Resultat IVSM

Tresteget, Varberg   2024-03-01 - 2024-03-03

Arrangör: Varbergs GIF Tävlingsledare: Per Svensson Senast uppdaterad: 2024-03-04 02:00:26
2024-03-01 2024-03-02 2024-03-03 Alla dagar
K35 60 m
2/3 12:00
1 Cecilia Edfors
Sollefteå GIF
87 Sollefteå GIF 8.36 4.00 SB
2 Victoria Westling
Motala AIF
88 Motala AIF 8.68 2.00 PB
3 Elin Jarenfors
Tanums IF
89 Tanums IF 10.11 1.00
K35 200 m
3/3 10:45
1 Cecilia Edfors
Sollefteå GIF
87 Sollefteå GIF 27.60 3.00 SB
2 Sandra Andersson
IF Hagen
86 IF Hagen 29.56 1.00 PB
K35 400 m
A-Final
2/3 14:05
Tot. plac.
1 Cecilia Edfors
Sollefteå GIF
87 Sollefteå GIF 1:03.41 7.00 1 SB
2 Caroline Norrsand
Ystads IF
85 Ystads IF 1:04.84 4.00 3
3 Erika Jonasson
Björnstorps IF
88 Björnstorps IF 1:05.99 3.00 4 SB
B-Final
2/3 14:05
Tot. plac.
1 Isabel Jacobsen
Falkenbergs IK
87 Falkenbergs IK 1:04.70 5.00 2 PB
2 Sandra Andersson
IF Hagen
86 IF Hagen 1:06.25 2.00 5 PB
3 Sofia Turesson
Hässelby SK
89 Hässelby SK 1:06.85 1.00 6 PB
K35 800 m
3/3 15:05
1 Desiree Lilliehöök
Örgryte IS
86 Örgryte IS 2:21.16 6.00 PB
2 Isabel Jacobsen
Falkenbergs IK
87 Falkenbergs IK 2:29.04 4.00 SB
3 Caroline Norrsand
Ystads IF
85 Ystads IF 2:29.88 3.00 SB
4 Sofia Turesson
Hässelby SK
89 Hässelby SK 2:31.24 2.00 PB
5 Sandra Andersson
IF Hagen
86 IF Hagen 2:33.05 1.00 SB
K35 1500 m
2/3 19:55
1 Desiree Lilliehöök
Örgryte IS
86 Örgryte IS 4:52.02 7.00 PB
2 Liduina van Sitteren
Örebro AIK
89 Örebro AIK 4:54.69 5.00 PB
3 Vanja Karlsson
Halmstad Garnisons IF
85 Halmstad Garnisons IF 5:14.21 4.00 PB
4 Karin Horkeby
Hälle IF
87 Hälle IF 5:16.94 3.00 PB
5 Erika Jonasson
Björnstorps IF
88 Björnstorps IF 5:18.63 2.00
6 Sandra Andersson
IF Hagen
86 IF Hagen 5:36.83 1.00
K35 & K40 & K45 3000 m
1/3 20:00
1 Liduina van Sitteren
Örebro AIK
89 Örebro AIK 10:09.49 4.00 SB
2 Desiree Lilliehöök
Örgryte IS
86 Örgryte IS 10:22.06 2.00 PB
3 Moa Widjer
Örgryte IS
81 Örgryte IS 10:58.20 2.00 PB
4 Gabriella Lundh
Lerum Friidrott
76 Lerum Friidrott 11:31.55 3.00
5 Sandra Andersson
IF Hagen
86 IF Hagen 11:48.96 1.00 SB
6 Maria Nagle
IF Start
76 IF Start 11:57.39 1.00 SB
Sammanställning per klass
K45
1 Gabriella Lundh
Lerum Friidrott
76 Lerum Friidrott 11:31.55
2 Maria Nagle
IF Start
76 IF Start 11:57.39
K40
1 Moa Widjer
Örgryte IS
81 Örgryte IS 10:58.20
K35
1 Liduina van Sitteren
Örebro AIK
89 Örebro AIK 10:09.49
2 Desiree Lilliehöök
Örgryte IS
86 Örgryte IS 10:22.06
3 Sandra Andersson
IF Hagen
86 IF Hagen 11:48.96
K35 & K40 60 m häck
Höjd: 84,0cm
3/3 09:50
1 Jonna Tilgner
Linköpings GIF
84 Linköpings GIF 9.36 3.00 PB
2 Victoria Westling
Motala AIF
88 Motala AIF 10.28 2.00 SB
3 Rebecca Kruus
Turebergs FK
82 Turebergs FK 11.10 1.00
Sammanställning per klass
K40
1 Jonna Tilgner
Linköpings GIF
84 Linköpings GIF 9.36
2 Rebecca Kruus
Turebergs FK
82 Turebergs FK 11.10
K35
1 Victoria Westling
Motala AIF
88 Motala AIF 10.28
K35 4x200 m
A-Final
2/3 16:40
Tot. plac.
1 Linköpings GIF Lag 1
Catrine Eriksson 73
Eva Sandvall 81
Claudia Weber 74
Jonna Tilgner 84

Linköpings GIF
Linköpings GIF 2:00.49 14.00 1
2 IF Kville Lag K35
Camilla Tim Elliot 72
Ingela Johansson 74
Carolin Hellestam 80
Maria Ionice Jonsson 63

IF Kville
IF Kville 2:12.79 8.00 3
3 Varbergs GIF Lag K35
Monika Callenberg 71
Ulrika Kristensson 69
Frida Hedberg 84
Anna Cavrak 78

Varbergs GIF
Varbergs GIF 2:21.23 4.00 5
B-Final
2/3 16:40
Tot. plac.
1 Hälle IF Lag K35
Catrine Forsström 80
Weronica Hägg 74
Karin Horkeby 87
Anna Logg 78

Hälle IF
Hälle IF 2:07.00 10.00 2
2 IKHP Huskvarna
Christina Wikström 66
Emma Ots 76
Linda Manderhjelm 80
Anna Ek 73

IKHP Huskvarna
IKHP Huskvarna 2:12.81 6.00 4
3 Varbergs GIF Lag 2
Helena Karlsson 76
Maria Dahlenberg 74
Malin Kaiser 76
Caroline Johansson 78

Varbergs GIF
Varbergs GIF 2:24.62 2.00 6
K35 Höjd
2/3 17:25
1 Victoria Westling
Motala AIF
88 Motala AIF 145 4.00 SB
2 Karolina Lindén
Malmö AI
87 Malmö AI 137 2.00
3 Elin Hansson
IFK Halmstad
85 IFK Halmstad 134 1.00
131134137140142145148
158 Elin Hanssonxooxxx
360 Victoria Westlingooxooxoxxoxxx
352 Karolina Lindénooox-xx
K35 Längd
1/3 18:10
1 Linnéa Svensson
Lerum Friidrott
89 Lerum Friidrott 4.39 5.00 SB
2 Camilla Adolfsson
IF Göta Karlstad
88 IF Göta Karlstad 4.36 3.00 PB
3 Karolina Lindén
Malmö AI
87 Malmö AI 4.08 2.00
4 Caroline Erlandsson
Sävedalens AIK
87 Sävedalens AIK 3.98 1.00 SB
123456
446 Caroline Erlandssonxxx3.613.98x
327 Linnéa Svensson3.98x4.394.034.314.05
352 Karolina Lindén4.06x3.85x3.894.08
115 Camilla Adolfsson4.144.154.264.334.274.36
K35 Tresteg
3/3 12:15
1 Victoria Westling
Motala AIF
88 Motala AIF 9.57 3.00 PB
2 Camilla Adolfsson
IF Göta Karlstad
88 IF Göta Karlstad 9.34 1.00 PB
123456
115 Camilla Adolfsson8.319.28xx9.34x
360 Victoria Westling9.249.199.459.29x9.57
K35 Kula
Vikt: 4,0kg
2/3 10:05
1 Martina Efraimsson
Motala AIF
85 Motala AIF 11.59 6.00
2 Elin Jarenfors
Tanums IF
89 Tanums IF 9.42 4.00
3 Veronica Lundgren
Sollefteå GIF
86 Sollefteå GIF 8.93 3.00
4 Viktoria Oscarsson
Herrljunga SK
87 Herrljunga SK 8.70 2.00 SB
5 Karolina Lindén
Malmö AI
87 Malmö AI 8.65 1.00 PB
123456
386 Veronica Lundgren8.70x8.558.868.938.86
352 Karolina Lindén7.748.338.658.058.088.06
72 Viktoria Oscarsson7.808.298.70xxx
456 Elin Jarenfors8.089.389.269.428.748.97
359 Martina Efraimssonx11.3311.50x11.5911.30
K35 Viktkastning
Vikt: 9,08kg
3/3 14:15
1 Viktoria Oscarsson
Herrljunga SK
87 Herrljunga SK 13.13 4.00 SB
2 Linnéa Svensson
Lerum Friidrott
89 Lerum Friidrott 11.60 2.00 PB
3 Veronica Lundgren
Sollefteå GIF
86 Sollefteå GIF 10.97 1.00
123456
72 Viktoria Oscarsson12.34x13.13x11.8512.64
327 Linnéa Svensson10.9711.09x11.6011.10x
386 Veronica Lundgren10.9710.4710.82xxx
K40 60 m
2/3 11:55
1 Paulina Orell Sahlberg
IFK Växjö
81 IFK Växjö 8.15 9.00 SB
2 Emma Ljungnér
Varbergs GIF
81 Varbergs GIF 8.19 7.00
3 Jonna Tilgner
Linköpings GIF
84 Linköpings GIF 8.28 6.00 SB
4 Johanna Alvarsson
IK Ymer
84 IK Ymer 8.44 5.00 SB
5 Orsolya Gaal
Varbergs GIF
82 Varbergs GIF 8.62 4.00 PB
6 Lisa Jansson
Terrible Tuesdays AC
80 Terrible Tuesdays AC 8.71 3.00 SB
7 Rebecca Kruus
Turebergs FK
82 Turebergs FK 9.15 2.00 SB
8 Carolin Hellestam
IF Kville
80 IF Kville 9.31 1.00
K40 200 m
A-Final
3/3 10:50
Tot. plac.
1 Paulina Orell Sahlberg
IFK Växjö
81 IFK Växjö 26.31 7.00 1 SB
2 Jonna Tilgner
Linköpings GIF
84 Linköpings GIF 26.64 5.00 2 SB
3 Johanna Alvarsson
IK Ymer
84 IK Ymer 27.69 4.00 3 SB
B-Final
3/3 10:50
Tot. plac.
1 Karin Björk
IFK Lund
81 IFK Lund 28.63 3.00 4 SB
2 Orsolya Gaal
Varbergs GIF
82 Varbergs GIF 28.98 2.00 5 SB
3 Carolin Hellestam
IF Kville
80 IF Kville 32.85 1.00 6
K40 400 m
A-Final
2/3 14:15
Tot. plac.
1 Paulina Orell Sahlberg
IFK Växjö
81 IFK Växjö 59.78 7.00 1 SB
2 Sara Liljegren
IS Göta
81 IS Göta 1:03.55 5.00 2 SB
3 Eva Sandvall
Linköpings GIF
81 Linköpings GIF 1:05.66 3.00 4 SB
B-Final
2/3 14:15
Tot. plac.
1 Orsolya Gaal
Varbergs GIF
82 Varbergs GIF 1:05.06 4.00 3 PB
2 Annie Andreasson
Lerum Friidrott
84 Lerum Friidrott 1:13.18 2.00 5 PB
3 Frida Hedberg
Varbergs GIF
84 Varbergs GIF 1:19.95 1.00 6 PB
K40 800 m
3/3 14:25
1 Sara Liljegren
IS Göta
81 IS Göta 2:23.29 4.00 SB
2 Annie Andreasson
Lerum Friidrott
84 Lerum Friidrott 2:51.35 2.00 PB
3 Frida Hedberg
Varbergs GIF
84 Varbergs GIF 3:08.61 1.00 PB
K40 & K45 1500 m
2/3 19:45
1 Annika Faager
Björnstorps IF
76 Björnstorps IF 5:00.68 5.00 SB
2 Sara Liljegren
IS Göta
81 IS Göta 5:00.72 3.00 SB
3 Moa Widjer
Örgryte IS
81 Örgryte IS 5:12.95 1.00 PB
4 Maria Nagle
IF Start
76 IF Start 5:43.33 3.00 SB
5 Cecilia Jeverstam
Varbergs GIF
76 Varbergs GIF 5:52.77 2.00 PB
6 Karin Knauer
Hälle IF
76 Hälle IF 5:54.82 1.00 PB
Sammanställning per klass
K45
1 Annika Faager
Björnstorps IF
76 Björnstorps IF 5:00.68
2 Maria Nagle
IF Start
76 IF Start 5:43.33
3 Cecilia Jeverstam
Varbergs GIF
76 Varbergs GIF 5:52.77
4 Karin Knauer
Hälle IF
76 Hälle IF 5:54.82
K40
1 Sara Liljegren
IS Göta
81 IS Göta 5:00.72
2 Moa Widjer
Örgryte IS
81 Örgryte IS 5:12.95
K40 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med K35 3000 m

K40 60 m häck

Grenen genomfördes tillsammans med K35 60 m häck

K40 Höjd
2/3 17:25
1 Rebecca Kruus
Turebergs FK
82 Turebergs FK 140 3.00 SB
2 Carolin Hellestam
IF Kville
80 IF Kville 128 1.00
120124128131134137140142
485 Rebecca Kruuso-ooooxoxxx
129 Carolin Hellestamoxooxxx
K40 Stav
3/3 09:00
1 Jenny Östlund
Kalmar SK
84 Kalmar SK 300 5.00 SB
2 Karin Jonsén
IF Kville
81 IF Kville 255 3.00 PB
3 Carolin Hellestam
IF Kville
80 IF Kville 240 2.00 PB
4 Catrine Forsström
Hälle IF
80 Hälle IF 220 1.00 SB
190200210220225230235240245250255260265270275280285290295300305310315
133 Karin Jonsén---o-o-xoooxoxxx
83 Catrine Forsströmoooxoxxx
129 Carolin Hellestam-ooo-oxoxoxxx
302 Jenny Östlund---------o---o-----o--xxx
K40 Längd
1/3 18:10
1 Rebecca Kruus
Turebergs FK
82 Turebergs FK 4.44 4.00 SB
2 Carolin Hellestam
IF Kville
80 IF Kville 4.17 2.00 PB
3 Karin Jonsén
IF Kville
81 IF Kville 4.05 1.00 PB
123456
133 Karin Jonsén3.863.833.73x4.053.74
485 Rebecca Kruus4.364.304.374.44--
129 Carolin Hellestam3.583.844.174.063.81x
K40 Tresteg
3/3 12:15
1 Rebecca Kruus
Turebergs FK
82 Turebergs FK 8.77 3.00 SB
2 Carolin Hellestam
IF Kville
80 IF Kville 7.75 1.00 PB
123456
129 Carolin Hellestamxxx7.597.637.75
485 Rebecca Kruus8.778.758.61x8.658.73
K40 Kula
Vikt: 4,0kg
2/3 10:05
1 Angelica Kela
Hälle IF
80 Hälle IF 8.98 9.00
2 Johanna Bruhn
Varbergs GIF
82 Varbergs GIF 8.65 7.00 SB
3 Linda Manderhjelm
IKHP Huskvarna
80 IKHP Huskvarna 7.83 6.00
4 Karin Jonsén
IF Kville
81 IF Kville 7.74 5.00 PB
5 Catrine Forsström
Hälle IF
80 Hälle IF 7.72 4.00 SB
6 Eva Sandvall
Linköpings GIF
81 Linköpings GIF 7.71 3.00 SB
7 Rebecca Kruus
Turebergs FK
82 Turebergs FK 7.41 2.00 PB
8 Karin Flodström
IKHP Huskvarna
83 IKHP Huskvarna 6.67 1.00 SB
123456
525 Johanna Bruhn8.65xxx8.088.53
485 Rebecca Kruus6.997.417.076.806.686.80
133 Karin Jonsén7.547.356.676.487.747.45
244 Karin Flodström6.256.316.006.516.676.27
249 Linda Manderhjelm7.627.57x7.567.837.83
83 Catrine Forsström7.527.587.687.527.727.46
334 Eva Sandvall7.327.71x6.727.507.09
89 Angelica Kela8.758.738.658.838.988.49
K40 Viktkastning
Vikt: 9,08kg
3/3 15:15
1 Ida-Maria Rigoll
Kyrkhults SK
82 Kyrkhults SK 12.13 9.00 SB
2 Angelica Kela
Hälle IF
80 Hälle IF 11.44 7.00 SB
3 Johanna Bruhn
Varbergs GIF
82 Varbergs GIF 10.41 6.00 SB
4 Linda Manderhjelm
IKHP Huskvarna
80 IKHP Huskvarna 9.96 5.00 SB
5 Rebecca Kruus
Turebergs FK
82 Turebergs FK 9.65 4.00 PB
6 Catrine Forsström
Hälle IF
80 Hälle IF 8.64 3.00 PB
7 Annie Andreasson
Lerum Friidrott
84 Lerum Friidrott 6.98 2.00 PB
8 Karin Flodström
IKHP Huskvarna
83 IKHP Huskvarna 6.13 1.00 SB
123456
316 Annie Andreasson6.236.986.105.786.406.93
83 Catrine Forsström8.64x7.407.677.94x
312 Ida-Maria Rigoll11.4411.1911.3111.84x12.13
249 Linda Manderhjelm9.32xx9.779.579.96
485 Rebecca Kruusx8.408.258.578.899.65
244 Karin Flodström6.13xxx5.52x
525 Johanna Bruhn9.9410.2110.4110.39xx
89 Angelica Kela9.5911.0510.4211.2311.4410.68
K45 60 m
2/3 11:50
1 Anna Björkstedt
Spårvägens FK
78 Spårvägens FK 8.11 8.00 SB
2 Charlotte Törnqvist
Spårvägens FK
79 Spårvägens FK 8.47 6.00 8.461
3 Jenny Karlsson Rydensjö
Eskilstuna FI
75 Eskilstuna FI 8.47 5.00 PB 8.466
4 Bim Paulsson
IK Orient
75 IK Orient 8.51 4.00 PB
5 Terése Arvidsson
Sävedalens AIK
79 Sävedalens AIK 8.75 3.00 PB
6 Susanne Bäckstadi Gjötterberg
IFK Lidingö
76 IFK Lidingö 9.09 2.00 PB
7 Jessica Bené
Åkersberga SK
76 Åkersberga SK 9.33 1.00 =PB
K45 200 m
A-Final
3/3 11:00
Tot. plac.
1 Anna Björkstedt
Spårvägens FK
78 Spårvägens FK 27.11 9.00 1 =SB
2 Bim Paulsson
IK Orient
75 IK Orient 28.13 7.00 2 PB
3 Annika Faager
Björnstorps IF
76 Björnstorps IF 28.35 6.00 3 PB
4 Jenny Karlsson Rydensjö
Eskilstuna FI
75 Eskilstuna FI 28.62 5.00 4 PB
B-Final
3/3 11:00
Tot. plac.
1 Linda Pimmeshofer
Spårvägens FK
78 Spårvägens FK 29.35 4.00 5 SB
2 Susanne Bäckstadi Gjötterberg
IFK Lidingö
76 IFK Lidingö 30.21 3.00 6 PB
3 Emma Ots
IKHP Huskvarna
76 IKHP Huskvarna 30.22 2.00 7 SB
4 Samantha Lindström
Västerås FK
77 Västerås FK 32.45 1.00 8 SB
K45 400 m
A-Final
2/3 14:25
Tot. plac.
1 Annika Faager
Björnstorps IF
76 Björnstorps IF 1:02.41 8.00 1 SB
2 Linda Pimmeshofer
Spårvägens FK
78 Spårvägens FK 1:08.10 6.00 2 PB
3 Anna Logg
Hälle IF
78 Hälle IF 1:12.09 4.00 4 SB
4 Anneli Lundblom
Björnstorps IF
79 Björnstorps IF 1:12.64 2.00 6 SB
B-Final
2/3 14:25
Tot. plac.
1 Susanne Bäckstadi Gjötterberg
IFK Lidingö
76 IFK Lidingö 1:11.65 5.00 3 PB
2 Emma Ots
IKHP Huskvarna
76 IKHP Huskvarna 1:12.55 3.00 5 PB
3 Catrin Glendell
Varbergs GIF
77 Varbergs GIF 1:12.95 1.00 7 PB
K45 800 m
3/3 14:30
1 Annika Faager
Björnstorps IF
76 Björnstorps IF 2:26.03 8.00 SB
2 Anneli Lundblom
Björnstorps IF
79 Björnstorps IF 2:44.54 6.00 PB
3 Catrin Glendell
Varbergs GIF
77 Varbergs GIF 2:47.72 5.00 PB
4 Maria Nagle
IF Start
76 IF Start 2:49.39 4.00 SB
5 Anna Logg
Hälle IF
78 Hälle IF 2:52.71 3.00 PB
6 Karin Knauer
Hälle IF
76 Hälle IF 2:53.32 2.00 PB
7 Anna Cavrak
Varbergs GIF
78 Varbergs GIF 3:03.96 1.00 PB
K45 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med K40 1500 m

K45 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med K35 3000 m

K45 60 m häck
Höjd: 76.2cm
3/3 09:55
1 Petra Thulin
IFK Göteborg
79 IFK Göteborg 9.80 4.00 SB
2 Bim Paulsson
IK Orient
75 IK Orient 10.26 2.00 PB
3 Marie-Louise Levy Paez
Malmö AI
79 Malmö AI 10.36 1.00 SB
K45 3000 m gång

