Resultat Hindenspelen

Åkrahälls IP, Nybro   2026-09-19

Arrangör: IK Hinden Tävlingsledare: Sonny Bodén Senast uppdaterad: 2026-09-20 02:00:14
Visa Resultatkort
F19 Slägga
Vikt: 4,0kg
19/9 10:00
1 Hilma Johansson
Skruvs IF
07 Skruvs IF 32.15
123456
Hilma Johansson30.4330.3929.1232.15x31.35
F17 Diskus
Vikt: 1,0kg
19/9 14:00
1 Lilly Tubelius
IFK Växjö
10 IFK Växjö 16.00 PB
123456
Lilly Tubelius16.0013.64x13.30x13.00
F17 Slägga
Vikt: 3,0kg
19/9 10:00
1 Alva Larsson
KA 2 IF
09 KA 2 IF 42.63
2 Svea Falk
KA 2 IF
11 KA 2 IF 37.48
123456
Svea Falk37.48xx37.0334.50x
Alva Larssonx39.50xx41.3342.63
F17 Spjut
Vikt: 500g
19/9 13:20
1 Frida Nilsson
IK Hinden
09 IK Hinden 23.45
123456
Frida Nilsson21.3219.6020.0522.3722.8123.45
F15 80 m
19/9 10:05
Vind: -1.0
1 Nova Johansson
KA 2 IF
12 KA 2 IF 11.68
2 Tuva Augustsson
IK Hinden
11 IK Hinden 11.69
F15 200 m
19/9 12:50
Vind: 0.0
1 Tuva Augustsson
IK Hinden
11 IK Hinden 30.13
2 Signe Axelsson
Kalmar SK
12 Kalmar SK 33.86 PB
Nova Johansson
KA 2 IF
12 KA 2 IF DNS
F15 800 m
19/9 14:25
1 Stella Croner
Kalmar SK
12 Kalmar SK 3:02.86 PB
F15 Längd
19/9 10:20
1 Nova Johansson
KA 2 IF
12 KA 2 IF 4.35 +1.7
2 Signe Axelsson
Kalmar SK
12 Kalmar SK 3.52 +2.1
3 Ellen Gyllander Albertsson
Kalmar SK
12 Kalmar SK 3.32 +0.2
123456
Signe Axelsson3.29 +1.73.15 +1.53.46 +2.03.47 +3.03.35 +0.63.52 +2.1
Nova Johanssonx 4.19 +2.94.27 +2.14.35 +1.7x 4.00 +2.5
Ellen Gyllander Albertssonx x 3.32 +0.2x x x
F15 Kula
Vikt: 3,0kg
19/9 11:05
1 Nellie Wittenberg
Skruvs IF
11 Skruvs IF 9.76
2 Ellen Gyllander Albertsson
Kalmar SK
12 Kalmar SK 6.32
123456
Nellie Wittenberg8.89x9.109.44x9.76
Ellen Gyllander Albertsson5.875.936.175.936.326.10
F15 Diskus
Vikt: 0,75kg
19/9 14:40
1 Juni Tejler
IFK Växjö
12 IFK Växjö 33.62 PB
2 Tyra Åhman
IFK Växjö
12 IFK Växjö 29.13
3 Elsa Borg Karlsson
IK Hinden
11 IK Hinden 25.44 PB
4 Nellie Wittenberg
Skruvs IF
11 Skruvs IF 23.46
5 Olivia Johannisson
KA 2 IF
11 KA 2 IF 22.46 PB
6 Ellen Gyllander Albertsson
Kalmar SK
12 Kalmar SK 15.74
123456
Juni Tejler33.6228.3431.6532.43x32.82
Olivia Johannissonx22.4619.95x15.1118.38
Ellen Gyllander Albertssonx13.6514.77x12.8415.74
Elsa Borg Karlsson22.1724.43x24.2324.4925.44
Tyra Åhman27.4328.7028.7729.13xx
Nellie Wittenberg23.46xxx--
F15 Slägga
Vikt: 3,0kg
19/9 12:00
1 Svea Falk
KA 2 IF
11 KA 2 IF 35.84
2 Nellie Wittenberg
Skruvs IF
11 Skruvs IF 30.37
3 Tuva Augustsson
IK Hinden
11 IK Hinden 30.29
4 Olivia Johannisson
KA 2 IF
11 KA 2 IF 29.75 PB
5 Josefin Lindgren
IK Hinden
13 IK Hinden 25.99 PB
123456
Nellie Wittenberg24.1623.33xx23.9230.37
Svea Falkxx29.73xx35.84
Olivia Johannisson29.7527.10x25.9625.9027.55
Josefin Lindgren24.3524.88x25.99x25.57
Tuva Augustssonxx30.29xx30.00
F15 Spjut
Vikt: 500g
