Alice Johansson
IFK Växjö
09 IFK Växjö 34.82 8
3 Matilda Dalteg
Hovslätts IK
09 Hovslätts IK 35.46 9
4 Elsa Nyström
Ljungby FIK
09 Ljungby FIK 36.02 10
5 Edda Ekberg Sander
Eksjö Södra IK
11 Eksjö Södra IK 37.14 11
6 Inez Sjöberg
IFK Växjö
10 IFK Växjö 39.26 14
C-Final
Vind: +0.2
Tot. plac.
1 Meja Askestam
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 31.88 2
2 Sigrid Hagelberg
IFK Växjö
10 IFK Växjö 38.19 12
June Johansson
KA2 IF
09 KA2 IF 31.28
Alva Karlsson Vidén
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 35.60
Ester Nors
Eksjö Södra IK
11 Eksjö Södra IK 38.02
Sammanställning
Plac. Res.
1 Ines Kraft
KA2 IF
09 KA2 IF 29.68 PB
2 Meja Askestam
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 31.88
3 Sofia Hägg
Finspångs AIK
09 Finspångs AIK 32.47 PB
4 Alicja Stanislawska
IFK Växjö
09 IFK Växjö 32.79
5 Hedvig Orestig
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 33.65 PB
6 Hanna Carlsson
Skruvs IF
09 Skruvs IF 33.78 PB
7 Alva Edh
Lekeryd-Svarttorp SK
10 Lekeryd-Svarttorp SK 34.41
8 Alice Johansson
IFK Växjö
09 IFK Växjö 34.82
9 Matilda Dalteg
Hovslätts IK
09 Hovslätts IK 35.46
10 Elsa Nyström
Ljungby FIK
09 Ljungby FIK 36.02
11 Edda Ekberg Sander
Eksjö Södra IK
11 Eksjö Södra IK 37.14
12 Sigrid Hagelberg
IFK Växjö
10 IFK Växjö 38.19
13 Malva Lönner
IKHP Huskvarna
10 IKHP Huskvarna 38.30
14 Inez Sjöberg
IFK Växjö
10 IFK Växjö 39.26
June Johansson
KA2 IF
09 KA2 IF 31.28
Alva Karlsson Vidén
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 35.60
Ester Nors
Eksjö Södra IK
11 Eksjö Södra IK 38.02
F13 5x60 m
24/9 17:30
A-Final
Tot. plac.
1 Habo Friidrott -04 Lag x
Hedvig Orestig 10
Wilma Bengtsson Damgren 10
Emma Centerhed Wiberg 10
Rebecka Johansson 10
Ruth Gustafsson 10

Habo Friidrott -04
Habo Friidrott -04 45.80 4
2 Ljungby FIK Lag F13
Isabell Nilsson 10
Elsa Nyström 09
Nella Stenqvist 09
My Klasa 10
Ines Ritzinger 10

Ljungby FIK
Ljungby FIK 47.29 7
3 Skruvs IF Lag
Wilja Walfridsson 10
Ella Algotsson 10
Frida Lundgren 10
Hanna Carlsson 09
Ellie Rönn 10

Skruvs IF
Skruvs IF 48.18 9
4 IFK Växjö Lag Gul
Molly Lagrelius 10
Sigrid Hagelberg 10
Tilde Stenkvist 10
Livia Nilsson 10
Alicia Sandgren 10

IFK Växjö
IFK Växjö 49.41 10
5 IKHP Huskvarna Lag F13
Emilia Bergquist 10
Elsa Källberg 10
Stina Rossel 10
Ida Hellberg 10
Julia Walltin 09

IKHP Huskvarna
IKHP Huskvarna 49.83 12
B-Final
Tot. plac.
1 KA2 IF F13
Vesta Lindström 09
Hanna Alstad 09
Astrid Aspington 09
June Johansson 09
Ines Kraft 09