Grenen genomfördes tillsammans med M70 3000 m gång

K45 Höjd
2/3 17:25
1 Terése Arvidsson
Sävedalens AIK
79 Sävedalens AIK 137 7.00 PB
2 Alexandra Wernersson
IKHP Huskvarna
75 IKHP Huskvarna 124 5.00 SB
3 Samantha Lindström
Västerås FK
77 Västerås FK 120 4.00
4 Jessica Bené
Åkersberga SK
76 Åkersberga SK 116 3.00
5 Maria Rosengren
Varbergs GIF
77 Varbergs GIF 112 2.00 SB
6 Anna Lundin
Turebergs FK
77 Turebergs FK 112 1.00 PB
104108112116120124128131134137140
256 Alexandra Wernersson---xoxxoxoxxx
442 Terése Arvidsson---oooooxoxoxxx
488 Anna Lundinooxoxxx
543 Maria Rosengrenoooxxx
580 Jessica Benéooxooxxx
556 Samantha Lindström--ooxoxxx
K45 Längd
1/3 15:00
1 Petra Thulin
IFK Göteborg
79 IFK Göteborg 4.80 9.00 SB
2 Bim Paulsson
IK Orient
75 IK Orient 4.65 7.00 PB
3 Terése Arvidsson
Sävedalens AIK
79 Sävedalens AIK 4.55 6.00 PB
4 Desirée Lindén
Ullevi FK
76 Ullevi FK 4.33 5.00 SB
5 Samantha Lindström
Västerås FK
77 Västerås FK 3.88 4.00
6 Jessica Bené
Åkersberga SK
76 Åkersberga SK 3.87 3.00
7 Primrose Ulegård
Västerås FK
76 Västerås FK 3.75 2.00 SB
8 Anna Lundin
Turebergs FK
77 Turebergs FK 3.60 1.00
123456
156 Petra Thulin4.594.80x4.604.61x
488 Anna Lundin3.603.213.32x3.483.16
217 Bim Paulsson4.434.524.654.214.394.53
556 Samantha Lindström3.883.763.853.583.713.77
580 Jessica Bené3.573.693.873.753.783.74
503 Desirée Lindénx4.24x4.274.334.25
558 Primrose Ulegårdx3.75xxxx
442 Terése Arvidsson3.974.554.47xx4.22
K45 Tresteg
3/3 12:15
1 Desirée Lindén
Ullevi FK
76 Ullevi FK 10.03 4.00 SB
2 Petra Thulin
IFK Göteborg
79 IFK Göteborg 9.87 2.00 SB
3 Samantha Lindström
Västerås FK
77 Västerås FK 8.18 1.00
123456
503 Desirée Lindén9.509.699.779.899.8310.03
556 Samantha Lindström7.937.767.89x7.788.18
156 Petra Thulinx9.87x9.398.45x
K45 Kula
Vikt: 4,0kg
2/3 15:35
1 Primrose Ulegård
Västerås FK
76 Västerås FK 10.43 9.00 SB
2 Pia Kind
Eskilstuna FI
76 Eskilstuna FI 9.18 7.00 PB
3 Katrin Money
Varbergs GIF
78 Varbergs GIF 8.47 6.00 PB
4 Emma Ots
IKHP Huskvarna
76 IKHP Huskvarna 8.42 5.00 SB
5 Anna Werner
Turebergs FK
79 Turebergs FK 8.28 4.00 PB
6 Maria Gylfe
Hälle IF
77 Hälle IF 8.03 3.00 SB
7 Cecilia Hallin
Sävedalens AIK
75 Sävedalens AIK 7.79 2.00 SB
8 Maria Rosengren
Varbergs GIF
77 Varbergs GIF 7.25 1.00 SB
9 Emma Hansmar
Höörs IS
79 Höörs IS 6.88 1.00 PB
10 Anna Lundin
Turebergs FK
77 Turebergs FK 6.39 1.00 PB
123456
110 Emma Hansmar6.856.886.62
44 Pia Kind9.188.258.708.508.608.65
488 Anna Lundin6.395.725.99
85 Maria Gylfe7.177.217.99x7.698.03
543 Maria Rosengren6.897.257.186.957.226.58
495 Anna Werner8.288.157.987.767.377.81
538 Katrin Money7.808.477.827.997.617.35
252 Emma Ots8.338.058.308.228.427.95
558 Primrose Ulegård9.9310.1910.43x9.929.69
447 Cecilia Hallin7.097.317.497.267.797.76
K45 Viktkastning
Vikt: 9,08kg
3/3 15:15
1 Cecilia Hallin
Sävedalens AIK
75 Sävedalens AIK 11.67 5.00 PB
2 Anna Werner
Turebergs FK
79 Turebergs FK 9.66 3.00 SB
3 Maria Gylfe
Hälle IF
77 Hälle IF 8.86 2.00 SB
4 Maria Rosengren
Varbergs GIF
77 Varbergs GIF 7.14 1.00 SB
123456
447 Cecilia Hallin11.1110.34x10.3011.67x
85 Maria Gylfe8.428.548.678.868.578.65
495 Anna Werner7.868.75x8.539.66x
543 Maria Rosengrenxx7.14x6.30-
K50 60 m Försök
Heat 1
2/3 09:35
1 Jenny Åkervall
Spårvägens FK
72 Spårvägens FK 8.63 Q
2 Anneli Bohm
Sävedalens AIK
74 Sävedalens AIK 8.93 Q PB
3 Anna Ek
IKHP Huskvarna
73 IKHP Huskvarna 9.07 q
4 Camilla Tim Elliot
IF Kville
72 IF Kville 9.63 1.00 PB
5 Maria Nilsson
Höörs IS
72 Höörs IS 9.68 1.00 SB
6 Monika Callenberg
Varbergs GIF
71 Varbergs GIF 9.74 1.00 SB
7 Maria Wahlgren
IK Sisu
71 IK Sisu 10.43 1.00 PB
Heat 2
2/3 09:35
1 Ulrika Evjen
Spårvägens FK
74 Spårvägens FK 8.65 Q
2 Catrine Eriksson
Linköpings GIF
73 Linköpings GIF 8.74 Q PB
3 Jenny Rosén
Nyköpings BIS
72 Nyköpings BIS 9.04 q SB
4 Linda Åkerman
IFK Halmstad
71 IFK Halmstad 9.22 q SB
5 Denise Cruz
Spårvägens FK
73 Spårvägens FK 9.59 q PB
6 Stina Leijonhufvud
Spårvägens FK
73 Spårvägens FK 10.63 1.00
K50 60 m Final
2/3 11:45
1 Jenny Åkervall
Spårvägens FK
72 Spårvägens FK 8.46 9.00 SB
2 Ulrika Evjen
Spårvägens FK
74 Spårvägens FK 8.50 7.00 =PB
3 Catrine Eriksson
Linköpings GIF
73 Linköpings GIF 8.78 6.00
4 Anneli Bohm
Sävedalens AIK
74 Sävedalens AIK 8.90 5.00 PB
5 Anna Ek
IKHP Huskvarna
73 IKHP Huskvarna 8.98 4.00 PB
6 Jenny Rosén
Nyköpings BIS
72 Nyköpings BIS 9.01 3.00 SB
7 Linda Åkerman
IFK Halmstad
71 IFK Halmstad 9.22 2.00 SB
8 Denise Cruz
Spårvägens FK
73 Spårvägens FK 9.63 1.00
K50 200 m
A-Final
3/3 11:20
Tot. plac.
1 Jenny Åkervall
Spårvägens FK
72 Spårvägens FK 27.86 6.00 1
2 Anneli Bohm
Sävedalens AIK
74 Sävedalens AIK 29.63 4.00 2 PB
3 Monika Callenberg
Varbergs GIF
71 Varbergs GIF 33.53 2.00 4 PB
B-Final
3/3 11:20
Tot. plac.
1 Camilla Tim Elliot
IF Kville
72 IF Kville 32.29 3.00 3 PB
Stina Leijonhufvud
Spårvägens FK
73 Spårvägens FK DQ linjetramp flera gånger
K50 400 m
A-Final
2/3 13:45
Tot. plac.
1 Jenny Åkervall
Spårvägens FK
72 Spårvägens FK 1:04.29 8.00 1
2 Florentina Stojakovic
IS Göta
74 IS Göta 1:08.64 6.00 2 SB
3 Anneli Bohm
Sävedalens AIK
74 Sävedalens AIK 1:09.99 5.00 3 PB
4 Jenny Hellmark
Falu IK
74 Falu IK 1:11.52 4.00 4 PB
B-Final
2/3 13:45
Tot. plac.
1 Denise Cruz
Spårvägens FK
73 Spårvägens FK 1:13.70 3.00 5
2 Susanne Ekström
Björnstorps IF
73 Björnstorps IF 1:22.63 2.00 6 PB
3 Monica Andersson
IS Göta
74 IS Göta 1:24.56 1.00 7 SB
K50 800 m
3/3 16:05
1 Florentina Stojakovic
IS Göta
74 IS Göta 2:33.50 6.00 SB
2 Betti Lukic
Ystads IF
74 Ystads IF 2:36.01 4.00 SB
3 Jenny Hellmark
Falu IK
74 Falu IK 2:45.54 3.00
4 Marina Halldin
Spårvägens FK
73 Spårvägens FK 2:49.97 2.00
5 Susanne Ekström
Björnstorps IF
73 Björnstorps IF 3:14.04 1.00 PB
K50 & K55 1500 m
2/3 18:20
1 Florentina Stojakovic
IS Göta
74 IS Göta 5:18.35 4.00
2 Marie Dasler
IF Start
68 IF Start 5:19.55 4.00
3 Betti Lukic
Ystads IF
74 Ystads IF 5:23.51 2.00
4 Marina Halldin
Spårvägens FK
73 Spårvägens FK 5:46.07 1.00 PB
5 Katarina Löf Hagström
Spårvägens FK
65 Spårvägens FK 5:51.75 2.00 SB
6 Tina Reimer
IS Göta
69 IS Göta 6:03.68 1.00
Sammanställning per klass
K55
1 Marie Dasler
IF Start
68 IF Start 5:19.55
2 Katarina Löf Hagström
Spårvägens FK
65 Spårvägens FK 5:51.75
3 Tina Reimer
IS Göta
69 IS Göta 6:03.68
K50
1 Florentina Stojakovic
IS Göta
74 IS Göta 5:18.35
2 Betti Lukic
Ystads IF
74 Ystads IF 5:23.51
3 Marina Halldin
Spårvägens FK
73 Spårvägens FK 5:46.07
K50 & K55 & K60 3000 m
1/3 16:40
1 Marie Dasler
IF Start
68 IF Start 11:16.47 3.00
2 Florentina Stojakovic
IS Göta
74 IS Göta 11:22.19 3.00
3 Katarina Löf Hagström
Spårvägens FK
65 Spårvägens FK 11:49.10 1.00 SB
4 Maria Bratt Börjesson
Spårvägens FK
74 Spårvägens FK 11:51.83 1.00 PB
5 Karin Schön
IF Kville
62 IF Kville 12:03.90 5.00 SB
6 Marie Olsson
Björnstorps IF
63 Björnstorps IF 12:07.74 3.00 SB
7 Maria Ionice Jonsson
IF Kville
63 IF Kville 12:32.36 2.00 PB
8 Tina Bergman
Höganäs FF
63 Höganäs FF 13:38.82 1.00 PB
Sammanställning per klass
K60
1 Karin Schön
IF Kville
62 IF Kville 12:03.90
2 Marie Olsson
Björnstorps IF
63 Björnstorps IF 12:07.74
3 Maria Ionice Jonsson
IF Kville
63 IF Kville 12:32.36
4 Tina Bergman
Höganäs FF
63 Höganäs FF 13:38.82
K55
1 Marie Dasler
IF Start
68 IF Start 11:16.47
2 Katarina Löf Hagström
Spårvägens FK
65 Spårvägens FK 11:49.10
K50
1 Florentina Stojakovic
IS Göta
74 IS Göta 11:22.19
2 Maria Bratt Börjesson
Spårvägens FK
74 Spårvägens FK 11:51.83
K50 & K55 60 m häck
Höjd: 76.2cm
3/3 10:10
1 Malin Weiland
Piteå IF
74 Piteå IF 10.03 3.00
2 Jenny Rosén
Nyköpings BIS
72 Nyköpings BIS 10.37 1.00
3 Annica Sandström
Spårvägens FK
68 Spårvägens FK 10.58 4.00 SB
4 Helene Bogren
Höörs IS
69 Höörs IS 12.34 2.00 PB
5 Annelie Schöldström
Turebergs FK
67 Turebergs FK 12.85 1.00
Sammanställning per klass
K55
1 Annica Sandström
Spårvägens FK
68 Spårvägens FK 10.58
2 Helene Bogren
Höörs IS
69 Höörs IS 12.34
3 Annelie Schöldström
Turebergs FK
67 Turebergs FK 12.85
K50
1 Malin Weiland
Piteå IF
74 Piteå IF 10.03
2 Jenny Rosén
Nyköpings BIS
72 Nyköpings BIS 10.37
K50 & K65 4x200 m
2/3 16:50
1 Spårvägens FK Lag 1
Denise Cruz 73
Yvonne Wiberg 62
Stina Leijonhufvud 73
Tove Nilsson 67

Spårvägens FK
Spårvägens FK 2:18.92 6.00
2 IS Göta Lag 1
Florentina Stojakovic 74
Tina Reimer 69
Monica Andersson 74
Cecilia Hedström 68

IS Göta
IS Göta 2:22.39 2.00
Sverige
Kerstin Grape 58 Turebergs FK
Gunnel Tolfes 58 Turebergs FK
Kerstin Sjöqvist 56 Upsala IF
Lilly Wizén 55 Roma IF

Sverige
Sverige 2:17.09 Utom tävlan
Sammanställning per klass
K65
Sverige
Sverige
Sverige 2:17.09
K50
1 Spårvägens FK Lag 1
Spårvägens FK
Spårvägens FK 2:18.92
2 IS Göta Lag 1
IS Göta
IS Göta 2:22.39
K50 Höjd
2/3 14:55
1 Catrine Eriksson
Linköpings GIF
73 Linköpings GIF 143 8.00 SB
2 Malin Weiland
Piteå IF
74 Piteå IF 140 6.00 SB
3 Anna Ek
IKHP Huskvarna
73 IKHP Huskvarna 140 5.00 PB
4 Claudia Weber
Linköpings GIF
74 Linköpings GIF 137 4.00 PB
5 Jenny Rosén
Nyköpings BIS
72 Nyköpings BIS 128 3.00
6 Helena Westerdahl
Höörs IS
70 Höörs IS 124 2.00 SB
7 Cecilia Heine
Tingbergs AIS
74 Tingbergs AIS 120 1.00 SB
112116120124128131134137140143147
378 Malin Weiland-----oooxoxxx
371 Jenny Rosén--oooxxx
332 Catrine Eriksson------ooooxxx
242 Anna Ek---oxooxooxoxxx
336 Claudia Weber----oooxoxxx
114 Helena Westerdahl-oooxxx
461 Cecilia Heineoooxxx
K50 Stav
3/3 09:00
1 Malin Weiland
Piteå IF
74 Piteå IF 325 3.00 SB
2 Jenny Rosén
Nyköpings BIS
72 Nyköpings BIS 260 1.00
250255260265270275280285290295300305310315320325330335
371 Jenny Roséno-xxo-xxx
378 Malin Weiland------o---o--o-o-xxx
K50 Längd
1/3 20:30
1 Malin Weiland
Piteå IF
74 Piteå IF 4.77 8.00 PB
2 Ulrika Evjen
Spårvägens FK
74 Spårvägens FK 4.71 6.00
3 Anna Ek
IKHP Huskvarna
73 IKHP Huskvarna 4.49 5.00 PB
4 Jenny Rosén
Nyköpings BIS
72 Nyköpings BIS 4.42 4.00 SB
5 Anneli Bohm
Sävedalens AIK
74 Sävedalens AIK 4.04 3.00 PB
6 Monika Callenberg
Varbergs GIF
71 Varbergs GIF 3.68 2.00 SB
7 Stina Leijonhufvud
Spårvägens FK
73 Spårvägens FK 2.95 1.00
123456
402 Ulrika Evjen4.484.71x4.624.674.57
242 Anna Ek4.084.034.324.13x4.49
526 Monika Callenberg3.413.643.68xx3.30
409 Stina Leijonhufvud2.802.952.622.77x-
378 Malin Weiland4.614.62x4.584.704.77
371 Jenny Rosén4.094.204.244.184.134.42
444 Anneli Bohm3.754.043.933.74-3.85
K50 Kula
Vikt: 3,0kg
2/3 13:40
1 Catrine Eriksson
Linköpings GIF
73 Linköpings GIF 12.51 9.00 PB
2 Anna Ek
IKHP Huskvarna
73 IKHP Huskvarna 11.51 7.00
3 Malin Weiland
Piteå IF
74 Piteå IF 10.96 6.00 PB
4 Ulrika Evjen
Spårvägens FK
74 Spårvägens FK 10.26 5.00
5 Linda Åkerman
IFK Halmstad
71 IFK Halmstad 10.09 4.00
6 Stina Leijonhufvud
Spårvägens FK
73 Spårvägens FK 9.93 3.00
7 Claudia Weber
Linköpings GIF
74 Linköpings GIF 9.72 2.00 PB
8 Cecilia Heine
Tingbergs AIS
74 Tingbergs AIS 9.09 1.00
9 Ulrika Bengtsson
Lerum Friidrott
71 Lerum Friidrott 8.28 1.00 PB
10 Maria Wahlgren
IK Sisu
71 IK Sisu 7.54 1.00 PB
11 Helena Westerdahl
Höörs IS
70 Höörs IS 6.99 1.00 PB
12 Anna Sandgren
Lerum Friidrott
73 Lerum Friidrott 6.71 1.00 PB
123456
378 Malin Weiland10.2710.4010.9410.9610.7510.36
161 Linda Åkerman9.729.389.409.879.9510.09
221 Maria Wahlgren7.427.547.34
332 Catrine Eriksson11.2111.1811.3212.5112.00-
242 Anna Ek11.3710.7510.9210.9310.9611.51
402 Ulrika Evjen9.2510.0210.269.949.089.95
114 Helena Westerdahl6.99x6.72
461 Cecilia Heine9.098.898.348.938.678.99
336 Claudia Weber9.349.609.729.199.13x
326 Anna Sandgren6.636.716.52
409 Stina Leijonhufvud9.419.729.939.619.759.46
317 Ulrika Bengtsson7.698.28x
K50 Viktkastning
Vikt: 7,26kg
3/3 14:15
1 Linda Åkerman
IFK Halmstad
71 IFK Halmstad 12.50 8.00 PB
2 Weronica Hägg
Hälle IF
74 Hälle IF 12.13 6.00 PB
3 Malou Sköld
Bollnäs FIK
72 Bollnäs FIK 9.63 5.00 PB
4 Ulrika Bengtsson
Lerum Friidrott
71 Lerum Friidrott 9.39 4.00 PB
5 Stina Leijonhufvud
Spårvägens FK
73 Spårvägens FK 9.30 3.00 PB
6 Jeanette Jarl Ågren
Wärnamo SK
72 Wärnamo SK 9.21 2.00 PB
7 Monika Callenberg
Varbergs GIF
71 Varbergs GIF 7.84 1.00 PB
123456
409 Stina Leijonhufvud9.309.149.127.808.94x
567 Jeanette Jarl Ågren9.178.32xx9.21x
317 Ulrika Bengtsson9.249.068.729.39x8.91
25 Malou Sköld9.43x9.439.118.799.63
161 Linda Åkerman11.8512.0911.70xx12.50
87 Weronica Hägg11.6311.7711.6111.4612.13x
526 Monika Callenberg7.82x7.847.367.417.27
K55 60 m Försök
Heat 1
2/3 09:20
1 Maria Jonasson
Wärnamo SK
68 Wärnamo SK 8.67 Q PB
2 Annica Sandström
Spårvägens FK
68 Spårvägens FK 8.87 Q SB
3 Catarina Lindh
Turebergs FK
68 Turebergs FK 9.68 q SB
4 Christina Wikström
IKHP Huskvarna
66 IKHP Huskvarna 10.11 q SB
5 Annelie Schöldström
Turebergs FK
67 Turebergs FK 10.77 1.00 PB
6 Maria Holmesson
Lerum Friidrott
66 Lerum Friidrott 11.65 1.00 SB
Heat 2
2/3 09:20
1 Anneli Virenius Bergsjö
Vallentuna FK
69 Vallentuna FK 8.62 Q SB
2 Charlotta Häggström
Turebergs FK
68 Turebergs FK 8.88 Q PB
3 Camilla Larson
Tjalve FIF
69 Tjalve FIF 9.19 q SB
4 Tove Nilsson
Spårvägens FK
67 Spårvägens FK 10.46 q
5 Karin Svenske Nyberg
Falu IK
66 Falu IK 10.49 1.00 SB
K55 60 m Final
2/3 11:40
1 Maria Jonasson
Wärnamo SK
68 Wärnamo SK 8.61 9.00 PB
2 Anneli Virenius Bergsjö
Vallentuna FK
69 Vallentuna FK 8.66 7.00
3 Charlotta Häggström
Turebergs FK
68 Turebergs FK 8.83 6.00 PB
4 Annica Sandström
Spårvägens FK
68 Spårvägens FK 8.85 5.00 SB
5 Camilla Larson
Tjalve FIF
69 Tjalve FIF 9.30 4.00
6 Catarina Lindh
Turebergs FK
68 Turebergs FK 9.58 3.00 SB
7 Christina Wikström
IKHP Huskvarna
66 IKHP Huskvarna 10.09 2.00 SB
8 Tove Nilsson
Spårvägens FK
67 Spårvägens FK 10.47 1.00
K55 200 m
A-Final
3/3 11:10
Tot. plac.
1 Maria Jonasson
Wärnamo SK
68 Wärnamo SK 28.22 8.00 1 SB
2 Annica Sandström
Spårvägens FK
68 Spårvägens FK 29.26 6.00 2 SB
3 Camilla Larson
Tjalve FIF
69 Tjalve FIF 31.05 5.00 3
Charlotta Häggström
Turebergs FK
68 Turebergs FK DNF
B-Final
3/3 11:10
Tot. plac.
1 Ulrika Kristenson
Varbergs GIF
69 Varbergs GIF 35.66 4.00 4 PB
2 Karin Svenske Nyberg
Falu IK
66 Falu IK 36.35 3.00 5
3 Cecilia Hedström
IS Göta
68 IS Göta 37.30 2.00 6 PB
K55 400 m
2/3 13:55
1 Camilla Larson
Tjalve FIF
69 Tjalve FIF 1:09.79 4.00 SB
2 Sara Johnsson
IFK Helsingborg
68 IFK Helsingborg 1:11.52 2.00 SB
3 Charlotta Häggström
Turebergs FK
68 Turebergs FK 1:13.93 1.00
K55 800 m
3/3 14:35
1 Marie Dasler
IF Start
68 IF Start 2:39.12 5.00
2 Sara Johnsson
IFK Helsingborg
68 IFK Helsingborg 2:46.09 3.00 SB
3 Katarina Löf Hagström
Spårvägens FK
65 Spårvägens FK 2:53.57 2.00
4 Christina Wikström
IKHP Huskvarna
66 IKHP Huskvarna 3:08.08 1.00 SB
K55 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med K50 1500 m

