4 maj
Junespelen
Jönköping
4 maj
Vårkampen
Hässleholm
4-5 maj
Stora Turebergskastet WRC ingår i Viking Throwing Tour
Sollentuna
5 maj
Lilla Stenungsundsspelen Från 7 år
Stenungsund
5 maj
Vårkastet 1
Lidköping
5-22 maj
Stockholmskampen Deltävling 1
Stockholm
7 maj
GSK Rekordkväll 1 Klubbtävling
Gällivare
7 maj
Turebergs Explosiva #1
Sollentuna
9 maj
Contactspelen
Olofström
9 maj
Drömmilen Även SkM 10000m
Helsingborg
9 maj
B-Tex Cup WRC
Villstad
11 maj
Majspelen
Oskarshamn
12 maj
Seriematch div 1
Uddevalla
12 maj
Täby Open Youth
Täby
12 maj
UIF Friidrott Klubbmästerskap UIF-medlemmar som tävlar för andra föreningar anmäler sig till linus@uiffriidrott.se
Uppsala
12 maj
Lilla Skarakampen
Skara
13 maj
Resultattävling 60/80/100m, 1500m, Längdhopp, Spjut
Visby
14 maj
Grenjakt nr 1
Östersund
15 maj
adidas Spåret 5000 m WRC
Stockholm
15 maj
Gotland-Stockholm Stafett-DM 2024 - del 1 - korta stafetter
Sätra, Stockholm
15 maj
GSK Rekordkväll 2 Klubbtävling
Gällivare
16 maj
Kasttävling Falkenberg
Falkenberg
16 maj
Lerums Kastmångkamp
Lerum
16 maj
Personliga Rekordens Kväll
Sundsvall
18 maj
Boregalan WRC
Torsby
18 maj
Marmakampen Alunda SK 40 år!
Alunda
18-19 maj
Danderydsspelen WRC
Danderyd
18-19 maj
Pannkaksspelen WRC
Eslöv
18-19 maj
Vårmångkamp WRC
Stockholm
18 maj
Kasttävling 1.
Skellefteå
18 maj
Marknadsspelen WRC
Skruv
19 maj
Bromma IF Klubbmästerskap utomhus
Stockholm, Spånga
19 maj
Kraftmätningen
Trollhättan
19 maj
Team Sportia Outdoor Games
Motala
19 maj
Trangiaspelen
Krokom
20 maj
Bannister Opening WRC
Mölndal
21 maj
Veteran DM slägga
Malmö
22 maj
KM 9-11 år Simrishamn
Simrishamn
22 maj
Vallentuna Hammer Challenge
Vallentuna
23 maj
GSK Rekordkväll 3 Klubbtävling
Gällivare
25 maj
Laholmskampen
Laholm
25 maj
Parasport Challenge Umeå Friidrott
Umeå
25 maj
Roslagens Sparbanksspelen
Norrtälje
25-26 maj
Stafett-SM WRC
Uppsala
25-26 maj
Storsjöspelen 🥇 WRC
Östersund
25-26 maj
Vårkastet WRC ingår i Viking Throwing Tour
Bålsta
25-26 maj
Ljungby Mångkamp WRC inklusive DM i mångkamp för Östsvenska
Ljungby
26 maj
KM-Friidrottens Dag
Lidingö
26 maj
McDonaldsspelen
Trollhättan
26 maj
Sundbybergs Ungdomsspel
Sundbyberg
26 maj
Jubileumstävling på Hässelby IP
Hässelby
27 maj
Resultattävling 200m, 5000m, Höjdhopp, Diskus
Visby
27-29 maj
Klubbmästerskap Bålsta IK Endast för medlemmar i Bålsta IK
Bålsta
28 maj
Veteran DM spjut & vikt
Malmö
29 maj
Campusspelen Del 1
Umeå
29 maj
KM (öppet) Ystad 13 år - senior
Ystad
29 maj
Västerortskampen
Bromma
30 maj
Habo Challenge Mini
Habo
31 maj - 1 juni
Täby Stavhoppsgala WRC Street Meet Täby Torg
Täby
1 juni
ICA Slätta Spelen WRC
Falun
1 juni
Nobelspelen 2024 med 1609m (mile)
Karlskoga
1-2 juni
Sundsvallsspelen och DM Södra Norrland WRC
Sundsvall
1 juni
Hindenspelen
Nybro
1 juni
Trelleborgsspelen Sveriges sydligaste arenatävling!
Trelleborg
2 juni
Niklas Minne
Söderhamn
2 juni
Klippanspelen
Klippan
2 juni
Öppna DM / VDM 10000 m Östsvenska Friidrottsförbundet
Villstad
6 juni
Distriktsmästerskap 2000m/3000m Skåne UDM/JDM/DM/VDM 2000m/3000m
Lund
6 juni
Ludvikaspelen 2024
Ludvika
6 juni
Skararacet WRC Sveriges snabbaste tävling
Skara
6 juni
Kasttävling 2.
