4 May
Junespelen
Jönköping
4 May
Vårkampen
Hässleholm
4-5 May
Stora Turebergskastet WRC ingår i Viking Throwing Tour
Sollentuna
5 May
Lilla Stenungsundsspelen Från 7 år
Stenungsund
5 May
Vårkastet 1
Lidköping
5-22 May
Stockholmskampen Deltävling 1
Stockholm
7 May
GSK Rekordkväll 1 Klubbtävling
Gällivare
7 May
Turebergs Explosiva #1
Sollentuna
9 May
Contactspelen
Olofström
9 May
Drömmilen Även SkM 10000m
Helsingborg
9 May
B-Tex Cup WRC
Villstad
11 May
Majspelen
Oskarshamn
12 May
Seriematch div 1
Uddevalla
12 May
Täby Open Youth
Täby
12 May
UIF Friidrott Klubbmästerskap UIF-medlemmar som tävlar för andra föreningar anmäler sig till linus@uiffriidrott.se
Uppsala
12 May
Lilla Skarakampen
Skara
13 May
Resultattävling 60/80/100m, 1500m, Längdhopp, Spjut
Visby
14 May
Grenjakt nr 1
Östersund
15 May
adidas Spåret 5000 m WRC
Stockholm
15 May
Gotland-Stockholm Stafett-DM 2024 - del 1 - korta stafetter
Sätra, Stockholm
15 May
GSK Rekordkväll 2 Klubbtävling
Gällivare
16 May
Kasttävling Falkenberg
Falkenberg
16 May
Lerums Kastmångkamp
Lerum
16 May
Personliga Rekordens Kväll
Sundsvall
18 May
Boregalan WRC
Torsby
18 May
Marmakampen Alunda SK 40 år!
Alunda
18-19 May
Danderydsspelen WRC
Danderyd
18-19 May
Pannkaksspelen WRC
Eslöv
18-19 May
Vårmångkamp WRC
Stockholm
18 May
Kasttävling 1.
Skellefteå
18 May
Marknadsspelen WRC
Skruv
19 May
Bromma IF Klubbmästerskap utomhus
Stockholm, Spånga
19 May
Kraftmätningen
Trollhättan
19 May
Team Sportia Outdoor Games
Motala
19 May
Trangiaspelen
Krokom
20 May
Bannister Opening WRC
Mölndal
21 May
Veteran DM slägga
Malmö
22 May
KM 9-11 år Simrishamn
Simrishamn
22 May
Vallentuna Hammer Challenge
Vallentuna
23 May
GSK Rekordkväll 3 Klubbtävling
Gällivare
25 May
Laholmskampen
Laholm
25 May
Parasport Challenge Umeå Friidrott
Umeå
25 May
Roslagens Sparbanksspelen
Norrtälje
25-26 May
Stafett-SM WRC
Uppsala
25-26 May
Storsjöspelen 🥇 WRC
Östersund
25-26 May
Vårkastet WRC ingår i Viking Throwing Tour
Bålsta
25-26 May
Ljungby Mångkamp WRC inklusive DM i mångkamp för Östsvenska
Ljungby
26 May
KM-Friidrottens Dag
Lidingö
26 May
McDonaldsspelen
Trollhättan
26 May
Sundbybergs Ungdomsspel
Sundbyberg
26 May
Jubileumstävling på Hässelby IP
Hässelby
27 May
Resultattävling 200m, 5000m, Höjdhopp, Diskus
Visby
27-29 May
Klubbmästerskap Bålsta IK Endast för medlemmar i Bålsta IK
Bålsta
28 May
Veteran DM spjut & vikt
Malmö
29 May
Campusspelen Del 1
Umeå
29 May
KM (öppet) Ystad 13 år - senior
Ystad
29 May
Västerortskampen
Bromma
30 May
Habo Challenge Mini
Habo
31 May - 1 June
Täby Stavhoppsgala WRC Street Meet Täby Torg
Täby
1 June
ICA Slätta Spelen WRC
Falun
1 June
Nobelspelen 2024 med 1609m (mile)
Karlskoga
1-2 June
Sundsvallsspelen och DM Södra Norrland WRC
Sundsvall
1 June
Hindenspelen
Nybro
1 June
Trelleborgsspelen Sveriges sydligaste arenatävling!
Trelleborg
2 June
Niklas Minne
Söderhamn
2 June
Klippanspelen
Klippan
2 June
Öppna DM / VDM 10000 m Östsvenska Friidrottsförbundet
Villstad
6 June
Distriktsmästerskap 2000m/3000m Skåne UDM/JDM/DM/VDM 2000m/3000m
Lund
6 June
Ludvikaspelen 2024
Ludvika
6 June
Skararacet WRC Sveriges snabbaste tävling
Skara
6 June
Kasttävling 2.