K55 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med K50 3000 m

K55 60 m häck

Grenen genomfördes tillsammans med K50 60 m häck

K55 3000 m gång

Grenen genomfördes tillsammans med M70 3000 m gång

K55 Höjd
2/3 14:55
1 Ann Krogsgaard
Höörs IS
69 Höörs IS 124 4.00
2 Annelie Schöldström
Turebergs FK
67 Turebergs FK 124 2.00 PB
3 Gesa Weyhenmeyer
Upsala IF
69 Upsala IF 112 1.00
108112116120124128
492 Annelie Schöldström-ooxoxoxxx
512 Gesa Weyhenmeyerooxxx
111 Ann Krogsgaard--oooxxx
K55 Längd
1/3 18:20
1 Annica Sandström
Spårvägens FK
68 Spårvägens FK 4.74 8.00 SB
2 Anna-Karin Halldin
IK Orient
69 IK Orient 4.08 6.00
3 Catarina Lindh
Turebergs FK
68 Turebergs FK 3.77 5.00
4 Helene Bogren
Höörs IS
69 Höörs IS 3.46 4.00 PB
5 Tove Nilsson
Spårvägens FK
67 Spårvägens FK 3.42 3.00 PB
6 Annelie Schöldström
Turebergs FK
67 Turebergs FK 3.36 2.00
7 Charlotta Häggström
Turebergs FK
68 Turebergs FK 2.98 1.00 PB
123456
492 Annelie Schöldström3.283.213.263.233.353.36
479 Charlotta Häggström1.832.662.822.652.982.78
109 Helene Bogren3.303.243.143.463.303.14
412 Tove Nilsson2.873.153.213.423.422.95
487 Catarina Lindhx3.77xx3.683.65
423 Annica Sandström4.324.444.594.574.664.74
212 Anna-Karin Halldin3.973.813.823.854.083.91
K55 Tresteg
3/3 12:15
1 Annica Sandström
Spårvägens FK
68 Spårvägens FK 10.33 3.00
2 Annelie Schöldström
Turebergs FK
67 Turebergs FK 7.48 1.00 PB
123456
492 Annelie Schöldström6.997.247.217.277.487.47
423 Annica Sandströmx10.3310.1110.25x10.17
K55 Kula
Vikt: 3,0kg
2/3 17:15
1 Lena Borg
Spårvägens FK
69 Spårvägens FK 9.95 9.00 SB
2 Maria Jonasson
Wärnamo SK
68 Wärnamo SK 9.59 7.00
3 Marie Grahn
KA 2 IF
67 KA 2 IF 9.38 6.00 PB
4 Annelie Schöldström
Turebergs FK
67 Turebergs FK 9.25 5.00
5 Maria Sundqvist
Spårvägens FK
66 Spårvägens FK 8.78 4.00 SB
6 Ann Krogsgaard
Höörs IS
69 Höörs IS 8.55 3.00
7 Maria Holmesson
Lerum Friidrott
66 Lerum Friidrott 8.42 2.00 SB
8 Ulrika Kristenson
Varbergs GIF
69 Varbergs GIF 8.41 1.00 PB
9 Tove Nilsson
Spårvägens FK
67 Spårvägens FK 7.19 1.00 PB
10 Kristina Fundberg
Ärla SK
69 Ärla SK 6.92 1.00
11 Lotta Arvidsson
Varbergs GIF
66 Varbergs GIF 6.58 1.00 PB
123456
297 Marie Grahn8.549.269.168.759.009.38
111 Ann Krogsgaard7.938.517.977.788.558.36
568 Maria Jonasson9.299.269.388.838.579.59
412 Tove Nilsson7.106.707.19
426 Maria Sundqvist8.248.43xx8.78x
492 Annelie Schöldström8.129.058.04x8.809.25
534 Ulrika Kristensonx7.798.188.298.178.41
522 Lotta Arvidsson6.356.466.58
319 Maria Holmesson7.408.42x8.327.98x
397 Lena Borg9.719.469.23x9.95x
587 Kristina Fundberg6.706.796.92
K55 Viktkastning
Vikt: 7,26kg
3/3 09:00
1 Annelie Schöldström
Turebergs FK
67 Turebergs FK 13.27 9.00 SB
2 Lena Borg
Spårvägens FK
69 Spårvägens FK 13.07 7.00 PB
3 Maria Jonasson
Wärnamo SK
68 Wärnamo SK 12.56 6.00 PB
4 Marie Grahn
KA 2 IF
67 KA 2 IF 10.85 5.00 PB
5 Maria Sundqvist
Spårvägens FK
66 Spårvägens FK 10.16 4.00 SB
6 Maria Holmesson
Lerum Friidrott
66 Lerum Friidrott 9.67 3.00 SB
7 Ulrika Kristenson
Varbergs GIF
69 Varbergs GIF 8.03 2.00 PB
8 Kristina Fundberg
Ärla SK
69 Ärla SK 5.98 1.00 PB
123456
426 Maria Sundqvist9.529.939.909.4510.0710.16
568 Maria Jonasson11.0410.43x11.1412.5611.64
397 Lena Borg10.4211.6811.8411.8013.0712.10
534 Ulrika Kristenson7.627.497.588.037.86x
492 Annelie Schöldström12.2211.9912.4912.45x13.27
587 Kristina Fundberg5.43x5.98x5.345.32
297 Marie Grahn9.209.559.959.519.4210.85
319 Maria Holmesson9.679.378.88xx9.17
K60 60 m
2/3 11:35
1 Yvonne Wiberg
Spårvägens FK
62 Spårvägens FK 9.63 9.00 PB
2 Elisabeth Eickhoff
IK Ymer
62 IK Ymer 10.14 7.00 SB
3 Carina Gullberg
Åkersberga SK
63 Åkersberga SK 10.74 6.00 SB
4 Maria Ionice Jonsson
IF Kville
63 IF Kville 10.77 5.00 PB
5 Carina Olsson
IK Orient
62 IK Orient 10.88 4.00 PB
6 Åsa Larsson
Turebergs FK
63 Turebergs FK 11.42 3.00
7 Stina Sundling
IK Ymer
64 IK Ymer 11.48 2.00
Anna-Karin Lindgren
IFK Helsingborg
61 IFK Helsingborg DNF
K60 200 m
A-Final
3/3 11:30
Tot. plac.
1 Yvonne Wiberg
Spårvägens FK
62 Spårvägens FK 33.20 6.00 1 PB
2 Elisabeth Eickhoff
IK Ymer
62 IK Ymer 34.70 4.00 2 SB
3 Carina Olsson
IK Orient
62 IK Orient 39.08 2.00 4 PB
B-Final
3/3 11:30
Tot. plac.
1 Maria Ionice Jonsson
IF Kville
63 IF Kville 36.01 3.00 3 PB
2 Eva Jonsson
Turebergs FK
60 Turebergs FK 42.34 1.00 5 SB
K60 400 m
2/3 14:00
1 Karin Wåhlstedt
Järvsö IF
60 Järvsö IF 1:10.38 5.00 SB
2 Maibritt Nilsson
IS Göta
64 IS Göta 1:18.69 3.00 SB
3 Maria Ionice Jonsson
IF Kville
63 IF Kville 1:19.01 2.00 PB
4 Eva Jonsson
Turebergs FK
60 Turebergs FK 1:56.12 1.00 PB
K60 800 m
3/3 14:40
1 Karin Wåhlstedt
Järvsö IF
60 Järvsö IF 2:43.07 5.00
2 Karin Schön
IF Kville
62 IF Kville 2:52.70 3.00 SB
3 Marie Olsson
Björnstorps IF
63 Björnstorps IF 2:52.91 2.00 SB
4 Maria Ionice Jonsson
IF Kville
63 IF Kville 3:00.10 1.00 PB
K60 1500 m
2/3 18:00
1 Karin Wåhlstedt
Järvsö IF
60 Järvsö IF 5:35.97 6.00
2 Karin Schön
IF Kville
62 IF Kville 5:45.13 4.00 SB
3 Marie Olsson
Björnstorps IF
63 Björnstorps IF 5:48.51 3.00 SB
4 Maria Ionice Jonsson
IF Kville
63 IF Kville 6:06.08 2.00 PB
5 Tina Bergman
Höganäs FF
63 Höganäs FF 6:37.74 1.00 PB
K60 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med K50 3000 m

K60 & K70 60 m häck
Höjd: 68,6cm
3/3 10:25
1 Karin Björin
Turebergs FK
53 Turebergs FK 13.53 2.00
2 Yvonne Wiberg
Spårvägens FK
62 Spårvägens FK 13.55 4.00 SB
3 Åsa Larsson
Turebergs FK
63 Turebergs FK 13.60 2.00 PB
4 Eva Jonsson
Turebergs FK
60 Turebergs FK 17.27 1.00 SB
Sammanställning per klass
K70
1 Karin Björin
Turebergs FK
53 Turebergs FK 13.53
K60
1 Yvonne Wiberg
Spårvägens FK
62 Spårvägens FK 13.55
2 Åsa Larsson
Turebergs FK
63 Turebergs FK 13.60
3 Eva Jonsson
Turebergs FK
60 Turebergs FK 17.27
K60 Höjd
2/3 16:10
1 Eva-Lena Bergkvist
Piteå IF
64 Piteå IF 128 6.00 SB
2 Carin Thornander
Turebergs FK
63 Turebergs FK 114 4.00 PB
3 Åsa Larsson
Turebergs FK
63 Turebergs FK 110 3.00
4 Eva Jonsson
Turebergs FK
60 Turebergs FK 106 2.00 =PB
5 Carina Gullberg
Åkersberga SK
63 Åkersberga SK 98 1.00
949698100102104106108110112114120124128130
486 Åsa Larsson-----ooxooxxx
493 Carin Thornander----oooxoxooxxoxxx
377 Eva-Lena Bergkvist----------oooxoxxx
480 Eva Jonsson--ooooxxoxxx
582 Carina Gullbergoooxxx
K60 Stav
3/3 09:00
1 Carin Thornander
Turebergs FK
63 Turebergs FK 200 2.00
190200210
493 Carin Thornanderoxoxxx
K60 Längd
1/3 18:20
1 Eva-Lena Bergkvist
Piteå IF
64 Piteå IF 3.56 5.00 SB
2 Yvonne Wiberg
Spårvägens FK
62 Spårvägens FK 3.32 3.00
3 Carina Gullberg
Åkersberga SK
63 Åkersberga SK 3.06 2.00
4 Marie Ridderland
IF Kville
62 IF Kville 2.03 1.00 PB
123456
137 Marie Ridderland1.761.561.761.901.812.03
433 Yvonne Wiberg2.862.942.963.103.203.32
582 Carina Gullberg2.953.06x2.712.892.57
377 Eva-Lena Bergkvist3.463.433.563.38-3.37
K60 Tresteg
3/3 12:15
1 Eva-Lena Bergkvist
Piteå IF
64 Piteå IF 8.16 2.00 SB
123456
377 Eva-Lena Bergkvistxx8.16xx-
K60 Kula
Vikt: 3,0kg
2/3 18:15
1 Barbro Bengtson
Heleneholms IF
63 Heleneholms IF 10.66 9.00
2 Eva Martinsson
Varbergs GIF
61 Varbergs GIF 9.19 7.00 PB
3 Kristina Ponton
IFK Trelleborg
63 IFK Trelleborg 9.02 6.00 SB
4 Carin Thornander
Turebergs FK
63 Turebergs FK 8.90 5.00
5 Eva-Lena Bergkvist
Piteå IF
64 Piteå IF 7.95 4.00
6 Kristina Trollsås
Danderyds SK
61 Danderyds SK 7.50 3.00 SB
7 Carina Gullberg
Åkersberga SK
63 Åkersberga SK 6.82 2.00 PB
8 Åsa Larsson
Turebergs FK
63 Turebergs FK 6.58 1.00
9 Stina Sundling
IK Ymer
64 IK Ymer 6.23 1.00
10 Ann-Christin Olsson
IKHP Huskvarna
64 IKHP Huskvarna 6.18 1.00
123456
238 Stina Sundling6.155.866.23
582 Carina Gullberg6.536.516.296.426.526.82
486 Åsa Larsson6.576.585.626.316.346.51
64 Barbro Bengtson10.4310.66x10.51xx
251 Ann-Christin Olsson6.186.03x
38 Kristina Trollsås7.287.437.387.237.507.40
493 Carin Thornander8.387.568.908.568.648.69
377 Eva-Lena Bergkvist7.487.957.92xx7.82
537 Eva Martinsson9.19x8.72-8.85x
195 Kristina Ponton8.798.758.829.028.888.88
K60 Viktkastning
Vikt: 5,45kg
3/3 12:00
1 Kristina Ponton
IFK Trelleborg
63 IFK Trelleborg 13.59 9.00 PB
2 Carin Thornander
Turebergs FK
63 Turebergs FK 13.44 7.00 PB
3 Eva Martinsson
Varbergs GIF
61 Varbergs GIF 11.83 6.00 SB
4 Barbro Bengtson
Heleneholms IF
63 Heleneholms IF 11.63 5.00
5 Eva-Lena Bergkvist
Piteå IF
64 Piteå IF 11.62 4.00
6 Ann-Christin Olsson
IKHP Huskvarna
64 IKHP Huskvarna 11.42 3.00
7 Eva Jonsson
Turebergs FK
60 Turebergs FK 8.34 2.00 SB
8 Kristina Trollsås
Danderyds SK
61 Danderyds SK 7.63 1.00 SB
123456
537 Eva Martinsson11.62x11.05x11.2011.83
377 Eva-Lena Bergkvist11.5210.07xxx11.62
64 Barbro Bengtson11.51xx11.6311.14x
195 Kristina Ponton12.8912.8113.37x13.59x
38 Kristina Trollsås7.337.267.637.297.48x
493 Carin Thornander12.73x11.6812.6813.4412.75
251 Ann-Christin Olsson10.628.6311.4210.0510.9211.16
480 Eva Jonsson8.287.36x8.188.347.75
K65 60 m
2/3 11:30
1 Kerstin Grape
Turebergs FK
58 Turebergs FK 9.30 6.00 PB
2 Lilly Wizén
Roma IF
55 Roma IF 9.75 4.00 PB
3 Christina Ottosson
IFK Helsingborg
58 IFK Helsingborg 9.83 3.00 PB
4 Kerstin Sjöqvist
Upsala IF
56 Upsala IF 11.27 2.00
5 Britt-Marie Tove
Spårvägens FK
56 Spårvägens FK 11.80 1.00 PB
K65 200 m
A-Final
3/3 11:40
Tot. plac.
1 Lilly Wizén
Roma IF
55 Roma IF 32.36 6.00 1 SB
2 Kerstin Grape
Turebergs FK
58 Turebergs FK 32.82 4.00 2 PB
Gunnel Tolfes
Turebergs FK
58 Turebergs FK DNS
B-Final
3/3 11:40
Tot. plac.
1 Kerstin Sjöqvist
Upsala IF
56 Upsala IF 37.90 3.00 3
2 Anna-Lena Svensson
Varbergs GIF
56 Varbergs GIF 47.12 2.00 4 PB
3 Ewa Wahlberg
Uppsala LK
55 Uppsala LK 52.56 1.00 5 SB
K65 400 m
2/3 14:35
1 Gunnel Tolfes
Turebergs FK
58 Turebergs FK 1:12.10 5.00 SB
2 Lilly Wizén
Roma IF
55 Roma IF 1:13.57 3.00 SB
3 Kerstin Sjöqvist
Upsala IF
56 Upsala IF 1:23.65 2.00
4 Ewa Wahlberg
Uppsala LK
55 Uppsala LK 1:59.50 1.00 SB
K65 800 m
3/3 14:45
1 Lilly Wizén
Roma IF
55 Roma IF 3:02.51 4.00 SB
2 Eva Lönnqvist
Ystads IF
56 Ystads IF 3:35.14 2.00
3 Ewa Wahlberg
Uppsala LK
55 Uppsala LK 4:41.45 1.00 SB
K65 & K70 & K75 1500 m
2/3 18:10
1 Kajsa Hansson
FK Snapphanarna
56 FK Snapphanarna 6:31.19 3.00
2 Eva Lönnqvist
Ystads IF
56 Ystads IF 6:57.74 1.00 SB
3 Britt Hellmark
Lidköpings IS
50 Lidköpings IS 7:56.64 2.00
4 Eva Widelund
Järvsö IF
45 Järvsö IF 7:57.81 2.00 SB
Sammanställning per klass
K75
1 Eva Widelund
Järvsö IF
45 Järvsö IF 7:57.81
K70
1 Britt Hellmark
Lidköpings IS
50 Lidköpings IS 7:56.64
K65
1 Kajsa Hansson
FK Snapphanarna
56 FK Snapphanarna 6:31.19
2 Eva Lönnqvist
Ystads IF
56 Ystads IF 6:57.74
K65 & K70 3000 m
1/3 15:40
1 Ann-Katrin Lundqvist
IK Sisu
54 IK Sisu 14:11.58 3.00 SB
2 Ann-Britt Nilseng
Hemlingby LK
59 Hemlingby LK 14:24.29 3.00
3 Eva Lönnqvist
Ystads IF
56 Ystads IF 14:31.83 1.00
4 Britt Hellmark
Lidköpings IS
50 Lidköpings IS 16:28.84 1.00
Sammanställning per klass
K70
1 Ann-Katrin Lundqvist
IK Sisu
54 IK Sisu 14:11.58
2 Britt Hellmark
Lidköpings IS
50 Lidköpings IS 16:28.84
K65
1 Ann-Britt Nilseng
Hemlingby LK
59 Hemlingby LK 14:24.29
2 Eva Lönnqvist
Ystads IF
56 Ystads IF 14:31.83
K65 60 m häck

Grenen genomfördes tillsammans med K60 60 m häck

K65 4x200 m

Grenen genomfördes tillsammans med K50 4x200 m

K65 Längd
1/3 15:15
1 Monica Olsson
Höörs IS
56 Höörs IS 3.42 2.00 PB
123456
113 Monica Olsson3.33x3.413.423.403.40
K65 Kula
Vikt: 3,0kg
1/3 17:00
1 Liselotte Fougman
Spårvägens FK
57 Spårvägens FK 7.65 5.00 PB
2 Gunnevi Magnusson
Varbergs GIF
57 Varbergs GIF 7.30 3.00
3 Gunnel Tolfes
Turebergs FK
58 Turebergs FK 7.04 2.00 PB
4 Monica Olsson
Höörs IS
56 Höörs IS 6.08 1.00
123456
113 Monica Olsson6.085.935.815.815.695.59
494 Gunnel Tolfes6.336.677.047.026.13x
536 Gunnevi Magnusson7.306.85x7.116.866.90
403 Liselotte Fougman6.827.027.487.197.656.86
K65 Viktkastning
Vikt: 5,45kg
1/3 20:35
1 Gunnevi Magnusson
Varbergs GIF
57 Varbergs GIF 10.59 3.00 SB
2 Liselotte Fougman
Spårvägens FK
57 Spårvägens FK 8.35 1.00 SB
123456
536 Gunnevi Magnusson10.38xxx10.59x
403 Liselotte Fougman7.64x8.008.35x7.53
K70 60 m
2/3 11:25
1 Karin Björin
Turebergs FK
53 Turebergs FK 11.09 4.00 SB
2 Gertie Samuelsson
IK Ymer
54 IK Ymer 12.01 2.00 PB
3 Inger Rosengren
Simrishamns AIF
54 Simrishamns AIF 13.48 1.00 PB
K70 200 m
3/3 14:00
1 Karin Björin
Turebergs FK
53 Turebergs FK 38.85 4.00 PB
2 Gertie Samuelsson
IK Ymer
54 IK Ymer 42.26 2.00 PB
3 Ljiljana Persson
Almby IK
53 Almby IK 49.70 1.00 SB
K70 400 m
2/3 14:45
1 Gertie Samuelsson
IK Ymer
54 IK Ymer 1:40.65 3.00 PB
2 Ljiljana Persson
Almby IK
53 Almby IK 1:51.70 1.00 PB
K70 800 m
3/3 15:10
1 Britt Hellmark
Lidköpings IS
50 Lidköpings IS 3:58.94 2.00
K70 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med K65 1500 m