KA2 IF
KA2 IF 42.21 1
2 Hovslätts IK Lag x
Mollie Melinder 10
Agnes Klahr 09
Ella Karlsson 09
Mira Solfelt Halvardsson 09
Matilda Dalteg 09

Hovslätts IK
Hovslätts IK 46.37 5
3 Wärnamo SK Lag x
Meja Askestam 09
Emilia Gustafsson Hjertonsson 09
Ella Ferm 10
Alice Ferm 10
Alva Karlsson Vidén 09

Wärnamo SK
Wärnamo SK 47.78 8
4 ESIK Lag-F13
Kerstin Egmyr 11
Karin Björlingson 10
Ester Nors 11
Nellie Elofsson 10
Edda Ekberg Sander 11

Eksjö Södra IK
Eksjö Södra IK 49.46 11
5 IFK Växjö Lag Grön
Inez Sjöberg 10
Lilly Tubelius 10
Edita Sakti 10
Noomi Lindkvist 10
Emma König 10

IFK Växjö
IFK Växjö 50.09 13
C-Final
Tot. plac.
1 IFK Växjö Lag Orange
Alicja Stanislawska 09
Alma Stenberg 09
Molly Persson 09
Lova Karlssom 09
Ellen Eriksson 09

IFK Växjö
IFK Växjö 43.34 2
2 IFK Växjö Lag Blå
Smilla Bernhardsson 09
Alice Johansson 09
Lina Hessman 09
Mia Stoye 09
Freya Skoog 09

IFK Växjö
IFK Växjö 43.79 3
3 Lekeryd-Svarttorp SK Lag
Mathilda Levinsson 10
Tilda Andersen 10
Tea Blåhed 10
Alva Edh 10
Ella Edgren 09

Lekeryd-Svarttorp SK
Lekeryd-Svarttorp SK 47.07 6
Finspångs/ Tjalve Lag-F13
Sofia Hägg 09
Elma Vincevic 09
Ebba Hammarstrand 09 Tjalve FIF
Nelly Boquist 09 Tjalve FIF
Ella Engvall 10 Tjalve FIF

