Resultat Aspen Athletic Games

Aspen, Haparanda   2023-01-21 - 2023-01-22

Arrangör: Haparanda SKT Tävlingsledare: Lars-Johan Styrman Senast uppdaterad: 2023-01-23 14:04:14
2023-01-21 2023-01-22 Alla dagar
Visa Resultatkort
Kvinnor 60 m Försök
21/1 14:00
Heat 1
1 Amanda Isaksson
SWE Boden FI
01 SWE Boden FI 8.29 q
2 Miranda Rosenius
SWE Skellefteå AIK
02 SWE Skellefteå AIK 8.54 q
3 Hanna Blombäck
SWE Iggesunds SK
80 SWE Iggesunds SK 9.43 q
Stina Hedvall
SWE IFK Växjö
96 SWE IFK Växjö DNS
Jandeh Jallow
FIN Oulun Pyrintö
97 FIN Oulun Pyrintö DNS
Heat 2
1 Erika Gustafsson
SWE Boden FI
02 SWE Boden FI 8.15 q PB
2 Annasofia Orajärvi
FIN Kuivasjärven Aura
05 FIN Kuivasjärven Aura 8.49 q
3 Ellinor Hannerfors
SWE Haparanda SKT
03 SWE Haparanda SKT 8.74 q
4 Emelie Wall
SWE Riviera FI
03 SWE Riviera FI 9.53
Hilda Wallgren
SWE Skellefteå AIK
04 SWE Skellefteå AIK DNS
Sammanställning per klass
Kvinnor
1 Erika Gustafsson
SWE Boden FI
02 SWE Boden FI 8.15
2 Amanda Isaksson
SWE Boden FI
01 SWE Boden FI 8.29
3 Annasofia Orajärvi
FIN Kuivasjärven Aura
05 FIN Kuivasjärven Aura 8.49
4 Miranda Rosenius
SWE Skellefteå AIK
02 SWE Skellefteå AIK 8.54
5 Ellinor Hannerfors
SWE Haparanda SKT
03 SWE Haparanda SKT 8.74
6 Hanna Blombäck
SWE Iggesunds SK
80 SWE Iggesunds SK 9.43
7 Emelie Wall
SWE Riviera FI
03 SWE Riviera FI 9.53
Stina Hedvall
SWE IFK Växjö
96 SWE IFK Växjö DNS
Jandeh Jallow
FIN Oulun Pyrintö
97 FIN Oulun Pyrintö DNS
Hilda Wallgren
SWE Skellefteå AIK
04 SWE Skellefteå AIK DNS
Kvinnor 60 m Final
21/1 15:45
1 Amanda Isaksson
SWE Boden FI
01 SWE Boden FI 8.14
2 Erika Gustafsson
SWE Boden FI
02 SWE Boden FI 8.20
3 Annasofia Orajärvi
FIN Kuivasjärven Aura
05 FIN Kuivasjärven Aura 8.44
4 Miranda Rosenius
SWE Skellefteå AIK
02 SWE Skellefteå AIK 8.79
5 Hanna Blombäck
SWE Iggesunds SK
80 SWE Iggesunds SK 9.37
Ellinor Hannerfors
SWE Haparanda SKT
03 SWE Haparanda SKT DNS
Sammanställning per klass
Kvinnor
1 Amanda Isaksson
SWE Boden FI
01 SWE Boden FI 8.14
2 Erika Gustafsson
SWE Boden FI
02 SWE Boden FI 8.20
3 Annasofia Orajärvi
FIN Kuivasjärven Aura
05 FIN Kuivasjärven Aura 8.44
4 Miranda Rosenius
SWE Skellefteå AIK
02 SWE Skellefteå AIK 8.79
5 Hanna Blombäck
SWE Iggesunds SK
80 SWE Iggesunds SK 9.37
Ellinor Hannerfors
SWE Haparanda SKT
03 SWE Haparanda SKT DNS
Kvinnor 200 m
21/1 17:25
A-Final
Tot. plac.
1 Amanda Isaksson
SWE Boden FI
01 SWE Boden FI 26.52 1
Alice Ridderstråle
SWE Piteå IF
07 SWE Piteå IF DNS
B-Final
Tot. plac.
Stina Hedvall
SWE IFK Växjö
96 SWE IFK Växjö DNS
Jandeh Jallow
FIN Oulun Pyrintö
97 FIN Oulun Pyrintö DNS
Kvinnor 400 m
22/1 14:30
1 Erika Utriainen
FIN Veitsiluodon Kisaveikot
86 FIN Veitsiluodon Kisaveikot 59.51
Kvinnor & Män & Veteraner Män 3000 m
22/1 12:25
1 Albin Oja
SWE Nedre Soppero IK
06 SWE Nedre Soppero IK 10:43.83
2 Rebecca Arnesson
SWE IFK Växjö
92 SWE IFK Växjö 11:19.96
3 Elina Heikkinen
FIN Oulun Pyrintö
97 FIN Oulun Pyrintö 11:20.54
4 Taisto Puurunen
FIN OlsHe
60 FIN OlsHe 13:02.19
Sammanställning per klass
Veteraner Män
1 Taisto Puurunen
FIN OlsHe
60 FIN OlsHe 13:02.19
Män
1 Albin Oja
SWE Nedre Soppero IK
06 SWE Nedre Soppero IK 10:43.83
Kvinnor
1 Rebecca Arnesson
SWE IFK Växjö
92 SWE IFK Växjö 11:19.96
2 Elina Heikkinen
FIN Oulun Pyrintö
97 FIN Oulun Pyrintö 11:20.54
Kvinnor 60 m häck
Höjd: 84,0cm
22/1 10:55
1 Annasofia Orajärvi
FIN Kuivasjärven Aura
05 FIN Kuivasjärven Aura 9.59
2 Vega Kågström
SWE Skellefteå AIK
05 SWE Skellefteå AIK 10.34
3 Evelina Wikström
SWE Skellefteå AIK
05 SWE Skellefteå AIK 10.74
Stina Hedvall
SWE IFK Växjö
96 SWE IFK Växjö DNS
Kvinnor Höjd
22/1 13:25
1 Vega Kågström
SWE Skellefteå AIK
05 SWE Skellefteå AIK 161 PB
2 Ally Robertsson Holmberg
SWE Skellefteå AIK
03 SWE Skellefteå AIK 156
Kvinnor Stav
21/1 12:00
1 Tuva Weiland
SWE Piteå IF
04 SWE Piteå IF 314 SB
Ellinor Hannerfors
SWE Haparanda SKT
03 SWE Haparanda SKT x
294304314324
120 Ellinor Hannerforsxxx
268 Tuva Weilandoooxxx
Kvinnor Längd
21/1 14:45
1 Amanda Isaksson
SWE Boden FI
01 SWE Boden FI 5.09
2 Ally Robertsson Holmberg
SWE Skellefteå AIK
03 SWE Skellefteå AIK 5.06
3 Miranda Rosenius
SWE Skellefteå AIK
02 SWE Skellefteå AIK 4.67
4 Ellinor Hannerfors
SWE Haparanda SKT
03 SWE Haparanda SKT 4.57
5 Johanna Karlsson
SWE Skellefteå AIK
03 SWE Skellefteå AIK 4.35
123456
302 Ally Robertsson Holmberg4.785.064.524.534.354.90
120 Ellinor Hannerfors4.154.524.514.574.41-
303 Miranda Rosenius4.004.674.674.494.534.63
291 Johanna Karlsson4.123.974.27x4.224.35
71 Amanda Isaksson5.064.92-5.09xx
Kvinnor Tresteg
22/1 15:30
1 Miranda Rosenius
SWE Skellefteå AIK
02 SWE Skellefteå AIK 10.50
2 Meja Berggren
SWE Skellefteå AIK
07 SWE Skellefteå AIK 10.40 PB
3 Johanna Karlsson
SWE Skellefteå AIK
03 SWE Skellefteå AIK 10.28
4 Wilma Lundbäck
SWE Haparanda SKT
07 SWE Haparanda SKT 10.02
5 Tilda Fridenborg
SWE Skellefteå AIK
08 SWE Skellefteå AIK 9.81 PB
6 Agnes Grönlund
SWE Skellefteå AIK
06 SWE Skellefteå AIK 9.50 PB
7 Maija Keinil
SWE Nedre Soppero IK
06 SWE Nedre Soppero IK 9.15 PB
8 Maja Lodwika
SWE IFK Umeå
06 SWE IFK Umeå 9.11 PB
123456
279 Meja Berggren9.629.9510.0310.2810.4010.07
167 Maja Lodwikaxx8.848.828.549.11
219 Maija Keinilx8.979.159.048.998.45
283 Tilda Fridenborg-9.81x9.78xx
288 Agnes Grönlund8.43x9.379.109.369.50
303 Miranda Rosenius10.1010.2910.32x10.50x
134 Wilma Lundbäckx10.02x9.78x9.80
291 Johanna Karlssonxx9.9610.2810.1910.09
Kvinnor Kula
Vikt: 4,0kg
21/1 17:20
1 Ally Robertsson Holmberg
SWE Skellefteå AIK
03 SWE Skellefteå AIK 10.01
2 Vasu Eini
FIN Oulun Pyrintö
81 FIN Oulun Pyrintö 8.42
123456
302 Ally Robertsson Holmberg9.289.6610.019.78x9.60
19 Vasu Eini7.088.428.207.72x7.54
Kvinnor Viktkastning
Vikt: 9,08kg
22/1 15:40
1 Vasu Eini
FIN Oulun Pyrintö
81 FIN Oulun Pyrintö 9.83
2 Julia Kanto
SWE Haparanda SKT
05 SWE Haparanda SKT 7.59 PB
123456
126 Julia Kanto7.597.307.24x7.017.23
19 Vasu Eini8.509.209.71x9.838.66
F17 60 m Försök
21/1 13:50
Heat 1
1 Anniina Piipponen
FIN Veitsiluodon Kisaveikot
07 FIN Veitsiluodon Kisaveikot 7.97 q PB
2 Olivia Laine
FIN Pohjan Koitto
07 FIN Pohjan Koitto 8.39 q PB
3 Wilma Lundbäck
SWE Haparanda SKT
07 SWE Haparanda SKT 8.95 q
4 Felicia Isaksson
SWE Riviera FI
06 SWE Riviera FI 9.08
5 Emelina Olofsson
SWE IFK Umeå
07 SWE IFK Umeå 9.43 SB
Heat 2
1 Lotta Pudas
FIN Veitsiluodon Kisaveikot
06 FIN Veitsiluodon Kisaveikot 8.36 q
2 Alice Ridderstråle
SWE Piteå IF
07 SWE Piteå IF 8.37 q =PB
3 Olivia Uvemo
SWE Luleå FIF
07 SWE Luleå FIF 8.85 q
4 Maja Lodwika
SWE IFK Umeå
06 SWE IFK Umeå 9.17
5 Molly Bergner
SWE IFK Umeå
07 SWE IFK Umeå 9.76 PB
F17 60 m Final
21/1 14:50
1 Anniina Piipponen
FIN Veitsiluodon Kisaveikot
07 FIN Veitsiluodon Kisaveikot 7.90 PB
2 Alice Ridderstråle
SWE Piteå IF
07 SWE Piteå IF 8.30 PB
3 Lotta Pudas
FIN Veitsiluodon Kisaveikot
06 FIN Veitsiluodon Kisaveikot 8.35 =PB
4 Olivia Laine
FIN Pohjan Koitto
07 FIN Pohjan Koitto 8.49
5 Wilma Lundbäck
SWE Haparanda SKT
07 SWE Haparanda SKT 8.68 PB
6 Olivia Uvemo
SWE Luleå FIF
07 SWE Luleå FIF 8.91
F17 400 m
22/1 14:50
A-Final
Tot. plac.
1 Alice Ridderstråle
SWE Piteå IF
07 SWE Piteå IF 1:06.20 1 PB
2 Olivia Uvemo
SWE Luleå FIF
07 SWE Luleå FIF 1:07.21 2 PB
3 Taru Repo
FIN Pohjan Koitto
06 FIN Pohjan Koitto 1:08.78 3
B-Final
Tot. plac.
1 Olivia Jonsson
SWE Boden FI
07 SWE Boden FI 1:08.95 4
2 Elise Eneris
SWE Gällivare SK
06 SWE Gällivare SK 1:09.94 5
F17 1500 m
21/1 16:15
1 Olivia Jonsson
SWE Boden FI
07 SWE Boden FI 5:36.23
2 Lotta Talvensaari
FIN Kuivasjärven Aura
07 FIN Kuivasjärven Aura 5:36.33
3 Taru Repo
FIN Pohjan Koitto
06 FIN Pohjan Koitto 5:37.33
4 Elise Eneris
SWE Gällivare SK
06 SWE Gällivare SK 6:06.39
F17 & F15 60 m häck
Höjd: 76,2cm
22/1 10:40
=1 Alice Ridderstråle
SWE Piteå IF
07 SWE Piteå IF 10.00
=1 Elvira Stark
SWE Riviera FI
08 SWE Riviera FI 10.41
2 Mia Kestilä Seilo
SWE Haparanda SKT
08 SWE Haparanda SKT 12.64 PB
Sammanställning per klass
F17
1 Alice Ridderstråle
SWE Piteå IF
07 SWE Piteå IF 10.00
F15
1 Elvira Stark
SWE Riviera FI
08 SWE Riviera FI 10.41
2 Mia Kestilä Seilo
SWE Haparanda SKT
08 SWE Haparanda SKT 12.64
F17 4x200 m
1 Haparanda SKT / Luleå FI / Piteå Fi
Alice Ridderstråle 07 SWE Piteå IF
Felicia Bojang 08
Wilma Lundbäck 07
Olivia Uvemo 07 SWE Luleå FIF