K70 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med K65 3000 m

K70 60 m häck

Grenen genomfördes tillsammans med K60 60 m häck

K70 Höjd
2/3 16:10
1 Karin Björin
Turebergs FK
53 Turebergs FK 106 3.00 SB
2 Inger Rosengren
Simrishamns AIF
54 Simrishamns AIF 86 1.00 PB
83868992949698100102104106108
475 Karin Björin-----oooooxoxxx
383 Inger Rosengrenoxxoxxx
K70 Längd
1/3 15:15
1 Karin Björin
Turebergs FK
53 Turebergs FK 3.06 2.00
123456
475 Karin Björin2.812.873.022.973.062.99
K70 Kula
Vikt: 3,0kg
1/3 17:00
1 Karin Björin
Turebergs FK
53 Turebergs FK 6.66 4.00
2 Ingrid Åström
UF Contact
50 UF Contact 5.52 2.00 PB
3 Inger Rosengren
Simrishamns AIF
54 Simrishamns AIF 5.09 1.00 PB
123456
501 Ingrid Åström5.305.025.155.335.135.52
475 Karin Björin6.496.406.406.35x6.66
383 Inger Rosengren5.094.514.194.534.304.33
K70 Viktkastning
Vikt: 5,45kg
1/3 20:35
1 Ingrid Åström
UF Contact
50 UF Contact 6.45 2.00 PB
123456
501 Ingrid Åström6.45x5.856.355.405.76
K75 & K80 60 m
2/3 11:20
1 Barbro Bobäck
Säters IF
44 Säters IF 10.50 4.00
2 Kerstin Nilsson
IFK Lund
42 IFK Lund 11.67 2.00 SB
3 Ing-Marie Persson
IK Akele
45 IK Akele 12.38 2.00 SB
4 Ylva Nybäck
Spårvägens FK
43 Spårvägens FK 20.57 1.00 PB
Sammanställning per klass
K80
1 Barbro Bobäck
Säters IF
44 Säters IF 10.50
2 Kerstin Nilsson
IFK Lund
42 IFK Lund 11.67
3 Ylva Nybäck
Spårvägens FK
43 Spårvägens FK 20.57
K75
1 Ing-Marie Persson
IK Akele
45 IK Akele 12.38
K75 200 m
3/3 14:05
1 Ing-Marie Persson
IK Akele
45 IK Akele 43.44 2.00 SB
Marianne Søderberg
Bagsværd Atletik (DEN)
45 Bagsværd Atletik (DEN) 39.40 PB Utom tävlan
K75 & K85 400 m
2/3 14:50
1 Eva Widelund
Järvsö IF
45 Järvsö IF 1:49.13 2.00 SB
2 Viveka Rüffel
LK Nyköpings Runners
39 LK Nyköpings Runners 1:57.26 2.00 SB
Sammanställning per klass
K85
1 Viveka Rüffel
LK Nyköpings Runners
39 LK Nyköpings Runners 1:57.26
K75
1 Eva Widelund
Järvsö IF
45 Järvsö IF 1:49.13
K75 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med K65 1500 m

K75 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med K65 3000 m

K75 Kula
Vikt: 2,0kg
1/3 17:00
1 Marianne Ek
IKHP Huskvarna
47 IKHP Huskvarna 7.72 4.00 SB
2 Kerstin Blidstam
KFUM Arvika
47 KFUM Arvika 6.27 2.00
3 Margareta Millestam
IFK Lund
47 IFK Lund 6.13 1.00 PB
Inge Faldager
Hvidovre AM (DEN)
48 Hvidovre AM (DEN) 8.00 Utom tävlan
123456
79 Inge Faldager7.977.928.007.947.977.91
243 Marianne Ek7.196.856.737.727.527.39
185 Margareta Millestam5.836.135.475.615.89x
303 Kerstin Blidstam5.215.395.696.275.956.12
K75 Viktkastning
Vikt: 4,00kg
1/3 20:35
1 Marianne Ek
IKHP Huskvarna
47 IKHP Huskvarna 9.80 4.00 SB
2 Margareta Millestam
IFK Lund
47 IFK Lund 8.92 2.00 PB
3 Anne-Marie Jönsson
Ängelholms IF
49 Ängelholms IF 7.70 1.00 PB
Inge Faldager
Hvidovre AM (DEN)
48 Hvidovre AM (DEN) 12.04 SB Utom tävlan
123456
79 Inge Faldager11.8511.4012.0411.8011.78x
185 Margareta Millestam8.928.79x8.598.488.79
243 Marianne Ek8.729.199.418.999.809.69
586 Anne-Marie Jönssonxx7.097.287.197.70
K80 60 m

Grenen genomfördes tillsammans med K75 60 m

K80 200 m
3/3 14:10
1 Barbro Bobäck
Säters IF
44 Säters IF 37.59 3.00 SB
2 Kerstin Nilsson
IFK Lund
42 IFK Lund 44.17 1.00
K85 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med K75 400 m

K85 Höjd
2/3 16:10
1 Sonja Nilsson
IFK Lund
39 IFK Lund 94 3.00 SB
2 Viveka Rüffel
LK Nyköpings Runners
39 LK Nyköpings Runners 94 1.00 PB
80838689929496
188 Sonja Nilssonooooooxxx
339 Viveka Rüffel--ooxooxxx
K85 Längd
1/3 15:15
1 Viveka Rüffel
LK Nyköpings Runners
39 LK Nyköpings Runners 2.18 2.00
123456
339 Viveka Rüffel1.932.182.082.082.181.98
K85 Kula
Vikt: 2,0kg
1/3 17:00
1 Viveka Rüffel
LK Nyköpings Runners
39 LK Nyköpings Runners 6.73 2.00
123456
339 Viveka Rüffel6.266.476.236.736.306.37
K90 Kula
Vikt: 2,0kg
1/3 17:00
1 Art Kosol
Spårvägens FK
32 Spårvägens FK 3.28 2.00 PB
123456
408 Art Kosol3.282.982.763.243.052.88
K90 Viktkastning
Vikt: 4,00kg
1/3 20:35
1 Art Kosol
Spårvägens FK
32 Spårvägens FK 4.07 2.00 SB
123456
408 Art Kosol3.713.143.414.073.933.97
M35 60 m
2/3 10:25
1 Staffan Palmqvist
Malmö AI
87 Malmö AI 7.57 4.00
2 Diego Snayers
Spårvägens FK
88 Spårvägens FK 7.75 2.00 PB
3 Victor Cullberg
KFUM Örebro
87 KFUM Örebro 7.94 1.00
M35 200 m
3/3 12:50
1 Emil Zail
Åhus FIK
87 Åhus FIK 23.35 3.00 SB
2 Victor Cullberg
KFUM Örebro
87 KFUM Örebro 26.08 1.00 PB
Staffan Palmqvist
Malmö AI
87 Malmö AI DNS
M35 400 m
2/3 15:45
1 Jonatan Brown
Vallentuna FK
85 Vallentuna FK 57.73 4.00 SB
2 Mattias Gustafsson
IK Akele
86 IK Akele 58.40 2.00 SB
3 Håkan Svedberg
Trångsvikens IF
86 Trångsvikens IF 1:03.39 1.00 SB
M35 & M40 800 m
3/3 16:25
1 Peter Velin
Hälle IF
89 Hälle IF 2:05.73 3.00 SB
2 Bert Pohlak
Vallentuna FK
80 Vallentuna FK 2:06.00 5.00 PB
3 Karl Dannestam
Björnstorps IF
80 Björnstorps IF 2:06.25 3.00 SB
4 Jimmy Iby
IKHP Huskvarna
84 IKHP Huskvarna 2:13.01 2.00
5 Marcus Lundblad
IS Göta
84 IS Göta 2:21.80 1.00 SB
6 Håkan Svedberg
Trångsvikens IF
86 Trångsvikens IF 2:22.12 1.00 SB
Sammanställning per klass
M40
1 Bert Pohlak
Vallentuna FK
80 Vallentuna FK 2:06.00
2 Karl Dannestam
Björnstorps IF
80 Björnstorps IF 2:06.25
3 Jimmy Iby
IKHP Huskvarna
84 IKHP Huskvarna 2:13.01
4 Marcus Lundblad
IS Göta
84 IS Göta 2:21.80
M35
1 Peter Velin
Hälle IF
89 Hälle IF 2:05.73
2 Håkan Svedberg
Trångsvikens IF
86 Trångsvikens IF 2:22.12
M35 1500 m
2/3 19:30
1 Marcus Tolvers
Spårvägens FK
88 Spårvägens FK 4:18.78 5.00 SB
2 Jonatan Brown
Vallentuna FK
85 Vallentuna FK 4:35.33 3.00
3 Konstantin Avramidis
Halmstad Garnisons IF
86 Halmstad Garnisons IF 4:44.83 2.00 PB
4 Karl Wilenius
Lidköpings VSK
85 Lidköpings VSK 4:47.08 1.00
M35 3000 m
1/3 19:35
1 Axel Smith
Björnstorps IF
86 Björnstorps IF 8:57.85 7.00
2 Marcus Tolvers
Spårvägens FK
88 Spårvägens FK 9:12.54 5.00 SB
3 Ahmed Abdelhamid
IS Göta
86 IS Göta 9:23.50 4.00
4 Andreas Lundblad
Falkenberg Allstars LK
86 Falkenberg Allstars LK 9:26.48 3.00 PB
5 Karl Wilenius
Lidköpings VSK
85 Lidköpings VSK 9:48.70 2.00 SB
6 Mattias Andersson
Lerum Friidrott
87 Lerum Friidrott 9:57.38 1.00 PB
M35 & M40 & M45 60 m häck
Höjd: 99,1cm
3/3 09:25
1 Jonas Ahrnberg
IK Bergaström
85 IK Bergaström 9.47 3.00 PB
2 Hans Lämås
IFK Umeå
88 IFK Umeå 9.52 1.00 PB
3 Daniel Johansson
Sävedalens AIK
84 Sävedalens AIK 10.11 3.00 PB
4 Mattias Olsborg
Sävedalens AIK
75 Sävedalens AIK 10.90 4.00
5 Erik Dahlin
IF Udd
76 IF Udd 11.03 2.00 SB
6 David Klingberg
IFK Göteborg
78 IFK Göteborg 12.28 1.00 SB
7 Karl Dannestam
Björnstorps IF
80 Björnstorps IF 13.40 1.00 SB
Sammanställning per klass
M45
1 Mattias Olsborg
Sävedalens AIK
75 Sävedalens AIK 10.90
2 Erik Dahlin
IF Udd
76 IF Udd 11.03
3 David Klingberg
IFK Göteborg
78 IFK Göteborg 12.28
M40
1 Daniel Johansson
Sävedalens AIK
84 Sävedalens AIK 10.11
2 Karl Dannestam
Björnstorps IF
80 Björnstorps IF 13.40
M35
1 Jonas Ahrnberg
IK Bergaström
85 IK Bergaström 9.47
2 Hans Lämås
IFK Umeå
88 IFK Umeå 9.52
M35 & M40 & M55 & M60 & M65 3000 m gång
2/3 12:20
1 Christer Svensson
Växjö AIS
69 Växjö AIS 14:53.46 4.00 SB
2 Peter Ferrari
GK Steget
65 GK Steget 18:07.76 2.00 SB
3 Ulf-Peter Sjöholm
Växjö AIS
65 Växjö AIS 19:06.61 1.00 SB
4 Karl Wilenius
Lidköpings VSK
85 Lidköpings VSK 20:39.92 3.00 PB
5 Peter Karlsson
Kalmar Gång 99
62 Kalmar Gång 99 20:59.51 2.00
6 Johan Särnbratt
Tolereds AIK
89 Tolereds AIK 21:32.10 1.00
7 Leif Klasson
GK Steget
57 GK Steget 21:41.51 4.00
8 Lennart Petersson
Wärnamo SK
55 Wärnamo SK 21:49.18 2.00 PB
9 Henrik Kopp Söderström
Axa SC
80 Axa SC 22:57.71 2.00 PB
10 Per Månsson
Malmö AI
56 Malmö AI 23:47.38 1.00
Sammanställning per klass
M65
1 Leif Klasson
GK Steget
57 GK Steget 21:41.51
2 Lennart Petersson
Wärnamo SK
55 Wärnamo SK 21:49.18
3 Per Månsson
Malmö AI
56 Malmö AI 23:47.38
M60
1 Peter Karlsson
Kalmar Gång 99
62 Kalmar Gång 99 20:59.51
M55
1 Christer Svensson
Växjö AIS
69 Växjö AIS 14:53.46
2 Peter Ferrari
GK Steget
65 GK Steget 18:07.76
3 Ulf-Peter Sjöholm
Växjö AIS
65 Växjö AIS 19:06.61
M40
1 Henrik Kopp Söderström
Axa SC
80 Axa SC 22:57.71
M35
1 Karl Wilenius
Lidköpings VSK
85 Lidköpings VSK 20:39.92
2 Johan Särnbratt
Tolereds AIK
89 Tolereds AIK 21:32.10
M35 4x200 m
A-Final
2/3 17:05
Tot. plac.
1 Hälle IF Lag 1
Stefan Lagerkvist 72
Pekka Saarinen 61
Patrik Hägg 72
Anders Logg 76

Hälle IF
Hälle IF 1:51.04 12.00 1
2 IS Göta
Andreas Nilsson 73
Marcus Lundblad 84
Lars Wallin 77
Martin Åkerlöf Exler 78

IS Göta
IS Göta 1:52.09 8.00 2
3 Spårvägens FK
Roger Reinhold 61
Fredrik Eckerström 70
Fredrik Nybäck 70
Marcus Tolvers 88

Spårvägens FK
Spårvägens FK 1:58.91 4.00 4
B-Final
2/3 17:05
Tot. plac.
1 IF Kville Lag M35
Patrik Andersson 75
Patrik Kolmodin 75
Fredrik Hernelid 81
James Varkey 79

IF Kville
IF Kville 1:54.48 6.00 3
2 Varbergs GIF Lag M35
Henrik Hildesson 77
Johan Nilsson 75
Jan Johansson 75
Carl-Philip Bos 87

Varbergs GIF
Varbergs GIF 2:00.46 2.00 5
M35 Höjd
2/3 14:00
1 Philip Frifelt Lundqvist
IF Göta Karlstad
89 IF Göta Karlstad 197 5.00 PB
2 Jonas Ahrnberg
IK Bergaström
85 IK Bergaström 170 3.00 PB
3 Mikael Ekvall
Upsala IF
87 Upsala IF 158 2.00 PB
4 Staffan Palmqvist
Malmö AI
87 Malmö AI 154 1.00 SB
150154158161164167170173176182187191194197200
506 Mikael Ekvallooxxoxxx
640 Jonas Ahrnbergoooooxooxxx
355 Staffan Palmqvistxoxxoxxx
116 Philip Frifelt Lundqvist---o--o-oooxooxxoxxx
M35 Stav
3/3 12:00
1 Staffan Palmqvist
Malmö AI
87 Malmö AI 300 2.00 =PB
280300310
355 Staffan Palmqvistooxxx
M35 Längd
1/3 16:55
1 Erik Olsson
Örgryte IS
89 Örgryte IS 6.25 6.00 PB
2 Jonas Ahrnberg
IK Bergaström
85 IK Bergaström 6.02 4.00 PB
3 Staffan Palmqvist
Malmö AI
87 Malmö AI 5.62 3.00 PB
4 Mikael Ekvall
Upsala IF
87 Upsala IF 5.42 2.00 PB
5 Mathias Larsson
IK Bergaström
88 IK Bergaström 3.60 1.00
123456
355 Staffan Palmqvist5.325.175.585.165.255.62
640 Jonas Ahrnberg5.815.906.02x5.745.56
592 Erik Olsson6.176.25----
506 Mikael Ekvallxx5.265.425.405.32
207 Mathias Larssonx3.60x3.463.353.31
M35 Tresteg
3/3 14:45
1 Karl Wilsborn
IFK Växjö
89 IFK Växjö 13.21 3.00
2 Jonatan Rist-Christensen
IF Göta Karlstad
88 IF Göta Karlstad 9.77 1.00 PB
123456
118 Jonatan Rist-Christensen9.589.649.73x9.778.77
200 Karl Wilsbornx12.8413.1312.7113.2112.11
M35 Kula
Vikt: 7,26kg
2/3 16:30
1 Robert Bergqvist
IFK Märsta
88 IFK Märsta 12.47 5.00 SB
2 Jonas Ahrnberg
IK Bergaström
85 IK Bergaström 9.45 3.00
3 Håkan Svedberg
Trångsvikens IF
86 Trångsvikens IF 9.20 2.00 PB
4 Mathias Larsson
IK Bergaström
88 IK Bergaström 6.76 1.00
123456
192 Robert Bergqvist11.6312.1112.4712.4112.2911.83
468 Håkan Svedberg8.708.458.689.208.818.80
640 Jonas Ahrnberg8.339.328.939.459.099.17
207 Mathias Larsson6.566.59x6.656.326.76
M35 Viktkastning
Vikt: 15,88kg
3/3 13:35
1 Jonas Ahrnberg
IK Bergaström
85 IK Bergaström 9.32 3.00 PB
2 Staffan Palmqvist
Malmö AI
87 Malmö AI 7.99 1.00 PB
123456
355 Staffan Palmqvist7.996.737.66x6.67x
640 Jonas Ahrnbergx8.74x9.328.65x
M40 60 m
2/3 10:40
1 Patrik Björk
Sävedalens AIK
83 Sävedalens AIK 7.41 7.00 SB
2 Christian Borg
IFK Helsingborg
80 IFK Helsingborg 7.77 5.00
3 Andreas Andersen
IK Ymer
81 IK Ymer 7.81 4.00 PB
4 Joakim Wessén
IK Westmannia
83 IK Westmannia 8.02 3.00 PB
5 Mikael Hernberg
IK Sisu
82 IK Sisu 8.40 2.00 PB
6 Stefan Johansson
IK Sisu
80 IK Sisu 8.47 1.00 SB
M40 200 m
3/3 12:45
1 Marklan Jackson
Lerum Friidrott
83 Lerum Friidrott 24.52 4.00 PB
2 Christian Borg
IFK Helsingborg
80 IFK Helsingborg 24.53 2.00 SB
3 Kit Johnny Eklöf
Enköpings AI
83 Enköpings AI 24.54 1.00 PB
M40 400 m
2/3 15:50
1 Christian Borg
IFK Helsingborg
80 IFK Helsingborg 55.44 5.00 SB
2 Kit Johnny Eklöf
Enköpings AI
83 Enköpings AI 55.96 3.00
3 Marklan Jackson
Lerum Friidrott
83 Lerum Friidrott 56.65 2.00
4 Marcus Lundblad
IS Göta
84 IS Göta 1:01.31 1.00 PB
M40 800 m

Grenen genomfördes tillsammans med M35 800 m

M40 1500 m
2/3 19:20
=1 Karl Dannestam
Björnstorps IF
80 Björnstorps IF 4:14.56 6.00 PB 4:14.560
=1 Henrik Holmgren
Kyrkhults SK
80 Kyrkhults SK 4:14.56 6.00 4:14.560
3 Bert Pohlak
Vallentuna FK
80 Vallentuna FK 4:27.22 4.00 PB
4 Jimmy Iby
IKHP Huskvarna
84 IKHP Huskvarna 4:28.14 3.00 PB
5 David Hartman
Björnstorps IF
81 Björnstorps IF 4:31.08 2.00 PB
6 Marcus Lundblad
IS Göta
84 IS Göta 4:59.27 1.00
M40 3000 m
1/3 20:50
1 Karl Dannestam
Björnstorps IF
80 Björnstorps IF 9:24.59 7.00
2 David Hartman
Björnstorps IF
81 Björnstorps IF 9:29.97 5.00 SB
3 Bert Pohlak
Vallentuna FK
80 Vallentuna FK 9:32.47 4.00
4 Mattias Larsson
IS Göta
83 IS Göta 9:48.16 3.00 PB
5 Robert Svensson
Terrible Tuesdays AC
84 Terrible Tuesdays AC 9:50.99 2.00 PB
6 David Petersson
Apladalens LK
82 Apladalens LK 10:11.50 1.00 SB
M40 60 m häck