Finspångs AIK
Finspångs AIK DQ
Sammanställning
Plac. Res.
1 KA2 IF F13
KA2 IF
KA2 IF 42.21
2 IFK Växjö Lag Orange
IFK Växjö
IFK Växjö 43.34
3 IFK Växjö Lag Blå
IFK Växjö
IFK Växjö 43.79
4 Habo Friidrott -04 Lag x
Habo Friidrott -04
Habo Friidrott -04 45.80
5 Hovslätts IK Lag x
Hovslätts IK
Hovslätts IK 46.37
6 Lekeryd-Svarttorp SK Lag
Lekeryd-Svarttorp SK
Lekeryd-Svarttorp SK 47.07
7 Ljungby FIK Lag F13
Ljungby FIK
Ljungby FIK 47.29
8 Wärnamo SK Lag x
Wärnamo SK
Wärnamo SK 47.78
9 Skruvs IF Lag
Skruvs IF
Skruvs IF 48.18
10 IFK Växjö Lag Gul
IFK Växjö
IFK Växjö 49.41
11 ESIK Lag-F13
Eksjö Södra IK
Eksjö Södra IK 49.46
12 IKHP Huskvarna Lag F13
IKHP Huskvarna
IKHP Huskvarna 49.83
13 IFK Växjö Lag Grön
IFK Växjö
IFK Växjö 50.09
Finspångs/ Tjalve Lag-F13
Finspångs AIK
Finspångs AIK DQ
F13 Stav
24/9 12:00
1 Ebba Hammarstrand
Tjalve FIF
09 Tjalve FIF 270
2 Freya Skoog
IFK Växjö
09 IFK Växjö 230
3 Noomi Lindkvist
IFK Växjö
10 IFK Växjö 225
4 Astrid Aspington
KA2 IF
09 KA2 IF 220
5 Wilma Bengtsson Damgren
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 220
6 Lova Karlssom
IFK Växjö
09 IFK Växjö 210
7 Mira Solfelt Halvardsson
Hovslätts IK
09 Hovslätts IK 190
8 Hanna Carlsson
Skruvs IF
09 Skruvs IF 170
9 Kerstin Egmyr
Eksjö Södra IK
11 Eksjö Södra IK 160
10 Ella Ferm
Wärnamo SK
10 Wärnamo SK 160
11 My Klasa
Ljungby FIK
10 Ljungby FIK 150
12 Molly Lagrelius
IFK Växjö
10 IFK Växjö 150
=13 Julia Walltin
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 140
=13 Ella Edgren
Lekeryd-Svarttorp SK
09 Lekeryd-Svarttorp SK 140
Alice Ferm
Wärnamo SK
10 Wärnamo SK 140
Edda Ekberg Sander
Eksjö Södra IK
11 Eksjö Södra IK 140
120130140150160170180190200210215220225230235240245250255260270275280285
Alice Fermooxoxxx
Mira Solfelt Halvardssonooooooxooxxx
Wilma Bengtsson Damgren--ooooxxoxoxoxxooxoxxx
Freya Skoog-------oooooxooxxx
Hanna Carlssonooooxxooxxx
Noomi Lindkvist-----ooooooxoxoxxx
Astrid Aspington-------ooxo-xoxxx
My Klasaxoxoooxxx
Ella Fermoooxooxxx
Molly Lagreliusooxoxoxxx
Kerstin Egmyr--oooxxx
Edda Ekberg Sander--xoxxx
Julia Walltinoooxxx
Ella Edgrenoooxxx
Ebba Hammarstrand-----------------ooxxx
Lova Karlssom------oooxxoxxx
F13 Tresteg
Hoppzon
24/9 13:45
1 June Johansson
KA2 IF
09 KA2 IF 9.90 +1.8
2 Ellen Eriksson
IFK Växjö
09 IFK Växjö 9.09 +1.3
3 Alicia Sandgren
IFK Växjö
10 IFK Växjö 9.09 0.0
4 Smilla Bernhardsson
IFK Växjö
09 IFK Växjö 8.96 +1.7 PB
5 Ella Algotsson
Skruvs IF
10 Skruvs IF 8.61 +1.9
6 Elma Vincevic
Finspångs AIK
09 Finspångs AIK 8.46 0.0 PB
7 Alva Edh
Lekeryd-Svarttorp SK
10 Lekeryd-Svarttorp SK 8.46 +1.6 PB
8 Alva Karlsson Vidén
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 8.35 +0.3
9 Emma Centerhed Wiberg
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 7.71 0.0 PB
10 Matilda Dalteg
Hovslätts IK
09 Hovslätts IK 7.69 +0.4
11 Karin Björlingson
Eksjö Södra IK
10 Eksjö Södra IK 7.67 -0.9 PB
12 Jasmina Wenström
IFK Växjö
10 IFK Växjö 7.46 0.0
13 Stina Rossel
IKHP Huskvarna
10 IKHP Huskvarna 7.02 0.0
14 Saga Runnemalm
Ljungby FIK
11 Ljungby FIK 6.69 +0.2
Vesta Lindström
KA2 IF
09 KA2 IF 9.48 +0.5 PB
Sofia Hägg