SWE Haparanda SKT
SWE Haparanda SKT 1:55.69
F17 Höjd
22/1 13:25
=1 Maija Keinil
SWE Nedre Soppero IK
06 SWE Nedre Soppero IK 146 PB
=1 Agnes Grönlund
SWE Skellefteå AIK
06 SWE Skellefteå AIK 146 =PB
3 Olivia Jonsson
SWE Boden FI
07 SWE Boden FI 141
=4 Wilma Lundbäck
SWE Haparanda SKT
07 SWE Haparanda SKT 136
=4 Lotta Pudas
FIN Veitsiluodon Kisaveikot
06 FIN Veitsiluodon Kisaveikot 136
F17 Stav
22/1 10:25
1 Alva Haara
SWE Haparanda SKT
07 SWE Haparanda SKT 254 =PB
2 Iris Grimbert
SWE IFK Umeå
07 SWE IFK Umeå 254
3 Elise Eneris
SWE Gällivare SK
06 SWE Gällivare SK 234
4 Agnes Hotti
SWE Haparanda SKT
07 SWE Haparanda SKT 224
5 Olivia Jonsson
SWE Boden FI
07 SWE Boden FI 204
184204224234244254264
81 Elise Eneris-oooxxx
122 Agnes Hottiooxoxxx
166 Iris Grimbert---ooxoxxx
119 Alva Haara-oooooxxx
72 Olivia Jonssonooxxx
F17 Längd
21/1 17:20
1 Anniina Piipponen
FIN Veitsiluodon Kisaveikot
07 FIN Veitsiluodon Kisaveikot 5.19 PB
2 Olivia Laine
FIN Pohjan Koitto
07 FIN Pohjan Koitto 4.93
3 Meja Berggren
SWE Skellefteå AIK
07 SWE Skellefteå AIK 4.49
4 Agnes Grönlund
SWE Skellefteå AIK
06 SWE Skellefteå AIK 4.48 PB
5 Wilma Lundbäck
SWE Haparanda SKT
07 SWE Haparanda SKT 4.40
6 Alice Ridderstråle
SWE Piteå IF
07 SWE Piteå IF 4.38
7 Felicia Isaksson
SWE Riviera FI
06 SWE Riviera FI 4.26
8 Elise Eneris
SWE Gällivare SK
06 SWE Gällivare SK 4.19
9 Olivia Jonsson
SWE Boden FI
07 SWE Boden FI 4.02
10 Agnes Hotti
SWE Haparanda SKT
07 SWE Haparanda SKT 3.79 SB
11 Alma Lindgren
SWE Skellefteå AIK
07 SWE Skellefteå AIK 2.37
Maja Lodwika
SWE IFK Umeå
06 SWE IFK Umeå x
Molly Bergner
SWE IFK Umeå
07 SWE IFK Umeå x
123456
279 Meja Berggrenx4.424.23xx4.49
288 Agnes Grönlund4.48x4.43x4.32x
32 Olivia Laine4.784.934.914.774.774.64
260 Alice Ridderstrålexx4.28x4.38x
122 Agnes Hotti3.51x3.79
134 Wilma Lundbäck3.783.954.403.424.31x
55 Anniina Piipponen4.654.964.805.035.19x
295 Alma Lindgren2.372.24x
72 Olivia Jonssonx4.02x
81 Elise Eneris4.024.034.104.063.974.19
167 Maja Lodwikaxxx
273 Felicia Isaksson3.924.164.194.144.164.26
163 Molly Bergnerxxx
F17 Kula
Vikt: 3,0kg
21/1 11:55
1 Ebba Wieslander
SWE Gällivare SK
07 SWE Gällivare SK 9.22 PB
2 Meja Berggren
SWE Skellefteå AIK
07 SWE Skellefteå AIK 8.77 PB
3 Iris Grimbert
SWE IFK Umeå
07 SWE IFK Umeå 8.46
4 Evelina Wall
SWE Riviera FI
06 SWE Riviera FI 8.32
5 Elise Eneris
SWE Gällivare SK
06 SWE Gällivare SK 8.02 PB
6 Alma Lindgren
SWE Skellefteå AIK
07 SWE Skellefteå AIK 7.93
7 Emelina Olofsson
SWE IFK Umeå
07 SWE IFK Umeå 7.76
8 Ester Mannberg
SWE Riviera FI
07 SWE Riviera FI 7.40 PB
9 Felicia Blom
SWE Skellefteå AIK
07 SWE Skellefteå AIK 6.61
10 Molly Bergner
SWE IFK Umeå
07 SWE IFK Umeå 6.17
123456
279 Meja Berggren8.778.058.408.688.118.61
277 Evelina Wallx7.337.948.327.927.98
100 Ebba Wieslander8.899.228.708.968.278.32
274 Ester Mannberg6.587.027.117.407.326.71
81 Elise Eneris7.547.768.027.877.567.72
163 Molly Bergner6.174.675.45
168 Emelina Olofsson7.437.767.066.576.77-
323 Felicia Blom6.296.176.61
295 Alma Lindgren7.187.937.485.965.27x
166 Iris Grimbert8.357.908.468.217.217.76
F17 Viktkastning
Vikt: 7,26kg
22/1 15:40
1 Meja Berggren
SWE Skellefteå AIK
07 SWE Skellefteå AIK 10.04
2 Linneah Kronqvist Wilhelmsson
SWE Skellefteå AIK
06 SWE Skellefteå AIK 9.62 PB
3 Felicia Blom
SWE Skellefteå AIK
07 SWE Skellefteå AIK 7.94 PB
4 Alma Lindgren
SWE Skellefteå AIK
07 SWE Skellefteå AIK 7.81
123456
292 Linneah Kronqvist Wilhelmsson6.51x7.989.626.928.07
279 Meja Berggren9.559.8010.049.239.839.58
295 Alma Lindgren7.817.256.566.967.057.42
323 Felicia Blom7.217.777.897.787.547.94
F15 60 m Försök
21/1 13:10
Heat 1
1 Tilda Fridenborg
SWE Skellefteå AIK
08 SWE Skellefteå AIK 8.56 q
2 Kiia Kellola
FIN Raahen Vesa
08 FIN Raahen Vesa 8.67 q
3 Saga Engfors
SWE Gällivare SK
08 SWE Gällivare SK 8.96 q SB
4 Lidia Sieppi
FIN Pohjan Koitto
08 FIN Pohjan Koitto 9.06 q
5 Mia Kestilä Seilo
SWE Haparanda SKT
08 SWE Haparanda SKT 10.17 PB
Maya Jakobsson
SWE Gällivare SK
08 SWE Gällivare SK DNS
Heat 2
1 Dagmar Konttiosalo
FIN Pohjan Koitto
08 FIN Pohjan Koitto 9.11 q
2 Märta Vesterlund
SWE Piteå IF
08 SWE Piteå IF 9.22 q PB
3 Sohvi Shemeikka
FIN Pohjan Koitto
08 FIN Pohjan Koitto 9.49
4 Anna Wahlberg
SWE Luleå FIF
08 SWE Luleå FIF 9.71
5 Lova Lundgren
SWE Piteå IF
08 SWE Piteå IF 9.83
F15 60 m Final
21/1 15:40
1 Tilda Fridenborg
SWE Skellefteå AIK
08 SWE Skellefteå AIK 8.51
2 Kiia Kellola
FIN Raahen Vesa
08 FIN Raahen Vesa 8.72
3 Saga Engfors
SWE Gällivare SK
08 SWE Gällivare SK 9.00
4 Lidia Sieppi
FIN Pohjan Koitto
08 FIN Pohjan Koitto 9.01
5 Dagmar Konttiosalo
FIN Pohjan Koitto
08 FIN Pohjan Koitto 9.05
6 Märta Vesterlund
SWE Piteå IF
08 SWE Piteå IF 9.13 PB
F15 200 m
22/1 15:30
A-Final
Tot. plac.
1 Tilda Fridenborg
SWE Skellefteå AIK
08 SWE Skellefteå AIK 28.35 1
2 Elvira Stark
SWE Riviera FI
08 SWE Riviera FI 28.71 2
3 Märta Vesterlund
SWE Piteå IF
08 SWE Piteå IF 31.52 4
B-Final
Tot. plac.
1 Asta Strömberg
SWE Luleå FIF
09 SWE Luleå FIF 31.31 3
Nova Fagerqvist
SWE Luleå FIF
09 SWE Luleå FIF DNS
F15 1000 m
21/1 18:05
1 Adina Aidanpää
SWE Luleå FIF
09 SWE Luleå FIF 3:56.66
2 Märta Vesterlund
SWE Piteå IF
08 SWE Piteå IF 3:58.79
3 Elsa Åström
SWE Nedre Soppero IK
09 SWE Nedre Soppero IK 4:09.87 PB
Lova Lundgren
SWE Piteå IF
08 SWE Piteå IF DNF
F15 60 m häck