Grenen genomfördes tillsammans med M35 60 m häck

M40 3000 m gång

Grenen genomfördes tillsammans med M35 3000 m gång

M40 Höjd
2/3 14:00
1 Andreas Leveau
IK Finish
80 IK Finish 173 3.00
2 Andreas Andersen
IK Ymer
81 IK Ymer 164 1.00
150154158161164167170173176
208 Andreas Leveau---ooo-oxxx
228 Andreas Andersenoooooxxx
M40 Stav
3/3 12:00
1 Emil Guldbrandsen
IF Kville
80 IF Kville 330 3.00 PB
2 Fredrik Hernelid
IF Kville
81 IF Kville 240 1.00
220240260280300310320330340350360
132 Fredrik Hernelidoxoxxx
128 Emil Guldbrandsen-------o--xxx
M40 Längd
1/3 16:55
1 Jim Ekliden
IF Kville
80 IF Kville 4.92 4.00 PB
2 Fredrik Hernelid
IF Kville
81 IF Kville 4.90 2.00 PB
3 Joakim Kumlemark
IFK Göteborg
81 IFK Göteborg 4.90 1.00 SB
123456
126 Jim Ekliden4.754.774.92---
154 Joakim Kumlemark4.133.934.804.594.714.90
132 Fredrik Hernelid4.884.424.554.704.754.90
M40 Tresteg
3/3 14:45
1 Stefan Johansson
IK Sisu
80 IK Sisu 11.37 5.00 SB
2 Daniel Johansson
Sävedalens AIK
84 Sävedalens AIK 11.08 3.00 PB
3 Fredrik Hernelid
IF Kville
81 IF Kville 10.17 2.00 PB
Jim Ekliden
IF Kville
80 IF Kville -
123456
126 Jim Ekliden------
132 Fredrik Hernelid10.0310.179.709.699.6710.00
219 Stefan Johansson11.1511.05x11.16x11.37
449 Daniel Johansson10.7310.7611.0810.67-x
M40 Kula
Vikt: 7,26kg
2/3 16:30
1 Mikael Hernberg
IK Sisu
82 IK Sisu 12.10 3.00 SB
2 Stefan Johansson
IK Sisu
80 IK Sisu 10.26 1.00 SB
123456
218 Mikael Hernberg11.5411.1811.8912.1012.0211.61
219 Stefan Johansson10.1410.26xxx9.94
M40 Viktkastning
Vikt: 15,88kg
3/3 13:35
1 Stefan Holst
Bottnaryds IF
82 Bottnaryds IF 10.78 2.00 SB
123456
35 Stefan Holst8.5010.7810.1510.34x10.55
M45 60 m Försök
Heat 1
2/3 09:10
1 Anders Logg
Hälle IF
76 Hälle IF 8.01 Q
2 James Varkey
IF Kville
79 IF Kville 8.05 Q SB
3 David Klingberg
IFK Göteborg
78 IFK Göteborg 8.65 q SB
4 Johan Rosenberg
Lerum Friidrott
76 Lerum Friidrott 8.78 q PB
5 Patrik Andersson
IF Kville
75 IF Kville 8.93 1.00 PB
Heat 2
2/3 09:10
1 Erik Tholén
Bollnäs FIK
79 Bollnäs FIK 7.98 Q
2 Nils Antonsson
IKHP Huskvarna
76 IKHP Huskvarna 8.17 Q SB
3 Mattias Olsborg
Sävedalens AIK
75 Sävedalens AIK 8.40 q
4 Markus Johansson
IFK Halmstad
78 IFK Halmstad 8.72 q PB
M45 60 m Final
2/3 10:20
1 Anders Logg
Hälle IF
76 Hälle IF 7.59 9.00
2 Erik Tholén
Bollnäs FIK
79 Bollnäs FIK 7.77 7.00
3 James Varkey
IF Kville
79 IF Kville 8.00 6.00 PB
4 Mattias Olsborg
Sävedalens AIK
75 Sävedalens AIK 8.36 5.00
5 David Klingberg
IFK Göteborg
78 IFK Göteborg 8.68 4.00
6 Johan Rosenberg
Lerum Friidrott
76 Lerum Friidrott 8.80 3.00
7 Markus Johansson
IFK Halmstad
78 IFK Halmstad 8.93 2.00
Nils Antonsson
IKHP Huskvarna
76 IKHP Huskvarna DNS
M45 200 m
A-Final
3/3 13:00
Tot. plac.
1 Anders Logg
Hälle IF
76 Hälle IF 23.43 6.00 1
2 Erik Tholén
Bollnäs FIK
79 Bollnäs FIK 23.80 4.00 2 PB
3 Mattias Olsborg
Sävedalens AIK
75 Sävedalens AIK 27.88 3.00 3
B-Final
3/3 13:00
Tot. plac.
1 Henrik Hildesson
Varbergs GIF
77 Varbergs GIF 28.90 2.00 4
2 Markus Johansson
IFK Halmstad
78 IFK Halmstad 29.09 1.00 5 PB
M45 400 m
A-Final
2/3 13:35
Tot. plac.
1 Anders Logg
Hälle IF
76 Hälle IF 51.83 7.00 1
2 Martin Åkerlöf Exler
IS Göta
78 IS Göta 56.41 4.00 3
3 Erik Dahlin
IF Udd
76 IF Udd 1:00.42 2.00 5 SB
B-Final
2/3 13:35
Tot. plac.
1 Erik Tholén
Bollnäs FIK
79 Bollnäs FIK 55.46 5.00 2 PB
2 Johan Nilsson
Varbergs GIF
75 Varbergs GIF 1:00.28 3.00 4 PB
3 Henrik Hildesson
Varbergs GIF
77 Varbergs GIF 1:05.21 1.00 6 PB
M45 800 m
3/3 15:20
1 Nicholas Odehammar
KA 2 IF
75 KA 2 IF 2:09.41 7.00
2 Erik Roos
Mölndals AIK
77 Mölndals AIK 2:11.18 5.00
3 Daniel Axelsson
Högby IF
77 Högby IF 2:13.63 4.00 PB
4 Mattias Gustavsson
Majornas IK
78 Majornas IK 2:16.16 3.00 PB
5 Anders Klockar
Huddinge AIS
75 Huddinge AIS 2:16.63 2.00 PB
6 Lars Wallin
IS Göta
77 IS Göta 2:27.49 1.00 PB
M45 1500 m
2/3 19:05
1 Nicholas Odehammar
KA 2 IF
75 KA 2 IF 4:34.53 6.00
2 Daniel Axelsson
Högby IF
77 Högby IF 4:34.83 4.00 PB
3 Erik Diding
Warberg RC
75 Warberg RC 4:42.73 3.00 PB
4 Martin Åkerlöf Exler
IS Göta
78 IS Göta 4:49.58 2.00
5 Lars Wallin
IS Göta
77 IS Göta 5:10.17 1.00 PB
M45 3000 m
1/3 20:25
1 Fredrik Sigurd
Borås LK
75 Borås LK 9:34.70 6.00 PB
2 Ola Krikström
IS Göta
77 IS Göta 9:51.24 4.00 PB
3 Erik Diding
Warberg RC
75 Warberg RC 9:55.81 3.00 PB
4 Per Lundqvist
IS Göta
79 IS Göta 10:26.26 2.00
5 Lars Wallin
IS Göta
77 IS Göta 10:51.71 1.00
M45 60 m häck

Grenen genomfördes tillsammans med M35 60 m häck

M45 Höjd
2/3 11:05
1 Daniel Berr
Västerås FK
75 Västerås FK 170 8.00
2 David Klingberg
IFK Göteborg
78 IFK Göteborg 158 6.00 SB
3 Mattias Olsborg
Sävedalens AIK
75 Sävedalens AIK 158 5.00 SB
4 Erik Dahlin
IF Udd
76 IF Udd 154 4.00 SB
5 Martin Sahlin
Lerum Friidrott
76 Lerum Friidrott 150 3.00 SB
6 Fredrik Svensson
IF Kville
75 IF Kville 146 2.00 PB
7 Patrik Kolmodin
IF Kville
75 IF Kville 142 1.00 PB
134142146150154158161167170173
150 Erik Dahlin-ooooxxx
153 David Klingberg---oxooxxx
140 Fredrik Svenssonooxxoxxx
135 Patrik Kolmodinoxxoxxx
553 Daniel Berr-----oooxoxxx
451 Mattias Olsborg-ooooxoxxx
325 Martin Sahlinoooxoxxx
M45 Stav
3/3 12:00
1 Fredrik Dymén
Kongahälla AIK
76 Kongahälla AIK 410 4.00 SB
2 Reine Eklund
Örgryte IS
77 Örgryte IS 360 2.00 =PB
3 Martin Sahlin
Lerum Friidrott
76 Lerum Friidrott 260 1.00
220240260280300310320330340350360370380390400410420
589 Reine Eklund----o---xo-xo
325 Martin Sahlinoooxxx
310 Fredrik Dymén------------o--oxx
M45 Längd
1/3 16:05
1 Erik Dahlin
IF Udd
76 IF Udd 5.72 6.00 PB
2 Daniel Berr
Västerås FK
75 Västerås FK 5.49 4.00
3 David Klingberg
IFK Göteborg
78 IFK Göteborg 5.30 3.00
4 Mattias Olsborg
Sävedalens AIK
75 Sävedalens AIK 5.23 2.00 SB
5 Fredrik Svensson
IF Kville
75 IF Kville 4.71 1.00 PB
123456
153 David Klingberg5.135.265.305.115.175.27
150 Erik Dahlin5.415.465.425.385.535.72
451 Mattias Olsborg4.995.235.075.21x4.98
140 Fredrik Svensson4.394.074.234.234.714.59
553 Daniel Berr5.482.64x5.185.445.49
M45 Tresteg
3/3 15:45
1 Fredrik Dymén
Kongahälla AIK
76 Kongahälla AIK 11.63 6.00 PB
2 Erik Dahlin
IF Udd
76 IF Udd 11.39 4.00 SB
3 David Klingberg
IFK Göteborg
78 IFK Göteborg 10.69 3.00 SB
4 Fredrik Svensson
IF Kville
75 IF Kville 9.69 2.00 PB
5 Mattias Olsborg
Sävedalens AIK
75 Sävedalens AIK 9.17 1.00 SB
123456
310 Fredrik Dymén11.5011.1011.6311.5011.4711.30
140 Fredrik Svensson9.109.249.69---
150 Erik Dahlin10.9711.3911.1810.74--
451 Mattias Olsborgx9.17xx--
153 David Klingberg10.1510.3410.6910.6110.3510.15
M45 Kula
Vikt: 7,26kg
2/3 14:45
1 Fredrik Boson
Västerås FK
77 Västerås FK 12.99 7.00 SB
2 Patrik Andersson
IF Kville
75 IF Kville 11.55 5.00 PB
3 Anders Logg
Hälle IF
76 Hälle IF 10.04 4.00 SB
4 Henrik Hildesson
Varbergs GIF
77 Varbergs GIF 9.82 3.00 PB
5 Erik Dahlin
IF Udd
76 IF Udd 9.61 2.00 SB
6 Patrik Kolmodin
IF Kville
75 IF Kville 6.46 1.00 PB
123456
123 Patrik Andersson11.10x10.9211.2910.6011.55
135 Patrik Kolmodin6.256.466.30xx5.71
93 Anders Logg9.2410.049.339.617.5410.01
150 Erik Dahlin8.668.99x9.399.61x
531 Henrik Hildesson9.479.629.829.338.969.38
554 Fredrik Boson12.4511.7512.5812.9912.29x
M45 Viktkastning
Vikt: 15,88kg
3/3 13:35
1 Patrik Andersson
IF Kville
75 IF Kville 11.26 5.00 PB
2 Stefan Andersson
IFK Gnesta
75 IFK Gnesta 10.81 3.00 PB
3 Lars-Göran Nylén
Turebergs FK
75 Turebergs FK 10.10 2.00 SB
4 Erik Dahlin
IF Udd
76 IF Udd 7.40 1.00 PB
123456
123 Patrik Andersson9.198.3310.5311.26xx
490 Lars-Göran Nylén10.1010.019.55xxx
152 Stefan Anderssonx9.8410.819.8910.3410.61
150 Erik Dahlin7.296.337.40x6.81x
M50 60 m Försök
Heat 1
2/3 09:00
1 Mattias Sunneborn
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK 7.78 Q
2 Jonas Boijertz
Malmö AI
74 Malmö AI 7.81 Q SB
3 Erik Åhlin
Turebergs FK
71 Turebergs FK 7.85 q
4 Joacim Kämpe
Linköpings GIF
74 Linköpings GIF 8.07 q
5 Stefan Lagerkvist
Hälle IF
72 Hälle IF 8.55 1.00 8.547
6 Mikael Nyberg
IK Ymer
72 IK Ymer 8.55 1.00 =SB 8.549
7 Andreas Bruhn
Varbergs GIF
74 Varbergs GIF 8.80 1.00 PB
Heat 2
2/3 09:00
1 Christian Albing Gröndin
Nyköpings BIS
72 Nyköpings BIS 7.68 Q SB
2 Staffan Lindberg
Hellas FK
72 Hellas FK 7.83 Q PB
3 Pether Askestam
Wärnamo SK
72 Wärnamo SK 7.94 q
4 Fredrik Lindgren
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK 8.40 q
5 Fredrik Hegefors
Nyköpings BIS
73 Nyköpings BIS 8.57 1.00
6 Frank Amundsen
Vilsta IK
73 Vilsta IK 8.74 1.00 PB
7 Mats Lindberg
IKHP Huskvarna
73 IKHP Huskvarna 9.55 1.00
M50 60 m Final
2/3 10:45
1 Christian Albing Gröndin
Nyköpings BIS
72 Nyköpings BIS 7.59 9.00 SB
2 Mattias Sunneborn
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK 7.61 7.00
3 Jonas Boijertz
Malmö AI
74 Malmö AI 7.75 6.00 PB
4 Erik Åhlin
Turebergs FK
71 Turebergs FK 7.80 5.00
5 Staffan Lindberg
Hellas FK
72 Hellas FK 7.88 4.00
6 Pether Askestam
Wärnamo SK
72 Wärnamo SK 7.94 3.00
7 Joacim Kämpe
Linköpings GIF
74 Linköpings GIF 8.08 2.00
8 Fredrik Lindgren
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK 8.41 1.00
M50 200 m
A-Final
3/3 11:50
Tot. plac.
1 Mattias Sunneborn
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK 24.96 9.00 1
2 Jonas Boijertz
Malmö AI
74 Malmö AI 25.00 7.00 2 PB
3 Henrik Tegnér
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK 25.66 5.00 4 SB
B-Final
3/3 11:50
Tot. plac.
1 Staffan Lindberg
Hellas FK
72 Hellas FK 25.41 6.00 3 PB
2 Pether Askestam
Wärnamo SK
72 Wärnamo SK 25.85 4.00 5 PB
Sergej Nikolajev
Hässelby SK
73 Hässelby SK DNF
C-Final
3/3 11:50
Tot. plac.
1 Fredrik Lindgren
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK 26.78 3.00 6 PB
2 Fredrik Schöllin
Tjalve FIF
72 Tjalve FIF 27.45 2.00 7
3 Fredrik Hegefors
Nyköpings BIS
73 Nyköpings BIS 27.48 1.00 8 PB
D-Final
3/3 11:50
Tot. plac.
1 Andreas Nilsson
IS Göta
73 IS Göta 28.34 1.00 9 PB
2 Fredrik Olsson
Sävedalens AIK
72 Sävedalens AIK 28.51 1.00 10 PB
3 Frank Amundsen
Vilsta IK
73 Vilsta IK 29.05 1.00 11 PB
Mats Lindberg
IKHP Huskvarna
73 IKHP Huskvarna DQ Diskvalificerad enligt kap F, 4.1.3
M50 400 m
A-Final
2/3 16:00
Tot. plac.
1 Mattias Sunneborn
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK 55.26 9.00 1
2 Peter Wallin
IFK Märsta
71 IFK Märsta 57.20 7.00 2
3 Sergej Nikolajev
Hässelby SK
73 Hässelby SK 1:00.27 5.00 4
4 Andreas Nilsson
IS Göta
73 IS Göta 1:00.87 3.00 6
B-Final
2/3 16:00
Tot. plac.
1 Johan Nilsson
Majornas IK
74 Majornas IK 1:00.02 6.00 3 PB
2 Fredrik Schöllin
Tjalve FIF
72 Tjalve FIF 1:00.67 4.00 5 SB
3 Fredrik Lindgren
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK 1:01.46 1.00 9
C-Final
2/3 16:00
Tot. plac.
1 Fredrik Eckerström
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK 1:00.93 2.00 7 PB
2 Magnus Andervin
IFK Märsta
74 IFK Märsta 1:01.07 1.00 8 PB
3 Daniel Förberg
Fredrikshofs FIF
74 Fredrikshofs FIF 1:04.68 1.00 11 SB
D-Final
2/3 16:00
Tot. plac.
1 Jörgen Almqvist
OK Njudung
72 OK Njudung 1:01.79 1.00 10 PB
2 Niclas Wate
Björnstorps IF
73 Björnstorps IF 1:05.38 1.00 12 SB
3 Frank Amundsen
Vilsta IK
73 Vilsta IK 1:06.03 1.00 13
M50 800 m
A-Final
3/3 15:50
Tot. plac.
1 Henrik Nord
Ystads IF
73 Ystads IF 2:10.57 9.00 1
2 Mattias Jonsson
Malmö AI
70 Malmö AI 2:14.12 7.00 2 SB
3 Niclas Pettersson
IK Akele
73 IK Akele 2:14.17 6.00 3
4 Johan Alfvén
Björnstorps IF
74 Björnstorps IF 2:16.80 5.00 4
5 Fredrik Eckerström
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK 2:18.52 3.00 6
6 Daniel Förberg
Fredrikshofs FIF
74 Fredrikshofs FIF 2:20.44 2.00 7
7 Jörgen Almqvist
OK Njudung
72 OK Njudung 2:29.39 1.00 11 PB
B-Final
3/3 15:50
Tot. plac.
1 Johan Nilsson
Majornas IK
74 Majornas IK 2:17.19 4.00 5 PB
2 Andreas Nilsson
IS Göta
73 IS Göta 2:22.92 1.00 8
3 Björn Axelsson
Turebergs FK
73 Turebergs FK 2:23.11 1.00 9 SB
4 Fredrik Valfridsson
IKHP Huskvarna
72 IKHP Huskvarna 2:24.89 1.00 10 SB
5 Johan Hedlund
Borlänge LK
72 Borlänge LK 2:29.53 1.00 12 PB
6 Stefan Lagerkvist
Hälle IF
72 Hälle IF 2:33.79 1.00 13 SB
7 Niclas Wate
Björnstorps IF
73 Björnstorps IF 2:35.74 1.00 14 PB
8 Jonas Holmberg
IK Ymer
72 IK Ymer 2:39.31 1.00 15 SB
M50 1500 m
2/3 18:55
1 Henrik Nord
Ystads IF
73 Ystads IF 4:26.71 9.00
2 Fredrik Nybäck
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK 4:29.15 7.00
3 Johan Alfvén
Björnstorps IF
74 Björnstorps IF 4:31.36 6.00
4 Niclas Pettersson
IK Akele
73 IK Akele 4:32.58 5.00 SB
5 Mattias Jonsson
Malmö AI
70 Malmö AI 4:38.15 4.00 SB
6 Patric Engström
Trollhättan FIK
74 Trollhättan FIK 4:45.62 3.00
7 Lars Melin
Falu IK
72 Falu IK 4:56.37 2.00 PB
8 Daniel Johansson
Umara SC
74 Umara SC 4:56.91 1.00 PB
9 Björn Axelsson
Turebergs FK
73 Turebergs FK 5:01.67 1.00 SB
10 Johan Hedlund
Borlänge LK
72 Borlänge LK 5:07.25 1.00
M50 3000 m
A-Final
1/3 17:30
Tot. plac.
1 Henrik Nord
Ystads IF
73 Ystads IF 9:25.86 9.00 1 SB
2 Fredrik Nybäck
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK 9:37.85 7.00 2 SB
3 Tony Eriksson
Borlänge LK
73 Borlänge LK 9:40.93 6.00 3 PB
4 Johan Alfvén
Björnstorps IF
74 Björnstorps IF 9:45.91 5.00 4
5 Erik Framme
Hälle IF
73 Hälle IF 9:50.83 4.00 5 SB
6 Patric Engström
Trollhättan FIK
74 Trollhättan FIK 10:21.08 3.00 6
7 Ulf Eriksson
Huddinge AIS
74 Huddinge AIS 10:47.15 1.00 13
B-Final
1/3 17:05
Tot. plac.
1 Dahir Hasan
IK Wilske
70 IK Wilske 10:29.94 2.00 7 PB
2 Sava Iancovici
Solvikingarna
74 Solvikingarna 10:33.42 1.00 8 PB
3 Niklas Rung
Lerum Friidrott
72 Lerum Friidrott 10:42.14 1.00 9 SB
4 Fredrik Valfridsson
IKHP Huskvarna
72 IKHP Huskvarna 10:43.12 1.00 10 SB
5 Björn Elfström
Lerum Friidrott
72 Lerum Friidrott 10:43.63 1.00 11 PB
6 Johan Hedlund
Borlänge LK
72 Borlänge LK 10:45.01 1.00 12 PB
M50 60 m häck
Höjd: 91.4cm
3/3 09:10
1 Mattias Sunneborn
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK 8.98 8.00
2 Jonas Boijertz
Malmö AI
74 Malmö AI 9.03 6.00
3 Christian Albing Gröndin
Nyköpings BIS
72 Nyköpings BIS 9.10 5.00 PB
4 Joacim Kämpe
Linköpings GIF
74 Linköpings GIF 9.51 4.00
5 Fredrik Olsson
Sävedalens AIK
72 Sävedalens AIK 9.87 3.00 SB
6 Sergej Nikolajev
Hässelby SK
73 Hässelby SK 10.44 2.00
7 Mats Lindberg
IKHP Huskvarna
73 IKHP Huskvarna 13.23 1.00 PB
M50 4x200 m
A-Final
2/3 17:10
Tot. plac.
1 Spårvägens FK Lag 1
Fredrik Lindgren 70
Mattias Sunneborn 70
Michael Cocke 57
Mårten Skogman 67

Spårvägens FK
Spårvägens FK 1:48.85 12.00 1
2 IS Göta Lag 1
Leif Grönqvist 69
Christian Daanen 59
Sven-Inge Lindeberg 63
Bo-Göran Nilensjö 63

IS Göta
IS Göta 2:10.84 4.00 4
Turebergs FK
Christian Josefsson 68
Hunter S Mabon 69
Dag Dacke 65
Jonas Asplund 73

Turebergs FK
Turebergs FK DQ
B-Final
2/3 17:10
Tot. plac.
1 IKHP Huskvarna Lag 1
Janarne Wetterheim 66
Fredrik Valfridsson 72
Mats Lindberg 73
Andreas Wahlin 67

IKHP Huskvarna
IKHP Huskvarna 2:00.45 8.00 2
2 Varbergs GIF Lag M50
Peder Bengtsson 63
Ola Nilsson 72
Martin Kristensson 67
Shpend Mulaj 64

