Resultat Klubbmästerskap del 2

Slättens IP, Habo   2022-09-06

Arrangör: Habo Friidrott 04 Tävlingsledare: Henrik Johansson Senast uppdaterad: 2022-09-08 20:36:11
Övrigt: Nu är det dags för andra delen av vår serie med klubbmästerskap den 6 september kl 17:45. Vid dessa tillfällen utser vi årets klubbmästare i respektive gren och man kan bära den äran ett år till nästa tillfälle. Klubbmästerskapen kommer att hållas för F/P12 och äldre. Vi hoppas att även vuxna medlemmar tar chansen! Denna gång gäller det kort häck, lång sprint, höjd och spjut. Saknas någon seniorklass för att få rätt vikt på spjut meddela it@habofriidrott.se så lägger vi till klassen.  
Kvinnor 400 m
6/9 18:25
1 Tindra Westlund Stenberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 1:04.63 PB
Kvinnor 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 3000 m

6/9 19:10
Anna Helmers
Habo Friidrott -04
89 Habo Friidrott -04 DNS
F15 300 m
6/9 19:00
1 Anna Elwing
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 46.02
2 Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 46.12
3 Matilda Johansson
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 53.71
Tuva Sköld
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 DNS
Stina Essberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 DNS
F15 80 m häck
Höjd: 76,2cm
6/9 18:20
Vind: -0.5
1 Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 13.32
2 Matilda Johansson
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 16.22
Stina Essberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 DNS
F15 Spjut
Vikt: 500g
6/9 18:00
1 Matilda Johansson
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 22.29
Tuva Sköld
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 DNS
123456
Matilda Johansson22.2920.36x19.76x21.97
Tuva Sköld
F13 200 m
6/9 18:50
Vind: +0.7
1 Hedvig Orestig
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 31.02
2 Ruth Gustafsson
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 31.36
3 Joline Dahlén
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 32.81 PB
F13 60 m häck
Höjd: 68,6cm
6/9 18:15
Vind: -0.5
1 Hedvig Orestig
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 11.38
2 Rebecka Johansson
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 12.30
3 Ruth Gustafsson
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 12.34 PB
F13 Höjd
6/9 19:10
1 Rebecka Johansson
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 125
Hedvig Orestig
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 DNS
Wilma Bengtsson Damgren
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 DNS
120125130
Rebecka Johanssonooxxx
F13 Spjut
Vikt: 400g
6/9 18:00
1 Ruth Gustafsson
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 29.58 PB
2 Wilma Bengtsson Damgren
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 29.13
3 Hedvig Orestig
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 22.78 PB
123456
Hedvig Orestig18.3422.78xx19.1619.93
Ruth Gustafsson25.1025.6125.3723.6229.5826.51
Wilma Bengtsson Damgren25.5529.1328.1127.5828.1827.42
Män 400 m
6/9 18:25
1 Anders Stenberg
Habo Friidrott -04
81 Habo Friidrott -04 59.69
2 David Jaldemark
Habo Friidrott -04
73 Habo Friidrott -04 1:04.34
Per Orestig
Habo Friidrott -04
82 Habo Friidrott -04 DNS
Kvinnor & Män 3000 m
6/9 19:50
1 Ola Grauers
Habo Friidrott -04
80 Habo Friidrott -04 9:19.24 PB
2 Simon Westh
Habo Friidrott -04
05 Habo Friidrott -04 9:25.46
3 Per Orestig
Habo Friidrott -04
82 Habo Friidrott -04 9:37.08 PB
4 Michael Edgren
Habo Friidrott -04
85 Habo Friidrott -04 10:16.75
5 David Jaldemark
Habo Friidrott -04
73 Habo Friidrott -04 11:04.53
6 Irma Westh
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 11:20.85
Samiel Sankores
Habo Friidrott -04
97 Habo Friidrott -04 DNS
Sammanställning per klass
Män
1 Ola Grauers
Habo Friidrott -04
80 Habo Friidrott -04 9:19.24
2 Simon Westh
Habo Friidrott -04
05 Habo Friidrott -04 9:25.46
3 Per Orestig
Habo Friidrott -04
82 Habo Friidrott -04 9:37.08
4 Michael Edgren
Habo Friidrott -04
85 Habo Friidrott -04 10:16.75
5 David Jaldemark
Habo Friidrott -04
73 Habo Friidrott -04 11:04.53
Samiel Sankores
Habo Friidrott -04
97 Habo Friidrott -04 DNS
Kvinnor
1 Irma Westh
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 11:20.85
P15 Spjut
Vikt: 600g
6/9 18:00
1 Theodor Rogö
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 38.58
123456
Theodor Rogö31.9431.3836.8732.8933.2338.58