Grenen genomfördes tillsammans med F17 60 m häck

F15 Höjd
22/1 13:25
1 Felicia Bojang
SWE Haparanda SKT
08 SWE Haparanda SKT 151 =PB
2 Saga Engfors
SWE Gällivare SK
08 SWE Gällivare SK 136 =SB
3 Elvira Stark
SWE Riviera FI
08 SWE Riviera FI 136
F15 Stav
22/1 12:50
1 Tilda Fridenborg
SWE Skellefteå AIK
08 SWE Skellefteå AIK 254 PB
2 Saga Engfors
SWE Gällivare SK
08 SWE Gällivare SK 244 PB
3 Felicia Bojang
SWE Haparanda SKT
08 SWE Haparanda SKT 224
204214224234244254264
283 Tilda Fridenborg--oxoxooxxx
108 Felicia Bojangooxoxxx
82 Saga Engforsooxoxoxoxx-
F15 Längd
21/1 10:00
1 Tilda Fridenborg
SWE Skellefteå AIK
08 SWE Skellefteå AIK 4.88 PB
2 Felicia Bojang
SWE Haparanda SKT
08 SWE Haparanda SKT 4.77 =PB
3 Kiia Kellola
FIN Raahen Vesa
08 FIN Raahen Vesa 4.56
4 Lidia Sieppi
FIN Pohjan Koitto
08 FIN Pohjan Koitto 4.47
5 Dagmar Konttiosalo
FIN Pohjan Koitto
08 FIN Pohjan Koitto 4.39
6 Saga Engfors
SWE Gällivare SK
08 SWE Gällivare SK 4.19 SB
7 Sohvi Shemeikka
FIN Pohjan Koitto
08 FIN Pohjan Koitto 3.98
8 Lova Lundgren
SWE Piteå IF
08 SWE Piteå IF 3.59 SB
9 Thea Täikkö
SWE Haparanda SKT
08 SWE Haparanda SKT 3.33 PB
10 Mia Kestilä Seilo
SWE Haparanda SKT
08 SWE Haparanda SKT 2.60
123456
34 Sohvi Shemeikka-3.633.833.903.983.98
320 Dagmar Konttiosalo4.394.324.254.274.384.28
41 Kiia Kellola4.404.564.394.314.414.40
108 Felicia Bojang4.65x4.674.57x4.77
153 Thea Täikkö3.133.153.33
82 Saga Engfors3.974.184.194.064.033.37
127 Mia Kestilä Seilo2.522.60x
257 Lova Lundgren-x3.393.59xx
283 Tilda Fridenborg4.534.444.124.642.154.88
319 Lidia Sieppi4.093.383.284.404.294.47
F15 Kula
Vikt: 3,0kg
21/1 11:55
1 Felicia Bojang
SWE Haparanda SKT
08 SWE Haparanda SKT 9.98
2 Tilda Fridenborg
SWE Skellefteå AIK
08 SWE Skellefteå AIK 7.96
3 Anna Wahlberg
SWE Luleå FIF
08 SWE Luleå FIF 7.87
4 Sylvi Komulainen
FIN Raahen Vesa
08 FIN Raahen Vesa 7.75
5 Lova Lundgren
SWE Piteå IF
08 SWE Piteå IF 7.25
6 Thea Täikkö
SWE Haparanda SKT
08 SWE Haparanda SKT 5.26 PB
123456
283 Tilda Fridenborg7.967.597.057.78--
200 Anna Wahlberg 6.816.996.187.166.847.87
108 Felicia Bojang9.899.939.729.988.819.23
42 Sylvi Komulainen7.467.217.56x7.197.75
257 Lova Lundgren7.007.107.256.957.027.24
153 Thea Täikkö5.264.544.715.234.654.84
F15 Viktkastning
Vikt: 7,26kg
22/1 15:40
1 Felicia Bojang
SWE Haparanda SKT
08 SWE Haparanda SKT 10.23 PB
2 Lova Lundgren
SWE Piteå IF
08 SWE Piteå IF 7.71
3 Eira Keränen
SWE Gällivare SK
09 SWE Gällivare SK 7.30
4 Mira Åberg
SWE Luleå FIF
09 SWE Luleå FIF 6.51
5 Thea Täikkö
SWE Haparanda SKT
08 SWE Haparanda SKT 6.09 PB
Maya Jakobsson
SWE Gällivare SK
08 SWE Gällivare SK DNS
123456
87 Eira Keränenx5.716.756.796.687.30
85 Maya Jakobsson
204 Mira Åberg6.516.48x6.19xx
153 Thea Täikköxx6.095.184.643.84
108 Felicia Bojang8.889.400.969.9810.239.85
257 Lova Lundgren6.11x6.946.817.037.71
F14 60 m Försök
21/1 12:20
Heat 1
1 Tyra Alldén
SWE Gällivare SK
09 SWE Gällivare SK 8.78 q
2 Sanni Paganus
FIN Raahen Vesa
09 FIN Raahen Vesa 9.06 q
3 Nova Fagerqvist
SWE Luleå FIF
09 SWE Luleå FIF 9.07
4 Isabelle Norén
SWE Tväråselets AIF
09 SWE Tväråselets AIF 9.87
5 Ida-Felicia Koski
SWE Haparanda SKT
09 SWE Haparanda SKT 10.25
Heat 2
1 Signe Pettersson
SWE Skellefteå AIK
09 SWE Skellefteå AIK 8.67 q
2 Nelli Kumpula
SWE Haparanda SKT
09 SWE Haparanda SKT 9.37
3 Maya Salmi
SWE Haparanda SKT
09 SWE Haparanda SKT 9.66
4 Agnes Niskala-Blick
SWE Haparanda SKT
09 SWE Haparanda SKT 10.07 PB
5 Setayesh Rahimi
SWE Haparanda SKT
09 SWE Haparanda SKT 11.24
Heat 3
1 Nea Perttula
SWE Haparanda SKT
09 SWE Haparanda SKT 8.77 q PB
2 Janna Juujärvi
FIN Pohjan Koitto
09 FIN Pohjan Koitto 8.91 q
3 Julia Olofsson
SWE IFK Umeå
10 SWE IFK Umeå 8.97 q
4 Frida Lindbäck
SWE Boden FI
09 SWE Boden FI 9.53 PB
5 Ellen Möller
SWE Skellefteå AIK
09 SWE Skellefteå AIK 9.74 PB
6 Sofia Rycaj Holm
SWE Skellefteå AIK
09 SWE Skellefteå AIK 9.82
F14 60 m Final
21/1 14:55
1 Signe Pettersson
SWE Skellefteå AIK
09 SWE Skellefteå AIK 8.63
2 Tyra Alldén
SWE Gällivare SK
09 SWE Gällivare SK 8.84
3 Nea Perttula
SWE Haparanda SKT
09 SWE Haparanda SKT 8.89
4 Janna Juujärvi
FIN Pohjan Koitto
09 FIN Pohjan Koitto 8.91
5 Julia Olofsson
SWE IFK Umeå
10 SWE IFK Umeå 8.98
6 Sanni Paganus
FIN Raahen Vesa
09 FIN Raahen Vesa 9.25
F14 300 m
21/1 17:05
A-Final
Tot. plac.
1 Nea Perttula
SWE Haparanda SKT
09 SWE Haparanda SKT 47.43 1
2 Moa Lindgren
SWE Skellefteå AIK
09 SWE Skellefteå AIK 54.44 3
3 Sofia Rycaj Holm
SWE Skellefteå AIK
09 SWE Skellefteå AIK 55.74 4
B-Final
Tot. plac.
1 Tyra Alldén
SWE Gällivare SK
09 SWE Gällivare SK 54.11 2
Adina Aidanpää
SWE Luleå FIF
09 SWE Luleå FIF DNS
F14 60 m häck Försök
Höjd: 76.2cm
22/1 10:20
Heat 1
1 Alma Uvemo
SWE Luleå FIF
09 SWE Luleå FIF 10.83 q
2 Tyra Alldén
SWE Gällivare SK
09 SWE Gällivare SK 11.34 q
Maya Salmi
SWE Haparanda SKT
09 SWE Haparanda SKT DNF
Heat 2
Sanni Paganus
FIN Raahen Vesa
09 FIN Raahen Vesa 10.66 q
Isabelle Norén
SWE Tväråselets AIF
09 SWE Tväråselets AIF 11.25 q PB
Adina Aidanpää
SWE Luleå FIF
09 SWE Luleå FIF 11.55
F14 60 m häck Final
Höjd: 76.2cm
22/1 12:05
1 Sanni Paganus
FIN Raahen Vesa
09 FIN Raahen Vesa 10.61
2 Alma Uvemo
SWE Luleå FIF
09 SWE Luleå FIF 10.86
3 Tyra Alldén
SWE Gällivare SK
09 SWE Gällivare SK 10.87
4 Isabelle Norén
SWE Tväråselets AIF
09 SWE Tväråselets AIF 11.01 PB
F14 4x200 m
1 Luleå FI
Asta Strömberg 09
Adina Aidanpää 09
Mira Åberg 09
Alma Uvemo 09

SWE Luleå FIF
SWE Luleå FIF 2:07.96
2 Haparanda SKT
Nelli Kumpula 09
Agnes Niskala-Blick 09
Maya Salmi 09
Nea Perttula 09

SWE Haparanda SKT
SWE Haparanda SKT 2:10.26
3 Skellefteå AIK
Sofia Rycaj Holm 09
Millie Lundgren 09
Ellen Möller 09
Signe Pettersson 09