Varbergs GIF
Varbergs GIF 2:05.16 6.00 3
M50 Höjd
2/3 09:55
1 Henrik Marcusson
Upsala IF
72 Upsala IF 172 9.00 SB
2 Jonas Boijertz
Malmö AI
74 Malmö AI 167 7.00 SB
3 Mattias Sunneborn
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK 164 6.00
4 Jonas Asplund
Turebergs FK
73 Turebergs FK 164 5.00 SB
5 Fredrik Olsson
Sävedalens AIK
72 Sävedalens AIK 158 4.00 SB
6 Stefan Lagerkvist
Hälle IF
72 Hälle IF 154 3.00 SB
7 Martin Eriksson
Åkersberga SK
71 Åkersberga SK 150 2.00 PB
8 Gunnar Gustafsson
IFK Lund
73 IFK Lund 150 1.00 SB
9 Mikael Nyberg
IK Ymer
72 IK Ymer 146 1.00
10 Fredrik Hegefors
Nyköpings BIS
73 Nyköpings BIS 142 1.00 PB
126134142146150154158161164167170172174
370 Fredrik Hegeforsoooxxx
348 Jonas Boijertz-----oox-oxoxxx
650 Mikael Nyberg-oooxxx
452 Fredrik Olsson-----oxoxxx
470 Jonas Asplund---oooooxxoxxx
581 Martin Eriksson-oxoooxxx
637 Mattias Sunneborn--------oxxx
182 Gunnar Gustafsson-oooxxoxxx
91 Stefan Lagerkvist-oooooxxx
509 Henrik Marcusson-----oooxooxooxxx
M50 Stav
3/3 13:15
1 Jonas Asplund
Turebergs FK
73 Turebergs FK 420 6.00
2 Erik Hagström
Örgryte IS
73 Örgryte IS 380 4.00 SB
3 Sven Diurlin
IF Kville
74 IF Kville 355 3.00 SB
4 Stefan Lagerkvist
Hälle IF
72 Hälle IF 350 2.00 PB
5 Sergej Nikolajev
Hässelby SK
73 Hässelby SK 340 1.00
300310320330340350355360370380390420
590 Erik Hagström----o--oxoxoxxx
470 Jonas Asplund---------o-o
124 Sven Diurlin--oooxoxxoxxx
101 Sergej Nikolajev--oxooxxx
91 Stefan Lagerkvistxo-xooxooxx-x
M50 Längd
1/3 19:10
1 Mattias Sunneborn
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK 5.74 9.00
2 Jonas Asplund
Turebergs FK
73 Turebergs FK 5.45 7.00 SB
3 Erik Åhlin
Turebergs FK
71 Turebergs FK 5.43 6.00 SB
4 Magnus Andervin
IFK Märsta
74 IFK Märsta 5.40 5.00
5 Fredrik Olsson
Sävedalens AIK
72 Sävedalens AIK 5.40 4.00 SB
6 Joacim Kämpe
Linköpings GIF
74 Linköpings GIF 5.34 3.00 SB
7 Martin Eriksson
Åkersberga SK
71 Åkersberga SK 5.12 2.00 PB
8 Pether Askestam
Wärnamo SK
72 Wärnamo SK 4.98 1.00 SB
9 Henrik Marcusson
Upsala IF
72 Upsala IF 4.83 1.00
10 Christian Albing Gröndin
Nyköpings BIS
72 Nyköpings BIS 4.83 1.00
11 Fredrik Hegefors
Nyköpings BIS
73 Nyköpings BIS 4.44 1.00
12 Andreas Bruhn
Varbergs GIF
74 Varbergs GIF 4.35 1.00 PB
123456
509 Henrik Marcusson4.834.74x
470 Jonas Asplund5.355.264.915.275.455.29
190 Magnus Andervin5.245.403.005.232.695.35
452 Fredrik Olsson5.275.185.245.255.205.40
565 Pether Askestam4.874.984.844.984.924.86
637 Mattias Sunneborn5.585.74----
496 Erik Åhlinx5.265.43x5.07x
368 Christian Albing Gröndinxx4.83
524 Andreas Bruhnx4.354.01
370 Fredrik Hegeforsxx4.44
581 Martin Eriksson4.804.665.124.865.004.73
333 Joacim Kämpe5.205.285.344.96-5.31
M50 Tresteg
3/3 09:50
1 Mattias Sunneborn
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK 11.42 5.00 SB
2 Christian Albing Gröndin
Nyköpings BIS
72 Nyköpings BIS 10.87 3.00
3 Gunnar Gustafsson
IFK Lund
73 IFK Lund 10.18 2.00 SB
4 Fredrik Hegefors
Nyköpings BIS
73 Nyköpings BIS 9.82 1.00 SB
123456
368 Christian Albing Gröndin10.6910.8710.59x--
370 Fredrik Hegefors9.079.239.559.829.649.60
637 Mattias Sunneborn11.42-----
182 Gunnar Gustafsson9.629.5710.189.869.6710.05
M50 Kula
Vikt: 6,0kg
2/3 11:20
1 Patrick Lindfors
Mälarhöjdens IK
70 Mälarhöjdens IK 12.67 9.00 SB
2 Mattias Sunneborn
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK 12.38 7.00
3 David Gustafsson
Spårvägens FK
73 Spårvägens FK 12.02 6.00 PB
4 Martin Eriksson
Åkersberga SK
71 Åkersberga SK 11.77 5.00
5 Joacim Kämpe
Linköpings GIF
74 Linköpings GIF 11.28 4.00
6 Anders Karlsson
Klippans FK
71 Klippans FK 10.66 3.00 PB
7 Johan Jergander
Ösmo Nynäs FIK
70 Ösmo Nynäs FIK 10.46 2.00 SB
8 Andreas Bruhn
Varbergs GIF
74 Varbergs GIF 9.60 1.00 PB
9 Fredrik Hegefors
Nyköpings BIS
73 Nyköpings BIS 9.53 1.00
10 Mats Lindberg
IKHP Huskvarna
73 IKHP Huskvarna 9.00 1.00
123456
361 Patrick Lindfors12.4812.5011.7912.0612.1112.67
370 Fredrik Hegefors8.949.089.53
524 Andreas Bruhnx9.109.608.788.57x
248 Mats Lindberg9.008.918.84
637 Mattias Sunneborn12.3212.32x12.3812.2112.20
405 David Gustafssonx11.8812.02x11.5211.30
596 Johan Jerganderxx10.0810.46x10.45
581 Martin Eriksson11.4911.0111.6111.3911.7711.43
333 Joacim Kämpe10.4711.0211.19x11.2811.08
309 Anders Karlsson10.6610.0210.6310.03x10.38
M50 Viktkastning
Vikt: 11,34kg
3/3 12:50
1 Mikael Nyström
Spårvägens FK
71 Spårvägens FK 17.20 8.00 SB
2 Patrick Lindfors
Mälarhöjdens IK
70 Mälarhöjdens IK 16.60 6.00 PB
3 David Gustafsson
Spårvägens FK
73 Spårvägens FK 16.16 5.00 SB
4 Pether Askestam
Wärnamo SK
72 Wärnamo SK 12.80 4.00 SB
5 Fredrik Hegefors
Nyköpings BIS
73 Nyköpings BIS 12.32 3.00 PB
6 Johan Jergander
Ösmo Nynäs FIK
70 Ösmo Nynäs FIK 11.04 2.00 SB
Mats Lindberg
IKHP Huskvarna
73 IKHP Huskvarna x
123456
596 Johan Jergander9.8310.0711.0010.84x11.04
417 Mikael Nyström15.8216.3417.0616.7717.0417.20
565 Pether Askestam11.83x12.8012.69x12.50
248 Mats Lindbergxx
370 Fredrik Hegefors10.5711.4111.3311.3512.32x
361 Patrick Lindfors15.69xx16.60xx
405 David Gustafsson15.0315.2416.1616.14xx
M55 60 m Försök
Heat 1
2/3 10:00
1 Mårten Skogman
Spårvägens FK
67 Spårvägens FK 7.93 Q
2 Dr Buba Badjie
Spårvägens FK
67 Spårvägens FK 8.08 Q SB
3 Hunter S Mabon
Turebergs FK
69 Turebergs FK 8.13 q SB
4 Janarne Wetterheim
IKHP Huskvarna
66 IKHP Huskvarna 8.36 1.00 PB 8.351
5 Peter Aronsson
Västerås FK
68 Västerås FK 8.60 1.00 PB
6 Lars Landén
IFK Helsingborg
66 IFK Helsingborg 8.80 1.00 PB
7 Per-Jonas Trollsås
Danderyds SK
65 Danderyds SK 9.89 1.00 SB
Heat 2
2/3 10:00
1 Julian Benitez
Turebergs FK
69 Turebergs FK 8.14 Q
2 Christian Josefsson
Turebergs FK
68 Turebergs FK 8.27 Q SB
3 Tomas Fanta
Oskarshamns SK
68 Oskarshamns SK 8.33 q
4 Fredrik Ahlfors
Majornas IK
68 Majornas IK 8.61 1.00 PB 8.609
5 Jonas Hemgren
Björnstorps IF
66 Björnstorps IF 8.89 1.00
6 Andreas Wahlin
IKHP Huskvarna
67 IKHP Huskvarna 8.97 1.00 PB
Heat 3
2/3 10:00
1 Dag Dacke
Turebergs FK
65 Turebergs FK 8.36 Q SB 8.357
2 Magnus Björk
Eskilstuna FI
68 Eskilstuna FI 8.43 Q PB
3 Kent Andersson
Västerås FK
69 Västerås FK 8.50 1.00
4 Jan-Olof Åkesson
IKHP Huskvarna
67 IKHP Huskvarna 8.61 1.00 SB 8.610
5 Lars-Göran Wiik
Varbergs GIF
67 Varbergs GIF 8.64 1.00 PB
6 Thomas Lundkvist
Västerås FK
69 Västerås FK 10.01 1.00 PB
M55 60 m Final
2/3 11:05
1 Mårten Skogman
Spårvägens FK
67 Spårvägens FK 7.77 9.00 SB
2 Julian Benitez
Turebergs FK
69 Turebergs FK 8.03 7.00
3 Hunter S Mabon
Turebergs FK
69 Turebergs FK 8.15 6.00
4 Christian Josefsson
Turebergs FK
68 Turebergs FK 8.21 5.00 SB
5 Dag Dacke
Turebergs FK
65 Turebergs FK 8.34 4.00 SB
6 Tomas Fanta
Oskarshamns SK
68 Oskarshamns SK 8.38 3.00
7 Magnus Björk
Eskilstuna FI
68 Eskilstuna FI 8.49 2.00
8 Dr Buba Badjie
Spårvägens FK
67 Spårvägens FK 8.57 1.00
M55 200 m
A-Final
3/3 12:10
Tot. plac.
1 Mårten Skogman
Spårvägens FK
67 Spårvägens FK 25.14 9.00 1
2 Mats Olsson
Morjärvs SK
65 Morjärvs SK 26.61 7.00 2 SB
3 Dag Dacke
Turebergs FK
65 Turebergs FK 27.55 5.00 4 SB
B-Final
3/3 12:10
Tot. plac.
1 Tomas Fanta
Oskarshamns SK
68 Oskarshamns SK 27.42 6.00 3 =SB
2 Magnus Björk
Eskilstuna FI
68 Eskilstuna FI 28.02 4.00 5 PB
3 Martin Kristenson
Varbergs GIF
67 Varbergs GIF 29.49 1.00 8 SB
C-Final
3/3 12:10
Tot. plac.
1 Lars Landén
IFK Helsingborg
66 IFK Helsingborg 28.82 3.00 6 PB
2 Jim Westerberg
Sävedalens AIK
67 Sävedalens AIK 29.12 2.00 7 PB
3 Andreas Wahlin
IKHP Huskvarna
67 IKHP Huskvarna 31.23 1.00 9 PB
M55 400 m
A-Final
2/3 15:05
Tot. plac.
1 Mårten Skogman
Spårvägens FK
67 Spårvägens FK 57.44 8.00 1 SB
2 Mats Olsson
Morjärvs SK
65 Morjärvs SK 59.23 6.00 2
3 Martin Stjern
Stenungsunds FI
67 Stenungsunds FI 1:00.50 5.00 3 PB
Robin Rich
Københavns IF (DEN)
67 Københavns IF (DEN) 56.76 Utom tävlan
B-Final
2/3 15:05
Tot. plac.
1 Jörgen Thelin
Wärnamo SK
69 Wärnamo SK 1:02.78 4.00 4 PB
2 Leif Grönqvist
IS Göta
69 IS Göta 1:03.99 3.00 5 PB
3 Martin Kristenson
Varbergs GIF
67 Varbergs GIF 1:06.66 2.00 6
4 Jonas Hemgren
Björnstorps IF
66 Björnstorps IF 1:08.60 1.00 7
M55 800 m
A-heat
3/3 15:40
Tot. plac.
1 Martin Stjern
Stenungsunds FI
67 Stenungsunds FI 2:18.33 9.00 1 PB
2 Svante Lenke
Upsala IF
69 Upsala IF 2:19.48 7.00 2
3 Anders Grahn
IF Rigor
69 IF Rigor 2:20.37 6.00 3 PB
4 Börje Holst
Borlänge LK
66 Borlänge LK 2:25.27 5.00 4 SB
5 Lars Lundegård
IF Start
65 IF Start 2:26.75 4.00 5 SB
6 Erik Michaëlsson
Majornas IK
67 Majornas IK 2:28.76 2.00 7 PB
B-heat
3/3 15:40
Tot. plac.
1 Morten Linnes
IFK Märsta
67 IFK Märsta 2:26.94 3.00 6 SB
2 Håkan Ekfors
Björnstorps IF
68 Björnstorps IF 2:37.72 1.00 8
3 Michael Nilsson
Varbergs GIF
67 Varbergs GIF 2:38.13 1.00 9 PB
4 Tony Back
Dalaportens OL
66 Dalaportens OL 2:45.36 1.00 10
M55 1500 m
2/3 18:35
1 Martin Stjern
Stenungsunds FI
67 Stenungsunds FI 4:50.08 9.00 PB
2 Svante Lenke
Upsala IF
69 Upsala IF 4:50.47 7.00 SB
3 Dimitrios Kiriazidis
Majornas IK
68 Majornas IK 4:54.57 6.00 PB
4 Börje Holst
Borlänge LK
66 Borlänge LK 4:54.66 5.00 SB
5 Lars Lundegård
IF Start
65 IF Start 4:58.84 4.00 SB
6 Magnus Lövgren
Oskarshamn RC
69 Oskarshamn RC 5:03.42 3.00 SB
7 Morten Linnes
IFK Märsta
67 IFK Märsta 5:10.47 2.00 SB
8 Erik Michaëlsson
Majornas IK
67 Majornas IK 5:12.18 1.00 SB
9 Tony Back
Dalaportens OL
66 Dalaportens OL 5:27.97 1.00 SB
M55 3000 m
A-Final
1/3 18:20
Tot. plac.
1 Martin Stjern
Stenungsunds FI
67 Stenungsunds FI 10:02.98 9.00 1 PB
2 Göran Sander
Mölndals AIK
67 Mölndals AIK 10:07.29 7.00 2 SB
3 Magnus Magnusson
Lerum Friidrott
68 Lerum Friidrott 10:08.14 6.00 3 PB
4 Svante Lenke
Upsala IF
69 Upsala IF 10:09.06 4.00 5
5 Jan Wiklund
IK Wilske
67 IK Wilske 10:18.48 3.00 6 PB
6 Börje Holst
Borlänge LK
66 Borlänge LK 10:18.64 2.00 7 SB
7 Svante Lundgren
Solvikingarna
69 Solvikingarna 10:22.76 1.00 8 SB
8 Magnus Lövgren
Oskarshamn RC
69 Oskarshamn RC 10:49.83 1.00 10 SB
B-Final
1/3 17:55
Tot. plac.
1 Johan Ewald
Heleneholms IF
69 Heleneholms IF 10:08.66 5.00 4 PB
2 Dimitrios Kiriazidis
Majornas IK
68 Majornas IK 10:39.12 1.00 9 PB
3 Erik Michaëlsson
Majornas IK
67 Majornas IK 10:56.37 1.00 11 SB
4 Tony Back
Dalaportens OL
66 Dalaportens OL 11:37.00 1.00 12 SB
5 Magnus Rappe
Varbergs GIF
69 Varbergs GIF 12:02.94 1.00 13 PB
M55 60 m häck
Höjd: 91.4cm
3/3 09:00
1 Christian Josefsson
Turebergs FK
68 Turebergs FK 9.64 7.00 PB
2 Hunter S Mabon
Turebergs FK
69 Turebergs FK 9.66 5.00 PB
3 Panagiotis Avramidis
Hanvikens SK
65 Hanvikens SK 10.91 4.00 PB
4 Fredrik Ahlfors
Majornas IK
68 Majornas IK 10.93 3.00 PB
5 Jim Westerberg
Sävedalens AIK
67 Sävedalens AIK 11.20 2.00 PB
6 Janarne Wetterheim
IKHP Huskvarna
66 IKHP Huskvarna 12.15 1.00 PB
M55 3000 m gång