19/9 13:20
1 Ellen Gyllander Albertsson
Kalmar SK
12 Kalmar SK 14.71
123456
Ellen Gyllander Albertsson14.7013.9614.7112.96x13.24
F13 60 m Försök
19/9 11:30

Kvalificering: Tid (q): 7 totalt

Heat 1
Vind: -0.7
1 Astrid Eliasson
Ruda IF
13 Ruda IF 8.95 q
2 Saga Öberg
Högby IF
13 Högby IF 9.13 q
3 Hedda Lindqvist
Högby IF
13 Högby IF 9.26 q
4 Noomi Augustsson
IK Hinden
14 IK Hinden 9.49 q
5 Freja Astevall
Skruvs IF
13 Skruvs IF 10.22 PB
6 Melissa Jonsson
IK Hinden
14 IK Hinden 11.05 PB
Maggie Bogefors
FIK Färjestaden
14 FIK Färjestaden DNS
Heat 2
Vind: -1.2
1 Milia Fransson
Skruvs IF
13 Skruvs IF 9.07 q
2 Hilda Knutsson
Kalmar SK
15 Kalmar SK 9.18 q
3 Melinda Persson
FIK Färjestaden
14 FIK Färjestaden 9.34 q
4 Görel Jakobsson
Högby IF
13 Högby IF 9.55 PB
5 Signe Johansson Sandell
Skruvs IF
13 Skruvs IF 9.93
6 Ottilia Anderson
Skruvs IF
13 Skruvs IF 10.30
Alice Nord
Kalmar SK
14 Kalmar SK DNS
F13 60 m Final
19/9 14:00
Vind: +0.8
1 Astrid Eliasson
Ruda IF
13 Ruda IF 8.86
2 Milia Fransson
Skruvs IF
13 Skruvs IF 8.96 PB
3 Saga Öberg
Högby IF
13 Högby IF 9.18
4 Hilda Knutsson
Kalmar SK
15 Kalmar SK 9.24
5 Hedda Lindqvist
Högby IF
13 Högby IF 9.31
6 Melinda Persson
FIK Färjestaden
14 FIK Färjestaden 9.52
Noomi Augustsson
IK Hinden
14 IK Hinden DNS
F13 600 m
19/9 13:25
1 Saga Öberg
Högby IF
13 Högby IF 2:01.20
2 Ottilia Anderson
Skruvs IF
13 Skruvs IF 2:14.06 PB
3 Melissa Jonsson
IK Hinden
14 IK Hinden 2:31.74 PB
4 Annie Karlsson
Högby IF
14 Högby IF 2:44.55 PB
F13 Längd
Hoppzon
19/9 11:50
1 Astrid Eliasson
Ruda IF
13 Ruda IF 5.06 +1.3 PB
2 Milia Fransson
Skruvs IF
13 Skruvs IF 4.56 +1.3 PB
3 Thea Pålsson
FIK Färjestaden
13 FIK Färjestaden 4.17 +2.2
4 Saga Öberg
Högby IF
13 Högby IF 4.02 +1.9
5 Hedda Lindqvist
Högby IF
13 Högby IF 3.90 +3.1
6 Görel Jakobsson
Högby IF
13 Högby IF 3.82 +2.4
7 Melinda Persson
FIK Färjestaden
14 FIK Färjestaden 3.72 +4.2
8 Noomi Augustsson
IK Hinden
14 IK Hinden 3.71 +2.6
9 Freja Astevall
Skruvs IF
13 Skruvs IF 3.46 +1.8 PB
10 Melissa Jonsson
IK Hinden
14 IK Hinden 3.08 +4.6
11 Adelia Sandström Begeland
Högby IF
14 Högby IF 3.00 -1.1 PB
1234
Melinda Persson3.72 +4.23.63 +2.53.51 -1.03.52 0.0
Saga Öberg3.98 +1.63.90 +1.64.02 +1.93.86 +1.7
Milia Fransson4.29 +0.34.55 +3.34.56 +1.34.27 +1.5
Freja Astevall3.46 +1.83.32 +6.03.14 +1.73.24 +2.2
Adelia Sandström Begeland3.00 -1.12.82 +2.72.79 +0.12.85 +2.8
Melissa Jonsson3.08 +4.62.79 +3.2x 2.91 +1.9
Noomi Augustsson3.70 +1.53.63 +2.03.71 +2.63.65 +1.7
Astrid Eliassonx 5.00 +0.45.06 +1.34.89 +2.0
Hedda Lindqvist3.90 +3.13.89 +3.33.64 +1.3x
Thea Pålsson4.06 +2.0x 4.17 +2.24.10 +0.5
Görel Jakobsson3.69 +1.63.67 +2.03.82 +2.43.74 +3.0
F13 Kula
Vikt: 2,0kg
19/9 14:15
1 Hanna Holgersson
Skruvs IF