SWE Skellefteå AIK
SWE Skellefteå AIK 2:18.07
F14 Höjd
22/1 09:00
1 Sanni Paganus
FIN Raahen Vesa
09 FIN Raahen Vesa 150
=2 Tyra Alldén
SWE Gällivare SK
09 SWE Gällivare SK 136
=2 Mira Åberg
SWE Luleå FIF
09 SWE Luleå FIF 136
4 Adina Aidanpää
SWE Luleå FIF
09 SWE Luleå FIF 136 =SB
5 Eira Keränen
SWE Gällivare SK
09 SWE Gällivare SK 131
6 Millie Lundgren
SWE Skellefteå AIK
09 SWE Skellefteå AIK 106
7 Agnes Niskala-Blick
SWE Haparanda SKT
09 SWE Haparanda SKT 106
96106116121126131136141144146150
175 Adina Aidanpää----xooxxoxxx
78 Tyra Alldén----oooxxx
139 Agnes Niskala-Blickoxxoxxx
204 Mira Åberg----oooxxx
298 Millie Lundgren-xoxxx
44 Sanni Paganus--ooooooxoxoxo
87 Eira Keränen-----xoxxx
F14 Stav
22/1 14:30
1 Adina Aidanpää
SWE Luleå FIF
09 SWE Luleå FIF 204
2 Nelli Kumpula
SWE Haparanda SKT
09 SWE Haparanda SKT 184 PB
3 Agnes Niskala-Blick
SWE Haparanda SKT
09 SWE Haparanda SKT 164 PB
4 Maya Salmi
SWE Haparanda SKT
09 SWE Haparanda SKT 164
144154164174184194204214
147 Maya Salmiooxxoxxx
175 Adina Aidanpää---ooooxxx
130 Nelli Kumpula--oxoxoxxx
139 Agnes Niskala-Blickooxoxxx
F14 Längd
21/1 15:55
1 Sanni Paganus
FIN Raahen Vesa
09 FIN Raahen Vesa 4.53
2 Nova Fagerqvist
SWE Luleå FIF
09 SWE Luleå FIF 4.50 PB
3 Nea Perttula
SWE Haparanda SKT
09 SWE Haparanda SKT 4.48 PB
4 Janna Juujärvi
FIN Pohjan Koitto
09 FIN Pohjan Koitto 4.37
5 Signe Pettersson
SWE Skellefteå AIK
09 SWE Skellefteå AIK 4.36
6 Eira Keränen
SWE Gällivare SK
09 SWE Gällivare SK 4.23 PB
7 Mira Åberg
SWE Luleå FIF
09 SWE Luleå FIF 4.18
8 Asta Strömberg
SWE Luleå FIF
09 SWE Luleå FIF 4.06 PB
9 Tyra Alldén
SWE Gällivare SK
09 SWE Gällivare SK 4.06 PB
10 Nelli Kumpula
SWE Haparanda SKT
09 SWE Haparanda SKT 4.01
11 Moa Lindgren
SWE Skellefteå AIK
09 SWE Skellefteå AIK 3.84
12 Isabelle Norén
SWE Tväråselets AIF
09 SWE Tväråselets AIF 3.82 PB
13 Alma Uvemo
SWE Luleå FIF
09 SWE Luleå FIF 3.79
14 Adina Aidanpää
SWE Luleå FIF
09 SWE Luleå FIF 3.63
15 Ida-Felicia Koski
SWE Haparanda SKT
09 SWE Haparanda SKT 3.54 PB
16 Agnes Niskala-Blick
SWE Haparanda SKT
09 SWE Haparanda SKT 3.45 PB
17 Sofia Rycaj Holm
SWE Skellefteå AIK
09 SWE Skellefteå AIK 3.43 PB
18 Millie Lundgren
SWE Skellefteå AIK
09 SWE Skellefteå AIK 3.41
19 Frida Lindbäck
SWE Boden FI
09 SWE Boden FI 3.27
20 Elsa Åström
SWE Nedre Soppero IK
09 SWE Nedre Soppero IK 3.26
21 Ida Harming
SWE Boden FI
09 SWE Boden FI 3.22 PB
22 Setayesh Rahimi
SWE Haparanda SKT
09 SWE Haparanda SKT 1.68
123456
139 Agnes Niskala-Blickxx3.45
87 Eira Keränen4.183.923.964.064.204.23
130 Nelli Kumpulax4.01x
296 Moa Lindgren3.843.643.72
78 Tyra Alldén4.063.943.84
182 Nova Fagerqvist4.224.504.324.123.793.73
298 Millie Lundgren3.32x3.41
73 Frida Lindbäck3.27xx
70 Ida Harming3.223.02x
175 Adina Aidanpää3.63xx
143 Setayesh Rahimi1.54x1.68
31 Janna Juujärvi4.373.88x4.344.244.06
233 Elsa Åström2.833.023.26
198 Alma Uvemo3.703.743.79
129 Ida-Felicia Koski3.54xx
304 Sofia Rycaj Holm3.243.203.43
44 Sanni Paganus4.48x4.014.454.284.53
196 Asta Strömberg3.894.064.004.053.873.79
141 Nea Perttula4.384.334.344.364.404.48
301 Signe Pettersson4.064.214.364.224.224.21
204 Mira Åberg3.964.184.174.154.164.10
326 Isabelle Norénxx3.82
F14 Kula
Vikt: 3,0kg
21/1 10:00
1 Adina Aidanpää
SWE Luleå FIF
09 SWE Luleå FIF 7.92 PB
2 Asta Strömberg
SWE Luleå FIF
09 SWE Luleå FIF 7.87
3 Mira Åberg
SWE Luleå FIF
09 SWE Luleå FIF 7.06
4 Ida-Felicia Koski
SWE Haparanda SKT
09 SWE Haparanda SKT 6.37
5 Frida Lindbäck
SWE Boden FI
09 SWE Boden FI 6.29
6 Ida Harming
SWE Boden FI
09 SWE Boden FI 6.14 PB
7 Elsa Åström
SWE Nedre Soppero IK
09 SWE Nedre Soppero IK 5.32 PB
8 Setayesh Rahimi
SWE Haparanda SKT
09 SWE Haparanda SKT 5.03 PB
123456
143 Setayesh Rahimi4.765.034.984.694.684.83
204 Mira Åberg7.066.486.806.786.746.22
196 Asta Strömberg6.646.756.257.717.327.87
129 Ida-Felicia Koski6.376.145.835.495.765.81
70 Ida Harming6.145.966.07x5.38x
175 Adina Aidanpää6.786.667.407.186.967.92
73 Frida Lindbäck6.155.696.076.126.036.29
233 Elsa Åström5.105.325.075.205.235.25
F13 60 m Försök
21/1 12:55
Heat 1
1 Lotta Saloniemi
FIN Alatornion Pirkat
10 FIN Alatornion Pirkat 8.80 q
2 Julia Olofsson
SWE IFK Umeå
10 SWE IFK Umeå 9.00 q
3 Svea Andersson-Junkka
SWE IFK Umeå
10 SWE IFK Umeå 9.19 q
4 Edla Anttila
FIN Raahen Vesa
10 FIN Raahen Vesa 9.29 q
5 Alice Lundström
SWE Nedre Soppero IK
10 SWE Nedre Soppero IK 9.43 PB
6 Alma Isaksson
SWE Haparanda SKT
10 SWE Haparanda SKT 9.77
Heat 2
1 Lina Holmström
SWE Skellefteå AIK
10 SWE Skellefteå AIK 8.78 q PB
2 Elvira Brännström
SWE Haparanda SKT
10 SWE Haparanda SKT 8.89 q
3 Julia Hällgren
SWE Piteå IF
10 SWE Piteå IF 9.51 PB
4 Nea Hyväri
FIN Raahen Vesa
10 FIN Raahen Vesa 9.68
5 Julia Waara
SWE Gällivare SK
10 SWE Gällivare SK 9.75
6 Elin Persson
SWE Gällivare SK
10 SWE Gällivare SK 10.61 PB
F13 60 m Final
21/1 15:35
1 Lina Holmström
SWE Skellefteå AIK
10 SWE Skellefteå AIK 8.64 PB
2 Lotta Saloniemi
FIN Alatornion Pirkat
10 FIN Alatornion Pirkat 8.79
3 Elvira Brännström
SWE Haparanda SKT
10 SWE Haparanda SKT 8.85
4 Julia Olofsson
SWE IFK Umeå
10 SWE IFK Umeå 8.95 PB
5 Svea Andersson-Junkka
SWE IFK Umeå
10 SWE IFK Umeå 9.23
6 Edla Anttila
FIN Raahen Vesa
10 FIN Raahen Vesa 9.37
F13 300 m
22/1 15:10
A-Final
Tot. plac.
1 Svea Andersson-Junkka
SWE IFK Umeå
10 SWE IFK Umeå 50.50 =1
2 Julia Hällgren
SWE Piteå IF
10 SWE Piteå IF 52.44 3
3 Julia Waara
SWE Gällivare SK
10 SWE Gällivare SK 52.49 4
B-Final
Tot. plac.
1 Julia Olofsson
SWE IFK Umeå
10 SWE IFK Umeå 50.50 =1 manuellt
2 Alma Isaksson
SWE Haparanda SKT
10 SWE Haparanda SKT 54.68 5
Iina-Emilia Häyry
FIN Oulun Pyrintö
10 FIN Oulun Pyrintö DQ
F13 800 m
21/1 16:45
1 Julia Olofsson
SWE IFK Umeå
10 SWE IFK Umeå 2:43.94
2 Svea Andersson-Junkka
SWE IFK Umeå
10 SWE IFK Umeå 2:44.49
3 Lisa Hedström
SWE Riviera FI
10 SWE Riviera FI 3:10.57
4 Julia Waara
SWE Gällivare SK
10 SWE Gällivare SK 3:47.62
Alma Isaksson
SWE Haparanda SKT
10 SWE Haparanda SKT DNS
Elvira Brännström
SWE Haparanda SKT
10 SWE Haparanda SKT DNS
F13 60 m häck
Höjd: 68,6cm
22/1 11:55
1 Lisa Hedström
SWE Riviera FI
10 SWE Riviera FI 10.77
2 Svea Andersson-Junkka
SWE IFK Umeå
10 SWE IFK Umeå 10.86
3 Julia Olofsson
SWE IFK Umeå
10 SWE IFK Umeå 11.57
4 Nea Hyväri
FIN Raahen Vesa
10 FIN Raahen Vesa 12.98
F13 4x1varv
4x175m
1 HSKT
Alma Isaksson 10
Nea Perttula 09
Elvira Brännström 10
Meja Eneros 11