Grenen genomfördes tillsammans med M35 3000 m gång

M55 Höjd
2/3 09:00
1 Hunter S Mabon
Turebergs FK
69 Turebergs FK 156 6.00 SB
2 Martin Stjern
Stenungsunds FI
67 Stenungsunds FI 150 4.00 =PB
3 Christian Josefsson
Turebergs FK
68 Turebergs FK 146 3.00
4 Peter Aronsson
Västerås FK
68 Västerås FK 144 2.00 PB
5 Juha Koivukangas
IKHP Huskvarna
65 IKHP Huskvarna 142 1.00 PB
130134138140142144146148150152156
482 Christian Josefsson----xxo-xxo-x-xx
247 Juha Koivukangasoooxoxxoxxx
489 Hunter S Mabon----o-ooooxxo
437 Martin Stjern--o-oooooxxx
552 Peter Aronssono-xooooxxx
M55 Stav
3/3 13:15
1 Hunter S Mabon
Turebergs FK
69 Turebergs FK 350 5.00
2 Panagiotis Avramidis
Hanvikens SK
65 Hanvikens SK 300 3.00
3 Tomas Fanta
Oskarshamns SK
68 Oskarshamns SK 290 2.00 SB
4 Juha Koivukangas
IKHP Huskvarna
65 IKHP Huskvarna 220 1.00 PB
180200210220230240250260270280290300310320330340350355360
489 Hunter S Mabon-------------xooxoxo---xxx
247 Juha Koivukangasooxoxoxx
63 Panagiotis Avramidis-----------oxxx
376 Tomas Fanta--------xo-xoxxx
M55 Längd
1/3 19:30
1 Christian Josefsson
Turebergs FK
68 Turebergs FK 5.30 9.00 SB
2 Tomas Fanta
Oskarshamns SK
68 Oskarshamns SK 5.15 7.00 SB
3 Jan-Olof Åkesson
IKHP Huskvarna
67 IKHP Huskvarna 4.97 6.00 PB
4 Fredrik Ahlfors
Majornas IK
68 Majornas IK 4.97 5.00 SB
5 Mats Olsson
Morjärvs SK
65 Morjärvs SK 4.63 4.00
6 Lars-Göran Wiik
Varbergs GIF
67 Varbergs GIF 4.49 3.00 SB
7 Jonas Hemgren
Björnstorps IF
66 Björnstorps IF 4.47 2.00
8 Juha Koivukangas
IKHP Huskvarna
65 IKHP Huskvarna 3.51 1.00 PB
123456
340 Fredrik Ahlfors4.974.72x4.63x4.74
15 Jonas Hemgren4.324.394.474.23x4.39
546 Lars-Göran Wiik4.49x4.344.24xx
482 Christian Josefsson5.125.205.305.125.07x
247 Juha Koivukangas3.512.663.113.083.263.43
358 Mats Olsson4.63x4.62x4.62-
376 Tomas Fanta5.055.035.014.905.155.12
259 Jan-Olof Åkesson4.644.974.804.65x-
M55 Tresteg
3/3 09:50
1 Dag Dacke
Turebergs FK
65 Turebergs FK 10.80 3.00 SB
2 Tomas Fanta
Oskarshamns SK
68 Oskarshamns SK 10.12 1.00 SB
123456
476 Dag Dacke9.889.9410.2510.5310.8010.52
376 Tomas Fanta9.63xxxx10.12
M55 Kula
Vikt: 6,0kg
2/3 12:25
1 Henrik Larsson
Bålsta IK
69 Bålsta IK 12.57 9.00 PB
2 Hunter S Mabon
Turebergs FK
69 Turebergs FK 12.09 7.00 SB
3 Lasse Ring
IF Kville
67 IF Kville 10.69 6.00 PB
4 Jari Ketola
Spårvägens FK
65 Spårvägens FK 10.11 5.00
5 Lars-Göran Wiik
Varbergs GIF
67 Varbergs GIF 9.69 4.00 SB
6 Christian Josefsson
Turebergs FK
68 Turebergs FK 9.65 3.00 SB
7 Urban Håkansson
Istrums SK
69 Istrums SK 8.70 2.00
8 Per-Jonas Trollsås
Danderyds SK
65 Danderyds SK 8.67 1.00 SB
9 Mikael Magnusson
IFK Tumba
66 IFK Tumba 7.23 1.00
123456
36 Henrik Larsson11.4412.57x11.75x11.85
482 Christian Josefsson9.65x9.459.409.449.43
407 Jari Ketolax9.2710.1110.059.57x
197 Mikael Magnusson7.236.787.21
138 Lasse Ring9.9810.3010.199.8410.2910.69
39 Per-Jonas Trollsås7.558.628.678.548.518.42
546 Lars-Göran Wiik9.279.689.319.549.319.69
489 Hunter S Mabon12.0911.7311.7611.95x12.03
287 Urban Håkansson7.788.278.428.708.34x
M55 Viktkastning
Vikt: 11,34kg
3/3 11:00
1 Patrik Pettersson
Vittsjö GIK
69 Vittsjö GIK 14.44 9.00 =PB
2 Patrik Nyborg
Spårvägens FK
67 Spårvägens FK 14.38 7.00 PB
3 Roger Andersson
IFK Gnesta
69 IFK Gnesta 14.01 6.00 PB
4 Jari Ketola
Spårvägens FK
65 Spårvägens FK 12.89 5.00 SB
5 Per-Jonas Trollsås
Danderyds SK
65 Danderyds SK 10.53 4.00 SB
6 Lasse Ring
IF Kville
67 IF Kville 10.26 3.00 SB
7 Juha Koivukangas
IKHP Huskvarna
65 IKHP Huskvarna 9.59 2.00 PB
8 Håkan Grahn
KA 2 IF
66 KA 2 IF 9.55 1.00
9 Lars Diechle
Ullevi FK
69 Ullevi FK 8.60 1.00 PB
10 Mikael Magnusson
IFK Tumba
66 IFK Tumba 8.56 1.00 SB
11 Urban Håkansson
Istrums SK
69 Istrums SK 8.23 1.00 SB
123456
407 Jari Ketolax12.7912.25x12.3812.89
151 Roger Anderssonxx12.7913.5914.0112.91
550 Patrik Pettersson14.4413.6213.94x13.8813.54
287 Urban Håkansson8.238.048.15
414 Patrik Nyborg13.8114.3814.22x14.3613.77
138 Lasse Ring9.4410.2510.269.969.44x
296 Håkan Grahn8.97x9.558.26xx
247 Juha Koivukangas8.628.639.598.838.978.87
39 Per-Jonas Trollsåsx8.8710.4010.53x10.10
197 Mikael Magnusson7.497.728.56
502 Lars Diechlex7.738.60
M60 60 m Försök
Heat 1
2/3 10:10
1 Jörgen Åberg
IFK Halmstad
62 IFK Halmstad 7.91 Q SB
2 Peter Jonsson
Upsala IF
64 Upsala IF 8.70 Q
3 Sandy Bengtsson
Oskarshamns SK
63 Oskarshamns SK 8.76 q
4 Mikael Rydström
Sävedalens AIK
63 Sävedalens AIK 9.15 1.00 PB
5 Peter Josefsson
Heleneholms IF
61 Heleneholms IF 10.02 1.00
Heat 2
2/3 10:10
1 Sigge Frolov
IFK Lund
63 IFK Lund 8.50 Q SB
2 Mikael Runsten
IFK Göteborg
63 IFK Göteborg 8.62 Q SB
3 Peder Bengtsson
Varbergs GIF
63 Varbergs GIF 8.89 q SB
4 Peter Lindgren
IFK Helsingborg
60 IFK Helsingborg 8.97 q
5 Svante Edvardsson
Villstad GIF
64 Villstad GIF 8.99 q PB
6 Tomas Ackeberg
IFK Tumba
64 IFK Tumba 10.11 1.00 SB
M60 60 m Final
2/3 11:15
1 Jörgen Åberg
IFK Halmstad
62 IFK Halmstad 7.87 9.00 SB
2 Sigge Frolov
IFK Lund
63 IFK Lund 8.39 7.00 SB
3 Mikael Runsten
IFK Göteborg
63 IFK Göteborg 8.57 6.00 SB
4 Sandy Bengtsson
Oskarshamns SK
63 Oskarshamns SK 8.67 5.00
5 Peter Jonsson
Upsala IF
64 Upsala IF 8.75 4.00
6 Peder Bengtsson
Varbergs GIF
63 Varbergs GIF 8.81 3.00 SB
7 Svante Edvardsson
Villstad GIF
64 Villstad GIF 8.86 2.00 PB
8 Peter Lindgren
IFK Helsingborg
60 IFK Helsingborg 9.14 1.00
M60 200 m
A-Final
3/3 13:45
Tot. plac.
1 Jörgen Åberg
IFK Halmstad
62 IFK Halmstad 25.29 8.00 1 SB
2 Sandy Bengtsson
Oskarshamns SK
63 Oskarshamns SK 27.81 6.00 2 SB
Bernie Bengtsson
Hvidovre AM (DEN)
62 Hvidovre AM (DEN) 25.63 SB Utom tävlan
B-Final
3/3 13:45
Tot. plac.
1 Sigge Frolov
IFK Lund
63 IFK Lund 29.49 5.00 3 SB
2 Mikael Rydström
Sävedalens AIK
63 Sävedalens AIK 29.96 4.00 4 PB
Knud Erik Pedersen
FIF Hillerød Atletik (DEN)
60 FIF Hillerød Atletik (DEN) 30.26 Utom tävlan
C-Final
3/3 13:45
Tot. plac.
1 Martin Danerud
Sävedalens AIK
63 Sävedalens AIK 31.02 3.00 5 SB
2 Pekka Saarinen
Hälle IF
61 Hälle IF 32.72 2.00 6 PB
3 Stefan Lagrosen
Sävedalens AIK
60 Sävedalens AIK 34.80 1.00 7 PB
Thyge Arum
FIF Hillerød Atletik (DEN)
61 FIF Hillerød Atletik (DEN) 30.96 SB Utom tävlan
M60 400 m
A-Final
2/3 15:30
Tot. plac.
1 Shpend Mulaj
Varbergs GIF
64 Varbergs GIF 1:05.69 8.00 1 SB
2 Mikael Hansson
IF Start
63 IF Start 1:06.53 6.00 2 PB
3 Martin Danerud
Sävedalens AIK
63 Sävedalens AIK 1:13.18 3.00 5 SB
4 Tomas Persson
IK Ymer
60 IK Ymer 1:26.88 1.00 7
B-Final
2/3 15:30
Tot. plac.
1 Mikael Rydström
Sävedalens AIK
63 Sävedalens AIK 1:09.21 5.00 3 PB
2 Pekka Saarinen
Hälle IF
61 Hälle IF 1:11.22 4.00 4 PB
3 Hans Melin
Majornas IK
60 Majornas IK 1:17.84 2.00 6 PB
M60 800 m
3/3 15:35
1 Mikael Hansson
IF Start
63 IF Start 2:27.76 7.00 PB
2 Roger Reinhold
Spårvägens FK
61 Spårvägens FK 2:28.42 5.00 SB
3 Bo-Göran Nilensjö
IS Göta
63 IS Göta 2:28.89 4.00 SB
4 Shpend Mulaj
Varbergs GIF
64 Varbergs GIF 2:31.28 3.00 SB
5 Pekka Saarinen
Hälle IF
61 Hälle IF 2:51.37 2.00 PB
Sven-Inge Lindeberg
IS Göta
63 IS Göta DNF
Ove Jacobsson
IK Granit
63 IK Granit DNS
Tomas Persson
IK Ymer
60 IK Ymer DNS
M60 1500 m
2/3 17:30
1 Bo-Göran Nilensjö
IS Göta
63 IS Göta 5:09.93 7.00
2 Mikael Hansson
IF Start
63 IF Start 5:12.49 5.00 SB
3 Roger Reinhold
Spårvägens FK
61 Spårvägens FK 5:21.28 4.00
4 Sven-Inge Lindeberg
IS Göta
63 IS Göta 5:23.11 3.00
5 Anders Hansson
Solvikingarna
63 Solvikingarna 5:37.78 2.00 SB
6 Tommy Johansson
OK Njudung
63 OK Njudung 5:39.07 1.00 PB
M60 3000 m
1/3 19:10
1 Mikael Hansson
IF Start
63 IF Start 11:11.95 5.00
2 Sven-Inge Lindeberg
IS Göta
63 IS Göta 11:20.45 3.00
3 Anders Hansson
Solvikingarna
63 Solvikingarna 11:40.94 2.00 SB
4 Kai Karlsson
IK Wilske
64 IK Wilske 11:42.51 1.00 PB
M60 60 m häck
Höjd: 84.0cm
3/3 09:35
1 Lars Frison
Mölndals AIK
62 Mölndals AIK 11.48 7.00
2 Svante Edvardsson
Villstad GIF
64 Villstad GIF 11.56 5.00
3 Pekka Saarinen
Hälle IF
61 Hälle IF 12.50 4.00 PB
4 Sandy Bengtsson
Oskarshamns SK
63 Oskarshamns SK 12.56 3.00 SB
5 Mikael Runsten
IFK Göteborg
63 IFK Göteborg 12.77 2.00 PB
6 Stefan Lagrosen
Sävedalens AIK
60 Sävedalens AIK 13.50 1.00 PB
Knud Erik Pedersen
FIF Hillerød Atletik (DEN)
60 FIF Hillerød Atletik (DEN) 10.85 SB Utom tävlan
M60 3000 m gång

Grenen genomfördes tillsammans med M35 3000 m gång

M60 Höjd
2/3 12:25
1 Mats Nagle
KFUM Örebro
60 KFUM Örebro 148 7.00
2 Lars Frison
Mölndals AIK
62 Mölndals AIK 148 5.00 SB
=3 Mikael Runsten
IFK Göteborg
63 IFK Göteborg 142 3.50
=3 Tomas Bengtsson
IFK Märsta
61 IFK Märsta 142 3.50 PB
5 Pekka Saarinen
Hälle IF
61 Hälle IF 138 2.00 PB
6 Tomas Ackeberg
IFK Tumba
64 IFK Tumba 130 1.00 SB
122126130134138140142144146148150
155 Mikael Runsten---oo---oxxx
191 Tomas Bengtsson---oo---oxxx
196 Tomas Ackebergoxoxxoxxx
95 Pekka Saarinenoooxooxxx
362 Lars Frison---oo---o-xoxoxxx
307 Mats Nagle---oo---oooxoxxx
M60 Stav
3/3 15:15
1 Mikael Runsten
IFK Göteborg
63 IFK Göteborg 290 4.00 PB
2 Lars Frison
Mölndals AIK
62 Mölndals AIK 280 2.00 SB
3 Tomas Bengtsson
IFK Märsta
61 IFK Märsta 240 1.00
200210220230240250260270280290300
191 Tomas Bengtssono-o-xxox-xx
362 Lars Frison--o-xooxxooxoxxx
155 Mikael Runsten--o-ooxxoxoxxoxoxxx
M60 Längd
1/3 17:10
1 Eric Persson
IF Kville
63 IF Kville 4.55 9.00 SB
2 Mikael Runsten
IFK Göteborg
63 IFK Göteborg 4.49 7.00 SB
3 Lars Frison
Mölndals AIK
62 Mölndals AIK 4.39 6.00
4 Sandy Bengtsson
Oskarshamns SK
63 Oskarshamns SK 4.18 5.00
5 Peter Josefsson
Heleneholms IF
61 Heleneholms IF 4.03 4.00 PB
6 Mikael Rydström
Sävedalens AIK
63 Sävedalens AIK 3.95 3.00 PB
7 Pekka Saarinen
Hälle IF
61 Hälle IF 3.89 2.00 PB
8 Tomas Ackeberg
IFK Tumba
64 IFK Tumba 3.78 1.00 SB
123456
66 Peter Josefsson3.434.033.903.643.703.50
362 Lars Frison4.334.354.354.174.324.39
136 Eric Persson4.344.29x4.444.314.55
95 Pekka Saarinen3.513.753.783.843.893.82
453 Mikael Rydström3.853.953.843.933.823.74
375 Sandy Bengtsson3.704.184.134.10x3.75
196 Tomas Ackeberg3.783.723.463.52-3.61
155 Mikael Runsten3.944.103.974.284.214.49
M60 Tresteg
3/3 11:15
1 Eric Persson
IF Kville
63 IF Kville 9.39 5.00 SB
2 Lars Frison
Mölndals AIK
62 Mölndals AIK 9.29 3.00 PB
3 Mikael Runsten
IFK Göteborg
63 IFK Göteborg 8.91 2.00 SB
4 Pekka Saarinen
Hälle IF
61 Hälle IF 8.82 1.00 PB
Oddvar Viulsröd
Tønsberg FIK (NOR)
64 Tønsberg FIK (NOR) 11.25 Utom tävlan
123456
362 Lars Frison8.428.879.079.06x9.29
136 Eric Persson8.98x9.39x8.829.16
499 Oddvar Viulsrödx11.1211.25x11.0410.01
155 Mikael Runsten8.498.608.858.658.91x
95 Pekka Saarinenx8.648.608.557.228.82
M60 Kula
Vikt: 5,0kg
2/3 09:00
1 Per Östlund
Hässelby SK
61 Hässelby SK 12.76 9.00 SB
2 Rolf Österholm
Timrå AIF
62 Timrå AIF 12.32 7.00 SB
3 Peder Bengtsson
Varbergs GIF
63 Varbergs GIF 12.01 6.00 PB
4 Peter Rosenlöf
IFK Lund
64 IFK Lund 11.93 5.00
5 Per Heander
IFK Lund
64 IFK Lund 10.67 4.00 PB
6 Jan Palmqvist
IKHP Huskvarna
61 IKHP Huskvarna 10.31 3.00
7 Anders Ek
IFK Helsingborg
64 IFK Helsingborg 10.27 2.00 PB
8 Svante Edvardsson
Villstad GIF
64 Villstad GIF 10.13 1.00 PB
9 Mikael Runsten
IFK Göteborg
63 IFK Göteborg 9.75 1.00
10 Tomas Ackeberg
IFK Tumba
64 IFK Tumba 9.70 1.00
11 Tomas Bengtsson
IFK Märsta
61 IFK Märsta 9.39 1.00
12 Peter Josefsson
Heleneholms IF
61 Heleneholms IF 8.92 1.00 PB
13 Mikael Rydström
Sävedalens AIK
63 Sävedalens AIK 8.50 1.00 PB
123456
155 Mikael Runsten9.759.52x
104 Per Östlund12.1112.05x12.76x12.72
191 Tomas Bengtssonx9.39x
453 Mikael Rydström8.508.208.08
184 Per Heander10.5610.2210.67x10.3510.03
196 Tomas Ackeberg9.709.559.64
189 Peter Rosenlöf11.3411.93x11.5311.92x
66 Peter Josefsson8.92x8.38
163 Anders Ek10.219.6810.2710.219.9710.14
253 Jan Palmqvist10.31xx9.9810.12x
547 Svante Edvardsson9.769.60xx9.7210.13
523 Peder Bengtsson10.4912.01xxx11.44
460 Rolf Österholm11.8112.32xxx11.91
M60 Viktkastning
Vikt: 9,08kg
3/3 09:55
1 Lars Hammargren
Bollnäs FIK
60 Bollnäs FIK 14.18 9.00
2 Peter Rosenlöf
IFK Lund
64 IFK Lund 13.49 7.00
3 Tomas Bengtsson
IFK Märsta
61 IFK Märsta 13.32 6.00 PB
4 Tomas Ackeberg
IFK Tumba
64 IFK Tumba 12.85 5.00
5 Anders Ek
IFK Helsingborg
64 IFK Helsingborg 12.66 4.00 PB
6 Peter Hagström
Istrums SK
63 Istrums SK 12.60 3.00 PB
7 Mikael Runsten
IFK Göteborg
63 IFK Göteborg 12.53 2.00
8 Per Heander
IFK Lund
64 IFK Lund 11.97 1.00 PB
9 Jan Palmqvist
IKHP Huskvarna
61 IKHP Huskvarna 11.51 1.00
10 Björn Pettersson
Bollnäs FIK
60 Bollnäs FIK 11.23 1.00
11 Lars Frison
Mölndals AIK
62 Mölndals AIK 11.21 1.00 SB
12 Svante Edvardsson
Villstad GIF
64 Villstad GIF 10.30 1.00 PB
13 Ulf Genitz
Istrums SK
63 Istrums SK 9.08 1.00
Peder Bengtsson
Varbergs GIF
63 Varbergs GIF x
123456
24 Björn Petterssonx11.0111.23
362 Lars Frisonx11.2111.20
184 Per Heander11.0311.6411.97xxx
196 Tomas Ackeberg12.42x11.9712.31x12.85
285 Ulf Genitz7.698.919.08
286 Peter Hagström12.0112.6012.4612.04x12.49
253 Jan Palmqvist11.1311.5111.26
155 Mikael Runsten11.6410.5612.53xxx
163 Anders Ek12.6612.1011.66xxx
191 Tomas Bengtsson12.6511.8513.32x12.3712.43
189 Peter Rosenlöfx13.49xx13.1913.48
523 Peder Bengtssonxxx
547 Svante Edvardssonxx10.30
23 Lars Hammargrenx13.0812.94xx14.18
M65 60 m
2/3 11:00
1 Bobbie Baars
Turebergs FK
58 Turebergs FK 8.60 9.00 PB
2 Michael Cocke
Spårvägens FK
57 Spårvägens FK 8.61 7.00 =PB
3 Bengt Aikdahl
Lidköpings IS
56 Lidköpings IS 9.25 6.00
4 Hans Wendeberg
IFK Göteborg
56 IFK Göteborg 9.47 5.00 PB
5 Sten-Göran Yngvesson
IK Vista
56 IK Vista 9.82 4.00
6 Kenneth Gysing
IFK Lidingö
57 IFK Lidingö 10.40 3.00 PB
7 Anders Västerberg
Team Ultrasweden LK
58 Team Ultrasweden LK 10.79 2.00 PB
8 Anders Ebenfelt
IF Kville
57 IF Kville 10.97 1.00 SB
M65 200 m
A-Final
3/3 13:30
Tot. plac.
1 Bobbie Baars
Turebergs FK
58 Turebergs FK 28.25 8.00 1
2 Roland Jonsson
Turebergs FK
56 Turebergs FK 30.21 6.00 2 SB
3 Hans Wendeberg
IFK Göteborg
56 IFK Göteborg 31.67 5.00 3 PB
B-Final
3/3 13:30
Tot. plac.
1 Sten-Göran Yngvesson
IK Vista
56 IK Vista 34.14 4.00 4
2 Ove Persson
Ryssbergets IK
58 Ryssbergets IK 34.93 3.00 5 PB
3 Lennart Petersson
Wärnamo SK
55 Wärnamo SK 37.94 2.00 6 SB
4 Sture Åhs
Roma IF
56 Roma IF 41.37 1.00 7 PB
M65 400 m
A-Final
2/3 15:15
Tot. plac.
1 Bobbie Baars
Turebergs FK
58 Turebergs FK 1:02.27 9.00 1 SB
2 Michael Cocke
Spårvägens FK
57 Spårvägens FK 1:06.85 7.00 2
3 Per Jacobsson
Hälle IF
57 Hälle IF 1:10.86 6.00 3
B-Final
2/3 15:15
Tot. plac.
1 Roland Jonsson
Turebergs FK
56 Turebergs FK 1:11.74 5.00 4 SB
2 Sten-Göran Yngvesson
IK Vista
56 IK Vista 1:20.06 2.00 7
Ole Middelhede
Aarhus 1900 (DEN)
58 Aarhus 1900 (DEN) 1:06.38 Utom tävlan
C-Final
2/3 15:15
Tot. plac.
1 Bo-Lennart Henningsson
Åkersberga SK
58 Åkersberga SK 1:11.77 4.00 5 PB
2 Anders Kristensson
Turebergs FK
58 Turebergs FK 1:15.63 3.00 6 PB
3 Bengt Håkansson
IS Göta
58 IS Göta 1:27.24 1.00 8 SB
M65 800 m
3/3 15:25
1 Hans Tove
Spårvägens FK
57 Spårvägens FK 2:34.73 6.00 SB
2 Christian Daanen
IS Göta
59 IS Göta 2:38.92 4.00 PB
3 Lars Hagström
Spårvägens FK
55 Spårvägens FK 2:44.50 3.00 PB
4 Per Jacobsson
Hälle IF
57 Hälle IF 2:45.17 2.00
5 Bo-Lennart Henningsson
Åkersberga SK
58 Åkersberga SK 2:45.39 1.00 PB
Johnny Møller
Herlufsholm A&M (DEN)
59 Herlufsholm A&M (DEN) 2:28.82 PB Utom tävlan
Ole Middelhede
Aarhus 1900 (DEN)
58 Aarhus 1900 (DEN) 2:36.41 SB Utom tävlan
M65 1500 m
2/3 17:40
1 Christian Daanen
IS Göta
59 IS Göta 5:29.57 6.00
2 Björn Lindqvist
LK Nyköpings Runners
56 LK Nyköpings Runners 5:34.95 4.00 PB
3 Lars Lindqvist
Björnstorps IF
56 Björnstorps IF 5:42.99 3.00 PB
4 Patrik Nissen
Spårvägens FK
58 Spårvägens FK 6:18.99 2.00
5 Bengt Håkansson
IS Göta
58 IS Göta 6:35.10 1.00
Johnny Møller
Herlufsholm A&M (DEN)
59 Herlufsholm A&M (DEN) 5:13.59 SB Utom tävlan
M65 3000 m
1/3 18:45
1 Mikael Ström
Mölndals AIK
59 Mölndals AIK 11:10.90 9.00 PB
2 Christian Daanen
IS Göta
59 IS Göta 11:18.07 7.00 SB
3 Lars Lindqvist
Björnstorps IF
56 Björnstorps IF 11:55.52 6.00 PB
4 Björn Lindqvist
LK Nyköpings Runners
56 LK Nyköpings Runners 12:01.33 5.00 SB
5 Kenneth Gysing
IFK Lidingö
57 IFK Lidingö 12:02.01 4.00
6 Lars Hagström
Spårvägens FK
55 Spårvägens FK 12:28.15 3.00 PB
7 Anders Kristensson
Turebergs FK
58 Turebergs FK 13:13.87 2.00 PB
8 Bengt Håkansson
IS Göta
58 IS Göta 13:57.16 1.00 PB
M65 60 m häck
Höjd: 84.0cm
3/3 09:40
1 Michael Cocke
Spårvägens FK
57 Spårvägens FK 11.20 5.00
2 Hans Wendeberg
IFK Göteborg
56 IFK Göteborg 12.36 3.00 PB
3 Ove Persson
Ryssbergets IK
58 Ryssbergets IK 13.12 2.00
4 Lennart Petersson
Wärnamo SK
55 Wärnamo SK 15.85 1.00 SB
M65 3000 m gång

Grenen genomfördes tillsammans med M35 3000 m gång

M65 4x200 m
2/3 17:15
1 Spårvägens FK Lag M65
Hans Tove 57
Patrik Nissen 58
Lars Hagström 55
Stefan Fougman 56

Spårvägens FK
Spårvägens FK 2:27.61 6.00
2 Järvsö IF Lag 1
Kjell Widelund 45
Bo Larsson 51
Torvald Pääjärvi 48
Gösta Blanck 39

Järvsö IF
Järvsö IF 3:27.17 2.00
Turebergs FK
Karl-Gunnar Karnebäck 55
Bobbie Baars 58
Roland Jonsson 56
Anders Olsson 56