Finspångs AIK
09 Finspångs AIK 9.35 0.0
1234
Vesta Lindström9.43 +1.69.48 +0.58.89 +1.9x
Sofia Hägg9.35 0.09.20 0.09.15 +1.29.32 +0.8
Emma Centerhed Wiberg7.71 0.07.52 0.07.17 +1.27.59 +1.1
June Johansson9.67 -1.89.73 +1.59.56 +0.39.90 +1.8
Smilla Bernhardsson8.85 -1.68.96 +1.78.74 0.08.74 0.0
Alicia Sandgren8.79 0.08.94 +1.88.87 0.09.09 0.0
Karin Björlingson7.67 -0.97.54 +1.07.48 +0.17.17 +0.1
Stina Rossel6.58 0.06.81 +1.26.71 +0.37.02 0.0
Ellen Eriksson9.09 +1.39.03 0.08.85 0.08.67 +0.6
Alva Edh7.71 0.08.46 +1.68.37 -1.18.40 -1.2
Jasmina Wenström7.42 0.0x 7.46 0.07.22 +1.1
Saga Runnemalm6.63 -1.56.69 +0.26.66 +0.76.21 +1.9
Ella Algotsson8.25 0.08.61 +1.98.57 0.08.29 0.0
Elma Vincevic8.41 +0.28.46 0.08.43 0.08.18 0.0
Alva Karlsson Vidén8.00 +0.17.57 +2.28.35 +0.38.21 0.0
Matilda Dalteg7.67 +1.47.69 +0.47.37 +0.27.68 0.0
F13 Diskus
Vikt: 0,6kg
24/9 15:30
1 Alma Stenberg
IFK Växjö
09 IFK Växjö 30.23 PB
2 Rebecka Johansson
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 27.87 PB
3 Sofia Hägg
Finspångs AIK
09 Finspångs AIK 26.48
4 Moa Fransson Davidsen
IFK Växjö
09 IFK Växjö 24.66
5 Maja Westerlund
KA2 IF
10 KA2 IF 20.63 PB
6 Ida Hellberg
IKHP Huskvarna
10 IKHP Huskvarna 18.12
7 Frida Lundgren
Skruvs IF
10 Skruvs IF 15.54 PB
8 Tea Blåhed
Lekeryd-Svarttorp SK
10 Lekeryd-Svarttorp SK 15.08
9 Livia Nilsson
IFK Växjö
10 IFK Växjö 14.88 PB
10 Edita Sakti
IFK Växjö
10 IFK Växjö 14.54
11 Ines Ritzinger
Ljungby FIK
10 Ljungby FIK 14.04
12 Agnes Klahr
Hovslätts IK
09 Hovslätts IK 13.44 PB
13 Nellie Elofsson
Eksjö Södra IK
10 Eksjö Södra IK 13.30
14 Emilia Gustafsson Hjertonsson
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 11.94 PB
1234
Moa Fransson Davidsen
Livia Nilsson
Frida Lundgren
Edita Sakti
Ines Ritzinger
Tea Blåhed
Rebecka Johansson
Alma Stenberg
Emilia Gustafsson Hjertonsson
Maja Westerlund
Sofia Hägg
Nellie Elofsson
Ida Hellberg
Agnes Klahr
F13 Slägga
Vikt: 2,0kg
24/9 12:45
1 Alma Stenberg
IFK Växjö
09 IFK Växjö 29.97 PB
2 Nelly Boquist
Tjalve FIF
09 Tjalve FIF 29.17 PB
3 Selma Pelivani
IFK Växjö
10 IFK Växjö 20.89
4 Maja Westerlund
KA2 IF
10 KA2 IF 20.66
5 Edita Sakti
IFK Växjö
10 IFK Växjö 20.59 PB
6 Moa Fransson Davidsen
IFK Växjö
09 IFK Växjö 20.37
7 Rebecka Johansson
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 19.28
8 Alice Ferm
Wärnamo SK
10 Wärnamo SK 18.69
9 Elsa Källberg
IKHP Huskvarna
10 IKHP Huskvarna 18.41
10 Emilia Segerholm
Hovslätts IK
09 Hovslätts IK 18.14
11 Ebba Johansson
Ljungby FIK
10 Ljungby FIK 18.09
12 Frida Lundgren
Skruvs IF
10 Skruvs IF 18.04
13 Signe Larsson
Lekeryd-Svarttorp SK
10 Lekeryd-Svarttorp SK 14.14
14 Hedda Sandh
Eksjö Södra IK
11 Eksjö Södra IK 12.42
1234
Selma Pelivani
Rebecka Johansson
Signe Larsson
Maja Westerlund
Emilia Segerholm
Moa Fransson Davidsen
Frida Lundgren
Alma Stenberg
Edita Sakti
Hedda Sandh
Ebba Johansson
Alice Ferm
Nelly Boquist
Elsa Källberg
P17 300 m häck
Höjd: 84,0cm
24/9 12:45
Kommentar: Sprang med F17 A-heat
1 Edward Finndahl
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 47.52
2 William Blom
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 49.16