SWE Haparanda SKT
SWE Haparanda SKT 1:53.51
F13 Höjd
21/1 10:50
1 Lina Holmström
SWE Skellefteå AIK
10 SWE Skellefteå AIK 142
2 Lisa Hedström
SWE Riviera FI
10 SWE Riviera FI 139 PB
3 Julia Waara
SWE Gällivare SK
10 SWE Gällivare SK 126 PB
4 Elin Persson
SWE Gällivare SK
10 SWE Gällivare SK 121 PB
5 Julia Hällgren
SWE Piteå IF
10 SWE Piteå IF 116 PB
101106111116121126131136139142145
96 Elin Perssonoooooxxx
99 Julia Waaraoooooxoxxx
251 Julia Hällgren-oooxxx
272 Lisa Hedström----oooooxxx
289 Lina Holmström-----oooxooxxx
F13 Längd
Hoppzon
22/1 14:10
1 Iina-Emilia Häyry
FIN Oulun Pyrintö
10 FIN Oulun Pyrintö 4.43
2 Svea Andersson-Junkka
SWE IFK Umeå
10 SWE IFK Umeå 4.29
3 Lisa Hedström
SWE Riviera FI
10 SWE Riviera FI 4.14
4 Lotta Saloniemi
FIN Alatornion Pirkat
10 FIN Alatornion Pirkat 4.11
5 Julia Olofsson
SWE IFK Umeå
10 SWE IFK Umeå 3.98
6 Lina Holmström
SWE Skellefteå AIK
10 SWE Skellefteå AIK 3.93
7 Julia Hällgren
SWE Piteå IF
10 SWE Piteå IF 3.78 PB
8 Alma Isaksson
SWE Haparanda SKT
10 SWE Haparanda SKT 3.77 PB
9 Nea Hyväri
FIN Raahen Vesa
10 FIN Raahen Vesa 3.62
10 Julia Waara
SWE Gällivare SK
10 SWE Gällivare SK 3.42
11 Alice Lundström
SWE Nedre Soppero IK
10 SWE Nedre Soppero IK 3.28 SB
12 Elin Persson
SWE Gällivare SK
10 SWE Gällivare SK 3.12 PB
13 Vivian Laukka
FIN Oulun Pyrintö
10 FIN Oulun Pyrintö 2.88
123456
272 Lisa Hedström4.123.904.143.943.743.80
26 Vivian Laukka2.402.832.88
22 Iina-Emilia Häyry4.434.174.174.064.204.29
5 Lotta Saloniemi3.873.984.113.764.064.02
123 Alma Isaksson 3.773.563.483.513.573.52
38 Nea Hyväri3.623.583.61
169 Julia Olofsson3.983.913.873.923.953.96
289 Lina Holmström3.903.90x3.843.933.87
251 Julia Hällgren3.783.463.573.693.733.73
223 Alice Lundström3.283.153.05
165 Svea Andersson-Junkka4.01x3.904.114.074.29
96 Elin Persson3.122.962.97
99 Julia Waara3.423.393.12
F13 Kula
Vikt: 2,0kg
21/1 14:00
1 Edla Anttila
FIN Raahen Vesa
10 FIN Raahen Vesa 10.10
2 Lina Holmström
SWE Skellefteå AIK
10 SWE Skellefteå AIK 8.15 PB
3 Frida Hedlund
SWE Luleå FIF
11 SWE Luleå FIF 8.10
4 Alice Lundström
SWE Nedre Soppero IK
10 SWE Nedre Soppero IK 7.72 PB
5 Lotta Saloniemi
FIN Alatornion Pirkat
10 FIN Alatornion Pirkat 7.67
6 Elvira Brännström
SWE Haparanda SKT
10 SWE Haparanda SKT 7.30
7 Julia Waara
SWE Gällivare SK
10 SWE Gällivare SK 7.26 PB
8 Julia Hällgren
SWE Piteå IF
10 SWE Piteå IF 5.74
9 Elin Persson
SWE Gällivare SK
10 SWE Gällivare SK 5.71 PB
123456
96 Elin Persson5.624.135.71
113 Elvira Brännström6.246.696.77x7.306.59
251 Julia Hällgren5.285.745.585.125.265.27
36 Edla Anttila9.4510.109.539.709.119.97
289 Lina Holmström7.857.857.707.847.658.15
186 Frida Hedlund7.307.848.107.837.787.70
99 Julia Waara6.176.766.856.226.207.26
5 Lotta Saloniemi6.047.057.677.147.54
223 Alice Lundströmxx6.857.726.917.11
F12 60 m Försök
21/1 11:45
Heat 1
1 Nike Gebing
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 9.13 q
2 Agnes Kieri
SWE Luleå FIF
11 SWE Luleå FIF 9.64
3 Lilly Josefsson
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 9.72
4 Emilia Harjutsalo
SWE Haparanda SKT
11 SWE Haparanda SKT 9.88 PB
5 Stella Tuisku
SWE Haparanda SKT
11 SWE Haparanda SKT 10.00 PB
Heat 2
1 Noora Haka-Risku
FIN Saloisten Salama
11 FIN Saloisten Salama 9.12 q SB
2 Meja Eneros
SWE Haparanda SKT
11 SWE Haparanda SKT 9.51
3 Nourelhouda Bensalem
SWE Gällivare SK
11 SWE Gällivare SK 9.74 PB
4 Betty Eriksson
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 10.13
5 Saga Nyström
SWE Gällivare SK
11 SWE Gällivare SK 11.25 PB
Signe Lindgren
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF DNS
Heat 3
1 Frida Hedlund
SWE Luleå FIF
11 SWE Luleå FIF 9.22 q PB
2 Peppi Heikkilä
FIN Lapin Lukko
11 FIN Lapin Lukko 9.44 q
3 Thelma Rantapää
SWE Gällivare SK
11 SWE Gällivare SK 9.76 PB
4 Saga Simone Willerslev
SWE Gällivare SK
11 SWE Gällivare SK 9.86 PB
5 Olivia Bergström
SWE Boden FI
11 SWE Boden FI 10.22 PB
6 Elvina Bergkvist
SWE Boden FI
11 SWE Boden FI 10.65 PB
Heat 4
1 Nea Kylmämaa
SWE Haparanda SKT
11 SWE Haparanda SKT 9.25 q
2 Nova Blomstam
SWE Gällivare SK
11 SWE Gällivare SK 9.29 q PB
3 Agnes Ejerfors
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 9.68 PB
4 Jemina Sahlman
SWE Haparanda SKT
11 SWE Haparanda SKT 10.01
5 Alicia Prohaska
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 10.27
6 Celine Strandberg
SWE Luleå FIF
11 SWE Luleå FIF 10.58
F12 60 m Final
21/1 15:10
1 Nike Gebing
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 9.09 PB
2 Nea Kylmämaa
SWE Haparanda SKT
11 SWE Haparanda SKT 9.10 PB
3 Noora Haka-Risku
FIN Saloisten Salama
11 FIN Saloisten Salama 9.11 SB
4 Frida Hedlund
SWE Luleå FIF
11 SWE Luleå FIF 9.21 PB
5 Nova Blomstam
SWE Gällivare SK
11 SWE Gällivare SK 9.31
6 Peppi Heikkilä
FIN Lapin Lukko
11 FIN Lapin Lukko 9.57
F12 300 m
22/1 14:00
A-Final
Tot. plac.
1 Nourelhouda Bensalem
SWE Gällivare SK
11 SWE Gällivare SK 55.19 5
2 Betty Eriksson
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 55.23 6
3 Agnes Kieri
SWE Luleå FIF
11 SWE Luleå FIF 56.33 8
B-Final
Tot. plac.
1 Saga Simone Willerslev
SWE Gällivare SK
11 SWE Gällivare SK 54.86 4
2 Elvina Bergkvist
SWE Boden FI
11 SWE Boden FI 58.92 11
3 Olivia Bergström
SWE Boden FI
11 SWE Boden FI 59.65 13
C-Final
Tot. plac.
1 Nova Blomstam
SWE Gällivare SK
11 SWE Gällivare SK 56.75 9
2 Agnes Ejerfors
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 59.54 12
Meja Eneros
SWE Haparanda SKT
11 SWE Haparanda SKT DNS
D-Final
Tot. plac.
1 Nike Gebing
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 52.11 1
2 Noora Haka-Risku
FIN Saloisten Salama
11 FIN Saloisten Salama 52.33 2
Alicia Prohaska
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF DQ L
E-Final
Tot. plac.
1 Peppi Heikkilä
FIN Lapin Lukko
11 FIN Lapin Lukko 52.72 3
2 Stella Tuisku
SWE Haparanda SKT
11 SWE Haparanda SKT 55.92 7
3 Ella Klippmark
SWE Haparanda SKT
11 SWE Haparanda SKT 57.73 10
F12 800 m
21/1 16:40
1 Nourelhouda Bensalem
SWE Gällivare SK
11 SWE Gällivare SK 2:59.23
2 Peppi Heikkilä
FIN Lapin Lukko
11 FIN Lapin Lukko 3:02.53
3 Betty Eriksson
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 3:05.59
4 Elvina Bergkvist
SWE Boden FI
11 SWE Boden FI 3:08.74
5 Agnes Ejerfors
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 3:35.02
Saga Simone Willerslev
SWE Gällivare SK
11 SWE Gällivare SK DNS
F12 60 m häck Försök
Höjd: 68,6cm
22/1 09:50
Heat 1
1 Lilly Josefsson
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 12.20 q
2 Juuli Sarkkila
FIN Raahen Vesa
11 FIN Raahen Vesa 12.65
3 Saga Simone Willerslev
SWE Gällivare SK
11 SWE Gällivare SK 13.20
4 Alicia Prohaska
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 14.25
Heat 2
1 Noora Haka-Risku
FIN Saloisten Salama
11 FIN Saloisten Salama 11.17 q
2 Agnes Kieri
SWE Luleå FIF
11 SWE Luleå FIF 12.45 q =PB
3 Elvina Bergkvist
SWE Boden FI
11 SWE Boden FI 12.68
4 Ella Klippmark
SWE Haparanda SKT
11 SWE Haparanda SKT 13.48
Heat 3
1 Nourelhouda Bensalem
SWE Gällivare SK
11 SWE Gällivare SK 12.40 q
2 Agnes Ejerfors
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 12.54
3 Betty Eriksson
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 13.57
Signe Lindgren
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF DNS
F12 60 m häck Final
Höjd: 68,6cm
22/1 11:50
1 Noora Haka-Risku
FIN Saloisten Salama
11 FIN Saloisten Salama 10.72
2 Lilly Josefsson
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 11.68 PB
3 Nourelhouda Bensalem
SWE Gällivare SK
11 SWE Gällivare SK 12.16
4 Agnes Kieri
SWE Luleå FIF
11 SWE Luleå FIF 12.19 PB
F12 4x1varv
4x175m
21/1 10:10
1 HSKT
Meja Eneros 11
Emilia Harjutsalo 11
Nea Kylmämaa 11

SWE Haparanda SKT
SWE Haparanda SKT 1:56.78
2 Piteå IF Lag x
SWE Piteå IF
SWE Piteå IF 2:02.71
3 BFI
Elvina Bergkvist 11
Ellie Forsberg 12
Olivia Bergström 11
Lillian Pettersson 12