13 Skruvs IF 9.45 PB
2 Thea Pålsson
FIK Färjestaden
13 FIK Färjestaden 8.48 PB
3 Görel Jakobsson
Högby IF
13 Högby IF 8.43
4 Josefin Lindgren
IK Hinden
13 IK Hinden 8.26 PB
5 Klara Adriansson
FIK Färjestaden
14 FIK Färjestaden 7.97 PB
6 Melinda Persson
FIK Färjestaden
14 FIK Färjestaden 7.57
7 Freja Astevall
Skruvs IF
13 Skruvs IF 6.53 PB
8 Annie Karlsson
Högby IF
14 Högby IF 5.44 PB
1234
Thea Pålsson7.178.48x8.28
Josefin Lindgren8.267.597.878.20
Hanna Holgersson7.999.109.459.12
Annie Karlsson5.135.444.144.49
Klara Adriansson7.447.527.587.97
Freja Astevall6.535.744.925.90
Melinda Persson7.236.707.577.33
Görel Jakobsson7.257.768.348.43
F13 Diskus
Vikt: 0,6kg
19/9 13:20
1 Astrid Eliasson
Ruda IF
13 Ruda IF 36.76 PB
2 Görel Jakobsson
Högby IF
13 Högby IF 23.86
3 Klara Adriansson
FIK Färjestaden
14 FIK Färjestaden 20.40
1234
Klara Adriansson19.72x15.7320.40
Astrid Eliasson32.9036.7634.19x
Görel Jakobsson23.86xxx
F13 Slägga
Vikt: 2,0kg
19/9 10:40
1 Josefin Lindgren
IK Hinden
13 IK Hinden 32.52
2 Görel Jakobsson
Högby IF
13 Högby IF 29.93
3 Signe Johansson Sandell
Skruvs IF
13 Skruvs IF 26.02 PB
4 Klara Adriansson
FIK Färjestaden
14 FIK Färjestaden 23.53 PB
5 Noomi Augustsson
IK Hinden
14 IK Hinden 21.59 PB
1234
Görel Jakobsson27.2727.9829.93x
Josefin Lindgren29.8231.8232.52x
Signe Johansson Sandell25.85x26.0225.47
Noomi Augustssonxx19.4821.59
Klara Adrianssonx22.4222.1923.53
F13 Spjut
Vikt: 400g
19/9 10:00
1 Astrid Eliasson
Ruda IF
13 Ruda IF 23.15
2 Signe Johansson Sandell
Skruvs IF
13 Skruvs IF 21.27 PB
3 Thea Pålsson
FIK Färjestaden
13 FIK Färjestaden 19.87
4 Noomi Augustsson
IK Hinden
14 IK Hinden 16.67
5 Melinda Persson
FIK Färjestaden
14 FIK Färjestaden 13.96 PB
1234
Noomi Augustsson14.6315.3416.67x
Astrid Eliasson23.15xxx
Melinda Persson12.0913.9613.3213.89
Thea Pålsson11.8913.8319.87x
Signe Johansson Sandell21.2719.44x17.26
F11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P17 Diskus
Vikt: 1,5kg
19/9 14:00
1 Axel Åhman
IFK Växjö
09 IFK Växjö 41.18 PB
123456
Axel Åhmanx39.10xx41.18x
P17 Slägga
Vikt: 5,0kg
19/9 10:00
1 Arvid Johansson
Skruvs IF
10 Skruvs IF 44.06
123456
Arvid Johanssonx44.0641.29xx43.30
P15 80 m
19/9 10:00
Vind: -1.4
1 Arvid Knutsson
Kalmar SK
11 Kalmar SK 9.85
2 Oscar Hallengren
KA 2 IF
11 KA 2 IF 10.01
3 Arvid Gunnarsson
Skruvs IF
11 Skruvs IF 10.46
4 Noel Appelgren
KA 2 IF
14 KA 2 IF 10.79 PB
P15 800 m
19/9 14:20
1 Arvid Gunnarsson
Skruvs IF
11 Skruvs IF 2:11.71 PB
P15 Längd
19/9 10:20
1 Arvid Knutsson
Kalmar SK
11 Kalmar SK 5.93 +1.4
123456
Arvid Knutsson5.89 +1.2x 5.89 +2.75.93 +1.4x -
P15 Kula
Vikt: 4,0kg
19/9 11:05
1 Tor Adriansson
FIK Färjestaden
11 FIK Färjestaden 13.90
2 Arvid Gunnarsson
Skruvs IF
11 Skruvs IF 10.90 PB
3 Adam Wittenberg