Deprecated: preg_match_all(): Passing null to parameter #2 ($subject) of type string is deprecated in /var/www/html/db/db-query.php on line 170

Deprecated: preg_match_all(): Passing null to parameter #2 ($subject) of type string is deprecated in /var/www/html/db/db-query.php on line 170
P17 4x100 m
24/9 17:30

Deprecated: preg_match_all(): Passing null to parameter #2 ($subject) of type string is deprecated in /var/www/html/db/db-query.php on line 170
A-Final
Kommentar: Lag-UDM Mix 14-17 år (Max två killar)
Tot. plac.
1 Hovslätts IK Lag x
Hilda Sten 05
William Blom 05
Emma Östklint 05
David Emilsson 05

Hovslätts IK
Hovslätts IK 52.20 2
2 Habo Friidrott -04 Lag 14-17år
Anna Elwing 08
Olivia Andersson 07
Tindra Westlund Stenberg 08
Nike Blomberg 08

Habo Friidrott -04
Habo Friidrott -04 54.02 4
3 Ljungby FIK Lag Blå
Ida Henricsson 07
Kalle Karlsson 08
Agnes Bylander 05
Tinja Strandmark 08

Ljungby FIK
Ljungby FIK 55.02 6
4 IFK Växjö
Siri Elingfors 08
Moa Hultkvist 08
Elias Karlsson 08
Vera Undin Cederberg 08

IFK Växjö
IFK Växjö 56.17 7
5 Skruvs IF Lag
Hilma Johansson 07
Engla Zobal Medin 07
Saga Simonsson 08
Gerda Medin 08

Skruvs IF
Skruvs IF 58.19 8
B-Final
Kommentar: Lag-UDM Mix 14-17 år (Max två killar)
Tot. plac.
1 ESIK lag Mix14-17 år
Edward Finndahl 05
Tuva Svensson Swärdh 05
Kerstin Almerheim 05
Lukas Björklund 05

Eksjö Södra IK
Eksjö Södra IK 52.09 1
2 Wärnamo SK
Tyra Stening 08
Stina Ståhl 07
Elias Andersson 07
Felix Sköld 08

Wärnamo SK
Wärnamo SK 53.29 3
3 IF Udd Lag 14-17
Klara Dahlin 07
Anna Bergdén 05
Ella Kjellberg 09
Philip Gunnarsson 07

IF Udd
IF Udd 54.24 5
4 Ljungby FIK Lag Vit
Stina Johansson 08
Ingrid Åberg 08
Emma Sjödal 07
Elin Ritzinger 08