SWE Boden FI
SWE Boden FI 2:12.04
F12 Höjd
21/1 14:40
1 Nova Blomstam
SWE Gällivare SK
11 SWE Gällivare SK 136 PB
2 Saga Simone Willerslev
SWE Gällivare SK
11 SWE Gällivare SK 136 PB
3 Nea Kylmämaa
SWE Haparanda SKT
11 SWE Haparanda SKT 131 =PB
4 Agnes Kieri
SWE Luleå FIF
11 SWE Luleå FIF 131 PB
5 Nourelhouda Bensalem
SWE Gällivare SK
11 SWE Gällivare SK 131 PB
6 Lilly Josefsson
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 126 =SB
7 Betty Eriksson
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 126 PB
8 Frida Hedlund
SWE Luleå FIF
11 SWE Luleå FIF 126 PB
9 Emilia Harjutsalo
SWE Haparanda SKT
11 SWE Haparanda SKT 121 PB
10 Agnes Ejerfors
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 121 =PB
11 Elvina Bergkvist
SWE Boden FI
11 SWE Boden FI 121 PB
12 Signe Lindgren
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 116
13 Alicia Prohaska
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 111 PB
14 Stella Tuisku
SWE Haparanda SKT
11 SWE Haparanda SKT 111
101106111116121126131136139
248 Betty Eriksson-ooooxxoxxx
188 Agnes Kieri-ooooxoxoxxx
131 Nea Kylmämaa --oooooxxx
254 Lilly Josefsson-ooooxoxxx
256 Signe Lindgren-oooxxx
60 Elvina Bergkvist-oooxxoxxx
121 Emilia Harjutsalooooxoxoxxx
98 Saga Simone Willerslevoooooooxoxxx
151 Stella Tuiskuooxxoxxx
247 Agnes Ejerfors-oxoxxoxoxxx
186 Frida Hedlundooxoooxxoxxx
259 Alicia Prohaskaxoxooxxx
79 Nourelhouda Bensalem-ooooxoxxoxxx
80 Nova Blomstam--ooooxxooxxx
F12 Stav
22/1 15:20
1 Lilly Josefsson
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 180 PB
2 Stella Tuisku
SWE Haparanda SKT
11 SWE Haparanda SKT 134
Ella Klippmark
SWE Haparanda SKT
11 SWE Haparanda SKT x
114124134144154164170172174180185
128 Ella Klippmark xxx
254 Lilly Josefsson-oooooxxooxooxxx
151 Stella Tuiskuoxooxxx
F12 Längd
Hoppzon
22/1 13:15
1 Noora Haka-Risku
FIN Saloisten Salama
11 FIN Saloisten Salama 4.13
2 Lilly Josefsson
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 4.11 PB
3 Nova Blomstam
SWE Gällivare SK
11 SWE Gällivare SK 4.08 PB
4 Nike Gebing
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 4.02 PB
5 Agnes Kieri
SWE Luleå FIF
11 SWE Luleå FIF 3.82
6 Thelma Rantapää
SWE Gällivare SK
11 SWE Gällivare SK 3.71 PB
7 Peppi Heikkilä
FIN Lapin Lukko
11 FIN Lapin Lukko 3.71 PB
8 Juuli Sarkkila
FIN Raahen Vesa
11 FIN Raahen Vesa 3.65
9 Betty Eriksson
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 3.63 PB
10 Saga Simone Willerslev
SWE Gällivare SK
11 SWE Gällivare SK 3.61 PB
11 Meja Eneros
SWE Haparanda SKT
11 SWE Haparanda SKT 3.60
12 Stella Tuisku
SWE Haparanda SKT
11 SWE Haparanda SKT 3.60 =PB
13 Agnes Ejerfors
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 3.60
14 Nourelhouda Bensalem
SWE Gällivare SK
11 SWE Gällivare SK 3.50 PB
15 Ella Klippmark
SWE Haparanda SKT
11 SWE Haparanda SKT 3.45 PB
16 Olivia Bergström
SWE Boden FI
11 SWE Boden FI 3.32 PB
17 Alicia Prohaska
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 3.21
18 Signe Lindgren
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 3.20
19 Celine Strandberg
SWE Luleå FIF
11 SWE Luleå FIF 2.94
20 Saga Nyström
SWE Gällivare SK
11 SWE Gällivare SK 2.64
123456
151 Stella Tuisku3.523.603.49
188 Agnes Kieri3.823.693.553.533.783.80
48 Juuli Sarkkila3.433.603.653.553.643.60
254 Lilly Josefsson4.014.064.094.024.074.11
256 Signe Lindgren3.203.10-
62 Olivia Bergström3.193.323.19
14 Peppi Heikkilä3.643.613.633.713.663.64
80 Nova Blomstamx3.553.783.893.914.08
128 Ella Klippmark 3.373.453.45
194 Celine Strandberg2.942.852.92
247 Agnes Ejerfors3.603.47x
259 Alicia Prohaska3.093.113.21
98 Saga Simone Willerslev3.182.853.61
97 Thelma Rantapää3.433.483.663.713.653.68
51 Noora Haka-Risku4.014.054.114.124.134.02
248 Betty Eriksson3.293.633.54
250 Nike Gebing3.813.994.013.853.834.02
117 Meja Eneros3.533.60x
95 Saga Nyström2.642.522.59
79 Nourelhouda Bensalem3.193.143.50
F12 Kula
Vikt: 2,0kg
22/1 12:20
1 Thelma Rantapää
SWE Gällivare SK
11 SWE Gällivare SK 8.35 PB
2 Juuli Sarkkila
FIN Raahen Vesa
11 FIN Raahen Vesa 8.00
3 Nova Blomstam
SWE Gällivare SK
11 SWE Gällivare SK 7.87 PB
4 Nike Gebing
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 7.63
5 Saga Nyström
SWE Gällivare SK
11 SWE Gällivare SK 7.41
6 Celine Strandberg
SWE Luleå FIF
11 SWE Luleå FIF 6.91 PB
7 Lilly Josefsson
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 6.85 PB
8 Ella Klippmark
SWE Haparanda SKT
11 SWE Haparanda SKT 6.60
9 Stella Tuisku
SWE Haparanda SKT
11 SWE Haparanda SKT 6.14
10 Olivia Bergström
SWE Boden FI
11 SWE Boden FI 6.14 PB
11 Elvina Bergkvist
SWE Boden FI
11 SWE Boden FI 5.31 PB
123456
97 Thelma Rantapää7.148.358.077.927.928.28
80 Nova Blomstam7.207.377.877.867.547.68
62 Olivia Bergström6.145.735.58
151 Stella Tuisku6.145.526.13
128 Ella Klippmark 6.556.106.606.446.175.68
48 Juuli Sarkkila7.687.417.648.007.497.25
254 Lilly Josefsson6.466.296.726.416.696.85
194 Celine Strandberg5.986.316.746.916.436.29
60 Elvina Bergkvist5.314.92x
95 Saga Nyström7.297.417.166.897.366.40
250 Nike Gebing7.457.327.247.167.637.55
F11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F10

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

Män 60 m
21/1 15:55
1 Felix Ridderstråle
SWE Piteå IF
04 SWE Piteå IF 7.28
2 Christof Neib
SWE Sundsvalls FI
04 SWE Sundsvalls FI 7.35 SB
3 Joel Reinholdsson
SWE Umedalens IF
01 SWE Umedalens IF 7.38 SB
4 Viktor Hällgren
SWE Skellefteå AIK
02 SWE Skellefteå AIK 7.51 PB
Henrik Åkeblom
SWE Luleå FIF
81 SWE Luleå FIF DNS
Män 200 m
21/1 17:35
A-Final
Tot. plac.
1 Carl Eriksson
SWE Luleå FIF
08 SWE Luleå FIF 25.08 3
Henrik Åkeblom
SWE Luleå FIF
81 SWE Luleå FIF DNS
Ville Makslahti
SWE Luleå FIF
03 SWE Luleå FIF DQ L
B-Final
Tot. plac.
1 Joel Reinholdsson
SWE Umedalens IF
01 SWE Umedalens IF 24.51 1 SB
2 Viktor Hällgren
SWE Skellefteå AIK
02 SWE Skellefteå AIK 24.58 2 PB
C-Final
Tot. plac.
1 Samuel Bergkvist
SWE Boden FI
08 SWE Boden FI 25.68 4
2 Kevin Lindmark
SWE Skellefteå AIK
06 SWE Skellefteå AIK 25.78 5
Män 400 m
22/1 15:00
A-Final
Tot. plac.
1 Felix Ridderstråle
SWE Piteå IF
04 SWE Piteå IF 51.74 1
2 Noa Korhonen
FIN Oulun Pyrintö
05 FIN Oulun Pyrintö 54.52 3
B-Final
Tot. plac.
1 Joni Heikkinen
FIN Oulun Pyrintö
99 FIN Oulun Pyrintö 53.23 2
2 Eeli Tohmola
FIN Oulun Pyrintö
05 FIN Oulun Pyrintö 55.18 4
Män 1500 m
21/1 16:25
1 Mats Olsson
SWE Morjärv SK
65 SWE Morjärv SK 4:39.24 PB
2 Martin Engkvist
SWE Lulekamraternas MLK
82 SWE Lulekamraternas MLK 4:39.95 PB
3 Arvi Kolehmainen
FIN Alatornion Pirkat
72 FIN Alatornion Pirkat 4:40.10
4 Albin Oja
SWE Nedre Soppero IK
06 SWE Nedre Soppero IK 4:40.73 PB
5 Måns Lundberg
SWE Luleå FIF
88 SWE Luleå FIF 4:42.18 PB
Män 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 3000 m

Män 60 m häck
Höjd: 106,7cm
22/1 11:10
1 Joni Heikkinen
FIN Oulun Pyrintö
99 FIN Oulun Pyrintö 8.60
2 Bastian Höller
SWE Luleå FIF
97 SWE Luleå FIF 9.33
Abdihamiid Nur
SWE HaparandaTornio TFC
04 SWE HaparandaTornio TFC DNS
Sammanställning per klass
P19
Abdihamiid Nur
SWE HaparandaTornio TFC
04 SWE HaparandaTornio TFC DNS
Män
1 Joni Heikkinen
FIN Oulun Pyrintö
99 FIN Oulun Pyrintö 8.60
2 Bastian Höller
SWE Luleå FIF
97 SWE Luleå FIF 9.33
Män Höjd
21/1 16:15
1 Felix Ridderstråle
SWE Piteå IF
04 SWE Piteå IF 189
166172178183186189192
261 Felix Ridderstråleoooxoxxoxxoxxx
Män Stav
22/1 11:40
1 Petteri Tuomaala
FIN Saloisten Salama
05 FIN Saloisten Salama 430
2 Christof Neib
SWE Sundsvalls FI
04 SWE Sundsvalls FI 394
364374384394404414430443
308 Christof Neibooooxxx
52 Petteri Tuomaala---oooxxoxxx
Män Längd
22/1 09:55
1 Joni Heikkinen
FIN Oulun Pyrintö
99 FIN Oulun Pyrintö 6.48
2 Felix Ridderstråle
SWE Piteå IF
04 SWE Piteå IF 6.35
3 Ville Makslahti
SWE Luleå FIF
03 SWE Luleå FIF 5.83
4 Joel Reinholdsson
SWE Umedalens IF
01 SWE Umedalens IF 5.29
123456
318 Joel Reinholdsson5.05x4.86x5.295.10
21 Joni Heikkinen6.48x4.82xxx
261 Felix Ridderstråle6.35xxx6.344.70
190 Ville Makslahtix5.485.83xx5.65
Män Tresteg
21/1 13:55
1 Christof Neib
SWE Sundsvalls FI
04 SWE Sundsvalls FI 13.26 SB
123456
308 Christof Neib12.4712.6413.0613.26--
Män Kula
Vikt: 7,26kg
22/1 13:30
1 Antti-Pekka Rönkkö
FIN Kiimingin Urheilijat
95 FIN Kiimingin Urheilijat 16.05
2 Bastian Höller
SWE Luleå FIF
97 SWE Luleå FIF 9.17
123456
187 Bastian Höller9.178.638.618.818.928.92
7 Antti-Pekka Rönkkö16.05
P19 60 m häck

Grenen genomfördes tillsammans med Män 60 m häck

P19 Kula
Vikt: 6,0kg
22/1 13:30
1 Jesper Lindqvist
SWE Boden FI
05 SWE Boden FI 15.64 PB
2 Christof Neib
SWE Sundsvalls FI
04 SWE Sundsvalls FI 10.64
123456
74 Jesper Lindqvist15.5615.6415.57
308 Christof Neib9.9210.4410.5510.6410.049.74
P17 60 m
21/1 15:25
1 Kevin Lindmark
SWE Skellefteå AIK
06 SWE Skellefteå AIK 7.69
2 Albin Oja
SWE Nedre Soppero IK
06 SWE Nedre Soppero IK 7.90 PB
3 Hannes Furberg
SWE Skellefteå AIK
06 SWE Skellefteå AIK 8.23 PB
P17 400 m
22/1 14:30
1 Carl Eriksson
SWE Luleå FIF
08 SWE Luleå FIF 57.00
2 Edwin Bergh
SWE Skellefteå AIK
06 SWE Skellefteå AIK 1:00.74 PB
P17 Höjd
21/1 16:15
1 Hannes Furberg
SWE Skellefteå AIK
06 SWE Skellefteå AIK 170 PB
146151156161164166168170172
285 Hannes Furbergooxooxxooxxoxoxxx
P17 Stav
21/1 11:05
1 Hugo Hakeberg
SWE Luleå FIF
06 SWE Luleå FIF 300 PB
254274284300305
184 Hugo Hakebergoooxoxxx
P17 Längd
22/1 09:55
1 Hannes Furberg
SWE Skellefteå AIK
06 SWE Skellefteå AIK 5.34
2 Hugo Hakeberg
SWE Luleå FIF
06 SWE Luleå FIF 5.29
123456
184 Hugo Hakeberg5.215.185.165.255.225.29
285 Hannes Furbergx5.095.345.123.835.12
P17 Kula
Vikt: 5,0kg
22/1 13:30
1 Onni KUKKONEN
FIN Oulun Pyrintö
07 FIN Oulun Pyrintö 15.22
123456
25 Onni KUKKONEN14.6915.2214.6814.6914.4114.48
P15 60 m
21/1 15:25
1 Carl Eriksson
SWE Luleå FIF
08 SWE Luleå FIF 7.74
2 Samuel Bergkvist
SWE Boden FI
08 SWE Boden FI 7.80 PB
3 Gustav Furberg
SWE Skellefteå AIK
08 SWE Skellefteå AIK 8.85 PB
P15 4x200 m
1 Skellefteå AIK
Gustav Möller 09
Gustav Furberg 08
Vilmer Kågström 08
Ivar Thonérfelth 09