Skruvs IF
12 Skruvs IF 9.60
123456
Adam Wittenbergxxx9.60x8.75
Arvid Gunnarsson9.79x10.4410.7210.7210.90
Tor Adrianssonxxxx11.8913.90
P15 Diskus
Vikt: 1,0kg
19/9 14:40
1 Tor Adriansson
FIK Färjestaden
11 FIK Färjestaden 55.05 PB
2 Elliot Croner
Kalmar SK
11 Kalmar SK 34.25
3 Arvid Knutsson
Kalmar SK
11 Kalmar SK 29.98 PB
4 Adam Wittenberg
Skruvs IF
12 Skruvs IF 26.67
5 Oscar Hallengren
KA 2 IF
11 KA 2 IF 20.65 SB
123456
Elliot Croner33.82xxx32.2134.25
Arvid Knutssonx23.8525.4829.9827.54x
Oscar Hallengren18.94x19.8020.65xx
Adam Wittenbergx24.7726.67xx24.64
Tor Adrianssonx53.1950.0947.4354.1155.05
P15 Slägga
Vikt: 4,0kg
19/9 12:00
1 Tor Adriansson
FIK Färjestaden
11 FIK Färjestaden 39.62 PB
2 Arvid Gunnarsson
Skruvs IF
11 Skruvs IF 39.35
3 Adam Wittenberg
Skruvs IF
12 Skruvs IF 29.52 PB
123456
Arvid Gunnarssonxx32.2534.4838.8839.35
Tor Adriansson34.2032.8032.6239.6237.3538.32
Adam Wittenberg26.19x27.7029.5226.24x
P15 Spjut
Vikt: 600g
19/9 13:20
1 Arvid Knutsson
Kalmar SK
11 Kalmar SK 33.83
2 Elliot Croner
Kalmar SK
11 Kalmar SK 31.78
123456
Elliot Croner26.7131.78xxx28.54
Arvid Knutssonx32.8432.5032.60x33.83
P13 60 m
19/9 11:20
Vind: -3.2
1 Ivar Friis
Kalmar SK
13 Kalmar SK 9.93
2 Elvin Fogård
Kalmar SK
14 Kalmar SK 10.01
3 Valter Lindström
KA 2 IF
14 KA 2 IF 10.24
P13 Längd
Hoppzon
19/9 11:50
1 Noel Appelgren
KA 2 IF
14 KA 2 IF 5.04 +1.8
2 Valter Lindström
KA 2 IF
14 KA 2 IF 3.66 +2.1
3 Elvin Fogård
Kalmar SK
14 Kalmar SK 3.54 +1.7
1234
Noel Appelgren5.03 +1.9x 5.01 +1.45.04 +1.8
Elvin Fogård2.93 +3.33.31 +2.43.54 +1.73.47 +1.3
Valter Lindström3.64 +2.03.31 +1.03.66 +2.1x
P13 Kula
Vikt: 3,0kg
19/9 10:00
1 Noel Appelgren
KA 2 IF
14 KA 2 IF 11.00
2 Elvin Fogård
Kalmar SK
14 Kalmar SK 9.35
3 Emil Martinsson
FIK Färjestaden
13 FIK Färjestaden 9.03 PB
4 Wilmer Hallgren
Högby IF
15 Högby IF 6.74
1234
Elvin Fogård8.219.35x8.65
Emil Martinsson8.859.038.998.95
Noel Appelgren-11.00x10.43
Wilmer Hallgren6.746.406.536.14
P13 Diskus
Vikt: 0,6kg
19/9 13:20
1 Emil Martinsson
FIK Färjestaden
13 FIK Färjestaden 19.14
2 Adrian Fogård
Kalmar SK
16 Kalmar SK 16.32
3 Wilmer Hallgren
Högby IF
15 Högby IF 14.16
Elvin Fogård
Kalmar SK
14 Kalmar SK x
1234
Elvin Fogårdxxxx
Emil Martinsson19.14x16.92x
Wilmer Hallgrenxx14.16x
Adrian Fogård12.8214.0016.3211.45
P13 Spjut
Vikt: 400g
19/9 10:40
1 Noel Appelgren
KA 2 IF
14 KA 2 IF 25.85
2 Emil Martinsson
FIK Färjestaden
13 FIK Färjestaden 23.58 PB
3 Elvin Fogård
Kalmar SK
14 Kalmar SK 22.41
1234
Emil Martinsson23.2023.5821.3422.38
Noel Appelgrenx25.85xx
Elvin Fogårdxxx22.41
P11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

M70 Slägga
Vikt: 4,0kg
19/9 10:00
1 Evert Kvist
IFK Växjö
56 IFK Växjö 34.83
123456
Evert Kvist32.2134.8333.9233.13xx