Skellefteå
8 juni
Norrtälje Stadslopp
Norrtälje
8 juni
Rabalders Papricalopp
Norrtälje
8-9 juni
Arena-DM Mittsvenska WRC
Bollnäs
8-9 juni
Boden Sommarspel WRC
Boden
8-9 juni
Finish Game UDM för 12-15 årsklasserna
Vellinge
8-9 juni
Goliatspelen + DM Arena Södra Svealand WRC
Kil
8-9 juni
Östsvenskas Stora DM helg WRC
Habo
9 juni
Vänerspelen WRC
Lidköping
10 juni
Resultattävling 60/80/100m, 300/400mh, 1500m, Tresteg, Slägga
Visby
14-16 juni
SAYO WRC
Sollentuna
14-16 juni
Oslo Sportslager Tyrvinglekene WRC
Oslo
15 juni
USM parafriidrott
Uppsala
15 juni
Veteran DM kastmångkamp
Malmö
15-16 juni
Rosenbomspelen WRC
Karlskrona
15-16 juni
Gutegalan
Visby
16 juni
Folksam GP Sollentuna WRC
Sollentuna
19 juni
En Midsommarnattsdröm WRC
Lerum
19 juni
LÖPARKVÄLLAR PÅ BANA i Roslagen 2024 800 m
Rimbo
20 juni
PRK 1.
Skellefteå
22-23 juni
Bottnarydskastet WRC Bottnarydskastet 2024
BOTTNARYD
24 juni
Resultattävling 200m, 800m, Höjdhopp, Slägga
Visby
26 juni
Skånska mästerskap 800m och höjdhopp
Höör
26 juni
Åkersberga Sommarsprint 2024-06-26
Åkersberga
29 juni
FORTUMSPELEN
Bollnäs
1 juli
Resultattävling 60/80/100m, 300/400m, Längdhopp, Spjut, Slägga
Visby
3 juli
LÖPARKVÄLLAR PÅ BANA i Roslagen 2024 200 meter (M/K), 600 meter (ungdom), 3 000 meter (M/K)
Norrtälje
12-14 juli
USM-JSM-VSM Mångkamp / USM-JSM gång (Arena)
Kil
12-14 juli
Öresundsspelen WRC
Helsingborg
13 juli
Nonamespelen 2024 WRC Arenatävling för senior, paraklasser, ungdom och barn
Bollnäs
15 juli
Resultattävling 60/80/100mh, 300/400m, 300/400mh, 800m, Tresteg, Diskus
Visby
17 juli
Resultattävling spjut WRC
Växjö
20 juli
Lilla Ystadspelen
Ystad
20-21 juli
Kalmar Mångkampsfestival & Parasport
Kalmar
20-21 juli
Kalmar Sommarspel med Kalmar Sprint Night
Kalmar
20-21 juli
Sparbanksspelen WRC
LEKSAND
21 juli
Ystadspelen WRC
Ystad
26-28 juli
HAIS-Spelen WRC
Hässleholm
28 juli
Sundsvall Windsprint
Sundvall
29 juli
Resultattävling 200m, Höjdhopp, Spjut
Visby
2-4 august
Veteran-SM
Karlstad
7 august
Resultattävling Kast WRC
Växjö
9-11 august
USM 16-17 år WRC
Ljungby
12 august
Resultattävling 300/400m, 10 000m, Stav, Kula
Visby
16-18 august
BAUHAUS-galan Youth Galatävling på Stockholms stadion
Stockholm
17 august
Kvarnsvedenspelen
Borlänge
17-18 august
Östersjöspelen WRC
Karlshamn
24-25 august
Waplanspelen
Krokom
26 august
Castorama
Visby
28 august
Grenjakt nr 6
Östersund
28 august
KM (öppet) Ystad 13 år - senior
Ystad
28 august
LÖPARKVÄLLAR PÅ BANA i Roslagen 2024 400 meter, 1 500 meter, 5 000 meter (M/K)
Norrtälje
31 august - 1 september
JDM / UDM Mångkamp
Åkersberga
2 september
KM och Hela Skåne Ystad/Simrishamn
Ystad
8 september
TEAM SPORTIA Höstspel
Bollnäs
9 september
Castorama
Visby
11 september
LÖPARKVÄLLAR PÅ BANA i Roslagen 2024 10 000 meter (M/K , 1 000 meter (ungdom)
Norrtälje
14 september
Skånska mästerskapen 5000 m
Ystad
14-15 september
Lilla Olympiaden
Järvsö
16 september
Castorama
Visby
23 september
Castorama
Visby