SWE Skellefteå AIK
SWE Skellefteå AIK 2:07.49
P15 Höjd
21/1 10:00
1 Vilmer Kågström
SWE Skellefteå AIK
08 SWE Skellefteå AIK 139 =PB
126131136139142
294 Vilmer Kågströmoxxooxoxxx
P15 Längd
22/1 09:00
1 Samuel Bergkvist
SWE Boden FI
08 SWE Boden FI 5.43 PB
2 Carl Eriksson
SWE Luleå FIF
08 SWE Luleå FIF 4.80
3 Gustav Furberg
SWE Skellefteå AIK
08 SWE Skellefteå AIK 4.38
123456
181 Carl Eriksson x4.784.654.754.604.80
284 Gustav Furbergx4.304.04xx4.38
61 Samuel Bergkvist4.934.765.265.235.425.43
P15 Kula
Vikt: 4,0kg
22/1 13:30
1 Onni Hirsivaara
FIN Veitsiluodon Kisaveikot
08 FIN Veitsiluodon Kisaveikot 10.19
2 Samuel Bergkvist
SWE Boden FI
08 SWE Boden FI 8.68 PB
123456
54 Onni Hirsivaara9.489.8610.199.929.86
61 Samuel Bergkvist8.688.657.968.067.807.48
P15 Viktkastning
Vikt: 9,08kg
21/1 18:25
1 Laara-Issat Fjellgren
SWE Gällivare SK
09 SWE Gällivare SK 7.08
123456
83 Laara-Issat Fjellgren6.966.64x7.08x7.04
P14 60 m Försök
21/1 14:20
Heat 1
1 Ludvig Ekman
SWE Luleå FIF
09 SWE Luleå FIF 8.79 q
2 Nuutti Säily
FIN Lapin Lukko
09 FIN Lapin Lukko 8.91 q
3 Gustav Möller
SWE Skellefteå AIK
09 SWE Skellefteå AIK 10.21 q
4 Laara-Issat Fjellgren
SWE Gällivare SK
09 SWE Gällivare SK 12.29
Heat 2
1 Ivar Thonérfelth
SWE Skellefteå AIK
09 SWE Skellefteå AIK 8.69 q PB
2 Kaapo Heikkilä
FIN Lapin Lukko
09 FIN Lapin Lukko 9.00 q
3 Niilo Höynälänmaa
FIN Lapin Lukko
09 FIN Lapin Lukko 9.79 q
P14 60 m Final
21/1 15:05
1 Kaapo Heikkilä
FIN Lapin Lukko
09 FIN Lapin Lukko 8.63 PB
2 Ludvig Ekman
SWE Luleå FIF
09 SWE Luleå FIF 8.69
3 Ivar Thonérfelth
SWE Skellefteå AIK
09 SWE Skellefteå AIK 8.72
4 Nuutti Säily
FIN Lapin Lukko
09 FIN Lapin Lukko 8.97
5 Gustav Möller
SWE Skellefteå AIK
09 SWE Skellefteå AIK 10.17
Niilo Höynälänmaa
FIN Lapin Lukko
09 FIN Lapin Lukko DNF
P14 300 m
21/1 17:00
1 Laara-Issat Fjellgren
SWE Gällivare SK
09 SWE Gällivare SK 1:18.96
Ludvig Ekman
SWE Luleå FIF
09 SWE Luleå FIF DQ L
P14 60 m häck
Höjd: 84,0cm
22/1 10:50
1 Elias Hellström
SWE Tväråselets AIF
09 SWE Tväråselets AIF 11.21
Ludvig Ekman
SWE Luleå FIF
09 SWE Luleå FIF DNS
P14 4x200 m
21/1 18:15
1 Lapin Lukko Team
Niilo Höynälänmaa 09
Nuutti Säily 09
Torbjørn Russell 10
Kaapo Heikkilä 09

FIN Lapin Lukko
FIN Lapin Lukko 1:59.55
2 Boden FI / Luleå IF
Nova Fagerqvist 09
Ludvig Ekman 09
Arvid Wennberg 10
Torsten Pettersson 10 SWE Boden FI

SWE Luleå FIF
SWE Luleå FIF 2:06.46
P14 Stav
21/1 13:40
1 Kaapo Heikkilä
FIN Lapin Lukko
09 FIN Lapin Lukko 284 =PB
2 Niilo Höynälänmaa
FIN Lapin Lukko
09 FIN Lapin Lukko 274
254264274284301
13 Kaapo Heikkiläooooxxx
16 Niilo Höynälänmaaxoxxoxoxxx
P14 Längd
22/1 09:00
1 Kaapo Heikkilä
FIN Lapin Lukko
09 FIN Lapin Lukko 4.73 =PB
2 Ivar Thonérfelth
SWE Skellefteå AIK
09 SWE Skellefteå AIK 4.57 PB
3 Nuutti Säily
FIN Lapin Lukko
09 FIN Lapin Lukko 4.42
4 Elias Hellström
SWE Tväråselets AIF
09 SWE Tväråselets AIF 4.17 PB
5 Gustav Möller
SWE Skellefteå AIK
09 SWE Skellefteå AIK 3.62 PB
6 Laara-Issat Fjellgren
SWE Gällivare SK
09 SWE Gällivare SK 2.32
123456
13 Kaapo Heikkilä4.734.573.08x4.47x
300 Gustav Möllerxx3.273.373.623.28
311 Elias Hellström3.984.044.034.054.084.17
305 Ivar Thonérfelth4.434.534.574.11x4.52
83 Laara-Issat Fjellgren2.32xxxxx
18 Nuutti Säilyx3.994.424.232.73x
P14 Kula
Vikt: 4,0kg
22/1 13:30
1 Ludvig Ekman
SWE Luleå FIF
09 SWE Luleå FIF 8.03 PB
2 Laara-Issat Fjellgren
SWE Gällivare SK
09 SWE Gällivare SK 8.00 PB
123456
83 Laara-Issat Fjellgren7.267.566.968.007.447.54
179 Ludvig Ekman8.037.637.197.677.88
P13 60 m Försök
21/1 14:10
Heat 1
1 Torbjørn Russell
FIN Lapin Lukko
10 FIN Lapin Lukko 8.72 q
2 Wilmer Lantto
SWE Nedre Soppero IK
10 SWE Nedre Soppero IK 8.84 q PB
3 Arvid Wennberg
SWE Luleå FIF
10 SWE Luleå FIF 9.39 q
4 Daniel Spets
SWE Nedre Soppero IK
10 SWE Nedre Soppero IK 9.99 PB
5 Olle Fjellgren
SWE Gällivare SK
10 SWE Gällivare SK 10.65
John Ejresund
SWE Haparanda SKT
10 SWE Haparanda SKT DNS
Heat 2
1 Juho Daavittila
FIN Pohjan Koitto
10 FIN Pohjan Koitto 8.66 q
2 Sixten Lundqvist
SWE Piteå IF
10 SWE Piteå IF 9.22 q PB
3 Torsten Pettersson
SWE Boden FI
10 SWE Boden FI 9.56 q
4 Isak Tjikkom
SWE Nedre Soppero IK
10 SWE Nedre Soppero IK 10.43 PB
5 Gustav Lindmark
SWE Gällivare SK
10 SWE Gällivare SK 10.78 PB
P13 60 m Final
21/1 15:00
1 Juho Daavittila
FIN Pohjan Koitto
10 FIN Pohjan Koitto 8.56
2 Torbjørn Russell
FIN Lapin Lukko
10 FIN Lapin Lukko 8.60
3 Wilmer Lantto
SWE Nedre Soppero IK
10 SWE Nedre Soppero IK 8.88
4 Sixten Lundqvist
SWE Piteå IF
10 SWE Piteå IF 9.36
5 Arvid Wennberg
SWE Luleå FIF
10 SWE Luleå FIF 9.49
6 Torsten Pettersson
SWE Boden FI
10 SWE Boden FI 9.64
P13 300 m
22/1 13:50
A-Final
Tot. plac.
1 Wilmer Lantto
SWE Nedre Soppero IK
10 SWE Nedre Soppero IK 49.75 1
Gustav Lindmark
SWE Gällivare SK
10 SWE Gällivare SK DQ L
B-Final
Tot. plac.
2 Olle Fjellgren
SWE Gällivare SK
10 SWE Gällivare SK 57.92 2
3 Isak Tjikkom
SWE Nedre Soppero IK
10 SWE Nedre Soppero IK 58.72 3
P13 800 m
21/1 16:35
1 Arvid Lundblom
SWE Morjärv SK
10 SWE Morjärv SK 2:51.42
2 Wilmer Lantto
SWE Nedre Soppero IK
10 SWE Nedre Soppero IK 2:52.65 PB
3 Arvid Wennberg
SWE Luleå FIF
10 SWE Luleå FIF 2:53.27 PB
4 Gustav Lindmark
SWE Gällivare SK
10 SWE Gällivare SK 2:57.19 PB
5 Daniel Spets
SWE Nedre Soppero IK
10 SWE Nedre Soppero IK 3:12.04 PB
P13 60 m häck
Höjd: 76.2cm
22/1 10:05
1 Arvid Wennberg
SWE Luleå FIF
10 SWE Luleå FIF 11.38
2 Sixten Lundqvist
SWE Piteå IF
10 SWE Piteå IF 11.51 PB
3 Olle Fjellgren
SWE Gällivare SK
10 SWE Gällivare SK 14.95
P13 4x1varv
4x175m
21/1 10:45
1 Piteå IF Laget
Egon Johansson 11
Liam Wennberg 11
Sixten Lundqvist 10

SWE Piteå IF
SWE Piteå IF 1:58.54
2 NIK
Wilmer Lantto 10
Svante Ylivainio 11
Isak Tjikkom 10
Daniel Spets 10