Turebergs FK
Turebergs FK DNS
M65 Höjd
2/3 12:25
1 Håkan Josefsson
Stensjöns IF
57 Stensjöns IF 146 7.00 SB
2 Michael Cocke
Spårvägens FK
57 Spårvägens FK 144 5.00 PB
3 Stefan Fougman
Spårvägens FK
56 Spårvägens FK 140 4.00 =SB
4 Ingemar Ekstorm
IK Orient
57 IK Orient 130 3.00 =PB
5 Lennart Petersson
Wärnamo SK
55 Wärnamo SK 126 2.00 SB
Anders Ebenfelt
IF Kville
57 IF Kville x
114118122126130134138140142144146148
404 Stefan Fougman---o---o---o---x--xx
211 Ingemar Ekstorm--oooxxx
570 Lennart Peterssonooxoxxoxxx
399 Michael Cocke-----oooxooxxx
125 Anders Ebenfelt-xxx
435 Håkan Josefsson-----ooooooxxx
M65 Stav
3/3 15:15
1 Robert Eliasson
IFK Lidingö
59 IFK Lidingö 250 5.00 SB
2 Matts Hultén
Sävedalens AIK
57 Sävedalens AIK 240 3.00 SB
3 Anders Ebenfelt
IF Kville
57 IF Kville 200 2.00 =PB
4 Sven Hellestam
IF Kville
57 IF Kville 180 1.00 =PB
180190200210220230240250260
174 Robert Eliasson-------oxxx
130 Sven Hellestamxoxxx
125 Anders Ebenfeltxoooxxx
448 Matts Hultén--o-oooxxx
M65 Längd
1/3 20:35
1 Anders Olsson
Turebergs FK
56 Turebergs FK 4.72 7.00 SB
2 Bengt Aikdahl
Lidköpings IS
56 Lidköpings IS 4.60 5.00 SB
3 Lennart Hellsborn
IF Kville
58 IF Kville 3.91 4.00 PB
4 Hans Wendeberg
IFK Göteborg
56 IFK Göteborg 3.50 3.00 PB
5 Sten-Göran Yngvesson
IK Vista
56 IK Vista 3.13 2.00
6 Sture Åhs
Roma IF
56 Roma IF 2.76 1.00 SB
123456
222 Sten-Göran Yngvesson3.133.032.76x2.60x
380 Sture Åhs2.76x2.46x2.58x
328 Bengt Aikdahl4.114.204.114.60x3.76
491 Anders Olsson4.584.724.444.484.384.68
131 Lennart Hellsborn3.913.643.67x3.47x
157 Hans Wendeberg3.503.37xx3.393.48
M65 Tresteg
3/3 11:15
1 Michael Cocke
Spårvägens FK
57 Spårvägens FK 9.15 4.00 SB
2 Bengt Aikdahl
Lidköpings IS
56 Lidköpings IS 8.76 2.00
3 Lennart Petersson
Wärnamo SK
55 Wärnamo SK 6.97 1.00 PB
123456
328 Bengt Aikdahl8.22x8.368.738.76-
570 Lennart Peterssonx6.666.976.656.866.94
399 Michael Cocke8.428.69-9.15--
M65 Kula
Vikt: 5,0kg
1/3 16:10
1 Harald Hamacher
IFK Lund
58 IFK Lund 11.01 9.00
2 Michael Cocke
Spårvägens FK
57 Spårvägens FK 10.87 7.00
3 Bengt Aikdahl
Lidköpings IS
56 Lidköpings IS 10.44 6.00 SB
4 Håkan Josefsson
Stensjöns IF
57 Stensjöns IF 10.05 5.00
5 Håkan Andersson
Hässleholms AIS
58 Hässleholms AIS 9.87 4.00 SB
6 George Mirkov
IFK Lund
56 IFK Lund 9.41 3.00 PB
7 Östen Eriksson
Valö IK
56 Valö IK 9.11 2.00 SB
8 Rolf Munke
IFK Helsingborg
57 IFK Helsingborg 7.96 1.00
9 Anders Ebenfelt
IF Kville
57 IF Kville 5.89 1.00 SB
123456
105 Håkan Andersson9.759.459.759.399.549.87
399 Michael Cocke10.8710.1810.45x10.40x
328 Bengt Aikdahl9.529.619.9610.449.929.98
435 Håkan Josefsson9.9310.0210.05x9.8110.00
183 Harald Hamacherx11.00xx11.0110.96
125 Anders Ebenfelt5.405.895.89
517 Östen Eriksson9.089.079.11xxx
169 Rolf Munke7.837.967.92x7.95x
186 George Mirkov8.979.229.259.418.789.13
M65 Viktkastning
Vikt: 9,08kg
1/3 19:30
1 Stefan Fougman
Spårvägens FK
56 Spårvägens FK 12.95 6.00
2 George Mirkov
IFK Lund
56 IFK Lund 10.97 4.00 PB
3 Michael Cocke
Spårvägens FK
57 Spårvägens FK 9.40 3.00 PB
4 Östen Eriksson
Valö IK
56 Valö IK 9.19 2.00 SB
5 Anders Ebenfelt
IF Kville
57 IF Kville 6.80 1.00 PB
123456
517 Östen Eriksson8.969.19x9.08x8.94
186 George Mirkovx9.9810.8810.9710.97x
125 Anders Ebenfelt5.525.93x6.806.35x
399 Michael Cocke7.689.40x9.31x8.33
404 Stefan Fougmanx12.6412.95x12.50x
M70 60 m
2/3 10:30
1 Lars Smedjebäck
KA 2 IF
52 KA 2 IF 9.09 5.00 SB
2 Bertil Ljungqvist
IK Orient
54 IK Orient 9.37 3.00
3 Thomas Wellsfält
Varbergs GIF
54 Varbergs GIF 9.90 2.00 PB
4 Tomas Eriksson
KFUM Örebro
51 KFUM Örebro 10.82 1.00
M70 200 m
3/3 13:25
1 Sten Braesch-Andersen
FK Studenterna
54 FK Studenterna 33.27 3.00 PB
2 Thomas Wellsfält
Varbergs GIF
54 Varbergs GIF 37.70 1.00 PB
M70 400 m
2/3 14:55
1 Lars Smedjebäck
KA 2 IF
52 KA 2 IF 1:11.66 3.00 PB
2 Sten Braesch-Andersen
FK Studenterna
54 FK Studenterna 1:14.56 1.00 PB
M70 & M75 800 m
3/3 15:10
1 Bo Berglund
LK DRT Kungsbacka
53 LK DRT Kungsbacka 2:55.31 3.00
2 Bo Persson
Almby IK
48 Almby IK 2:58.45 5.00 PB
3 Lars Söderberg
Vallentuna FK
48 Vallentuna FK 3:11.28 3.00 SB
4 Torvald Pääjärvi
Järvsö IF
48 Järvsö IF 3:33.17 2.00
5 Bo Larsson
Järvsö IF
51 Järvsö IF 3:33.59 1.00 SB
6 Krzysztof Furmaniuk
Hellas FK
48 Hellas FK 3:58.31 1.00 SB
Sammanställning per klass
M75
1 Bo Persson
Almby IK
48 Almby IK 2:58.45
2 Lars Söderberg
Vallentuna FK
48 Vallentuna FK 3:11.28
3 Torvald Pääjärvi
Järvsö IF
48 Järvsö IF 3:33.17
4 Krzysztof Furmaniuk
Hellas FK
48 Hellas FK 3:58.31
M70
1 Bo Berglund
LK DRT Kungsbacka
53 LK DRT Kungsbacka 2:55.31
2 Bo Larsson
Järvsö IF
51 Järvsö IF 3:33.59
M70 & M75 & M80 1500 m
2/3 17:50
1 Bo Berglund
LK DRT Kungsbacka
53 LK DRT Kungsbacka 6:02.12 5.00
2 Bo Persson
Almby IK
48 Almby IK 6:03.12 4.00 SB
3 Leif Andersson
Borlänge LK
54 Borlänge LK 6:11.17 3.00 PB
4 Palle Simonsson
Simrishamns AIF
43 Simrishamns AIF 6:30.83 3.00
5 Lars Söderberg
Vallentuna FK
48 Vallentuna FK 6:46.96 2.00 PB
6 Bo Larsson
Järvsö IF
51 Järvsö IF 6:49.23 2.00 SB
7 Erik Öhman
Huddinge AIS
51 Huddinge AIS 6:49.92 1.00
8 Torvald Pääjärvi
Järvsö IF
48 Järvsö IF 6:58.96 1.00 SB
9 Sven-Åke Persson
IK Akele
44 IK Akele 7:46.64 1.00 SB
Sammanställning per klass
M80
1 Palle Simonsson
Simrishamns AIF
43 Simrishamns AIF 6:30.83
2 Sven-Åke Persson
IK Akele
44 IK Akele 7:46.64
M75
1 Bo Persson
Almby IK
48 Almby IK 6:03.12
2 Lars Söderberg
Vallentuna FK
48 Vallentuna FK 6:46.96
3 Torvald Pääjärvi
Järvsö IF
48 Järvsö IF 6:58.96
M70
1 Bo Berglund
LK DRT Kungsbacka
53 LK DRT Kungsbacka 6:02.12
2 Leif Andersson
Borlänge LK
54 Borlänge LK 6:11.17
3 Bo Larsson
Järvsö IF
51 Järvsö IF 6:49.23
4 Erik Öhman
Huddinge AIS
51 Huddinge AIS 6:49.92
M70 & M75 & M80 3000 m
1/3 16:10
1 Bo Persson
Almby IK
48 Almby IK 12:37.87 3.00 SB
2 Bernt Mattsson
IKHP Huskvarna
53 IKHP Huskvarna 12:43.77 5.00 SB
3 Leif Andersson
Borlänge LK
54 Borlänge LK 13:19.75 3.00
4 Erik Öhman
Huddinge AIS
51 Huddinge AIS 13:53.93 2.00
5 Bo Larsson
Järvsö IF
51 Järvsö IF 14:06.78 1.00 SB
6 Åke Jonson
Malmö AI
42 Malmö AI 15:08.39 4.00 SB
7 Lars-Göran Carlsson
Hovslätts IK
43 Hovslätts IK 15:11.26 2.00 PB
8 Sven-Åke Persson
IK Akele
44 IK Akele 16:19.38 1.00 SB
9 Sören Remar
Borås LK
48 Borås LK 17:48.20 1.00 SB
Sammanställning per klass
M80
1 Åke Jonson
Malmö AI
42 Malmö AI 15:08.39
2 Lars-Göran Carlsson
Hovslätts IK
43 Hovslätts IK 15:11.26
3 Sven-Åke Persson
IK Akele
44 IK Akele 16:19.38
M75
1 Bo Persson
Almby IK
48 Almby IK 12:37.87
2 Sören Remar
Borås LK
48 Borås LK 17:48.20
M70
1 Bernt Mattsson
IKHP Huskvarna
53 IKHP Huskvarna 12:43.77
2 Leif Andersson
Borlänge LK
54 Borlänge LK 13:19.75
3 Erik Öhman
Huddinge AIS
51 Huddinge AIS 13:53.93
4 Bo Larsson
Järvsö IF
51 Järvsö IF 14:06.78
M70 & M75 60 m häck
Höjd: 76.2cm
3/3 10:05
1 Olle Borg
KFUM Arvika
47 KFUM Arvika 11.14 2.00 SB
2 Thomas Wellsfält
Varbergs GIF
54 Varbergs GIF 13.50 3.00 PB
3 Jan-Erik Hjelm
GIF Manhem
51 GIF Manhem 15.03 1.00 PB
Sammanställning per klass
M75
1 Olle Borg
KFUM Arvika
47 KFUM Arvika 11.14
M70
1 Thomas Wellsfält
Varbergs GIF
54 Varbergs GIF 13.50
2 Jan-Erik Hjelm
GIF Manhem
51 GIF Manhem 15.03
K45 & K55 & M70 & M75 & M80 3000 m gång
2/3 12:55
1 Monica Svensson
Växjö AIS
78 Växjö AIS 14:44.78 4.00
2 Diana Forsgren Ottosson
Växjö AIS
65 Växjö AIS 18:44.21 2.00 SB
3 Lars Rosenlind
IFK Helsingborg
42 IFK Helsingborg 22:27.45 2.00 PB
4 Jeeva Håkansson
Kalmar Gång 99
78 Kalmar Gång 99 23:28.43 2.00 PB
5 Stig-Arne Mattsson
Järvsö IF
51 Järvsö IF 23:34.97 3.00 PB
6 Sören Remar
Borås LK
48 Borås LK 23:39.60 2.00 SB
7 Sören Pettersson
Stocksäters IF
52 Stocksäters IF 23:50.06 1.00 SB
8 Emma Hansmar
Höörs IS
79 Höörs IS 27:07.35 1.00 PB
Sammanställning per klass
M80
1 Lars Rosenlind
IFK Helsingborg
42 IFK Helsingborg 22:27.45
M75
1 Sören Remar
Borås LK
48 Borås LK 23:39.60
M70
1 Stig-Arne Mattsson
Järvsö IF
51 Järvsö IF 23:34.97
2 Sören Pettersson
Stocksäters IF
52 Stocksäters IF 23:50.06
K55
1 Diana Forsgren Ottosson
Växjö AIS
65 Växjö AIS 18:44.21
K45
1 Monica Svensson
Växjö AIS
78 Växjö AIS 14:44.78
2 Jeeva Håkansson
Kalmar Gång 99
78 Kalmar Gång 99 23:28.43
3 Emma Hansmar
Höörs IS
79 Höörs IS 27:07.35
M70 Höjd
2/3 18:45
1 Bertil Ljungqvist
IK Orient
54 IK Orient 140 3.00
2 Kristjan Saag
Sävedalens AIK
51 Sävedalens AIK 118 1.00
Ulf Stephen Tudem
Tønsberg FIK (NOR)
51 Tønsberg FIK (NOR) 148 Utom tävlan
102104106108110112114116118122124132136140142144146148150
214 Bertil Ljungqvist----------oooo-xxx
454 Kristjan Saago-o-o-o-oxxx
498 Ulf Stephen Tudem-----------oooooooxxx
M70 Stav
3/3 10:40
1 Lars Smedjebäck
KA 2 IF
52 KA 2 IF 270 2.00 SB
250270280
299 Lars Smedjebäckxxooxxx
M70 Längd
1/3 16:00
1 Sture Holmberg
Huddinge AIS
51 Huddinge AIS 4.36 4.00
2 Bertil Ljungqvist
IK Orient
54 IK Orient 3.86 2.00
3 Thomas Wellsfält
Varbergs GIF
54 Varbergs GIF 3.34 1.00 PB
123456
214 Bertil Ljungqvist3.863.623.57---
75 Sture Holmberg4.264.174.364.20x4.24
545 Thomas Wellsfält3.253.283.343.21x2.98
M70 Tresteg
3/3 13:45
1 Lars Smedjebäck
KA 2 IF
52 KA 2 IF 8.11 2.00 SB
123456
299 Lars Smedjebäck7.628.117.967.537.59x
M70 Kula
Vikt: 4,0kg
1/3 15:20
1 Åke Ruus
Spårvägens FK
53 Spårvägens FK 12.23 9.00 SB
2 Börje Nordin
Åsbro GOIF
50 Åsbro GOIF 10.60 7.00 SB
3 Thomas Wellsfält
Varbergs GIF
54 Varbergs GIF 10.19 6.00
4 Alf Nede
IFK Linköping
53 IFK Linköping 10.06 5.00
5 Thomas Grundström
Åhus FIK
51 Åhus FIK 9.95 4.00 SB
6 Bertil Ljungqvist
IK Orient
54 IK Orient 9.91 3.00
7 Stig-Arne Mattsson
Järvsö IF
51 Järvsö IF 9.72 2.00 SB
8 Bengt Evertsson
Trollhättan FIK
54 Trollhättan FIK 7.75 1.00
123456
585 Börje Nordin10.50x10.6010.16xx
467 Bengt Evertsson7.337.547.407.297.537.75
577 Thomas Grundström9.459.569.819.289.95x
421 Åke Ruus11.91xxx12.2311.86
178 Alf Nede9.3310.06x9.809.90x
291 Stig-Arne Mattsson9.27x9.379.72x9.21
545 Thomas Wellsfält9.2410.199.659.189.568.92
214 Bertil Ljungqvist9.549.879.569.919.909.72
M70 Viktkastning
Vikt: 7,26kg
1/3 19:30
1 Åke Ruus
Spårvägens FK
53 Spårvägens FK 16.89 7.00
2 Thomas Grundström
Åhus FIK
51 Åhus FIK 12.07 5.00 SB
3 Stig-Arne Mattsson
Järvsö IF
51 Järvsö IF 11.47 4.00 SB
4 Alf Nede
IFK Linköping
53 IFK Linköping 11.06 3.00
5 Bengt Evertsson
Trollhättan FIK
54 Trollhättan FIK 10.82 2.00
6 Thomas Wellsfält
Varbergs GIF
54 Varbergs GIF 10.12 1.00
123456
545 Thomas Wellsfältx9.176.547.9210.128.99
577 Thomas Grundström11.5212.04x11.3512.0412.07
467 Bengt Evertsson10.6010.3510.7310.82xx
291 Stig-Arne Mattsson11.0111.0910.63x11.4711.25
178 Alf Nede9.77x10.4010.70x11.06
421 Åke Ruus16.3216.5916.7916.89x16.32
M75 60 m
2/3 10:35
1 Olle Borg
KFUM Arvika
47 KFUM Arvika 9.14 7.00 PB
2 Leif Gödecke
Nyköpings BIS
47 Nyköpings BIS 10.07 5.00
3 Göte Hinders
Säters IF
46 Säters IF 10.46 4.00 SB
4 Göte Gustafsson
Västerås FK
49 Västerås FK 10.70 3.00 SB 10.696
5 Krzysztof Furmaniuk
Hellas FK
48 Hellas FK 10.70 2.00 SB 10.700
6 Alan McMillion
Täby IS
49 Täby IS 11.40 1.00 PB
M75 200 m
A-Final
3/3 12:30
Tot. plac.
1 Lars Söderberg
Vallentuna FK
48 Vallentuna FK 33.98 6.00 1 SB
2 Göte Hinders
Säters IF
46 Säters IF 36.53 4.00 2 SB
3 Krzysztof Furmaniuk
Hellas FK
48 Hellas FK 36.71 3.00 3 SB
B-Final
3/3 12:30
Tot. plac.
1 Torvald Pääjärvi
Järvsö IF
48 Järvsö IF 38.58 2.00 4 SB
2 Kjell Widelund
Järvsö IF
45 Järvsö IF 52.51 1.00 5 SB
M75 400 m
2/3 15:00
1 Lars Söderberg
Vallentuna FK
48 Vallentuna FK 1:16.20 4.00 PB
2 Torvald Pääjärvi
Järvsö IF
48 Järvsö IF 1:24.36 2.00 SB
3 Krzysztof Furmaniuk
Hellas FK
48 Hellas FK 1:29.78 1.00 SB
M75 800 m

Grenen genomfördes tillsammans med M70 800 m

M75 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med M70 1500 m

M75 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med M70 3000 m

M75 60 m häck

Grenen genomfördes tillsammans med M70 60 m häck

M75 3000 m gång

Grenen genomfördes tillsammans med M70 3000 m gång

M75 Höjd
2/3 18:45
1 Olle Borg
KFUM Arvika
47 KFUM Arvika 122 5.00 SB
2 Ulf Nilsson
IK Orient
48 IK Orient 114 3.00
3 John Östlund
Hässelby SK
45 Hässelby SK 114 2.00 SB
4 Sven Alm
IK Orient
47 IK Orient 100 1.00 SB
100102104106108110112114116118122124
304 Olle Borg---------xxooxxx
103 John Östlund----xooxoxxoxxx
210 Sven Almxo-xxx
215 Ulf Nilsson-----xoooxxx
M75 Stav
3/3 10:40
1 Sven Alm
IK Orient
47 IK Orient 215 3.00 SB
2 John Östlund
Hässelby SK
45 Hässelby SK 170 1.00 =PB
160170175180185190195200205210215
210 Sven Almoo-o-o-o-oxo
103 John Östlundooxxx
M75 Längd
1/3 16:00
1 Olle Borg
KFUM Arvika
47 KFUM Arvika 4.31 4.00
2 Leif Gödecke
Nyköpings BIS
47 Nyköpings BIS 3.26 2.00
3 Leif Eurenius
IK Ymer
49 IK Ymer 3.06 1.00 PB
123456
304 Olle Borg4.214.264.314.064.16x
369 Leif Gödeckexx3.21-3.263.25
230 Leif Eurenius2.742.802.913.043.062.96
M75 Tresteg
3/3 13:45
1 Olle Borg
KFUM Arvika
47 KFUM Arvika 9.83 3.00
2 John Östlund
Hässelby SK
45 Hässelby SK 6.14 1.00 =SB
123456
304 Olle Borgx9.369.519.209.83x
103 John Östlund5.405.825.805.836.145.98
M75 Kula
Vikt: 4,0kg
1/3 14:00
1 Kenneth Jansson
IFK Helsingborg
49 IFK Helsingborg 11.07 8.00
2 Leif Gödecke
Nyköpings BIS
47 Nyköpings BIS 10.20 6.00 PB
3 Stig Arvidsson
Lekeryd-Svarttorps SK
49 Lekeryd-Svarttorps SK 9.96 5.00 SB
4 Sven Alm
IK Orient
47 IK Orient 9.62 4.00 SB
5 John Östlund
Hässelby SK
45 Hässelby SK 8.13 3.00
6 Ambjörn Martinsson
Stensjöns IF
45 Stensjöns IF 7.89 2.00
7 Kjell Widelund
Järvsö IF
45 Järvsö IF 6.97 1.00 PB
Knud Høyer
Greve Atletik (DEN)
46 Greve Atletik (DEN) 9.68 Utom tävlan
123456
436 Ambjörn Martinsson7.89x7.707.817.807.79
164 Kenneth Jansson9.9110.3410.5311.07--
314 Stig Arvidsson9.969.729.69x9.53x
294 Kjell Widelund6.326.97x6.196.40x
103 John Östlundx8.00xx8.138.00
369 Leif Gödecke9.819.6610.2010.01xx
60 Knud Høyer9.649.68xx9.61x
210 Sven Alm9.439.579.229.589.299.62
M75 Viktkastning
Vikt: 7,26kg
1/3 18:20
1 Kenneth Jansson
IFK Helsingborg
49 IFK Helsingborg 17.41 5.00 SB
2 Stig Arvidsson
Lekeryd-Svarttorps SK
49 Lekeryd-Svarttorps SK 13.94 3.00 SB
3 Ambjörn Martinsson
Stensjöns IF
45 Stensjöns IF 13.70 2.00
4 John Östlund
Hässelby SK
45 Hässelby SK 12.09 1.00 SB
Knud Høyer
Greve Atletik (DEN)
46 Greve Atletik (DEN) 13.78 SB Utom tävlan