Ljungby FIK
Ljungby FIK 58.33 9
Sammanställning
Plac. Res.
1 ESIK lag Mix14-17 år
Eksjö Södra IK
Eksjö Södra IK 52.09
2 Hovslätts IK Lag x
Hovslätts IK
Hovslätts IK 52.20
3 Wärnamo SK
Wärnamo SK
Wärnamo SK 53.29
4 Habo Friidrott -04 Lag 14-17år
Habo Friidrott -04
Habo Friidrott -04 54.02
5 IF Udd Lag 14-17
IF Udd
IF Udd 54.24
6 Ljungby FIK Lag Blå
Ljungby FIK
Ljungby FIK 55.02
7 IFK Växjö
IFK Växjö
IFK Växjö 56.17
8 Skruvs IF Lag
Skruvs IF
Skruvs IF 58.19
9 Ljungby FIK Lag Vit
Ljungby FIK
Ljungby FIK 58.33
P17 Slägga
Vikt: 5,0kg
24/9
1 Victor Wallin
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 29.71
1234
Victor Wallin
P15 Kula
Vikt: 4,0kg
24/9
1 Elias Andersson
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK 14.61
2 Linus Wictorsson
Hovslätts IK
09 Hovslätts IK 10.91
1234
Linus Wictorsson10.259.1110.0610.91
Elias Andersson14.61xx14.51
P15 Diskus
Vikt: 1,0kg
24/9
1 Elias Andersson
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK 43.84
2 Linus Wictorsson
Hovslätts IK
09 Hovslätts IK 29.58
3 Rasmus Johannsson
IF Udd
08 IF Udd 16.50
1234
Elias Andersson
Rasmus Johannsson
Linus Wictorsson
P15 Slägga
Vikt: 4,0kg
24/9
1 Elias Andersson
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK 50.84
1234
Elias Andersson
P15 Spjut
Vikt: 600g
24/9
1 Arvid Bergdén
IF Udd
08 IF Udd 28.28
1234
Arvid Bergdén
P13 60 m
24/9 15:00
Vind: 0.0
1 Carl Östberg
Finspångs AIK
09 Finspångs AIK 8.47 PB
2 Konstanty Piontek
KA2 IF
09 KA2 IF 8.80
3 Albert Carling
IFK Växjö
09 IFK Växjö 8.83
4 Otto Dahlesson
Eksjö Södra IK
09 Eksjö Södra IK 8.91
5 Lukas Alexandersson
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 8.93
6 Noah Selinder
Wärnamo SK
10 Wärnamo SK 9.67
P13 1500 m
24/9 13:30
1 Benjamin Högelius
KA2 IF
09 KA2 IF 5:23.73
2 Lukas Kantarp
Finspångs AIK
09 Finspångs AIK 5:28.89
3 Melker Sundbom
Eksjö Södra IK
09 Eksjö Södra IK 5:35.23
4 Lukas Alexandersson
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 5:55.72
5 Erik Bjarnehäll
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 6:02.88
6 Elvin Nilsson
IFK Växjö
10 IFK Växjö 7:01.90
Victor Bergqvist
Eksjö Södra IK
12 Eksjö Södra IK 6:22.78
P13 200 m häck
Höjd: 68,6cm
24/9 12:15
Vind: +0.7
1 Carl Östberg
Finspångs AIK
09 Finspångs AIK 29.56 PB
2 Otto Dahlesson
Eksjö Södra IK
09 Eksjö Södra IK 32.55 PB
3 Benjamin Högelius
KA2 IF
09 KA2 IF 32.61
4 Melvin Vikström
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 33.43 PB
5 Arvid Uddenberg
IFK Växjö
10 IFK Växjö 34.65
6 Erik Bjarnehäll
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 35.97
P13 5x60 m
24/9 17:30
1 Finspångs AIK Lag x
Sixten Levinsson 09
Carl Östberg 09
Lukas Kantarp 09
Leon Bermhed 10 Tjalve FIF
Alfred Stuhrmann 09 Tjalve FIF

Finspångs AIK
Finspångs AIK 44.23
2 IKHP Huskvarna Lag P13
Lukas Alexandersson 09
Melvin Vikström 09
Emil Samuelsson 10
Erik Persson 09
Anton Manderhjelm 11

IKHP Huskvarna
IKHP Huskvarna 45.78
3 IFK Växjö Lag Vit
Albert Carling 09
Elvin Nilsson 10
Arvid Uddenberg 10
Alve Jedhammar 10
Gustav Kroon 10

IFK Växjö
IFK Växjö 46.14
4 Wärnamo SK Lag p
Jonathan Rinman 09
Erik Bjarnehäll 09
Wille Hagelvik 09
Benjamin Almen 10
Noah Selinder 10

Wärnamo SK
Wärnamo SK 46.41
5 ESIK Lag-P13
Otto Dahlesson 09
Nils Oskarsson 09
Victor Bergqvist 12
Hampus Nelander-Karlsson 09
Melker Sundbom 09