SWE Nedre Soppero IK
SWE Nedre Soppero IK 2:06.43
P13 Höjd
21/1 12:45
1 Sixten Lundqvist
SWE Piteå IF
10 SWE Piteå IF 136
2 Wilmer Lantto
SWE Nedre Soppero IK
10 SWE Nedre Soppero IK 131 =PB
3 Torsten Pettersson
SWE Boden FI
10 SWE Boden FI 126 =PB
4 Hannes Maijanen
SWE Haparanda SKT
10 SWE Haparanda SKT 116 PB
5 Gustav Lindmark
SWE Gällivare SK
10 SWE Gällivare SK 116 =PB
6 Olle Fjellgren
SWE Gällivare SK
10 SWE Gällivare SK 106
100106111116121126131136140
221 Wilmer Lantto--ooooxoxxx
258 Sixten Lundqvist---oooxoxoxxx
84 Olle Fjellgrenoxoxxx
135 Hannes Maijanen-oooxxx
77 Torsten Pettersson -oooooxxx
91 Gustav Lindmark-oxoxoxxx
P13 Stav
22/1 13:45
1 Sixten Lundqvist
SWE Piteå IF
10 SWE Piteå IF 194
154164174184194202
258 Sixten Lundqvistoooooxxx
P13 Längd
Hoppzon
21/1 11:05
1 Torbjørn Russell
FIN Lapin Lukko
10 FIN Lapin Lukko 4.39
2 Wilmer Lantto
SWE Nedre Soppero IK
10 SWE Nedre Soppero IK 4.32 PB
3 Arvid Wennberg
SWE Luleå FIF
10 SWE Luleå FIF 4.31
4 Torsten Pettersson
SWE Boden FI
10 SWE Boden FI 4.10 PB
5 Sixten Lundqvist
SWE Piteå IF
10 SWE Piteå IF 4.09 PB
6 Daniel Spets
SWE Nedre Soppero IK
10 SWE Nedre Soppero IK 3.60
7 Gustav Lindmark
SWE Gällivare SK
10 SWE Gällivare SK 3.44 PB
8 Isak Tjikkom
SWE Nedre Soppero IK
10 SWE Nedre Soppero IK 3.30 PB
9 Olle Fjellgren
SWE Gällivare SK
10 SWE Gällivare SK 3.26
123456
221 Wilmer Lantto4.324.154.243.994.284.12
226 Daniel Spets3.373.323.513.403.363.60
230 Isak Tjikkom2.543.303.283.14x3.16
17 Torbjørn Russell4.034.304.364.394.094.24
202 Arvid Wennberg3.734.164.134.154.234.31
77 Torsten Pettersson 3.933.874.003.894.103.89
91 Gustav Lindmark3.043.263.393.443.162.88
84 Olle Fjellgren3.093.263.22
258 Sixten Lundqvist3.973.964.014.004.094.07
P13 Kula
Vikt: 3,0kg
22/1 09:00
1 Arvid Wennberg
SWE Luleå FIF
10 SWE Luleå FIF 8.12 PB
2 Kalle Hirsivaara
FIN Veitsiluodon Kisaveikot
10 FIN Veitsiluodon Kisaveikot 8.09
3 Wilmer Lantto
SWE Nedre Soppero IK
10 SWE Nedre Soppero IK 6.82
4 Sixten Lundqvist
SWE Piteå IF
10 SWE Piteå IF 6.67
5 Olle Fjellgren
SWE Gällivare SK
10 SWE Gällivare SK 6.16
6 Gustav Lindmark
SWE Gällivare SK
10 SWE Gällivare SK 5.81 PB
7 Isak Tjikkom
SWE Nedre Soppero IK
10 SWE Nedre Soppero IK 5.71
123456
91 Gustav Lindmark4.975.234.555.29x5.81
230 Isak Tjikkomx5.715.465.495.195.43
202 Arvid Wennberg7.377.337.127.787.968.12
258 Sixten Lundqvist6.186.215.876.446.676.36
221 Wilmer Lantto6.696.54x6.446.356.82
53 Kalle Hirsivaara7.838.078.088.097.96x
84 Olle Fjellgren6.026.165.956.145.756.11
P12 60 m Försök
21/1 12:45
Heat 1
1 Egon Johansson
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 9.49 q
2 Paulus Hinkkanen
FIN Lapin Lukko
11 FIN Lapin Lukko 9.57 q
3 Pontus Eriksson
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 9.68 q
4 Vincent Norberg
SWE Luleå FIF
11 SWE Luleå FIF 9.96 q
5 Svante Ylivainio
SWE Nedre Soppero IK
11 SWE Nedre Soppero IK 11.34
Heat 2
1 Liam Wennberg
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 9.38 q
2 Rio Berglund
SWE Luleå FIF
11 SWE Luleå FIF 9.45 q
3 Ture Andersson
SWE Luleå FIF
11 SWE Luleå FIF 10.10
4 Sebastian Bonde
SWE Haparanda SKT
11 SWE Haparanda SKT 10.77
P12 60 m Final
21/1 13:45
1 Liam Wennberg
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 9.28
2 Egon Johansson
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 9.31
3 Rio Berglund
SWE Luleå FIF
11 SWE Luleå FIF 9.32 SB
4 Paulus Hinkkanen
FIN Lapin Lukko
11 FIN Lapin Lukko 9.67
5 Pontus Eriksson
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 9.69
6 Vincent Norberg
SWE Luleå FIF
11 SWE Luleå FIF 9.93
P12 300 m
22/1 13:40
A-Final
Tot. plac.
1 Egon Johansson
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 50.94 1
4 Ture Andersson
SWE Luleå FIF
11 SWE Luleå FIF 55.25 4 PB
5 Svante Ylivainio
SWE Nedre Soppero IK
11 SWE Nedre Soppero IK 1:01.27 5
B-Final
Tot. plac.
2 Rio Berglund
SWE Luleå FIF
11 SWE Luleå FIF 53.68 2
3 Liam Wennberg
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 53.69 3
P12 800 m
21/1 17:55
1 Paulus Hinkkanen
FIN Lapin Lukko
11 FIN Lapin Lukko 2:40.88
2 Viktor Bladh
SWE Piteå IF
12 SWE Piteå IF 2:41.48
3 Rio Berglund
SWE Luleå FIF
11 SWE Luleå FIF 3:04.88 PB
4 Liam Wennberg
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 3:07.76 PB
5 Ture Andersson
SWE Luleå FIF
11 SWE Luleå FIF 3:15.21
6 Svante Ylivainio
SWE Nedre Soppero IK
11 SWE Nedre Soppero IK 3:29.97 PB
Pontus Eriksson
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF DNS
P12 60 m häck Försök
Höjd: 76.2cm
22/1 10:10
Heat 1
1 Liam Wennberg
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 11.95 q
2 Rio Berglund
SWE Luleå FIF
11 SWE Luleå FIF 12.38 q
Heat 2
1 Egon Johansson
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 11.50 q
2 Ture Andersson
SWE Luleå FIF
11 SWE Luleå FIF 12.97
3 Vincent Norberg
SWE Luleå FIF
11 SWE Luleå FIF 13.30
P12 60 m häck Final
Höjd: 76.2cm
22/1 12:00
1 Egon Johansson
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 11.41 =PB
2 Liam Wennberg
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 11.96
4 Rio Berglund
SWE Luleå FIF
11 SWE Luleå FIF 12.53
P12 4x1varv
4x175m
1 Luleå FIF
Frida Hedlund 11
Rio Berglund 11
Ture Andersson 11
Vincent Norberg 11

SWE Luleå FIF
SWE Luleå FIF 1:59.56
P12 Höjd
22/1 12:30
1 Egon Johansson
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 136 =PB
2 Rio Berglund
SWE Luleå FIF
11 SWE Luleå FIF 121 =PB
3 Vincent Norberg
SWE Luleå FIF
11 SWE Luleå FIF 121 PB
4 Liam Wennberg
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 111
5 Ture Andersson
SWE Luleå FIF
11 SWE Luleå FIF 111
101106111116121126131136138
253 Egon Johansson---oooxxoxoxxx
191 Vincent Norberg-oooxoxxx
176 Ture Anderssonooxxoxxx
270 Liam Wennberg-ooxxx
177 Rio Berglund-ooxooxxx
P12 Stav
21/1 15:30
1 Vincent Norberg
SWE Luleå FIF
11 SWE Luleå FIF 190
2 Sebastian Bonde
SWE Haparanda SKT
11 SWE Haparanda SKT 144
3 Ture Andersson
SWE Luleå FIF
11 SWE Luleå FIF 114 PB
114124134144154164174178180184190193
176 Ture Anderssonxoxx----
191 Vincent Norberg--ooooooooxxoxxx
111 Sebastian Bondeooooxxx
P12 Längd
Hoppzon
21/1 11:05
1 Egon Johansson
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 4.29
2 Paulus Hinkkanen
FIN Lapin Lukko
11 FIN Lapin Lukko 4.23
3 Rio Berglund
SWE Luleå FIF
11 SWE Luleå FIF 4.11
4 Vincent Norberg
SWE Luleå FIF
11 SWE Luleå FIF 3.86
5 Liam Wennberg
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 3.72
6 Ture Andersson
SWE Luleå FIF
11 SWE Luleå FIF 3.51
7 Pontus Eriksson
SWE Piteå IF
11 SWE Piteå IF 3.44
8 Sebastian Bonde
SWE Haparanda SKT
11 SWE Haparanda SKT 3.29 PB
9 Svante Ylivainio
SWE Nedre Soppero IK
11 SWE Nedre Soppero IK 3.04 =PB
123456
111 Sebastian Bonde3.293.202.932.982.953.08
15 Paulus Hinkkanen4.114.133.864.233.803.87
253 Egon Johansson4.124.294.193.324.204.10
270 Liam Wennberg3.683.723.533.313.413.54
191 Vincent Norberg3.863.51x3.49x3.73
249 Pontus Eriksson3.353.443.063.213.303.09
177 Rio Berglundxx4.112.013.861.84
176 Ture Anderssonx3.513.503.343.40x
232 Svante Ylivainio2.922.673.04
P12 Kula
Vikt: 3,0kg
21/1 17:20
1 Vincent Norberg
SWE Luleå FIF
11 SWE Luleå FIF 6.27
2 Svante Ylivainio
SWE Nedre Soppero IK
11 SWE Nedre Soppero IK 4.96 PB
123456
191 Vincent Norberg
232 Svante Ylivainio
P11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P10

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

Mix 4x200 m
1 Luleå FI / Boden
Ludvig Ekman 09
Olivia Uvemo 07
Olivia Jonsson 07 SWE Boden FI
Carl Eriksson 08

SWE Luleå FIF
SWE Luleå FIF 1:58.33
Veteraner Kvinnor 60 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 60 m

Veteraner Kvinnor 3000 m
22/1 12:25
1 Pia Pohjola
SWE Haparanda SKT
80 SWE Haparanda SKT 11:21.35
2 Jatta Seppälä
FIN Alatornion Pirkat
71 FIN Alatornion Pirkat 12:57.25
3 Elli-Tarja Hallikainen
FIN Alatornion Pirkat
60 FIN Alatornion Pirkat 14:47.48 SB
Veteraner Kvinnor Längd
21/1 14:45
1 Hanna Blombäck
SWE Iggesunds SK
80 SWE Iggesunds SK 4.02
123456
172 Hanna Blombäck4.00x4.023.483.89x
Veteraner Kvinnor Kula
Vikt: 4,0kg
21/1 17:20
1 Jenny Bladh
SWE Piteå IF
74 SWE Piteå IF 7.60
2 Hanna Blombäck
SWE Iggesunds SK
80 SWE Iggesunds SK 7.04
123456
172 Hanna Blombäck7.046.536.016.946.936.60
244 Jenny Bladh7.077.607.337.357.467.25
Veteraner Män 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 3000 m

Veteraner Män Kula
Vikt: 7,26kg
22/1 13:30
1 Andreas Larsson
SWE Gällivare SK
75 SWE Gällivare SK 11.77
123456
88 Andreas Larsson10.2011.3611.1211.7711.2011.16
Veteraner Män Viktkastning
Vikt: 15,88kg
21/1 18:25
1 Andreas Larsson
SWE Gällivare SK
75 SWE Gällivare SK 8.79 PB
2 Anders Eriksson
SWE Boden FI
76 SWE Boden FI 6.42
123456
65 Anders Eriksson5.595.266.426.25
88 Andreas Larsson8.798.068.37x