Skellefteå
8 June
Norrtälje Stadslopp
Norrtälje
8 June
Rabalders Papricalopp
Norrtälje
8-9 June
Arena-DM Mittsvenska WRC
Bollnäs
8-9 June
Boden Sommarspel WRC
Boden
8-9 June
Finish Game UDM för 12-15 årsklasserna
Vellinge
8-9 June
Goliatspelen + DM Arena Södra Svealand WRC
Kil
8-9 June
Östsvenskas Stora DM helg WRC
Habo
9 June
Vänerspelen WRC
Lidköping
10 June
Resultattävling 60/80/100m, 300/400mh, 1500m, Tresteg, Slägga
Visby
14-16 June
SAYO WRC
Sollentuna
14-16 June
Oslo Sportslager Tyrvinglekene WRC
Oslo
15 June
USM parafriidrott
Uppsala
15 June
Veteran DM kastmångkamp
Malmö
15-16 June
Rosenbomspelen WRC
Karlskrona
15-16 June
Gutegalan
Visby
16 June
Folksam GP Sollentuna WRC
Sollentuna
19 June
En Midsommarnattsdröm WRC
Lerum
19 June
LÖPARKVÄLLAR PÅ BANA i Roslagen 2024 800 m
Rimbo
20 June
PRK 1.
Skellefteå
22-23 June
Bottnarydskastet WRC Bottnarydskastet 2024
BOTTNARYD
24 June
Resultattävling 200m, 800m, Höjdhopp, Slägga
Visby
26 June
Skånska mästerskap 800m och höjdhopp
Höör
26 June
Åkersberga Sommarsprint 2024-06-26
Åkersberga
29 June
FORTUMSPELEN
Bollnäs
1 July
Resultattävling 60/80/100m, 300/400m, Längdhopp, Spjut, Slägga
Visby
3 July
LÖPARKVÄLLAR PÅ BANA i Roslagen 2024 200 meter (M/K), 600 meter (ungdom), 3 000 meter (M/K)
Norrtälje
12-14 July
USM-JSM-VSM Mångkamp / USM-JSM gång (Arena)
Kil
12-14 July
Öresundsspelen WRC
Helsingborg
13 July
Nonamespelen 2024 WRC Arenatävling för senior, paraklasser, ungdom och barn
Bollnäs
15 July
Resultattävling 60/80/100mh, 300/400m, 300/400mh, 800m, Tresteg, Diskus
Visby
17 July
Resultattävling spjut WRC
Växjö
20 July
Lilla Ystadspelen
Ystad
20-21 July
Kalmar Mångkampsfestival & Parasport
Kalmar
20-21 July
Kalmar Sommarspel med Kalmar Sprint Night
Kalmar
20-21 July
Sparbanksspelen WRC
LEKSAND
21 July
Ystadspelen WRC
Ystad
26-28 July
HAIS-Spelen WRC
Hässleholm
28 July
Sundsvall Windsprint
Sundvall
29 July
Resultattävling 200m, Höjdhopp, Spjut
Visby
2-4 August
Veteran-SM
Karlstad
7 August
Resultattävling Kast WRC
Växjö
9-11 August
USM 16-17 år WRC
Ljungby
12 August
Resultattävling 300/400m, 10 000m, Stav, Kula
Visby
16-18 August
BAUHAUS-galan Youth Galatävling på Stockholms stadion
Stockholm
17 August
Kvarnsvedenspelen
Borlänge
17-18 August
Östersjöspelen WRC
Karlshamn
24-25 August
Waplanspelen
Krokom
26 August
Castorama
Visby
28 August
Grenjakt nr 6
Östersund
28 August
KM (öppet) Ystad 13 år - senior
Ystad
28 August
LÖPARKVÄLLAR PÅ BANA i Roslagen 2024 400 meter, 1 500 meter, 5 000 meter (M/K)
Norrtälje
31 August - 1 September
JDM / UDM Mångkamp
Åkersberga
2 September
KM och Hela Skåne Ystad/Simrishamn
Ystad
8 September
TEAM SPORTIA Höstspel
Bollnäs
9 September
Castorama
Visby
11 September
LÖPARKVÄLLAR PÅ BANA i Roslagen 2024 10 000 meter (M/K , 1 000 meter (ungdom)
Norrtälje
14 September
Skånska mästerskapen 5000 m
Ystad
14-15 September
Lilla Olympiaden
Järvsö
16 September
Castorama
Visby
23 September
Castorama
Visby