Eksjö Södra IK
Eksjö Södra IK 49.23
KA2 IF P13
Samuel Coric 09
Zion Svensson 09
Benjamin Högelius 09
June Johansson 09
Konstanty Piontek 09

KA2 IF
KA2 IF 42.65 Utom tävlan
P13 Stav
24/9 14:00
1 Leon Bermhed
Tjalve FIF
10 Tjalve FIF 300
2 Alve Jedhammar
IFK Växjö
10 IFK Växjö 240 PB
3 Erik Persson
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 200 PB
4 Benjamin Almen
Wärnamo SK
10 Wärnamo SK 150
5 Victor Bergqvist
Eksjö Södra IK
12 Eksjö Södra IK 140
Zion Svensson
KA2 IF
09 KA2 IF DNS
120130140150160170180190200210215220225230235240245250255270300310
Victor Bergqvistooxoxxx
Alve Jedhammar-----ooooooxoxoxoxxoxxoxxx
Erik Persson-ooooooooxxx
Benjamin Almenoxxoooxxx
Leon Bermhed-----------------o-oxxoxxx
P13 Tresteg
Hoppzon
24/9 16:15
1 Samuel Coric
KA2 IF
09 KA2 IF 10.65 +0.1 PB
2 Melker Sundbom
Eksjö Södra IK
09 Eksjö Södra IK 9.32 -1.0 PB
3 Olle Folkesson
IFK Växjö
10 IFK Växjö 9.09 0.0 PB
4 Melvin Vikström
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 9.01 +0.8
5 Benjamin Almen
Wärnamo SK
10 Wärnamo SK 8.17 0.0
6 Sixten Levinsson
Finspångs AIK
09 Finspångs AIK 6.97 0.0
Konstanty Piontek
KA2 IF
09 KA2 IF 10.09 0.0 PB
1234
Melker Sundbom9.17 0.0x x 9.32 -1.0
Sixten Levinsson6.97 0.06.83 0.0x x
Olle Folkesson8.99 0.08.85 0.08.73 +0.29.09 0.0
Benjamin Almen8.17 0.07.75 0.07.94 0.07.83 0.0
Konstanty Piontek9.83 -0.69.63 +0.910.00 0.010.09 0.0
Samuel Coric10.65 +0.110.38 -0.410.29 0.010.34 0.0
Melvin Vikström8.85 0.08.70 -1.88.86 0.09.01 +0.8
P13 Diskus
Vikt: 0,6kg
24/9 14:45
1 Jonathan Rinman
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 46.11
2 Alfred Stuhrmann
Tjalve FIF
09 Tjalve FIF 34.57
3 Emil Samuelsson
IKHP Huskvarna
10 IKHP Huskvarna 22.32 PB
4 Olle Folkesson
IFK Växjö
10 IFK Växjö 21.96
5 Nils Oskarsson
Eksjö Södra IK
09 Eksjö Södra IK 20.70
Zion Svensson
KA2 IF
09 KA2 IF NM
1234
Emil Samuelsson
Nils Oskarsson
Olle Folkesson
Zion Svensson
Jonathan Rinman
Alfred Stuhrmann
P13 Slägga
Vikt: 3,0kg
24/9 12:00
1 Jonathan Rinman
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 47.38
2 Alfred Stuhrmann
Tjalve FIF
09 Tjalve FIF 29.32 PB
3 Hampus Nelander-Karlsson
Eksjö Södra IK
09 Eksjö Södra IK 21.62 PB
4 Samuel Coric
KA2 IF
09 KA2 IF 21.23
5 Gustav Kroon
IFK Växjö
10 IFK Växjö 18.64
6 Anton Manderhjelm
IKHP Huskvarna
11 IKHP Huskvarna 18.50
1234
Samuel Coric
Anton Manderhjelm
Hampus Nelander-Karlsson
Alfred Stuhrmann
Gustav Kroon
Jonathan Rinman